Nakup avtoprikolice kje ? - tretja tablica

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.835
3.858
113
Katerega cliota imaš? Dej najprej preveri kakšno prikolico brez zavor lahko zapneš gor. Ker zna bit da je recimo omejitev na 550kg, tako da moraš potem tudi kupit tako prikolico (homologacija). In take prikolice z 2m dolžine imajo hitro 100kg kar potem pomeni da lahko peljaš samo 450kg ... kar je brezveze, to je 1/4 kubika malo težje zemlje ali pa 1/4 palete tlakovcev/plošč.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Katerega cliota imaš? Dej najprej preveri kakšno prikolico brez zavor lahko zapneš gor. Ker zna bit da je recimo omejitev na 550kg, tako da moraš potem tudi kupit tako prikolico (homologacija). In take prikolice z 2m dolžine imajo hitro 100kg kar potem pomeni da lahko peljaš samo 450kg ... kar je brezveze, to je 1/4 kubika malo težje zemlje ali pa 1/4 palete tlakovcev/plošč.
540 kg skupaj za nezavirano prikolico. Tako da to ni problem ,je pa treba upoštevati pri nalaganju..Če ima prikolica recimo 140 kg ,lahko naložiš še 400 kg.. Zavirana pa mislim da 1200 kg skupaj..
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Ne bo držalo. Ti ne smeš peljat nezavirane prikolice z NDM 750 kg, tudi če je prazna.
Lahko vprašaš prodajalca, če ti jo lahko homologira na nižjo NDM, ponavadi se da.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Ne bo držalo. Ti ne smeš peljat nezavirane prikolice z NDM 750 kg, tudi če je prazna.
Lahko vprašaš prodajalca, če ti jo lahko homologira na nižjo NDM, ponavadi se da.
Lepo si zabluzili. Vsak osebni avto ima največjo dovoljeno skupno maso skupine vozil vsaj ene 3000kg. Tako da lahke priklopnike do 750kg lahko čisto vse pelješ s katerim koli osebnim avtom. mercedes poglej v homologacijo, koliko ima Clio podatek za največjo skupno dovoljeno maso skupine vozil, po moje ziher okoli 3000kg. Največja skupna dovoljena masa avta je verjetno okoli 1600kg, tako da imaš še 1400kg lufta za tvoj lahki priklopnik.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.644
3.530
113
Daj zavali bučo nazaj v votlino. Romzi je mislil najvišja skupna masa nezaviranega priklopnika. Ne, pri cliotu ta podatek ni niti blizu 750kg.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Apollo8 in Hanzi

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.835
3.858
113
Lepo si zabluzili. Vsak osebni avto ima največjo dovoljeno skupno maso skupine vozil vsaj ene 3000kg. Tako da lahke priklopnike do 750kg lahko čisto vse pelješ s katerim koli osebnim avtom. mercedes poglej v homologacijo, koliko ima Clio podatek za največjo skupno dovoljeno maso skupine vozil, po moje ziher okoli 3000kg. Največja skupna dovoljena masa avta je verjetno okoli 1600kg, tako da imaš še 1400kg lufta za tvoj lahki priklopnik.

Ti govoriš o CPP definiciji in pravilih za vožnjo priklopnikov vezano na kategorije izpita. Tu je res kot ti praviš. Ampak policist bo poleg tvojega vozniškega dovoljenja pogledal še prometno od avta, tam je pa pomembno da vse ustreza po homologacijski plati. In clio (in podobna mala jajca) imajo ponavadi največjo dovoljeno maso prikolice brez zavor homologirano tam med 400-600kg, in če na to priključiš prikolico z 750kg NDM si v prekršku in dobiš kazen tudi če nimaš na prikolici nič tovora.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Lepo si zabluzili. Vsak osebni avto ima največjo dovoljeno skupno maso skupine vozil vsaj ene 3000kg. Tako da lahke priklopnike do 750kg lahko čisto vse pelješ s katerim koli osebnim avtom. mercedes poglej v homologacijo, koliko ima Clio podatek za največjo skupno dovoljeno maso skupine vozil, po moje ziher okoli 3000kg. Največja skupna dovoljena masa avta je verjetno okoli 1600kg, tako da imaš še 1400kg lufta za tvoj lahki priklopnik.
S fičotom, ki nima homologacijskega kartončka, lahko. Pa s konjsko vprego tud.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.497
8.862
113
Rešitev je tole. Samo gre potem hitro čez predviden budget.

