Net metering sončna elektrarna

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.868
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Se da to, z neko mero natančnosti izračunati, na letni ravni?
Kaj bi ti rad racunal?
Tvojo letno porabo ves samo ti zaenkrat. Poglej na elektro poloznico koliko imas mesecno, potem znas tudi letno ven dobiti. Ce le nimas prevelikih poracunov.
Vsak kw moci elektrarne da na letnem nivoju nekje med 1000-1400 kwh energije. Odvisno od lokacije postavitve elektrarne (karta obsevanja slovenije), potem ti vlogo igrajo se lokalni dejavniki (kolicina megle in oblacnosti, v hribih je tega obicajno manj), morebitno sencenje hribov v okolici, objektov, dreves....
Tudi postavitev na sami strehi ima vlogo. Postavitev na vzhod oz zahod prinese vsaj cetrtino manj kot na jug.
Moc elektrarne je odvisna od stevila panelov. Vsak panel ima dobre cetrt kw, tako da lahko postavis 5, 5.25, 5.5, 5.75...kw mocno elektrarno. Do 11 koliko je trenutna zgornja meja

Znesek na tvoji poloznici za elektriko je?
 

semnov

Pripravnik
19. feb 2009
189
17
18
Ja KWH, se opravičujem tipkarska napaka.
Obračun se vrši letni ravni, torej konec koledarskega leta, ne glede kdaj je priključena.
 
Nazadnje urejeno:

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.366
6.548
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:

Znesek na tvoji poloznici za elektriko je?

Ni verdostojen, ker še ni hiše, planning ahead se grem, ker se temu primerno potem lahko tudi obrne streha, etc.
Ampak glede na trenutno porabo v bloku si ne predstavljam, da bi ruknlo preko 150€ mesečno, že to se mi zdi tak hudo dosti (zdaj je 50, pa je ogrevanje s klimo)
smile-1.gif
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.416
9.163
113
na hiši imaš nekje med 50 in 100 € vsaj meni se tako suče. Vse na elektriko. če butneš električni avto je pač zadevavišja... če imaš električni avto moraš it v 11 kw, druge skoraj ni.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.361
5.868
113
pri taščici
Ce bos imel TC za ogrevanje hise potem mislim da gres lahko brez skrbi v 11kw.
Avto imas pa itak ze sedaj na strom.
A streho lahko poljubno postavljas?

Ena okvirna ocena ce se ne grejes na elektriko je po mojem mnenju kw/osebo.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.366
6.548
113
Kako pa je zadeva "varna", če daješ na ravno oz ravno streho z minimalnim naklonom? In seveda da obrneš na idealno smer. Koliko kvadratov mora biti za 11kw?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.195
1.811
113
Citat:
Uporabnik sajkek pravi:
Lahko to postaviš na škarpo, ali moraš na streho?

Kolikor je meni poznano...moraš pri Gen.ijevi opciji postavit na streho.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.416
9.163
113
Ja, sej se mi je zdelo da je tako, sem mislil da so kaj spremenil. Jaz na bajti tega nebi imel. še en vir EM. ...

drugačepa cca 1m2 na 250W.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.366
6.548
113
Jebeno tole, ene 50 kvadratov se potem rabi za 11kw, s tem da verjetn z leti to še slabi, poleg tega pa vsake toliko crkne nek del, koliko berem po drugih forumih. Sicer nič večjega, ali ipak...

Verjetno je menjava energije 1:1, ne upošteva dejstva, da je štrom čez dan dražji, kot ponoči, obračunska enota je torej enote energije in ne denarna?
smile-1.gif
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.365
5.401
113
Nisem brala ne vem koliko nazaj, tako da, pardon če ni več aktualno...

Lansko leto maja je bilo meni na geni pojasnjeno, da je za 11kW potrebno 77m2. To je 77m2 takih da se lahko zloži panele gor, rezat na pol jih ne moreš (poveš lahko vnaprej sam točke mere strehe pa tudi potem če hiše pridejo na izmere). 7m2 za kW čez prst. Resda je šlo za Gorenjsko (vprašajo po mikrolokaciji) in mrbit neka sončna parcela na Primorskem potrebuje manj.

Ta mali davek je samo na stanovanjske hiše z manj kot 250m2 uporabne površine. Večje hiše, kake garaže, nadstreški, pomožni objekti pa 22% DDV. Za "nestrehe" pa ne vem, ker nisem spraševala

Aja se glede VT :MT... Pri net metering si na ET., tako da je res vseeno al je dan ali noč.
 
Nazadnje urejeno:

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.366
6.548
113
Pomeni da tudi elektriko kupuješ po ET? To ti potem vsilijo in ne moreš več imeti VT/MT? To sicer predvidevam, da se bo spremenilo, v kolikor se zadeva komercializira in bo prišlo do konkurenčnega boja čez nekaj let.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.365
5.401
113
Tako je... Je nek poseben paket za ta ET, ni redna cena. Zaenkrat cena se razumljiva, vendar ker se potem nisem odločila za SE, nisem naprej spraševala, če se lahko spreminja.

Drugo kar je, ker sprašujes po 11kW. Porabiš toliko? Namreč če daješ viške notri, jih šenkaš, panele moraš pa vseeno plačati. Ne vem, s čim se ogrevas in koliko ti avto porabi, ampak če bi ti ali kdorkoli drug rad future proof varianto, je bolj smotrno vedeti, da lahko daš tok panelov gor, jih pa montiras samo toliko kot jih trenutno rabiš na način da potem dodajaš nove po potrebi. Se pravi jih ne vržes par na streho na princip kamor pade, pade.

Pa še nekaj je. Terminologije se ne spomnim, vendar razlika v panelih ni samo v tem koliko posamezen panel lahko max od sebe da. Ampak kot celota je to lahko zvezano tako (odvisno tudi od periferije, ne samo panelov), da vsak posamezen vedno da lahko svoj max ali pa da vsi dajejo samo toliko kot lahko da najšibkejši. Plastično. Posanezen panel lahko od sebe da 200W. Zdaj to pa na en panel nekaj pade - senca listi, umazanijo taka ali drugačna da je izkoristek slabši in da on sebe samo 150W. Zdaj pa, pri eni varianti bo dal samo ta panel od sebe 150W, ostali pa se vedno 200W, pri drugi vsi padejo na 150W. Detajle sem.pozabila, samo toliko, da se ne pozabi na to in je najbrž vredno vprašati kako bi delala tista na tvoji strehi. Bi rekla, da druga varianta zahteva precej več vzdrževanja. Poleg tega če je eden malo bolj v senci je bolje da ga ni najbrž.

P.s.
In pa še.. Najbrž že bilo povedano, ampak vseeno. Netmetering ja samo kompenzirati kwh, ne pa tudi tistega kar plačaš za obračunsko moč. Če imaš obračunsko moč 7KW (alinkolikonje za 3x20A oziroma enofazni analog) je to fiksnih stroškov cca 13€/mesec, če nobenega kwh ne porabiš. To vedno plačaš, pa če vržes v omrežje 2X toliko kwh kot si jih porabil. Konec koncev to ni stvar prodajalcev štroma ampak distributerjev ali kako sem jim reče. Se več tendenca gre v to smer, da bi se v primeru netmeteringa ta cena povišala. Namreč ta naj bi krila samo pot od omrežja k hiši, pri netmeteringu rabiš pa dvosmerno pot, torej špetir, kdo bo plačal hiša --> omrežje linijo.
 
Nazadnje urejeno: