NASA: Na Marsu je tekoča voda

jest5

Guru
18. avg 2007
25.318
-8.445
113
hysterical-1.gif


Jp tema naj ostane tukaj. Se lahko vsaj zajebavamo na račun flat earth beliverjev
 

yahel

Fizikalc
23. jan 2013
3.537
61
48
Citat:
Uporabnik Miikech pravi:
A morate res vsako temo smetiti s temi komunisti? Jaz bi take paciente za nekaj casa vse banal. Saj pa ne mores normalno odpret teme.

467716-post_slo.gif


Se strinjam, in to brez izjem.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ok, nazaj na temo.

Tudi če je na Marsu voda (v kakršni koli obliki), je zanič. Za praktično uporabo jo bo treba predestilirat.

Dovolj je pogledati v Kazahstan in tisti ubogi dve Darji, ki izvirata iz Pamirja in naprej v Aralsko jezero. Ko so rusi iz njiju naredili namakalne sisteme, so v nekaj letih uničili naravo tako, da se konkretno iz vesolja vidi!
rolleyes-1.gif
Zemlja zasoljena in uničena za tisoč let.
 

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Kaj je bilo in kaj ne ti pove geološka zgradba planeta in ta kaže na ostanke velikih vodnih fenomenov (reke, jezera, padavine).

Led in voda v kamninah tudi potrjujejo da je voda na marsu nekoč prekrivala relativno velike površine.

Glede izginjanja vode je pa povezano z več dejavniki, ni samo masa planeta problematična ker sama gravitacija na marsu je dovolj velika da bi lahko zadržala vodo.
Marsovo jedro je bolj ali manj "mrtvo", zato ima Mars izjemno šibko magnetno polje. Ravno zaradi tega so sončeve nevihte praktično "odpihnile" atmosfero, ostala je le neka kvazi atmosfera.

Kar se pa tiče vode, pa mora bit ta v precej čudni obliki, da je lahko pri omenjeni najvišji temperaturi -23°C v tekoči obliki...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
Atmosfera je "izginila" zaradi več dejavnikov. En je že prej omenjena nizka gravitacija, drug je slabenje magnetnega polja ki je dopustilo sončevem sevanju dostop do površja, tretji dejavnik so padci ostalih teles na mars. Vse to pa samo po sebi ni bil glavni vzrok izgube atmosfere. Glavni sprožilec je po trenutnih predvidevanjih bilo (hitro) ohlajanje površja, ki je privedlo do tega da je večina atmosfere "zmrznila" (co2, voda) in s tem povzročilo ugodne pogoje da ostanki nekdaj bogate atmosfere dobesedno sublimirajo v vesolje (tu pridejo v poštev prvi trije dejavniki). Zakaj je do hitrega ohlajanja prišlo pa ni čisto znano, ampak glede na "zgodovino" zemlje se lahko domneva da bi padec dovolj velikega telesa povzroči oblak prahu ki bi za več 100 let prekril mars in s tem povzročil mega ledene dobo (v kateri je prišlo do temperatur ki so zamrznile Co2 kar je glavni pogoj za to da je prej atmosfera sploh obstajala).

Tekoča voda odkrita na marsu je vezana na soli, torej gre za neke vrste gosto slanico in niti ne za tekočino v taki obliki kot jo mi razumemo kot tekočo vodo. Vseeno je kemijsko ta voda vezana v nekristalno obliko kar je pogoj za nastanek življenja. Tudi na zemlji se v zelo ekstremno slanih "vodah" nahajajo oblike življenja tako da to očitno ni ovira.

BTW, vse sonde in roverji poslani na mars so biološko kontamiriani oz. so bili predvideni za uporabo v okolju kjer življenje ni možno. S tem ko se ej na marsu odkrila tekoča voda obstaja možnost kontaminacije z zemeljskim življenjem! Za misije ki bodo raziskovale področja z vodo oz. bodo prišle dovolj blizu teh področji se je trenutno dvignila raven "razkuževanja" na popolno sterilizacijo.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.989
5.098
113
Citat:
Uporabnik SHARK1 pravi:
Citat:
Uporabnik capl pravi:
Citat:
projekti okoli potovanja izven Zemljinih Van Allenovih pasov
ne-ne-1.gif

nikamor ne bote potovali
ravna zemlja je pod kupolo in razbili se bote ob njej, če boste poleteli previsoko
To, kar pa NASA izvaja, že od poleta na Luno, pa sonde na Mars in sateliti pa to, to je vse fake, ker ne upajo povedat po resnici, da smo pod pokrovom
rolleyes-1.gif

https://www.youtube.com/watch?v=kn0K4TOHLzg

zmaga.gif



zmaga.gif


Jap,naša Zemlja ni vrteča se krogla,ampak ravna ploskev brez najmanjše ukrivljenosti vodnih površin...NASA pa je najbolj lažniva organizacija vseh časov!
https://www.youtube.com/watch?v=mdBoWOPUWVQ

