Naložbe, vzajemni skladi...

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.034
1.430
113
39
Hihi...

Gremo po vrsti...

- obveznica:
po domače rečeno bližnjica med tistim, ki denar ima in tistim, ki ga potrebuje in bi si ga rad izposodil. Pri fizičnih osebah je vezni člen med tema dvema banka (babica veže denar, mlad par se zapufa...ok, približno tako)...pri državah in večjih firmah - oni ne rabijo, da gredo po denar na banko, ampak izdajo obveznice. Recimo temu potrdilo, da sem jaz njim posodil denar, oni pa se obvezujejo, da ga bodo z nekimi določenimi obrestmi vrnili. Z naupom obveznice si torej posodila denar nekomu - državi (državne obveznice) ali podjetju (podjetniške obveznice)...načeloma torej dokaj varna naložba, ki različno od primerov, nanese 1% pa do kakih 5% obresti...bolj riskanten objekt se zadolžuje, višje so obresti (Nemška obvetnica ti bo dala 1 ali 2%, grška mogoče več kot 10%...ampak tukaj so možnosti da ne dobiš nazaj...)

- delnica:
Recimo temu potrdilo, da si solastnik nekega delčka podjetja...če se firma širi in raste bo šlo gor, če dela minus, bo padalo..(pustimo sedaj dogajanje na kratko časovno obdobje, ko borza niha gor in dol, ne glede na poslovanje podjetja)
V sloveniji je seveda vse skupaj tako rahitično, da bolj ko ne, kar pozabi...mogoče je kakih 5 normalnih podjetij pri nas ali še manj? Med tonami različnih delnic se lahko odločaš med starimi, velikimi podjetji, ki so se že "prijela"...torej tukaj ne tvega ravno, da bodo propadli (Mcdonalds recimo
smile-1.gif


Če želiš sam kupovati kaj pd tega, se lahko greš kamenodobno verzijo - imaš trgovalni račun pri borzni hiši in njim tam naročiš kaj naj kupijo zate...po drugi strani je seveda danes to vse preko neta...platformica na računalniku in klikaš
cool-1.gif

borzne hiše v tujini so opazno cenejše kot pri nas (koliko jih sploh obstaja še danes?) in ti nudijo vse živo...kot omenjeno, ti lahko kupiš magari za 100.000 usd delnic in boš plačala nekje med 5 in 10 dolarji provizije. borzne hiše pri nas pa ti vzamejo ne vem...1%??

Če pa želiš bolj na udobno...poiščeš DZU (družbo za upravljanje) ki torej upravlja sredstva svojih strank v svojih vzajemnih skladih (Alta kot primer...)...in za tem poiščeš primeren sklad...ali delniški, ali obvezniški...odvisno v kaj nalaga...oni ti za upravljanje na leto poberejo neko provizijo (1 ali mogoče 2%) in ti ne rabiš ničesar....
 
  • Všeč mi je
Reactions: zagi

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.811
199
63
Slovenija
Točka 2. tvojega nasveta. platforme tujih borznih hič. Lahko kaj več o tem ? Katera, v EU ali dlje? Kako gre to skozi z našim Finanzamtom?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
hvala, uncle_sam. zdaj mi je malo bolj jasno, vsaj toliko, da se ne prestaršim takoj, ko začnejo take besede padati...

Thinkorswin je torej ena taka platforma, kjer lahko sam prodajaš obveznice oziroma delnice vsako zase. Je to samo za ameriški trg ali pokriva še kaj več (Evropo ali EU npr, za kake firme ki jih poznam, npr farmacevtske, drugo bi že mogla malo bolj pogledati)
 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.034
1.430
113
39
Veliko ameriskih je dosti zagledanih vase in ponujajo trgovanje samo na ameriskih borzah... Je pa res, da veliko EU podjetij kotira tudi v Ameriki...
Kaj pa je v Sloveniji na voljo, pa ne poznam najbolje... Verjetno tu kdo kaj uporablja? A na Alti in Iliriki se nudijo platformo od Saxo banke? Ce se ne igras s temi stvarmi vsaki dan je verjetno cisto ok vzeti kaj od tega? Malo drazje verjetno, po drugi strani pa imas blizu fizicni suport...
 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.034
1.430
113
39
Gledam da je v Sloveniji baje najbolj ok Optim trader...Nemci, ki imajo svojo pisarno tudi v Ljubljani...
 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.034
1.430
113
39
Citat:
Uporabnik mcn pravi:
Točka 2. tvojega nasveta. platforme tujih borznih hič. Lahko kaj več o tem ? Katera, v EU ali dlje? Kako gre to skozi z našim Finanzamtom?