 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.870
5.138
113
Lepo si zabluzili. Vsak osebni avto ima največjo dovoljeno skupno maso skupine vozil vsaj ene 3000kg. Tako da lahke priklopnike do 750kg lahko čisto vse pelješ s katerim koli osebnim avtom.
Ja ni čist tak ne. Z aurisom hibridom nemoreš, z priuosom tudi ne. Ker ma horizontalno obremenitev 0kg, vertikalno pa 65kg :)
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.644
3.530
113
Ta e-jetra so itak narejena da vozijo okoli sebe in šoferja. Vse kar je več se že ne izide.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Pa ve kdo ,če je možno homologirati na nižjo maso ?? Clio ima "
NAJVEČJA MASA NEZAVIRANEGA PRIKLOPNIKA (kg)
540 "

Če želim 2 metra dolžine , je problem ker so vse večinoma 750kg ??


Po logiki na manj nebi smel biti problem homologirati ,samo kaj pravi praksa ??

lp
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Kje je finta ? Manj po logiki nebi smel biti problem. Drugo je .če bi želel več.

In kaj potem pomeni :
NAJVEČJA MASA PRIKLOPNIKA S CENTRALNO OSJO (kg)
1.200
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Pa sploh je kakšna 2m prikolica z 540 kg ??

To je pa res glupa fora. Sem siguren da tole ni usklajeno s proizvajalci prikolic.

Enostavno bi moralo veljati 750kg, naloženo pa toliko kot je dovoljeno.

Tako je tudi v tovornem prometu. Nosilnost kamiona in prikolice zlahka doseže močno čez 40 ton skupne , aj z zakonom omejeno na skupno 40 ton.

lp
 

JakeTheSnake

Fizikalc
16. okt 2016
380
123
43
Pa ve kdo ,če je možno homologirati na nižjo maso ?? Clio ima "
NAJVEČJA MASA NEZAVIRANEGA PRIKLOPNIKA (kg)
540 "

Če želim 2 metra dolžine , je problem ker so vse večinoma 750kg ??


Po logiki na manj nebi smel biti problem homologirati ,samo kaj pravi praksa ??

lp
Ok, sem malo pustil, da se prepucavate okoli tega, kaj se lahko in kaj ne, pa noben ni povedal nič pametnega. Pred meseci sem bil v isti dilemi in sem na koncu ugotovil, da sem sam sebi največji problem z tem razmišljanjem !
V vsaki homologaciji vozila piše, koliko lahko vleče skupne teže nezaviranega lahkega priklopnika. V mojem primeru je to 525 kg. In ja, sem se pozanimal pri ponudnikih prikolic, če se lahko prikolica skupne teže 750 kg homologira na skupno težo 525 kg. Seveda gre, to so iste prikolice, doplačilo je 40-60 eur + cena prikolice. Po drugi strani pa sem povprašal pri dveh ponudnikih tehničnih pregledov in enega bivšega policaja, kako je s tem. In vsi so povedali isto; obstaja neka siva cona okoli tega, kjer se ne komplicira. Prikolica za vsak posamičen avto pač ne obstaja.
Poznam dva lastnika karavanov,kjer jima v homologo piše, da lahko vozilo vleče nezavirani priklopnik skupne teže 560 kg !! A oba sta v zadnjih 10 letih postavila hišo iz nule in domov pripeljala vse mogoče na prikolici z tretjo tablico, torej skupne teže 750 kg. Eden izmed obeh je niti nima vpisane v register, kaj šele, da bi jo na tehničnega peljal.
Tudi sam v vseh letih na cesti ne poznam primera, kjer bi policaj težil okoli tega. Če imaš svojo tretjo tablico na prikolici in zadevo tudi vpisano v register in pri sebi kartonček, kjer ti pišejo podatki o tehnično brezhibnosti prikolice in z datumom naslednjega pregleda, ti ne bo noben težil.