No,je pa še druga možnost...da še naprej verjamete v pravljice,ki nam jih servirajo že celo življenje
smirk-1.gif

Uh.. fak... sedaj me postaja čedalje bolj strah, ko vidim kakšni ljudje tavajo po ulicah... Pa kaj vam je ljudje. Se delate norca ali to preprosto ste? Resno vprašam.
 
Nazadnje urejeno:

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.989
5.098
113
Citat:
Uporabnik sistemik pravi:
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Kaj je bilo in kaj ne ti pove geološka zgradba planeta in ta kaže na ostanke velikih vodnih fenomenov (reke, jezera, padavine).

Led in voda v kamninah tudi potrjujejo da je voda na marsu nekoč prekrivala relativno velike površine.

Glede izginjanja vode je pa povezano z več dejavniki, ni samo masa planeta problematična ker sama gravitacija na marsu je dovolj velika da bi lahko zadržala vodo.
Marsovo jedro je bolj ali manj "mrtvo", zato ima Mars izjemno šibko magnetno polje.

Vprašanje je ali je magnetizem odvisen od živega jedra ali ne. Jaz bi trdil, da je odvisen od mase, in elementov, ki jih zajema.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
... prahu ki bi za več 100 let prekril mars in s tem povzročil mega ledene dobo (v kateri je prišlo do temperatur ki so zamrznile Co2 kar je glavni pogoj za to da je prej atmosfera sploh obstajala).

Zakaj je CO2 pogoj za nastanek atmosfere?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
Glede na marsovo oddaljenost od sonca rabiš toplogredni plin da lahko zadržuješ temperaturo in s tem prej povezan fenomen atmosfere. Atmosfero seveda lahko tvorijo tudi drugi plini.
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik MrDaco pravi:

Uh.. fak... sedaj me postaja čedalje bolj strah, ko vidim kakšni ljudje tavajo po ulicah...

Česa te je v resnici strah,Daco?
smirk-1.gif
Te je strah NASE,ki je bila ustanovljena z namenom,da nam laže o vesolju in obliki Zemlje...ali te je strah ljudi,ki so spregledali njihove laži? Si pogledal oba videoposnetka? Nisi,a ne? Se mi je zdelo...
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.318
-8.445
113
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
... prahu ki bi za več 100 let prekril mars in s tem povzročil mega ledene dobo (v kateri je prišlo do temperatur ki so zamrznile Co2 kar je glavni pogoj za to da je prej atmosfera sploh obstajala).

Zakaj je CO2 pogoj za nastanek atmosfere?
CO2 je dovolj težak, da lahko obstane na telesu, kot je Mars na daljše obdobje. Kisik/dušik sta lažja in ob manjšem gravitacijskem privlaku hitreje pobegneta v vesolje.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.318
-8.445
113
Citat:
Uporabnik SHARK1 pravi:
Citat:
Uporabnik MrDaco pravi:

Uh.. fak... sedaj me postaja čedalje bolj strah, ko vidim kakšni ljudje tavajo po ulicah...

Česa te je v resnici strah,Daco?
smirk-1.gif
Te je strah NASE,ki je bila ustanovljena z namenom,da nam laže o vesolju in obliki Zemlje...ali te je strah ljudi,ki so spregledali njihove laži? Si pogledal oba videoposnetka? Nisi,a ne? Se mi je zdelo...
Pogledal in se valjal po tleh od smeha.
Nato pa zgrozil ob misli, kakšni debili tacate po Zemlji
crazy1.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Zanimivo. Kaj bi pa naredil z ozonom? Je še težji ... pa UV svetlobo filtrira ...
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.989
5.098
113
Citat:
Uporabnik SHARK1 pravi:
Citat:
Uporabnik MrDaco pravi:

Uh.. fak... sedaj me postaja čedalje bolj strah, ko vidim kakšni ljudje tavajo po ulicah...