Tega je malo morje... Jaz imam preko luze ker pred leti je to pac bilo "najboljse"... Verjetno pa je danes celo kaj bolj ugodnega, ampak pri nasih zneskih so te razlike bolj v centih.
Lahko samo povem da Thinkorswim ima nor suport... Mail odpisejo v nekaj minutal ali max 2 urah. Vse dni med tednom, 24 ur dnevno. Na platformi imas help chat in tam ti nekdo odpise v manj kot minuti...
Davki vemo kaki so... Po drugi strani pa.. Hmm.. Je hec FATCE da vsi javljajo americanom, oni pa drugim ne
smile-1.gif

CRS je tudi podpisalo veliko drzav, americani pa tudi ne
smile-1.gif
 

delter333

Guru
21. maj 2010
1.670
1.417
113
Notranjska
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
če nimaš pojma o vlaganju denarja, samo kako ga zaslužiti, kam se daje viške? Se pravi imam ene par jurjev na banki za prvo silo, če se kaj zgodi, ampak recimo varčujem namensko za tudi drugače, kar zdaj čiča pa čaka na varčevalnih računih - z letnimi obrestmi takimi, da ne moreš verjeti... sigurno se da nekam ta denar dati in tudi nič ne delati kaj dosti, pa bodo obresti višje. Nisem požrtna, ampak ene 3-5% pa je že bolje od 0,1%. So kaki skladi dobra opcija za kaj takega? Kateri, na koliko časa je pametno to spremljati oziroma v kakem trendu je pametno potem vložiti v kaki drug sklad. Nekaj imam že od prej pri Alti, lansko leto recimo je bilo ene 3,5% - povsem dovolj, da je bolje kot banka. Pa potem lahko malo se sprehajam med skladi brezplačno. Kaka taka opcija mi je blizu. Torej rada bi kaj boljše od trenutne banke, nekaj ne pretirano rizičnega in da so osnove vsakemu tepčku hitro pojasnjene. Neke naložbe, ki jih moraš ful spremljati in se na njih razumeti mi niso blizu...

Denar je tvoj, dobila boš pa toliko različnih mnenj kolikor boš vprašala ljudi. Sam sem začel vehementno in v času slovenske tranzicije popušu par jurjev kar je bilo absolutno preveč zame in začel z osnovami. Inversting for dummies, resnično sem prebral kar nekaj teh knjig, Stock investing for dummie, Personal finance for dummies itd izhajal sem pa osnovnega načela, da mojega denarja ne zaupam nikomur v upravljanje kajti še tako, dober upravljalec ima svoj cilj in to je provizija.

Nasplošno opažam, da smo ljudje premalo finančno pismeni tako tudi ne povezujemo pravilno vseh političnih dogodkov v svetu ena taka zanimiva knjiga je od bivšega grškega finančnega ministra Varufakisa "Globalni Minotaver" Pa ne takoj v luft ko omenim grka, preberi brez predsodkov pa potem oceni, sam sem knjigo kupil in mi ni žal.

Ne bom ti pa dajal nekih nasvetov kdaj kam, vem pa da sem enkrat prebral eno v smislu investiraj v indeksni sklad in boš spal v redu.

Kar se pa platform in naših dacarjev tiče ne vem če bo šlo kar brez skozi. Kako naredite transfer denarja v SLO? Naši nič ne vprašajo?
Meni davek od dividend banka takoj odvede posle pa oddam na davčni urad, če je poslov več kot deset letno gre vse preko interneta, so pa natančni, pregledajo vsako vejico in piko na štiri decimalke natančno.
grims-1.gif
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik krentip pravi:
... Bistveno pa je, da si določiš max padec po katerem boš naložbo dvignila in seveda tudi max rast ob kateri boš izstopila. Seveda pa se je potrebno potem tega tudi držati. V nasprotnem primeru zadeva nima smisla... Če ne verjameš vprašaj ljudi, ki so vlagali na balkan l 2006 in 2007 in niso pravočasno odprodali svojih naložb...
Eno od osnovnih pravil vlaganja je, da kupuješ takrat, ko tečaji padajo in prodajaš takrat ko tečaji rastejo. Če imaš denar v katerem koli skladu lahko v obdobju tam 5..7 let pričakuješ strme in globoke padce - 20...30% nekaj dnevih je povsem pričakovano dejstvo. V daljših obdobjih (10+) let pa je rast sredstev običajno višja od bančnih obresti.
Če imaš sredstva ne nekih rizičnih lokalnih območjih so gibanja seveda bolj burna, kot v urejenih ekonomijah. Možni so dobički večji a tudi večja izguba. Za ljudi, kateri bi namesto na banke denar dajali v skladi takšni produkti (po moje) niso primerni.

Sam varčujem v treh NLB skladih, v katerih so sredstva razpršena po vsem svetu. Imam pa enega z rizično stopnjo 4 in dva s stopnjami 6 in 7. Sklad z rizično stopnjo 4 je precej manj občutljiv na nihanja delnic v ZDA in EU zato vanj preusmerjam sredstva, ko so tečaji ostalih dveh skladov visoki in jih iz njega usmerjam nazaj, ko so tečaji nizki. V sklade redno mesečno nakazujem prosta sredstva.

