Nesreča med vožnjo, storilec pobegnil

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Torej včeraj je nekdo skočil na moj vozni pas in mi odnesel ogledalo. Sam sem takoj počaka in se vrnil na kraj nesreče, storilec pa je zbežal.
Ker ga po 10 min. ni bilo, sem poklical policijo zaradi zapisnika.
Vprašanje pa je, ali imam kakšno možnost za povrnitev škode, glede na to, da nimam kasko in storilca verjetno ne bodo našli?
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Zgleda, da od neznanega pešca ne moreš zahtevati odškodnine ... za neznano vozilo pa bi šlo.

V. ŠKODNI SKLAD
34. člen

Za plačilo škod, ki jih oškodovancem povzročijo vozniki nezavarovanih in neznanih vozil, nezavarovanih zrakoplovov ali drugih letalnih naprav in nezavarovanih čolnov, se pri Združenju ustanovi škodni sklad. Iz škodnega sklada se plačujejo tudi zavarovalnine potnikom v javnem prometu zaradi posledic nesreče, če lastnik javnega prometnega sredstva ni sklenil zavarovalne pogodbe.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Hvala za odgovor.
Sem nekje zasledil, da je en poseben sklad, ampak je verjetno namenjen za primere, ko je storilec zanan, pa ni zavarovan.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Zgleda, da od neznanega pešca ne moreš zahtevati odškodnine ... za neznano vozilo pa bi šlo.

V. ŠKODNI SKLAD
34. člen

Za plačilo škod, ki jih oškodovancem povzročijo vozniki nezavarovanih in neznanih vozil, nezavarovanih zrakoplovov ali drugih letalnih naprav in nezavarovanih čolnov, se pri Združenju ustanovi škodni sklad. Iz škodnega sklada se plačujejo tudi zavarovalnine potnikom v javnem prometu zaradi posledic nesreče, če lastnik javnega prometnega sredstva ni sklenil zavarovalne pogodbe.

No, to sem imel v mislih.
Kje bi lahko dobil/prebral točen odgovor, če to velja tudi za materialno škodo?
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.683
576
113
Mi smo pred leti imeli podoben primer. Storilec je bil sicer znan oz. je policija predvidevala vsaj kdo bi lahko bil. Uradno menda ni bil ugotovljen. Na koncu je prišel denar iz tega sklada. Bila je le materialna škoda.
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113

Zakon o obveznih zavarovanjih ...

38. člen

Če povzroči škodo voznik nezavarovanega vozila, zrakoplova ali druge letalne naprave oziroma čolna ali potnik utrpi nesrečo pri prevozu z nezavarovanim javnim prometnim sredstvom, odgovarja Združenje tako, kot bi odgovarjala zavarovalnica, če bi bilo sklenjeno zavarovanje, in sicer največ do zavarovalne vsote, ki je bila kot najnižja predpisana na dan škodnega dogodka.

39. člen

Če povzroči škodo voznik neznanega vozila, odgovarja Združenje za škodo, ki je nastala zaradi smrti, telesne poškodbe ali telesne okvare, vendar največ do zavarovalne vsote, ki je bila kot najnižja predpisana na dan škodnega dogodka za zavarovanje avtomobilske odgovornosti.
Če je Združenje v primeru iz prejšnjega odstavka kateremukoli oškodovancu iz iste nesreče plačalo odškodnino zaradi smrti ali hude telesne poškodbe, zaradi katere je bolnišnično zdravljenje trajalo najmanj pet dni, Združenje odgovarja tudi za škodo, ki je nastala zaradi uničenja ali poškodovanja stvari, vendar največ do zavarovalne vsote, ki je bila kot najnižja predpisana za vozila na dan škodnega dogodka, pri čemer znaša soudeležba oškodovanca pri škodi 500 eurov.

40. člen

Zavodi zdravstvenega, invalidskega in pokojninskega zavarovanja, zavarovalnice s subrogacijskimi zahtevki, kakor tudi druge organizacije, ki so neposrednemu oškodovancu kakorkoli povrnile škodo ali njen del, nimajo pravice do povračilnega zahtevka proti Združenju iz škodnega sklada, če je škodni dogodek povzročil voznik neznanega ali nezavarovanega vozila ter nezavarovanega zrakoplova ali druge letalne naprave in nezavarovanega čolna.

41. člen

Združenje ima pravico izplačano odškodnino ali zavarovalnino, skupaj z obrestmi in stroški, izterjati od lastnika vozila, zrakoplova, čolna ter lastnika javnega prometnega sredstva, za katero ta ni sklenil zavarovalne pogodbe po določilih tega zakona ali Uredbe 785/2004/ES in od povzročitelja škodnega dogodka. Lastnik in povzročitelj škodnega dogodka odgovarjata Združenju nerazdelno.

42. člen

Če neznano vozilo po izplačilu odškodnine izsledijo in je lastnik ob škodnem dogodku imel sklenjeno zavarovanje avtomobilske odgovornosti, ima Združenje pravico od zavarovalnice, pri kateri je bila sklenjena zavarovalna pogodba, izterjati izplačano odškodnino skupaj z obrestmi in stroški.

-------------------------

Bodi pozoren na razliko med neznano ali nezavarovano vozilo.
 

01481

cifra
15. maj 2007
5.306
0
36
67
Ljubljana
Ko mi pa ne verjamete.
hysterical-1.gif



Kot je napisal Mare2, če se zaleti Francl, ki je pozabil registrirati avto a od tedaj ni minilo več kot xy dni potem tako odškodnino plača agencija iz sklada, kamor vplačujejo vse zavarovalnice, včasih je bilo, da je morala odškodnino plačati zadnja zavarovalnica, ki je registrirala neregistrirano vozilo.

Če se pa zaleti NN in pobegne, potem pa ostane samo kasko ali pa lastna denarnica, če ni bilo telesnih poškodb.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Citat:
Uporabnik 01481 pravi:
Kot mi je poznano gre samo za telesne poškodbe in ne za materialne.

Sem ti verjel, dokler nisi napisal "kot mi je poznano".
grin1.gif

Tukaj si pa pustil 5% možnosti, da se motiš.

Pa da naprej zasmetim v svoji temi, a je kje na alterju napisano, kaj vključujejo novi paketi A,B C pri zavarovanju hiše, oz. kje bi lahko dobil točne informacije.
 

absistem

Pripravnik
3. sep 2008
550
0
16
Ljubljana - Vič
Na moj avto je padel en s motorjem, videl tablico, vse prijavil policiji, imam vse podatke in danes imam še vedno razbit avto.
Kot je policiji v navadi so povzročitelja obiskali čez en teden, ta pravi da se ne spomni nič. Zdaj se pa ti [censored] z zavarovalnico, ki noče plačat nič.
Tako je to pri nas.