Namizni ali prenosni računalnik, nasveti

trust

PEPČEK 2007
2. maj 2008
2.023
0
36
20km iz Idrije
Živjo

O računalništvu nimam, kaj dosti pojma, poznam komponente za kaj več pa se lahko samo skrijem

Na bolhi sem zasledil naslednji oglas, se zanimam za nakup, moj trenutni računalnik je 1700 mhz, 40 gb, 256 ram, geforce II, pa še to vse neki šteka, zelo glasen, mal premal prostora in zastarelo (kar nekaj let ga imam in eleketirka ga je dobila že najmanj 50x, smo le na koncu vasi doma in vedno avtomat ven vrže polsedično tud kaj pregori)....že tako mi je skurlo dva modema od telekoma, polnilce od gsm-ov, tv, itd.

kaj pravte na anslednji raču.

- procesor Intel 3.06 GHz,
- socket 775,
- osnovna plošča Biostar P4M800-M7A,
- osnovna plošča podpira tudi Dual Core procesorje,
- 1 GB DDR-II rama,
- DVD-RW Nec DL 16x LabelFlash,
- 80 GB HDD S-ATA 7200 rpm,
- grafika do 128 MB DDR-II,
- dodatno tudi AGP 8x vodilo,
- mrežna kartica 10/100,
- USB 2.0,
- ATX tower ohišje,
- 400 W napajalnik,
- kvalitetna HP tipkovnica,
- kupcu podarim 17" monitor Philips - flatsreen (izpraven, brezhibna slika),
- TEAC namizni zvočniki.

Je cena OK?
140€

NIč, kaj dosti niso držajo prenosni računalniki, če bi dodal še +50-100 evrov bi dobil prenosni računalnik z kr vredu zmogljivostjo (recmo 1700mhz, 40gb in 256 ram za okoli 200€).

V čem je tukaj point, da so po toliko letih postali prenosni računalniki res poceni, kaj pa pravite na to, an bolhi se kar dostikrat pojavijo notesniki z okvaro, so popravila draga-dražja od namiznih. Se sploh splača kupovat notesnik in to rabljenega, pač nebi rad dajal 500 + za računalnike, ker ne potrebujem.
http://www.bolha.com/oglas3249217/prenosnik-ibm-t41-16ghz-768mb-60gb-dvdxp-pro

lp
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.595
6.603
113
Notesniki so postalo tako poceni, ker se vedno več ljudi odloča za nakup le-teh. Povpraševanje gre gor, cene pa dol
smile-1.gif


Ampak žal še vedno niso primerljivi z namiznimi, glede zmogljivosti, predvsem za igranje iger. To je vprašanje, če jih bodo sploh kdaj dohiteli. To pač ni namembnost prenosnika.
 

Fly

Majstr
21. jul 2007
2.593
498
83
Zame je namizni še vedno zakon, pa imam oba.

Prenosnik mi je neudoben, majhen ekran, prisiljena drža nad tisto malo tipkovnico, ni to zame.
Če je sila pa prav pride
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.595
6.603
113
Odkar ne igram iger, sploh ne uporabljam desktopa, edino za gledanje filmov.

Tipkovnice niso problem, imam tudi externo, ampak se vsega človek navadi. Edino, če ima kdo "debele" prste
wink-1.gif


Pa povsod ga lahko vzamem, ali sem doma pred TV, ali v pisarni, ali na počitnicah, ali pa na terasi... sploh ni primerjave.
 

Fly

Majstr
21. jul 2007
2.593
498
83
ampak kje je potem smisel?

Dodatna tipkovnica ti zavzame spet kar nekaj prostora, potem je potrebna še dodatna miška..
Če ti je še monitor premajhen, priklopiš še večjega zraven... potem je pa že ista velikost kot namizni.

Kot sem rekel, zame sta potrebna oba, a rajši imam namiznega
 

Naglfar

Fizikalc
7. sep 2007
1.563
1
36
Panonija
Vsekakor desktop. Laptop v primeru, če si mobilen, imaš nekaj odvečnega cvenka, po možnosti doma še wifi, da lahko koristi cel luksuz. In da imaš še vsaj enega desktopa za rezervo

Jaz imam laptopa pa si ne morem predstavljati življenja brez desktopov okrog mene. Desktop daje več svobode, ker lahko komponente menjavaš, kadar hočeš. Laptop je pa čez kako leto ali dve samo kup plastike z mini komponentami, ki se samo stara in stara. V desktopa pa rukneš eno modul RAM-a, nov disk, vse skupaj te stane 100 EUR in si spet srečen za celo leto.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.595
6.603
113
Saj nisem rekel, da imam vedno tipkovnico. Monitorja dodatnega sploh ne uporabljam, je 15.4 prek preveč - novi bo imel mogoče celo 13" samo...

Tipkovnico imam v pisarno, ko uporabljam v navezi z logitech Alto, doma in povsod drugje, je pa laptop tipkovnica prek preveč.

Desktopa sem montiral in je ostal v enaki poziciji že 2 leti. Občasno samo na usb priklop kak dodaten disk, ko sfali placa. Dokler človek ne igra igerc, nima smisla za desktopa.

PS, v laptopu lahko tudi čisto enostavno menjaš disk in ram. Cene za 2GB RAMa za laptopa pa je okoli 40 ali 35€ - drobiž.
 

