Nakup novega avtomobila čez 2-3 mesece

SpeedyDejannot

Zelenc'
11. jan 2013
16
0
1
Pozdravljeni!
Moja prva objava na Alterju
aplauz.gif
...
Kot sem zapisal v naslovu bom čez 2-3 mesece kupoval svoj novi (rabljeni) avto, ki bo zamenjal mojo Lancio Lybro SW 1,9 JTD (116 ks). Lancia mi odlično služi in ima skoraj 300 000 km, brez večjih popravil...a ker se veliko vozim po Evropi potrebujem nekaj mlajšega in ravno tako (zaželjeno še bolj) prostornega... Nekako sem bil prepričan da bom vzel Alfa Romeo 159 SW...mi je pa v zadnjem času najbolj všeč avto, ki mi je bil na začetku eden od najgrših: Fiat Croma. Eno Cromo sem že peljal in kar ne morem prehvaliti prostornosti in udobja, opreme pa imajo Dynamic in Emotion paketi dovolj. Vsekakor bo menjalnik ročni 6-stopenjski, motor pa 1,9 MultiJet (najraje 120 ks) ker italijanskim dieselom zeloooooooo zaupam. Ampak...da ne bomo tako zelo ozkogledi...bom pogledal še v VAG koncer in sicer se mi zdi dokaj privlačna izbira še Škoda Octavia z 1,9 TDI motorjem (105 konjev) in pa VW Passat 1,9 TDI (105 konjev). Preden me napadete da je konjev premalo naj povem, da večino mojih poti predstavlja avtocesta in hitrost med 130 in 140 km/h...zato bi moralo biti konjev dovolj (vsaj v primeru Fiata in Alfe)?! Nisem divjak...a tudi avto s 4-imi osebami v njem ne sme predstavljati ravno ovire na cesti. So TDI motorji približno tako dobri kot Fiatovi Dieseli ali je vseeno bolje ostati na varnem pri Italijanih? Lahko kdo primerja Octavio in Cromo med seboj, ali Alfo, Cromo in Passata? Evo, za začetek naj bo dovolj
smile-1.gif


Lp,
Dejan
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.359
379
83
Croma je verjetno best buy, vsaj glede na ceno. Alfa je sicer lep in ok avto, ampak ne vem kaj si mislil z njeno izbiro, če pišeš: "potrebujem nekaj mlajšega in ravno tako (zaželjeno še bolj) prostornega". Je kvečjemu manj prostorna od Lybre.

VW in sorodstvo z 1.9 TDI motorji imajo (z redkimi novejšimi izjemami) samo 5 prestav, pa mogoče te bo motil zvok - so pač glasnejši, ampak se hitro navadiš.

Pod črto: vse je ok, povsod gre lahko kaj narobe. Glavno je, da ne varčuješ pri *preverbi* vozila in imaš jajca oditi stran, če kakšna stvar ne štima (in ne nasedeš za lase privlečenim zgodbicam prodajalca)

edit: če si ravno nor na JTD in rabiš veliko prostora - mogoče lahko pogledaš tudi Vectro (oz. Insignio, če iščeš novejši letnik)
 
Nazadnje urejeno:

SpeedyDejannot

Zelenc'
11. jan 2013
16
0
1
Torej...potrebujem avtomobil, ki je prostoren, ne porabi preveč , je zanesljiv in udoben. Gledam avto nekako srednjega razreda od letnika 2009 naprej (edino če bi našel RES lep primerek bi vzel tudi 2008)...
Alfa, Fiat, VW so tipični predstavniki srednjega razreda, Škodo sem pa nekako pritaknil zraven
smirk-1.gif
...
Vem da so Alfe bolj športno naravnani avtomobili a 120 konjska 159 je kar prostoren in udoben voz, čeprav se mi zdi, da manj udobna od Crome. Passat se mi zdi po karakterju nekako bližji Cromi čeprav precej nižji... Škode pa ne znam niti oceniti ker nimam z njimi prav nobene izkušnje. Priporočaš kaj drugega? Saj če bi Lancia imela predstavnika srednjega razreda dileme ne bi bilo..a je Flavia preveč nova, samo v cabriolet izvedbi, z avtomatskim menjalnikom in 2,4 litrskim bencincem
bonk.gif
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.359
379
83
Citat:
Uporabnik softi pravi:
tdi s 5 brzin...al jaz narobe gledam, al pa ti

Ti. "Stari" 1.9 PD dizli so bili opcijsko na voljo s 6. prestavami samo v določenih vozilih novejših letnikov, recimo pri Touranu pa verjetno še kje. Velika večina pa jih ima zgolj 5 prestav (govoriva o nekaj let starih vozilih, kjer je 1.9 s cca 105 KM predstavljal vstopno dizelsko motorizacijo)
 

SpeedyDejannot

Zelenc'
11. jan 2013
16
0
1
Ma kaj pa vem..159 se mi je zdela približno podobno prostorna kot Lybra...je pa res, da sem precej na hitro pogledal noter. Moram pogledati pri sodelavcu. Opla pa ne bi
smirk-1.gif
...Vectra mi nekako ne diši poleg tega pa ima baje Croma malenkost izboljšano podvozje v primerjavi z Oplom (nekje sem bral, da naj bi bilo Cromino podvozje načeloma enako kot tisto iz Saaba 9-3 in Vectre a nekoliko bolje zadušeno kar se tiče vibracij in hrupa). Insignio ima pa sosed in mi je lep avto, tudi noter a izdelava je bolj tako, tako...

Kakšni so pa HDI motorji v primerjavi z JTD in TDI? Citroen C5 brez hidravlike in 1.6 motorjem? Kaj drugega pa res ne bi več gledal...

