Nakup novih smuci

max43

Zelenc'
23. okt 2022
2
1
3
Pozdravljeni,

Ce je na forumu kaksen poznavalec smuci bo prosil za nasvet...letos se nameravam po kar nekaj letih premora zopet vrniti na smucke....190/100kg, z "osnovno" kondicijo, smucam po urejenih progah. Glede na to,da bodo zraven tudi mulci lahko recem da bolj umirjeno. Znanje smucanja je nekaj srednjega,...peljem po vseh progah, po strmejsih bolj previdno oz. se bolj matram, ker smuci zacnejo oddrsavati, po poloznejsih progah lahko vozim brez oddrsavanja oz. po robnikih.

Gledam Elan smuci Amphibio...elanov ski selektor mi predlaga Amphibio 12 C, malce me skrbi da bodo premehke glede na mojo ravno ne idealno tezo, mogoce bi bile Amphibio 14Ti boljse ali pac ne? Iscem smucko ki ne bo tresla, pa da me ne zmatra ze po 2 urah.

Hvala za mnenja..
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Vzami srednji rang amphibiota in je to to. Kere cifre so to zaj nevem. Smučka ti trese ker si na riti. Nagni se naprej pa pritisni skijo s kolenom naprej (kot da hočes pancer zlamat) in ne bo tresla.
 

Bucko

Fizikalc
28. avg 2007
1.717
39
48
Pozdravljeni,

Ce je na forumu kaksen poznavalec smuci bo prosil za nasvet...letos se nameravam po kar nekaj letih premora zopet vrniti na smucke....190/100kg, z "osnovno" kondicijo, smucam po urejenih progah. Glede na to,da bodo zraven tudi mulci lahko recem da bolj umirjeno. Znanje smucanja je nekaj srednjega,...peljem po vseh progah, po strmejsih bolj previdno oz. se bolj matram, ker smuci zacnejo oddrsavati, po poloznejsih progah lahko vozim brez oddrsavanja oz. po robnikih.

Gledam Elan smuci Amphibio...elanov ski selektor mi predlaga Amphibio 12 C, malce me skrbi da bodo premehke glede na mojo ravno ne idealno tezo, mogoce bi bile Amphibio 14Ti boljse ali pac ne? Iscem smucko ki ne bo tresla, pa da me ne zmatra ze po 2 urah.

Hvala za mnenja..
Glede na težo, vzemi 14-ko, mogoče celo 16... Bolje bi sicer bilo, če si jih lahko sposodiš in stestiraš za kakšen dan.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.923
1.089
113
www.adriamedia.si
14 bo ziher OK, 12 zna biti tudi. Lahko pa, če dosti smučaš tudi pomladi, v mehkem in južne, oz ko so proge že razrite in mehke, pogledaš po kakem malo širšem modelu (Wingman). Nikakor pa ne na pretrde (16 in več), ker boš več oddrsaval in manj karval.
 

max43

Zelenc'
23. okt 2022
2
1
3
Hvala za menja…hotel sem jih lani testirat pa sem bil prepozen..letos nameravam mal vec smucat tako da bom probal dobit kaksen lanski model z dobrim popustom..14ka pol :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
ker?

Povedal je: Znanje smucanja je nekaj srednjega,...peljem po vseh progah, po strmejsih bolj previdno oz. se bolj matram, ker smuci zacnejo oddrsavati,

Zakaj rabi trdo smučko? Kaj bo na boljšem z trdo? Mu smučke kr naenkrat nebojo več oddrsavale?
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

djpiky

Pripravnik
21. feb 2008
370
5
18
ker?

Povedal je: Znanje smucanja je nekaj srednjega,...peljem po vseh progah, po strmejsih bolj previdno oz. se bolj matram, ker smuci zacnejo oddrsavati,

Zakaj rabi trdo smučko? Kaj bo na boljšem z trdo? Mu smučke kr naenkrat nebojo več oddrsavale?
Ker z 100 kilam je 12ka premehka. Tudi če nisi nek divji smučar, ko se želiš z tako smučko po srednjo teževni progi spustiti nekih normalnih 40-50km/h jo bo tresl. Če išče novo smučo ma verjetno namen smučat in rečmo da bo kakšen dan več na smučišču kot do sedaj. Moje mnenje da jo bo pač hitro prerasel če ne že kar v štartu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N in Bucko

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
Ok... Še jaz... Lansko leto sem kar nekaj odsmucala po dolgem času z nekimi rabljenimi sposojenimi elankami. Zdaj bi si pa svoje kupila... Elanov konfigurator mi ven vrze tole:

Torej svoj cas sem kar ok smucala, se na sulicah. lansko leto po dolgem času pa spet na polno uzivala in kar nekaj dni odsmucala. Na začetku sem se malo mogla navaditi na tale karving, ko sem ga osvojila malo, je pa vse tok bolj simpl in uživaško... Torej rabim nekaj takega. Kondicijsko sem kar fit in mi ni napor par ur smučat, ampak vseeno je poudarek na uzivanciji, ne nekem naprezanju in dokazovanju bogvekomu. Urejena smucisca, nikamor drugam... po crnih grem dol, ampak uživam bolj na rdecih. Je ponujena izbira OK in kaj so alternative drugih firm? Bolje krajše ali daljše smuče?

