Nakup prenosnika - nekaj splošnih vprašanj

Torque

Pripravnik
22. jul 2007
815
7
18
Zdravo,

kupujem prenosnik, na katerem bodo večino časa potekala študentska opravila: word, excel, razna poročila, internet, kakšen film sem in tja, glasba. Kupil bi ga v Avstriji ali Nemčiji, ker se tam dobi veliko ceneje. Zanj bi dal največ 650 eur, niti eura več. Pogoji 13,3", nizka teža - max 1,8 kg. Zanima me pa nekaj vprašanj:

1. Večina ima naložene razne Windowse. Kako je ob formatiranju računalnika? Ali je licenčna koda kje zapisana, tako da lahko Windowse ponovno uporabiš?

2. SSD da ali ne? Uporabljal ga še nisem, je pa menda super. Tisti računalniki, kar jih gledam, imajo kombinacijo recimo 320 GB HDD + 32 GB SSD. Moti me, ker je HDD v tem primeru največkrat 5400 obr/min. Koliko se 5400 obr/min pozna proti 7200 obr/min? Je ta razlika v hitrosti sploh opazna?

3. Ali se splača gledati za Windows 8, ali so Windows 7 še okej, glede na to, da se računalnik kupuje za vsaj pribl. 3 leta?

Opcija 1: http://www.cyberport.at/notebo...weiss-blau.html

Opcija 2: http://www.cyberport.at/notebo...force-610m.html

Opcija 3, brez SSD: http://www.cyberport.de/notebo...6630m-win7.html

Prosim za kakšen nasvet
smile-1.gif
 

Jordan

Fizikalc
5. jun 2009
2.839
-9
38
Ljubljana
Ti bi za 3 leta vnaprej ali več kupoval, gledaš pa procesorje ki so bili lasirini na trg pred 2 leti... nwm no, glej vsaj i7 vsaj osnovne modele...disk ssd, ram lahko nadgradiš procesorja ne bo noben nadgrajeval; se pa pozna verjemi po 3 letih kak proc imaš!
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.111
438
83
Kakšne bedarije pa govoriš... i5 3210m je zadnji model i5-ke. Sicer pa za študentska opravila bo čisto dovolj vsak izmed teh. Sam imam 2 generacije starejšo i5-ko (prenosnik star nekje 2 leti in 2 meseca), pa je še vedno čisto dovolj za potrebe študija računalništva, da o zgoraj našteti uporabi sploh ne govorim. SSD je sicer fajn zadeva a pri zgoraj naštetih zadevah ne bo tako velike razlike, itak pa so vsi zgornji le nekakšni hibridi, tako da nič posebnega.
 

Jordan

Fizikalc
5. jun 2009
2.839
-9
38
Ljubljana
Citat:
Uporabnik amacar pravi:
Kakšne bedarije pa govoriš... i5 3210m je zadnji model i5-ke. Sicer pa za študentska opravila bo čisto dovolj vsak izmed teh. Sam imam 2 generacije starejšo i5-ko (prenosnik star nekje 2 leti in 2 meseca), pa je še vedno čisto dovolj za potrebe študija računalništva, da o zgoraj našteti uporabi sploh ne govorim. SSD je sicer fajn zadeva a pri zgoraj naštetih zadevah ne bo tako velike razlike, itak pa so vsi zgornji le nekakšni hibridi, tako da nič posebnega.

Ti si ena bedarija, i5 procesorji in z njim povezana tehnologija izdelave.... je stara preko 2 leti; kaj šele i3; zdaj če je pa sam procesor navit to ne pomeni da je procesor nov.

Jaz sem mu samo povedal, da bo vedel da naj ne gleda po novstih (SSD je razmeroma še v povojih predvsem zaradi cene, drugače je zunaj že lep čas) in naj da raje malce več za novejši procesor, če kopuje za daljši čas; Za študij je pa tut pentium 4 vrh glave !!!
 

Torque

Pripravnik
22. jul 2007
815
7
18
Budget žal je, kakršen je in iz tega bi rad iztisnil čim več, za i7 bo potrebno še kar konkretno doplačati. Konec koncev je življenjska doba odvisna od cele verige komponent, zato se mi zdi 3 leta zgolj pobožna želja
smile-1.gif


Iščem sicer za punco, ki ga bo rabila tekom študija za res osnovne stvari, zato se mi zdi i7 predimenzioniran procesor. Kako pa veš, katera serija procesorjev je novejša?
 

hipnotik

Pripravnik
22. mar 2009
567
0
16
Prenosnik kupljen v Nemčiji ima verjetno tipkovnico brez naših šumnikov, te ne bo motilo?
 

Torque

Pripravnik
22. jul 2007
815
7
18
Hvala vsem za odgovore.

Glede nemške tipkovnice ... mene osebno to ne moti, ker imam doma že en tak računalnik, za punco pa ne vem. Lahko, da jo bo. V tem primeru bova kupila še nalepke.

Nekaj stvari mi je še vedno nejasnih. 5400 rpm vs. 7200 rpm pri disku? Je 5400 rpm občutno slabših, torej, ali laik sploh opazi kakšno razliko?