Seveda se bodo pa sedaj našli alter junaki, večinoma isti, ki imajo tudi druge probleme, ampak to je že druga zgodba....
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Ok, sem malo pustil, da se prepucavate okoli tega, kaj se lahko in kaj ne, pa noben ni povedal nič pametnega. Pred meseci sem bil v isti dilemi in sem na koncu ugotovil, da sem sam sebi največji problem z tem razmišljanjem !
V vsaki homologaciji vozila piše, koliko lahko vleče skupne teže nezaviranega lahkega priklopnika. V mojem primeru je to 525 kg. In ja, sem se pozanimal pri ponudnikih prikolic, če se lahko prikolica skupne teže 750 kg homologira na skupno težo 525 kg. Seveda gre, to so iste prikolice, doplačilo je 40-60 eur + cena prikolice. Po drugi strani pa sem povprašal pri dveh ponudnikih tehničnih pregledov in enega bivšega policaja, kako je s tem. In vsi so povedali isto; obstaja neka siva cona okoli tega, kjer se ne komplicira. Prikolica za vsak posamičen avto pač ne obstaja.
Poznam dva lastnika karavanov,kjer jima v homologo piše, da lahko vozilo vleče nezavirani priklopnik skupne teže 560 kg !! A oba sta v zadnjih 10 letih postavila hišo iz nule in domov pripeljala vse mogoče na prikolici z tretjo tablico, torej skupne teže 750 kg. Eden izmed obeh je niti nima vpisane v register, kaj šele, da bi jo na tehničnega peljal.
Tudi sam v vseh letih na cesti ne poznam primera, kjer bi policaj težil okoli tega. Če imaš svojo tretjo tablico na prikolici in zadevo tudi vpisano v register in pri sebi kartonček, kjer ti pišejo podatki o tehnično brezhibnosti prikolice in z datumom naslednjega pregleda, ti ne bo noben težil.

Seveda se bodo pa sedaj našli alter junaki, večinoma isti, ki imajo tudi druge probleme, ampak to je že druga zgodba....
Pa ravno to sem razmišljal.. PA kje boš dobil za skoraj vsako znamko vozila posebej prikolico.

Tudi če bi slučajno naletel na vage kontrolo na cesti sem skoraj siguren ,da bi v primeru cliota gledal da je teža skupna masa prikolice 540kg. Pa če to pomeni 250 ali pa 400 kg tovora odvisno od teže prazne prikolice. Tudi sam še nisem nikoli slišal da bi bila težava okoli tega. Važno pa je ,da je prikolica tehnično in dokumentacijsko urejena.

To je moje mnenje. Bi pa res bilo dobro slišati mnenje kakšne uradne osebe ,vendar ne iz knjige ampak iz prakse.
 

JakeTheSnake

Fizikalc
16. okt 2016
380
123
43
Prikolica za vsako vozilo ne obstaja. Dovolj zgovoren je tudi podatek firm, kjer si lahko izposodiš prikolico do skupne teže 750 kg. Zahtevajo samo svojo tretjo tablico in nikjer ni vpisan pogoj o max. skupni teži, ki jo lahko vleče vozilo.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Seveda se bodo pa sedaj našli alter junaki, večinoma isti, ki imajo tudi druge probleme, ampak to je že druga zgodba....
Napisali smo mu, kako je z zakonodajo in kaj pomeni tisti vpis v homolomo, kaj je v praksi je pa druga zgodba.
Jaz sicer smem vozit nezavirano prikolico do 750 kg, pa kaj mi to nuca, če jo večkrat peljem preveč naloženo.
Ustavil me ni še nikoli noben, skantal se tudi nisem. Še vedno pa je prekršek.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver