Nakup opreme za potapljanje

Alan_Bastard

Pripravnik
12. dec 2007
168
1
18
Ljubljana
Lepo pozdravljeni,

mene pa zanima ali se kdo kaj spozna na potapljaško opremo, ker mislim iti delati jeseni tečaj potapljanja (do 15 m) in bi si že zdaj kupil osnovno opremo (maska, dihalka in plavutke) in do sedaj sem našel le kakša mora biti in nič katera znamka je vredu.

Trenutno pa nimam kaj dosti časa, da bi šel do kakšne plavalne šole, da bi se malo bolj podrobno pozanimal, v večjih športnih trgovinah pa prodajalci tudi bolj ali manj nič ne vedo!

Tako, da prosim za pomoč vse, ki se spoznate na potapljaško opremo in potapljanje, ker rabim tudi kakšno priporočilo za šolo potapljanja (jih je kar dosti na voljo v Lj).

Hvala vsem.
 

peterm

Pripravnik
17. sep 2007
699
0
16
čaki čaki..
kje boš delal tečaj?
po keri šoli?

hm.. šol je.. 1 to je norik
pol so pa klubi k majo tut šole.. ampak razen drm-ja ti nebi kaj drugega priporočal..
norik dela po padi šoli kar pomeni 1stopna owd 2 AOWD 3 rescue 4 diver instructor assistent 5 instructor.. pol pa še specialnosti.. foto, wreck, cavern, itd..

DRM dela po CMAS šoli.. 1 stopna P1, 2 je P2 in ko si P3 je isto k pri PADI instructor.. je pa CMAS 10X bol zajeban.. pr P1 maš sam nekih 9 al kolk metrov pa spremstvo itd..

jest mam po padiju in mi ni nič žal.. 1 tečaj je do 18m (učiš se preživet) 2 do 40m (tuki je že uživancija..)

masko vzam eno pač od tehnicsuba.. po možnosti anti fog.. drugače pa naj ima čim več vidne površine.. tut če je grda.. boli te..
plavute - no tuki pa je dilema.. boš kupil obleko itd al boš vedno rental?.. priporočam da si kupiš obleko.. imaš trgovine kjer so obleke lahko tudi poceni.. in ob tem ti priporočam tudi čevelčke.. kar pomeni da moraš kupit plavutke na pašček.. cena je tam tam.. vzami aqualung al pa kaj podobnega..

veliki centri so mal tko.. z rezervo ..
 

Alan_Bastard

Pripravnik
12. dec 2007
168
1
18
Ljubljana
Živjo, hvala za ful izčrpen odgovor.
Tečaj sem mislil delati letos poleti, ampak, ker ne bom sam delal in imajo drugi težave s časom in dopustom smo to prestavili na jeseni. Sem pa gledal za tečaj in je res veliko ponudbe, tako, da me čaka kar nekaj odločanja. Sicer sem do sedaj gledal le PADI, ker sem DRM našel šele prejšni teden, ko sem malo iskal o opremi. Vendar je problem, ker imajo ponavadi specializirane trgovine samo po eno znamko in seveda je logično, da bodo to hvalile, jaz si pa želim mnenje nekoga, ki mi ne bo želel na vsak način prodati svojega proizvoda. Do sedaj sem gledal techno sub in effe sub se mi zdi!

Za začetek bi si kupil samo masko, dihalko in plavutke. Zdaj kot sem te razumel mi priporočaš technosub masko, verjetno tudi dihalko. Za plavtuke pa čeveljčke in plavutke na pašček! Je še kaj drugega pomembno pri plavutkah, kaj je dobro, da ima dihalka, maska,...

Če ne bi pa kupil neko dobro opremo, ne glih največji škart, ki je poceni, nekaj profesionalnega in vrhunskega pa spet ne.

V velikih centrih pa tudi nisem nameraval kupovati, ker ponavadi dobiš samo : Te maske so na voljo,.....
 

peterm

Pripravnik
17. sep 2007
699
0
16
jaz sem kupil aqualung kar je u bistvi tehnisub ni slaba ni pa dobra.. nekje v povprečju je..
stane nekje 50 eur.. maš pa tut take za 140.. sam to je brez veze..
vzami take navadne.. d nebi podalšanih jemal ker boš zadihan k kon.. sej res da letijo.. boša pa tut tolk crknen..
pa itak potop ni lov hitrostnega rekorda.. je predvsem užitek.. in nikamor se ti ne mudi.. imaš časa..vsaj 40 minut.. pč odvisno kolk podihaš..

priporočam ti norik.. niti ti ne bodo silili nekaj kar ne boš želel niti hvalili nekaj kar boš preplačal..

maska naj bo velika.. dihalke so pa itak v kompletih zraven.. al pa pol posebaj.. itak od tehnosuba sej drugih v slo skor ni.. edin mares.. kar je po kvaliteti isto.. pazi samo da je zožana da ima man upora in zapognjena da ne vdihneš glih vsakega vala..
jaz sem kupil masko na hrvaškem na štantu.. ker sem svojo pozabil.. in je ok.. samo vzet jo moraš nekje iz sredine.. cena.. malenkost dražje.. amapk jeb ga.. če nimaš v glavi maš u denarnici.. hočem samo povedat da je u bistvu vsaka dobra..
vzami tako ki ima čim več vidnega polja.. pa tut če je akvarij..
 