Je serijska koda za windowse priložena ob nakupu in lahko windowse torej ponovno naložiš?

Lp
 

eazy

Rjuhar
5. sep 2007
12.971
3
38
Citat:
Uporabnik Torque pravi:
Hvala vsem za odgovore.

Glede nemške tipkovnice ... mene osebno to ne moti, ker imam doma že en tak računalnik, za punco pa ne vem. Lahko, da jo bo. V tem primeru bova kupila še nalepke.

Nekaj stvari mi je še vedno nejasnih. 5400 rpm vs. 7200 rpm pri disku? Je 5400 rpm občutno slabših, torej, ali laik sploh opazi kakšno razliko?

Je serijska koda za windowse priložena ob nakupu in lahko windowse torej ponovno naložiš?

Lp

Ti bi rad od najcenejsega prenosnika neke top performanse, verjetno se zavedas da dobesedno rines v probleme? Pa se kupil bos v tujini tako da bo garancija zmaga
wink-1.gif
Med 5400 in 7200 je razlika. V hitrosti, porabi, glasnosti, ....

Serijska je prilozena, mediji so prilozeni ali na posebni particiji. Ce mislis kupiti v tujini in naloziti SLO W. te moram razocarati...
smirk-1.gif
 

Torque

Pripravnik
22. jul 2007
815
7
18
Ah kje top performanse ... sem tip človeka, ki ne kupi na vrat na nos prve stvari, za katero piše ugodno. Rad preverim več ponudb, prečekiram več strani, da dobim bolj obsežno sliko o tem, kaj trg ponuja. Potem pa se na podlagi budgeta, ki je namenjen za nakup, odločim za stvar, ki bo najbolj optimalno izpolnjevala moje zahteve in nudila najboljše razmerje med ceno in kvaliteto. Da to dosežem, je pa treba zastavit par vprašanj na forumu, prebati kakšen review in tako naprej
smile-1.gif


Garancija naj bi bila mednarodna, tako da tu ne vidim problema. Za winse bomo pa že nekako uredili language pack, da bodo angleški.
 

eazy

Rjuhar
5. sep 2007
12.971
3
38
Citat:
Uporabnik Torque pravi:
Ah kje top performanse ... sem tip človeka, ki ne kupi na vrat na nos prve stvari, za katero piše ugodno. Rad preverim več ponudb, prečekiram več strani, da dobim bolj obsežno sliko o tem, kaj trg ponuja. Potem pa se na podlagi budgeta, ki je namenjen za nakup, odločim za stvar, ki bo najbolj optimalno izpolnjevala moje zahteve in nudila najboljše razmerje med ceno in kvaliteto. Da to dosežem, je pa treba zastavit par vprašanj na forumu, prebati kakšen review in tako naprej
smile-1.gif


Garancija naj bi bila mednarodna, tako da tu ne vidim problema. Za winse bomo pa že nekako uredili language pack, da bodo angleški.

Se mi je kr zdelo da bos experimentiral. Upam da ves da gre licenca bye ye in je cisto vseeno ze v startu piratiziras. Vsaj placas manj ce ne drugega.. Glede na tvoj budget bos dobil bolj srot kakor zadevo za prihodnjih 10 let. Vecina "resnih" znane 2x vec. Vzemi nekaj v SLO, ne nujno najnovejsega, na konfiguracijo glej kot na celoto.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.877
8.897
113
EU
V Avstriji sem kupil Asus K93SM. Prenosnik ima nemško tipkovnico, zato smo nekaj tipk prelepili.
Winzi so bili nameščeni. Ob prvem zagonu vpraša za jezik. Izbereš angleščino in je OK.
Disk je 7200 obratov. Razlika med tem in 5400 obratov je opazna v hitrosti nalaganja več slik (thumbnailov). Počakaš kakšno sekundo več.
Tvoja punca itak ne bo vedela koliki so obrati diska, tako se ne rabiš sekirati.
zmaga.gif
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.877
8.897
113
EU
Za Winze je koda nalepljena na spodnji strani pokrova prenosnika. Winzi so že bili aktivirani, tako ni trebalo telovaditi.
 
19. jul 2007
2.756
1.479
113
Citat:
Uporabnik Gonzo pravi:
V Avstriji sem kupil Asus K93SM. Prenosnik ima nemško tipkovnico, zato smo nekaj tipk prelepili.

Kje si kupil nalepke za tipkovnico. A so dovolj kvalitene ?

Ker to je dejansko edini razlog da ne kupiš prenosnika v tujini.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.877
8.897
113
EU
V lokalni elektro trgovini, ki prodaja tudi računalnike.
S fotoaparatom sem slikal tipkovnico in pokazal trgovcu. Imel je več različnih tipov nalepk. Bele, črne z debelimi ali tenkimi črkami.
Cena štiri Eur.
Na sliki se vidi, katere sem uporabil.
1615886-IMG_1343_1.jpg
 

Priponke

  • 1615886-IMG_1343_1.jpg
    1615886-IMG_1343_1.jpg
    33,6 KB · Ogledi: 236