Nakup fizičnega zlata

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Kupil bi malo fizičnega zlata, čisto tko - za v štumf in pozabit. Kaj je trenutno price/performance?

Vem, da so se svoje čase precej hypali dunajski filharmoniki oziroma kovanci, ki so konvertibilni po celem svetu, ker pač lažje (bolje) prodaš eno svetovno izdajo kot recimo kovance Zlatarne Celje.

Malo sem šel pogledat vidim, da imajo zlate palice boljše razmerje med ceno in težo in so prodajne bližje cenam na svetovni borzi. Je tukaj kakšna posebna razlika od katere kovnice kupiš? Ker konec koncev je to zgolj kos zlata, kovanci pa - predvidevam - imajo lahko teoretično tudi kakšno numizmatično karakteristiko, ki jim potem dvigne vrednost?

Kolikor sem na hitro pogledal par trgovin v Sloveniji, se mi zdi, da imajo vsi primerljive cene.

Ena poslovalnica Gold store mi je pri roki, bi bilo tole ok: https://www.goldstore.si/kategorija/zlate-palice/ ?
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Kupil bi malo fizičnega zlata, čisto tko - za v štumf in pozabit. Kaj je trenutno price/performance?

Vem, da so se svoje čase precej hypali dunajski filharmoniki oziroma kovanci, ki so konvertibilni po celem svetu, ker pač lažje (bolje) prodaš eno svetovno izdajo kot recimo kovance Zlatarne Celje.

Malo sem šel pogledat vidim, da imajo zlate palice boljše razmerje med ceno in težo in so prodajne bližje cenam na svetovni borzi. Je tukaj kakšna posebna razlika od katere kovnice kupiš? Ker konec koncev je to zgolj kos zlata, kovanci pa - predvidevam - imajo lahko teoretično tudi kakšno numizmatično karakteristiko, ki jim potem dvigne vrednost?

Kolikor sem na hitro pogledal par trgovin v Sloveniji, se mi zdi, da imajo vsi primerljive cene.

Ena poslovalnica Gold store mi je pri roki, bi bilo tole ok: https://www.goldstore.si/kategorija/zlate-palice/ ?
Zlato je zlato. Važna je čistoča, če so pa gor odtisnjeni filharmoniki ali pa grofje celjski, je pa čisto vseeno. Numizmatično vrednost ima pa kvečjemu kaka spominska izdaja.
 

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
Zlato je zlato. Važna je čistoča, če so pa gor odtisnjeni filharmoniki ali pa grofje celjski, je pa čisto vseeno. Numizmatično vrednost ima pa kvečjemu kaka spominska izdaja.

to seveda ni res
zlatniki so vredni več, kot je vredno zlato v njih
razlika je sicer malenkostna, ampak je

ker so filharmoniki svetovno znani jih seveda ni problem prodat po dejanski vrednosti, baje jih lahko vnovčiš celo v vsaki avstrijski banki
s celjskimi grofi bo pa problem... ker tega noben ne pozna, jih bodo vrgli na vago

recimo:

za enega filharmonika ti moro trenutno našteje 1.794,62 € - to je 57,6983€ na gram
za 50g zlato palico pa 57,3994€ na gram
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Kot pri vsem, skušajo tudi pri čistoči in teži goljufati, zato je res dobro kupiti od zaupanja vredne kovnice. Pred leti, ko je imelo zlato visoko ceno, sem prodajal nekaj starega nakita. Trije zlatarji so ga različno zvagali, seveda manj, kot je bila resnična teža. :bruh:
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
Ok, se pravi dejansko nima veze kaj kupiš, važna je čistina in teža. Hvala. :)

odvisno kaj misliš s tem počet
če boš dal v štumf in potem čez xy let kupil stanovanje... pol je čist vseeno lahko tud kilsko palico kupiš

če pa misliš malo po malo kupčkat da boš na stara leta imel nek dodatek k penziji, pol so pa fajn manjši kosi, ki jih lahko enostavno spraviš v denar
aka filharmoniki...
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.774
1.857
113
Kar niso 'palice' in zlatniki, je lomljeno, tudi nakit (pri katerem umetniška in čustvena vrednost pri odkupu nimata vrednosti, pa še 999/1000 ni).
Sem spadajo tudi razni zlati zobje, granulati ipd.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
Ne bluzite na pamet. Pomembno je katera kovnica je naredila palico ali zlatnik. Če prihaja ta iz priznanih kovnic boš lahko zadevo vnovčil kjerkoli po svetu po borzni ceni minus provizija. Torej ploščica od Zlatarne Celje je tehnično strogo gledano enako vredna kot ploščica od Švicarskega Argor Heraeus-a, dokler jo imaš doma v predalu. Je pa bistveno manj likvidna in razen Zlatarne Celje ti je sploh veni nihče ne bo niti slučajno odkupil po borzni oz. pošteni ceni. Pokliči na Moro in povej da imaš kilsko palico od Zlatarne Celje in da bi jo rad prodal pa boš videl kakšno ceno ti bodo ponudili, če bo odkup pri njih sploh možen. Dvomim. Torej še enkrat, na svetu je samo nekaj mednarodno priznanih in certificiranih kovnic in kupuje se zlato od njih, vse ostalo pozabi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: BojanP

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.774
1.857
113
Tudi v kolikor ploščica ni na seznamu good delivery, ti jo v najslabšem primeru odkupijo po odkupni ceni za lomljeno surovino.
Je pa nakup G.D. vsekakor bolj smiseln, saj je nakupna cena praktično enaka ostalim.
Srebro, mi sem ga v Savdski Arabiji kupil v obliki xyz ploščic (nekaj kitajskega), je šlo doma prav lepo v promet. Sedaj imajo tudi oni na žalost 15% DDV :)
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
Tudi v kolikor ploščica ni na seznamu good delivery, ti jo v najslabšem primeru odkupijo po odkupni ceni za lomljeno surovino.

Preberi kaj si zdaj napisal in povej, a se ti še vedno zdi smiselno kupovati XY ploščice in ali so tiste XY ploščice v štatru toliko cenejše, kolikor na koncu manj dobiš zadnje da bi se ti to izplačalo?