Megapixel

Pripravnik
28. sep 2007
976
2
18
Ljubljana
Pozdravljen,

Predvsem ti priporočam posvetovanje z znanci, ki se že dalj časa potapljajo in niso
psihološko omejeni na opremo, ki jo imajo sami oziroma na šolo, ki so jo opravili sami.
Izogibaj se tehničnim ekstremistom, katerih osnovni namen ni pomoč in svetovanje, ampak
povzdigovanje svojega ega in samohvala, česar je v potapljanju precej.
V nekaterih trgovinah boš morda deležen strokovne pomoči, lahko pa tudi ne, odvisno od človeka
za pultom, njegovih interesov, motivacije, znanja, izkušenj...

Oprema, ki jo kupuješ, naj ustreza tvojemu telesu in namenu. Vsekakor več denarja in
znani brandi ne zagotavljajo udobja in uporabnosti. Tako kot niso nobeni čevlji za na ples
in za v hribe, tako ima tudi vsak kos potapljaške opreme svoje prednosti in pomanjkljivosti.
V začetni fazi se dobro informiraj o price/performance uporabnosti opreme in možnosti njene
uporabe v nadaljevalnem, zahtevnejšem obdobju potapljanja.
Za začetni tečaj je zadovoljiva kakršnakoli oprema standardne oblike za rekreativne namene.

Pri izbiri šole ali kluba imej v mislih ne le ceno tečaja, ampak tudi možnosti nadaljnih aktivnosti.
Potapljanje je vsaj v začetkih družaben šport, ki zahteva nekaj izkušenj v organizaciji, ki jo nekateri
klubi zagotavljajo svojim tečajnikom. V zameno za minimalne stroške nekateri klubi nudijo tudi
cenejšo izposojo opreme, cenejše izlete in podobno. Če imaš malo sreče lahko prideš v družbo,
v kateri boš preživel (tudi dobesedno preživel!) čudovite trenutke druženja v naravi in užitkov v vodi.

Tvoj uspeh in zadovoljstvo v tem (v osnovi) netekmovalnem športu je odvisen predvsem od okolja
in ljudi, s katerimi boš vstopil v podvodni svet. Nekaterim (nam) je potapljanje v določenem obdobju
postavilo življenje na glavo... dobrodošel
zmaga.gif


lp,
Mpix
 

Viky

1600. registrirani uporabnik
27. okt 2007
747
0
16
42
Sam sem delu tečaj po SSI v NovaSub Kamnik. Pa morm rečt, da sem res zadovolen, ker se ti maksimalno posvetijo in skupine so majhne. Dobro organiziran klub, z veliko potopi čez celo leto.
Če se boš imel namen dosti potapljati, ti priporočam nakup svoje opreme, ker izposoja kmalu nanese toliko, kot bi stala nova. Poleg tega se lahko navadiš na svojo opremo in tako je potop veliko prijetnejši. Jst sm se zapelu do Trsta, takoj za Škofijami, kjer je Sepadiver štacuna. Tam majo vse po zelo ugodnih cenah. Še posebej se splača ob kakšnih popustih.
 
Nazadnje urejeno:

Megapixel

Pripravnik
28. sep 2007
976
2
18
Ljubljana
Citat:
Uporabnik peterm pravi:
čaki čaki..
kje boš delal tečaj?
po keri šoli?

hm.. šol je.. 1 to je norik
pol so pa klubi k majo tut šole.. ampak razen drm-ja ti nebi kaj drugega priporočal..
norik dela po padi šoli kar pomeni 1stopna owd 2 AOWD 3 rescue 4 diver instructor assistent 5 instructor.. pol pa še specialnosti.. foto, wreck, cavern, itd..

DRM dela po CMAS šoli.. 1 stopna P1, 2 je P2 in ko si P3 je isto k pri PADI instructor.. je pa CMAS 10X bol zajeban.. pr P1 maš sam nekih 9 al kolk metrov pa spremstvo itd..

jest mam po padiju in mi ni nič žal.. 1 tečaj je do 18m (učiš se preživet) 2 do 40m (tuki je že uživancija..)

masko vzam eno pač od tehnicsuba.. po možnosti anti fog.. drugače pa naj ima čim več vidne površine.. tut če je grda.. boli te..
plavute - no tuki pa je dilema.. boš kupil obleko itd al boš vedno rental?.. priporočam da si kupiš obleko.. imaš trgovine kjer so obleke lahko tudi poceni.. in ob tem ti priporočam tudi čevelčke.. kar pomeni da moraš kupit plavutke na pašček.. cena je tam tam.. vzami aqualung al pa kaj podobnega..

veliki centri so mal tko.. z rezervo ..

peterm,

tole ni kritika, vendar tvoje izjave žal izražajo nekaj stereotipov, ki se jih držiš
zaradi pomanjkanja izkušenj in omejenega poznavanja tega športa. Nasveti ne vplivajo
pozitivno na nekoga, ki je povsem nov na tem področju.