Česa te je v resnici strah,Daco?
smirk-1.gif
Te je strah NASE,ki je bila ustanovljena z namenom,da nam laže o vesolju in obliki Zemlje...ali te je strah ljudi,ki so spregledali njihove laži? Si pogledal oba videoposnetka? Nisi,a ne? Se mi je zdelo...

Strah me je ljudi ki leta 2015 trdijo da je zemlja ravna. Tega in ničesar drugega v zvezi s to temo.

Sem pa pogledal videoposnetek do dela, kjer pokažejo zvezdo severnico, in kako se ozvezdje vrti okoli nje. Pa valda da se navidezno vrti, če je severnica v položaju nad osjo zemljinega vrtenja. Tukaj se je vse končalo, in v mojih očeh ste samo eno stopnjo nad šimpanzi.
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik #9334

smirk-1.gif
, torej CO2.
Itak je glavni problem žarčenje oz. magnetni plašč, ki ga ni.

Ampak:
17758-icon_confused.gif
! In če bi dali času čas, ...
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Mater, kako si lahko tako zamorjen ?
smile-1.gif


Vzameš metlo in pometeš po Zemlji, stvar rešena!
grims-1.gif


Saj pospravljati je menda priporočljivo, če ne že vsak dan, pa vsaj v soboto.
 
Nazadnje uredil moderator:

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik MrDaco pravi:

Strah me je ljudi ki leta 2015 trdijo da je zemlja ravna. Tega in ničesar drugega v zvezi s to temo.

Sem pa pogledal videoposnetek do dela, kjer pokažejo zvezdo severnico, in kako se ozvezdje vrti okoli nje. Pa valda da se navidezno vrti, če je severnica v položaju nad osjo zemljinega vrtenja. Tukaj se je vse končalo, in v mojih očeh ste samo eno stopnjo nad šimpanzi.

Hvala za kompliment
smirk-1.gif

Na žalost pa imaš zelo slabo geometrijsko predstavo...če misliš da je Zemlja planet v obliki krogle,nagnjene za 23.5 stopinje,ki se okoli svoje osi vrti z hitrostjo 1.600 km/h (obodna hitrost na ekvatorju),da obenem kroži okoli sonca s hitrostjo 107.000 km/h,da celoten sončni sistem kroži okoli središča galaksije s hitrostjo 800.000 km/h,in da hkrati celotna naša galaksija potuje po vesolju s hitrostjo 1.072.000.000 km/h (vse to trdi NASA)...obenem pa Polaris ostaja na praktično istem vidnem mestu na našem nebu že tisočletja...??
https://www.youtube.com/watch?v=ahNfU7zYlmY
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.318
-8.445
113
Saj O2 si imel na Marsu. In še vedno je-vezan v kamninah. Zaradi "rje" je Mars rdečkaste barve.
Kisik se ravno tako veže na praktično vse. Če nimaš stalnega vira kisika(pri nas so to rastline) ga slej kot prej zmanjka.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.864
3.892
113
Ozon je deflektor za UV svetlobo ne pa za sončevo žarčenje ki je problematično. Za preprečitev žarčenja rabiš magnetno polje oz. odbojni material (kovina, plazma, ...). Pa lažje kot ozon je na mars prinest kisik, ozon bo pa sam nastal ko bo kisik (o2) izpostavljen UV žarkom.

Glede umetne atmosfere pa tako. Trenutno se samo ugiba o količini CO2ja v trdi obliki na marsu, ampak naj bi ga bilo dovolj za "stabilno" atmosfero. Torej čisto realna je ideja da bi mars "bombardirali" z a-bombam predvsem na območjih kjer je veliko CO2ja, kar bi dvignilo oblake CO2ja in vzpostavilo atmosfero. Atmosfera bo zadrževala energijo sonca in segrevala planet. Če se recimo vzpostavi soliden tlak in se pod površjem nahaja voda je relativno blizu potem tudi vzpostavitev vegetacije in posledično dokaj enostavne habitacije marsa (bo pa potrebno hodit z alu foljo na glavi, to pa je res)!
evil.gif


Tako NASA kot tudi privat firme predvidevajo dokaj "stalne" naselbine z ljudmi na marsu okoli l. 2030, dejansko je ko se spravi enkrat ves material tja je precej enostavno vzdrževat take naselbine ker so pogoji na marsu še vedno boljši kot recimo na ISSju. Tako da teoretično je lahko mars v naslednjih 100 letih koloniziran z zaprtimi naselbinami.