Naložbe, vzajemni skladi...

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Po želji. Dokler so obresti za depozite še visoke, bi jaz večino dal na banko (ali pa recimo e-obresti ali DIBA, kjer je denar razpoložljiv takoj). Recimo 75% denarja. Ostalo imam pripravljeno za nakupne priložnosti. Vsekakor pa se nekaj splača dajati v sklade vsak mesec. Sploh, če si dolgoročen vlagatelj.
 

Mihail

Pripravnik
1. sep 2007
167
0
16
Rad bi nekaj malega vsak mesec vložil v sklade? Kaj mi priporočate (naložbeno življ. zavarovanje ali direktno samo investicijske sklade)? Katera zadeva je optimalna?
 

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Če potrebuješ kritje za primer tvoje smrti (kredit, otroci) potem je NŽZ dobra izbira, drugače samo skladi. Če si "nepoučeni vlagatelj" si daj izdelati portfelj glede na nagnjenje do tveganja. Če si mlad (do penzije še dolga pot), priporočam delniške sklade, recimo 50% v kak globalni sklad, 20% na razvite trge, 15% v BRIC, 15% pa na kak trg po lastni izbiri (Balkan ali Latinska Amerika ali pa kak panožni sklad - Energetika, alternativa, uran itd.). Postani "poučeni vlagatelj" in si zadeve sestavi sam ali pa se obrni na strokovnjake.
 

Stardo

Pripravnik
3. jan 2009
353
0
16
40
Mogoče samo popravek oz. dopolnilo: če rabiš močno zavarovanje potem je zate ŽZ za primer smrti za varčevanje pa direkt sklade. Če se odločiš za NŽZ potem plačuješ stroške tako za sklade kot tudi za zavarovanje. Glede strukture naložbe pa skor ne moreš zgrešit glede na situacijo ko je vse nizko
 

Mihail

Pripravnik
1. sep 2007
167
0
16
Katerega upravljalca pa mi svetujete? Najraje bi vlagal nekam kjer ponujajo svetovne sklade... Vplačeval bi mesečno. Nekako sem se nagibal k naložbenemu življ. zavarovanju UFOS...
 
Nazadnje urejeno:

Stardo

Pripravnik
3. jan 2009
353
0
16
40
glede strukture naložbe kar dobra izbira, ker gre za konkretno razpršenost
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
KSZ:Daj najprej najdi vsaj eno osebo na svetu ki je zadovoljna s tovrstno obliko varčevanja. Te zadeve vsi kenslajo po par letih, ko vidijo da imajo manj kot na začetku.
 

Stardo

Pripravnik
3. jan 2009
353
0
16
40
Maš čist prav... To pa zato ker v osnovi nimajo razčiščenih pojmov kot naprimer:" Ali denar rabim čez nekj let ali rabim sredstva čez 20+ let in varčujem preko tega z določenim namenom."
 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.055
1.462
113
39
Citat:
Uporabnik uncle_sam pravi:
Ok...2008 je za nami, o njem se bojo dudlali na ekonomskih faxih še dolga leta
tongue-1.gif


2009 bo verjetno podobno pestro...osebno pričakujem da v naslednjih nekaj mesecih še enkrat vidimo že dosežena dna, ker dvigi tečajev zadnji mesec niso imeli neke osnove. Ker pa še po nobeni borzni krizi ni bilo konec sveta in je vedno posijalo sonce bi se nekako v roku pol leta zadeve začele počasi postavljat na svoje mesto (v realnem sektorju verjetno ne bo šlo tako hitro, borza pač prehiteva). Če je marsikje možno prebrat da so taki polomi kot je bil letošnji možni samo parktat v življenju, lahko to razumemo kot da bomo le redko kdaj imeli priložnost vrednostne papirje kupovati tako poceni.
Še pred poletjem imam namen se konkretno spustit v nakupe, tudi s pomočjo kakšneka manjšega kredita...ob izhodu iz te krize se bo dalo delat konkretne denarje!
V portfelije bo verjetno pametno našibat kakšne rudarje, jeklarje, naftarje (OPEC&company bodo brez skrbi poskrbeli da se nafta vrne vsaj nad 60$), agrarneže, vprašanje kaj bo z solarci ob poceni nafti...
Naprimer: TC, MT, X, TCK, UNT, HERO, MOS, POT...


Veliko izponjenih osebnih ciljev v 2009!
nahrung002.gif


No, lepo smo se že spustli...tolko da zapuščam short ETFje v katerih sem tičal od zadnjega vrha navzdol. Če ostanemo tukaj kot smo ali gremo še nekaj nižje (nismo še na novemberskih nižinah) grem v roku tedna dni po prvi polovici nameravanih dolgoročnih nakupov...


lp
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Kak je zdaj tu zamrlo... ?