Recimo, da je Alan iz Maribora, kjer imajo dober klub, ki dela po šoli CMAS. Ker
naj bi bilo po tvoje tečaj tam 10x težje opravit kot v najboljši šoli v Ljubljani, se morda
fant ne bo nikoli potapljal, recimo zaradi oddaljenosti Ljubljane.
Poleg Cmas-a in Padi-ja so tu še UDI, SSI, PSS, IANTD, TDI, ANDI, GUE... vsaka s
svojimi specifikami učenja.

Edino pravo vodilo za kvalitetno pridobitev znanja in izkušenj je kvaliteten inštruktor, ne
glede na potapljaško šolo in tvoji sopotapljači, s katerimi boš nabiral izkušnje.

lp,
Mpix
 

Megapixel

Pripravnik
28. sep 2007
976
2
18
Ljubljana
Res je. Nova Sub je dober klub, v katerem se stalno nekaj dogaja. Ne spijo.
Sepadiver je za rekreativno potapljanje dobra izbira, čeprav me pri nekateri
njihovi opremi kvaliteta bolj skrbi kot cena...
smirk-1.gif


lp,
Mpix
 

Megapixel

Pripravnik
28. sep 2007
976
2
18
Ljubljana
No ja... na Bledu in v Fijesi je trenutno zoprn dostop in moraš imet kar
precej volje, da v vročini in gužvi prenašaš opremo za tauh takšne kvalitete.
Pred in po sezoni je pa druga pesem. Recimo, konec septembra, ko ni turistov,
imaš frej popoldne in je tri ure lebdenja na Bledu med debelimi krapi, ščukami in
somi pravi balzam za dušo. Sploh, če je vidljivost kaj večja od par metrov.

V Fijeso pa kakšno nedeljo zvečer, ko ni gužve, potem pa na hladno pivo v bar na plaži
in počasi domov. Za lep konec tedna.

Lahko priporočim kakšen klub, ki ima stalne stažne potope in izlete, tudi na Hrvaško.

lp,
Mpix
 

peterm

Pripravnik
17. sep 2007
699
0
16
reci..
vsaka info je dobrodošla..

prej sem bil vedno odvisen od tauh centrov..
od včeraj pa sem srečen lastnik 18 literce..
in zdej sm neodvisen..
sam čakam še regulatorje pa kompjuter da pridejo.. in pol gasa..
to bi moglo bit ta teden enkrat..
 

Megapixel

Pripravnik
28. sep 2007
976
2
18
Ljubljana
Eden takšnih klubov v Ljubljani, ki stalno organizirajo izlete je Plavutka.com
Delajo resno in imajo dobrega inštruktorja in simpatičen center.
Seveda je tu tudi DRM, najstarejši slovenski potapljaški klub z izrednimi ljudmi,
znani po izredno dobrih fotografih. Pozanimaj se tudi pr njih.
Za Norik sicer ne vem, kako je z izleti, vsekakor te bodo vzeli s seboj na kakšne
stažne potope, če boš izrazil željo. Vpiši se na njihovo e-mail listo.
V Mariboru je Bojan Majcen, ki organizira vse od čistilnih akcij po jadranu do
eksotičnih potapljanj po celem svetu.
Tudi Nova Sub iz Kamnika in Ocean iz Kranja sta precej aktivna kluba.

Poglej si seznam nekaterih klubov na www.spz.si

Nasploh je težava, ker se le redki ukvarjajo s stažnimi potopi za začetnike. Najraje
te vidijo šele, ko si sam nekje nabereš izkušnje in prideš delat nadaljevalni tečaj.
Inštruktorji, ki učijo začetnike, si seveda želijo dobrih potopov s sebi enakimi na
dobrih in vedno novih lokacijah, zato ali delajo tečaje ali pa tauhajo brez začetnikov,
kar je logično. Le tako tudi sami pridejo do izkušenj in izživijo svoje želje po tauhanju.
Dobre potapljaške družbe so večinoma zaprte družbe podobno mislečih, v katere je
morda težko prodreti.

Vsekakor so pa izredno redki dobrotniki, ki bi ti recimo skoraj zastonj posodili opremo in
te spremljali na enostavnih začetniških potopih. Zato se takšne organizirane potapljaške
izlete običajno plača. Razen, če si prelepa mlada deklica brez moškega spremstva, in najdeš
nekoga, ki te bo na potope vodil z sicer drugimi nameni, medtem, ko bo tudi razmišljal z
drugo glavo
rolleyes-1.gif


lp,
Mpix
 

peterm

Pripravnik
17. sep 2007
699
0
16
ma ni pene.. mam ene 100+ potopov..
v noriku sem bil nekaj časa tko kot gost..
sosed me vleče v DRM..
s klubi je pač tko.. ne rabim plačat neke članarine zato da bom 10 tauhov po 20% cenej naredu..
se ne splača.. grem pa rad zraven če me vzamejo..