Naglfar

Fizikalc
7. sep 2007
1.563
1
36
Panonija
Disk lahko menjaš, ja, kaj pa boš s starim? Ziher bi mu nabavil eno lepo ohišje za dodatnih 30 EUR in bi ga nucal kot eksterca. Eni ste pač taki, da v kufru za laptop nosite še vse živo od periferije, jaz pa pač v tem ne vidim neke mobilnosti. Dovolj mi je že, da imam dodatno miško.
Kako boš menjal CPU ali plato, ko bo čez recimo dve leti vse skupaj že tako staro, da kar glava boli? Kje boš iskal komponente? Še posebej, ker se tu pogovarjamo o nakupu že arhaičnih primerkov laptopov za 200 EUR.
Saj laptopa ni problem vzeti narazen, ampak dobiti pravi layout, je pa druga pesem.

Desktop je še zmeraj cenejša naložba.
 

trust

PEPČEK 2007
2. maj 2008
2.023
0
36
20km iz Idrije
Kaj se mi potem bolje splača kupit do 200 evrov.

Namizni ali prenosni računalnik, res, da bi imel pri namiznem računalniku res boljše komponente, kot pa pri prenosniku, prenosni pa bom lahko imel, kje rkoli v sobi v dnevi, zunaj, kjer koli.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.334
-8.453
113
Pozabi na prenosnik kjerkoli. Rabljeni prenosniki imajo večinoma zanič baterijo, nova pa ni poceni
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.409
977
113
Obišči stran
Hm, recimo za thinkpada mojega je nova baterija 40€. Nekak se mi to ne zdi drago.

Avtorju teme pa sledeče: Smo za kolega iskal eno čist osnovno office/net mašino z enim 19'' monitorjem in pač osnovnimi komponentami. Karkoli smo delal, smo bili s ceno med 450-500€.

No potem pa odprem tuš katalog, vidim notri osnovnega fujitsu siemens notebooka iz esprimo serije za 370€. Povem kolegu in sedaj imajo doma notebooka za točno to delo, ki so ga iskali. Da ne omenim, da je bil cenejši kot pa katera koli primerljiva desktop mašina.
 

Gox

1.200. registrirani uporabnik
24. sep 2007
1.978
69
48
44
www.citroenar.com
Lahko ti svetujem samo glede problema z elektiko ... če boš nabavil nov desktop pc, potem nabavi zraven še UPS. (neprekinjeno napajanje) Danes jih dobiš že zelo poceni ... in bo najverjetneje rešil težave z slabim tokom.

Ob izpadu elektike bo PC delal še najmanj 5 minut z ta švoh UPS-om. Jaz sem ga nabavil že kaki dve leti nazaj in dela super še danes. Nabavil sem ga zaradi tisti pol sekunde trajajočih prekinitev toka, ki je glih dovolj da ti PC sredi dela vgasne ... Enkrat mi je tako uničilo ADSL modem, drugič pa samo Windowse sesulo :)

LP
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.458
5.928
113
pri taščici
Sam sem pred slabimi dvemi leti "dobil" laptopa. Prej sem imel PCkaterga sem lani menjal za novega. Nekaj časa sem šparal laptop, sedaj pa praktično samo še njega laufam.
Če te zanima slabo leto star PC >zs(laufal je vsega skupaj kakih 20 ur).
Aja z njim ne nosim niti tipkovnice niti miške. sem se navadil na touchpad in mi je zaenkrat dovolj hiter-preden roko premakneš na miš sem tu že na pol poti do cilja. Imam pa z njim seveda polnilec, pa slušalke, pa kak CD-DVD se najde v torbi in seveda USB key
 
Nazadnje urejeno:

Tarja

Pripravnik
5. jun 2008
161
0
16
Ljubljana
jaz sem se tko navadila na laptop, da ne morem več brez.... ga mam namesto namiznega, igric itak ne igram, večinoma musko poslušam in sem ga povezala s stolpom, tko da je kvaliteta ful fina (čeprav sem vmes obupovala, ker nikakor nisem mogla fajn zvoka ven spravit), pa itak mam wifi in siga lahko prestavljam po flatu, pa še na faks ga nosim sabo in če mamo tko kje zunaj za delat, je super.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Še moje mnenje - laptop(e) imam že 8 let in namiznega ne pogrešam niti malo. Pa je 99% časa na mizi, ampak se nonstop selim iz hiše v stanovanje in pride prav mobilnost. Poleg tega ga imam na mizi malo privzdignjenega odzadaj, tak da je še fajn za pisat.

Zdaj se mi pa dogaja, da grem na navadno tipkovnico in ne znam pisat, ker so tipke debele
tongue-1.gif
Sem že marsikoga na ''finto'' vrgel, da je kupil laptopa namesto namiznega, pa noben še ni šel nazaj - obe sestri, bratranec, 5 sošolcev, 2 sošolki, 3 sodelavke... Zame je namizni računalnik stvar preteklosti in ki je namenjena samo še profesionalni rabi, kjer je potrebno vgradit dve grafični, več diskov itd.

Aja, v teh osmih letih sem verjetno prihranil elektrike dovolj za nakup novega prenosnika.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.413
9.883
113
kod Džej-Zija
Se strinjam. Prenosniki so zakon. Tudi jaz imam resne težave pri tipkanju z običajno tipkovnico, ker sem navajen na plitve in odzivne tipke prenosnika.
 

Tarja

Pripravnik
5. jun 2008
161
0
16
Ljubljana
ma ja. mene edin miš mot, mislim da touch pad, sam mam pač miš na usb in jo skos sabo nosim, na desnem robu laptopa pač
smile-1.gif