Kaj pravijo poznavalci, je primeren čas v naložbe (tuje delnice/skladi) ?

Od marca zgleda da gre gor, pa tudi SBI20 je te dni imel skok gor.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Srednjerocno ali kratkorocno ? Jaz se ne upam spekulirati, mislim da se vedno lahko fino dobis po glavi. Ce bi bil cilj 2011 ali kasneje, bi pa ze slo, ce bi ostalo se kaj cekinov (sem od 2007 naprej vse zmetal v stanovanje, obnovo in opremo).
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik Radirko pravi:
Srednjerocno ali kratkorocno ?
Hja,kak pa to vnaprej veš ?
wink-1.gif

Dokler bo šlo gor, bo not....

Je pa res, da me v tem trenutku bolj zanima kratek rok.
 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.055
1.462
113
39
Rast v tujini v zadnjem mesecu je dala novega upanja in veselja. Stvar mi je pretirana in še ne verjamem v tak hiter recovery. Ko se bomo vsaj približno še enkrat spustli do tam kjer smo bli sredi marca pa bi že blo za zrelo za kaka vplačila...

V tej rasti me "moti" , da še nismo videli neke jake panike, kjer iz borze pobegnejo vsi "nepoučeni" (podobno kot novembra) in indeksi tudi še niso videli vrednotenj, ki se med panikami dosežejo (P/E pod 10 itd..) Par politikov % Co. so izjavli da je že kao konc vsega sranja in zaj kr taka rast...preveč umetno napumpano vse skupaj...ne se dat "nategnt" in še počakat do enga orng padca...
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Ce rabis spekulativno, potem ne sprasevat na forumih (prepocasen odziv, se ce bi bil ustrezen). Saj vidis kako je, medtem ko si vprasal, bi lahko na Istrabenzu danes fino zasluzil
wink-1.gif


Jaz trenutno ne bi gledal na manj kot za 2011 in v tem primeru bi (ce bi se ostalo kaj denarcev - so sli za druge reci) nabavil vsega po malem.
 

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Citat:
Uporabnik uncle_sam pravi:
Rast v tujini v zadnjem mesecu je dala novega upanja in veselja. Stvar mi je pretirana in še ne verjamem v tak hiter recovery. Ko se bomo vsaj približno še enkrat spustli do tam kjer smo bli sredi marca pa bi že blo za zrelo za kaka vplačila...

V tej rasti me "moti" , da še nismo videli neke jake panike, kjer iz borze pobegnejo vsi "nepoučeni" (podobno kot novembra) in indeksi tudi še niso videli vrednotenj, ki se med panikami dosežejo (P/E pod 10 itd..) Par politikov % Co. so izjavli da je že kao konc vsega sranja in zaj kr taka rast...preveč umetno napumpano vse skupaj...ne se dat "nategnt" in še počakat do enga orng padca...

Enako. Jaz v bistvu čakam konkreten "popravek" v minus, potem dam pa ves ostali keš not. Trenutno vlagam malenkosti precej razpršeno. Računam pa, da bom dal največji del v BRIC ali celo samo Indija-Kitajska. Rusija mi namreč ne diši preveč.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.376
5.894
113
pri taščici
No tudi jaz iščem sklade katerim se splača zaupat evre.
Itak bom v več skladov razbil, zdaj bo treba samo pravi trenutek ujet. En trenutek izpred nekaj mesecev je že mimo (okoli novega leta) sedaj bo treba drugega ujeti.
Trenutno gre spet vse v minus,
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Trenutno gre spet vse v minus,
Itak. To se vedno zgodi, ko kaj vložim.

Naslednjič bom prej povedal, da lahko vsaj drugi prodate deleže preden jim pade cena...
frown-1.gif
 

brezkomentarja

Pripravnik
19. jul 2007
92
0
16
Citat:
Uporabnik ChaoRen pravi:
Po želji. Dokler so obresti za depozite še visoke, bi jaz večino dal na banko (ali pa recimo e-obresti ali DIBA, kjer je denar razpoložljiv takoj). Recimo 75% denarja. Ostalo imam pripravljeno za nakupne priložnosti. Vsekakor pa se nekaj splača dajati v sklade vsak mesec. Sploh, če si dolgoročen vlagatelj.

Se strinjam!!!
Dosti bolj se trenutno splača denar vložiti v super depozite kot v sklade - obrestna mera je znana in tudi dobiček je zagotovljen.

Kar se tiče skladov je v tem trenutku to loterija,......mogoče se bolj splača nakup kakšnih delnic kot dolgoročno naložbo.