Mislim, da ima Passat 6 prestav, Škoda pa ?
confused-1.gif
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.359
379
83
Za 6 prestav boš moral pri VW pogledat za močnejšo motorizacijo, žal... enako tudi pri Citroenu.

Pa še nekaj in ne mi zamerit: kaj je to za ena bedarija "Citroen brez hidravlike"? Mlinčka 1.6 s hidravliko itak ne boš dobil, je pa to čudo vesoljsko čarovniško ena boljših stvari, ki si jo pri tvoji uporabi lahko omisliš. Tako z vidika tehnike in udobja, kot tudi stroškov - vzdrževanja in nakupne cene. Pri nas enostavno nimajo cene, ljudska modrost o "crkajoči hidravliki" pa pripomore k temu, da dobiš super avto za malo denarja. V bistvu so tako poceni, da bi ti kar priporočil novega
smile-1.gif

(tole zadnje ni hec)
 

SpeedyDejannot

Zelenc'
11. jan 2013
16
0
1
Aha..škoda, da nimajo 6 prestav. Hehe ni zamere...drugače pa vem ja, da so ti hidravljičarji zelo udobni in sam sem kar nekaj kilometrov prevozil s prejšnjo generacijo C5 2,0 HDI (mislim da 136 konjev?) in hidravliko..je bil naš služben avto, ki sem se ga najbolj veselil voziti ker je bil tako drugačen a...ni bil ravno dolgo pri podjetju. Po le kakšnem letu in pol uporabe in 160 000 km je avto na poti iz Kopra v Senožeče sodelavcu zakuhal..bilo je nekaj težav s to hidravliko, pa elektriko,....ampak ja, udoben pa je. Malo se bojim teh Citroenov za ga imet sam kot fizična oseba. Če bi primerjal npr. Cromo (120 konjev) in C5 (109 konjev)..se ti zdi C5 boljša izbira? Croma se mi zdi tudi precej udobna...
 

rocky9

Fizikalc
3. feb 2009
2.837
9
38
Kaj pa kaka Mazda6? Ampak ta nova, z verigo, ker prejšnje imajo pas (dizel seveda), sam je najmanj močna 2,2 pa 129KM.
Mogoče poglej za kakim Hyundaijem i40. Jaz sem ga vozil in me je zelo presenetil, najbolj mi je bil všeč od vseh avtov. Je pa res, da je imel popolnoma vso opremo (avtomatski menjalnik, navigacijo, park. senzorje itd itd, vse no). Ampak vpr. če je že kak rabljen pa dokaj poceni.
Kaj pa Seat Exeo? Ne vem pa kako je z motorji. Jaz imam trenutno Cordobo, pa je ne menjam ni šanse...edino motor bi menjal, da bi mel 130KM, pa šest prestav (sedaj imam 100KM pa 5 prestav).
 

FuriousG

Majstr
30. jul 2007
3.347
150
63
37
Jaz ti lahko primerjam Passata (TDI 130KM, 270000km) 03 letnik in Cromo (mJTD 150KM, kao 140000km) 06 letnik.
Na oba avtomobila sem trenutno malo jezen. Pri Cromi se na 3000km zapaca EGR ventil, žarnice crkujejo ena za drugo, alternator menjan že 3x (to pri Cromah res rado crkuje). Pri Passatu mi je pa ravno stopilo bat.
Da ne bom samo pljuval. Naša Croma je emotion in ima opreme vrh glave! Vožnja kljub 18" feltnam zelo udobna, le na zadnjih sedežih dokaj glasna. Motor zelo lepo pelje. Zelo zvezno, ne tako kot Passat, ki ima dosti turbo luknje. Poraba 6,5 na kratke razdalje, pri Passatu 7,5. 120KM bi bilo za moje pojme za Cromo premalo.

VAGov PD motor je pa itak bulletproof (aja sej res, pri meni ne...
uf-1.gif
). Je pa bolj "trd" kot JTD. Kot sem že rekel, JTD veliko lepše pospešuje, zelo neopazna turbo luknja... Kot da bi vozil bencinarja.
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Ko sem jaz pred nekaj meseci nabavljal, sem se odločal v podobnem segmentu kot ti, mislim, da je šlo takrat za C5, Cromo in 407. Prioriteta mi je bil predvsem prostor in soliden motor. Sicer sem na koncu vzel C8, vendar bi, če se mi nebi šlo toliko zaradi prostora, vzel C5.

p.s.: še link do moje teme, je NigelM kar fajn opisal Cromo: klik
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Mogoče samo nasvet, glede na to da voziva isti tip avtomobila;

Lybra je zelo kvalitetno narejen in sestavljen avto in logično je, da pri menjavi avta ne boš šel na podobno ali pa bohnedej slabše.
Moj predlog in moj naslednji avto; C klasa karavan !
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.380
5.896
113
pri taščici
Zanimivo da ti je pasatliter več porabi. Slab čip (kdo) ? Ker poraba ni med nižjimi, je pa res da si napisal za mestno vožnjo.
 

FuriousG

Majstr
30. jul 2007
3.347
150
63
37
Čip je od RSR. Na daljše razdalje ga sicer spravim na 5.5. Na avtocesti pa spet naraste na ene 7.
 

SpeedyDejannot

Zelenc'
11. jan 2013
16
0
1
Hehehe...ne bo držalo (vsaj pri meni ne). Glede na to, da sem imel že ogromno avtomobilov bo moja lestvica zadovoljstva in zanesljivosti takšna: Italijani, nemci, japonci,...
evil.gif
(pa ne mi sedaj z Unoti, Tipoti, 33, ...)

Italijanski avtomobili v zadnjih 15 letih, sploh tisti z JTD motoji, so mmmmmmm čista zmaga
cheer.gif
, še posebej Lancia, ki je malo bolje narejena kot Fiat in Alfa.