Bom šla še v kako specislizirano trgovino vprasat, pomagajte mi pa s pravimi vprašanji, da jih premislim, preden grem. Kaj je važno se poleg opisanega?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Ker z 100 kilam je 12ka premehka. Tudi če nisi nek divji smučar, ko se želiš z tako smučko po srednjo teževni progi spustiti nekih normalnih 40-50km/h jo bo tresl. Če išče novo smučo ma verjetno namen smučat in rečmo da bo kakšen dan več na smučišču kot do sedaj. Moje mnenje da jo bo pač hitro prerasel če ne že kar v štartu.
Sem že zgoraj napisal zakaj smučko trese. 95% smučarjev vozi pretrde smučke, ko jih pa pogledaš kak se pelajo pa tak nebi čutli razlike, če bi mu med vožjo skije menjal.
Meni freerijderce brez pleha, samo les in plast stekla ne trese praktično nikjer razn na čisti šajbi. Pa še tam, če se res potrudim se da po kanti odpelat, če ni prestrmo.
Če pa peljem narobe mi pa tudi FIS veleslalomko potrese in nabija.

Tak, da fantje raje kot v (pre)trde smučke vlagajte v znanje. Boste imeli več od smučanja. Ker z mehkejšo smučko v primerjavi s (pre)trdo boš lažje vozil po večini pogojev. Razen, če si divjak, ki ljubi led. Takrat pa itak najbol trdo zver kaj lahko dobiš. Konec koncev pa tisti, ki se v zadnjem opisu najde niti ne sprašuje kaj kupit, ker točno ve kaj hoče.

Jaz recimo Waveflex 14-ke ne vozim praktično nič več, bi takoj menjal za 12 ali 10 in mi je tudi od nakupa žal, da nisem vzel mehkejše. Ali sem na freeride z r22 (vedno, ko niso pogoji idealni) ali pa na GS (ko je trdo ko prasica). In kaj je pri vsem skupaj najbolj žalostno? Z freeride naredim krajši zavoj po robniku kot marsikateri Race sl slalomaš, ki ma "race" smučko, ker so mu rekli, da bo mehkejša tresla. Konec koncev mi smo slovenci, smučarski narod mi rabimo top smučke.
Če te skrbi od kje črpam to pametovanje, najdeš me na tem seznamu http://sloski.si/zuts-seznam-nosilcev-licenc/. Tak, da nekaj sem že dal skozi na snegu in nekaj skij probal pod nogami.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.907
5.457
113
Ok... Še jaz... Bolje krajše ali daljše smuče?

Mam Elan SLX 2001....172cm........so že podrte (ni več loka).....pač ponucane na max.....Fotr Elan SLX 160 tam 2014letnik.........vozil obe.....

Naslednje bodo SLX 165cm +/- (ne vem kako majo po letnikih).....pač nekje vmes......

172cm so bile fajn za hitro karvanje.......160cm hitro zaplešejo če se sprostiš (ko se ti ne da več bit na robnikih po 12ti uri in 2h pirih :) )

165cm bodo ravno ok za ornk smuko in nekaj vmes po malci....... sem 183cm......100kg +/-..........včasih sem spustil na polno (Pred SLX sem imel Integra CRX-polkarve 192cm dolge )....zdaj se mi več ne da skos divjat......zato krajšam...še vedno pa spustim ko mi paše

Tolk da boš znala ocenit dolžino (smučk!!!)
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.907
5.457
113
Sem že zgoraj napisal zakaj smučko trese. 95% smučarjev vozi pretrde smučke, ko jih pa pogledaš kak se pelajo pa tak nebi čutli razlike, če bi mu med vožjo skije menjal.
Meni je treslo samo kadar sem skom menjal smučke....da je sprobal slalomke.......jaz sem pa vzel njegov impro pofl.....pač prešvoh za moje znanje/težo
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Ti se glih najdeš v mojem opisu gori ;) slx 165 je skija z 13 radija. Če to voziš tak kot se taka skija pela delaš hudo kratke zavoje in jebeno dosti dela vlagaš. In starejši kot si, podaljšuješ radij na skijah in ne krajšaš, ker vedno težje furaš to. Si ziher, da to delaš oziroma si sposoben pri 100 kilah? Al se malo nagibaš levo desno in pustiš, da te skija pela. Zgleda pa tak kot nekdo, ki 20 radija prav pela? Pač ugibam glede na veliko večino folka, ki vozi slalomce.

Kak zgleda podrta skija brez loka? Lahko to opišeš? Je postala ravna kot stara RC-jka? :)
Ker to je tudi nek mit znalcev. U skija je že čisto zgonjena, mehka in nejamorem več furat. Glej moje so od 2008 do 2013 ene bolj ene majn vožene. Na snegu sem 3-4x tedensko. In še vse držijo in delajo bp. Sem pa že dva kompleta pancerjev menjal v tem času. Če ne ki treh?
 
Nazadnje urejeno:

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
Se pravi... Ce pogledam tiste elanke gor, mi sicer na visino 170cm ponuja 160cm dolge, ampak bi bilo bolje 168cm dolge? Te imajo radija 15...

Ali mi bo lazje na cem takem:

Ko je radij cca 15 pri 157cm ali 164cm.
 
Nazadnje urejeno:

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Kje se najdeš z znajem? Malo daljši zavoji po robniku al lepo počasi abručaš?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
Hja, ka pa vem... So kar malo daljsi in v primerjavi z drugimi na smučišču nisem pocasnela. Ni pa da norim, zdalec od tega. Najvec imam tezav pa po kaki ledeni zaplati, ki se vcasih naredi na smuciscih in nimam take kontrole, kot bi si zelela. Kaj je abrucanje?

Z veseljem vzamem malo potuhe, da mi ni treba tok delat.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Abručanje je oddrsovanje.
Če so zavoji malo daljši ne jemlji pod r15.
Za led bo pa potrebno bolj pritiskat s koleni naprej in not in težišče porihtat :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N in Jabe