So pa trenutno tečaji vzajemnih skladov precej visoki in trenutno odsvetujem vstop v sklade, kateri imajo v portfeliju ZDA in druge urejene ekonomije. Počaka se naj do pričakovane korekcije tečajev, katera lahko nastopi že (če bi to vedel, ne bi pisal po forumih ampak bi s kakšno jahto križaril po toplih morjih
evil.gif
)
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
V daljših obdobjih pa imaš problem, da ti stroški odžerejo glavni del dobička.
 

delter333

Guru
21. maj 2010
1.670
1.417
113
Notranjska
Citat:
Uporabnik Pbutec pravi:
V daljših obdobjih pa imaš problem, da ti stroški odžerejo glavni del dobička.

Pa mislim, da ven tudi ne moreš, brez večjih stroškov. Drugače je pa opisal pravila, kot bi dejal "potapljaj se toliko kolikor ti dah da" mislm ej....
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
Mi alhko kdo razloi, je tole smiselno ali ne:
http://www.sop.si/Zavarovanja/Prostovoljno-pokojninsko-zavarovanje
http://www.sop.si/Zavarovanja/Investicijsko-pokojninsko-zavarovanje

razlike med obema variantama, koliko morajo biti letne obresti, da se splača, ker so neki stroški, pa davki pa tak, ki jih drugače varčevalni račun nima...

drugo, kar je. Gledam varčevane na n26, ki še ni dostopno v sloveniji in me zanima, kdor se na bančništvo bolj spozna. Lahko Slovenec tudi v kaki tuji taki banki, če najde kako s tako "visokimi" obrestmi odpre račun in varčuje ali so kake omejitve? pri nas pa 0,05% pa tak na varčevalnih računih...

gre za denar, ki ga ne bi potrebovala sigurno ne 5, najbrž pa ne 10 let.
 
Nazadnje urejeno:

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.919
3.739
113
Ljubljana
hmpg.net
1. lahko seveda mora biti opravljen postopek KYC
2. seveda mora depozit prijaviti davkariji
3. visoke obresti so ponavadi povezane z visokim tveganjem
4. pred sklenitvijo depozita je nujno preveriti kako jamstveno shemo ima država
 

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.705
-484
113
145 km SZ od Opatije
Hihi...

Gremo po vrsti...

- obveznica:
....... Recimo temu potrdilo, da sem jaz njim posodil denar, oni pa se obvezujejo, da ga bodo z nekimi določenimi obrestmi vrnili. Z nakupom obveznice si torej posodila denar nekomu - državi (državne obveznice) ali podjetju (podjetniške obveznice)...načeloma torej dokaj varna naložba, ki različno od primerov, nanese 1% pa do kakih 5% obresti...bolj rizkanten objekt se zadolžuje, višje so obresti (Nemška obveznica ti bo dala 1 ali 2%, grška mogoče več kot 10%...ampak tukaj so možnosti da ne dobiš nazaj...)

Tole pa ravno ne gre skupaj ... :)
Vem, o čem pišeš, a je vseeno malo smešno ... (pa ne zaradi tvojega zapisa)
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Tole pa ravno ne gre skupaj ... :)
Vem, o čem pišeš, a je vseeno malo smešno ... (pa ne zaradi tvojega zapisa)
Cisto normalno gre skupaj... Obveznica je nacin zadolzevanja, delnica pa je vrednostni papir ki ti daje korporacijska upravicenja - upravljalska (sodelovanje na skupscini, sezannitev s poslovanjem druzbe) ter premozenjska (udelezba pri dobicku, udelezba pri likvidacijski masi), poleg tega z rastjo vrednosti družbe, raste tudi vrednost delnice itd...

pri obveznicah pa se ne glede na stanje druzbe (poslovni rezultati, borzna kotacija) nic ne spreminja in obveznica ti ob dospelosti prinese tocno toliko denarja kot se je izdajatelj obvezal ob izdaji. Seveda pa lahko ob propadu druzbe (drzave), denarja ne dobis nazaj. Ker gre za posojilo.
 

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.705
-484
113
145 km SZ od Opatije
Ja, no ... keč je v tem, da se OBVEZUJEJO, ampak je možno, da ti vseeno ne dobiš nazaj. Kaka obveza je potem to?
Podobna poročni? V dobrem in slabem do konca življenja, pol gresta pa čez pol leta narazen ....LOL :fredi:
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Ja sej se pri sklenitvi kredita tudi vsak obveze, da ga bo vrnil, pa nekaterim ne uspe.
 

pipo

Majstr
19. mar 2008
864
327
63
Katero stran uporabljate za spremljanje portfelja skladov? Denarnisupermarket mi zgleda da gre(je šel) v maloro.
 

marc

Fizikalc
26. apr 2008
1.181
18
38
Katero stran uporabljate za spremljanje portfelja skladov? Denarnisupermarket mi zgleda da gre(je šel) v maloro.
Izgleda, da ga res počasi jemlje hudič, vendar mi trenutno stanje še vedno dnevno ažurira. Res pa je, da dnevni tečaj že nekaj časa ne dela. Jaz sem si odprl portfelj še na ˝mojportfelj.com˝, vendar mi je še vseeno denarnisupermaket bolj prijazen.