Mletje kave

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.597
6.334
113
Razmišljam da bi začel kupovati kavo v zrnju in jo potem dal mleti za espresso kavo, za moj kavni aparat. V Sparu imajo mlinček za mletje kave in danes sem si ogledal kakšne nastavitve imajo. Lahko si izbereš 9 stopenj mletja, od grobega do finega. Po prebranem, sem videl, da je najbolj fino mletje primerno za turško kavo, nato je espresso, kafetijera itd...
Če kdo melje kavo v Sparu ali v kaki podobni trgovini s kavnimi mlinčki, bi prosil za info.

Tole sem našel na netu:
Turška priprava: za turški način priprave potrebujemo najbolj fino mleto kavo. Struktura naj spominja na moko.

Espresso aparat: za espresso potrebujemo zelo fino mleto kavo, vendar moramo med prsti še čutiti nekaj strukture.

Kafetiera: za kafetiero potrebujemo fino mleto kavo, ki spominja na fino mleto sol. Enako mletje svetujemo tudi za pripravo kave z AeroPressom.

Filter: za pripravo filter kave potrebujemo srednjo grobost kave. Podobno grobo mleti soli. Ti načini se med seboj kar precej razlikujejo in moramo mletje prilagoditi glede na okus in čas ekstrakcije. Vsekakor mora biti mletje za Chemex bolj grobo, kot recimo za filter kavni aparat.

French press: za french press potrebujemo grobo mleto kavo, kjer lahko razločno vidimo koščke kave. Spominja na zemljo za presajanje
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.683
576
113
Razmišljam da bi začel kupovati kavo v zrnju in jo potem dal mleti za espresso kavo, za moj kavni aparat. V Sparu imajo mlinček za mletje kave in danes sem si ogledal kakšne nastavitve imajo. Lahko si izbereš 9 stopenj mletja, od grobega do finega. Po prebranem, sem videl, da je najbolj fino mletje primerno za turško kavo, nato je espresso, kafetijera itd...
Če kdo melje kavo v Sparu ali v kaki podobni trgovini s kavnimi mlinčki, bi prosil za info.

Tole sem našel na netu:
Turška priprava: za turški način priprave potrebujemo najbolj fino mleto kavo. Struktura naj spominja na moko.

Espresso aparat: za espresso potrebujemo zelo fino mleto kavo, vendar moramo med prsti še čutiti nekaj strukture.

Kafetiera: za kafetiero potrebujemo fino mleto kavo, ki spominja na fino mleto sol. Enako mletje svetujemo tudi za pripravo kave z AeroPressom.

Filter: za pripravo filter kave potrebujemo srednjo grobost kave. Podobno grobo mleti soli. Ti načini se med seboj kar precej razlikujejo in moramo mletje prilagoditi glede na okus in čas ekstrakcije. Vsekakor mora biti mletje za Chemex bolj grobo, kot recimo za filter kavni aparat.

French press: za french press potrebujemo grobo mleto kavo, kjer lahko razločno vidimo koščke kave. Spominja na zemljo za presajanje

Kupiš kavni mlinček, melješ predenj kuhaš. V nasprotnem primeru se precej arome izgubi...
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.268
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Razmišljam da bi začel kupovati kavo v zrnju in jo potem dal mleti za espresso kavo, za moj kavni aparat. V Sparu imajo mlinček za mletje kave in danes sem si ogledal kakšne nastavitve imajo. Lahko si izbereš 9 stopenj mletja, od grobega do finega. Po prebranem, sem videl, da je najbolj fino mletje primerno za turško kavo, nato je espresso, kafetijera itd...
Če kdo melje kavo v Sparu ali v kaki podobni trgovini s kavnimi mlinčki, bi prosil za info.

Tole sem našel na netu:
Turška priprava: za turški način priprave potrebujemo najbolj fino mleto kavo. Struktura naj spominja na moko.

Espresso aparat: za espresso potrebujemo zelo fino mleto kavo, vendar moramo med prsti še čutiti nekaj strukture.

Kafetiera: za kafetiero potrebujemo fino mleto kavo, ki spominja na fino mleto sol. Enako mletje svetujemo tudi za pripravo kave z AeroPressom.

Filter: za pripravo filter kave potrebujemo srednjo grobost kave. Podobno grobo mleti soli. Ti načini se med seboj kar precej razlikujejo in moramo mletje prilagoditi glede na okus in čas ekstrakcije. Vsekakor mora biti mletje za Chemex bolj grobo, kot recimo za filter kavni aparat.

French press: za french press potrebujemo grobo mleto kavo, kjer lahko razločno vidimo koščke kave. Spominja na zemljo za presajanje

A imaš kakšen link do mlinčka?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Domnenvam da on govori o mlinčku tam pri kasi kjer si sam zmelješ kavo in mlinček pustiš tam (je montiran na pult tako da ga nikamor ne neseš niti ga ne moreš kupit)! ;)

In ja take mlinčke se uporablja za natančno mletje (mlinčki s ploščami). Tisti mini cirkularčki ki so bili včasih popularni v vsaki kuhinji so BZ in so samo za turško kavo zmlet, vse ostalo je preveč variabilno in tudi če se držiš pravila XX sekund boš z malo drugače praženo kavo ven dobil povsem drugačno granulacijo.

Glede mletja je odvisno tudi od kave, bistveno je pa da moraš najprej ugotovit kaj ti tvoja mašina in postopek prebavi. Pri espresso mašinah ki so za mleto kavo je odvisno kakšen pritisk zdrži skozi, če je pritiska premalo in preveč zmelješ kavo sploh ne bo pritekla kava tako da iščeš pač zgornjo mejo mletja ko ti še curlja ven. Meni vem da na taki mašini kava za turško đezvo ni šla skozi, tako da defenitivno preveč zmleta ni ok.

Mletje vpliva potem tudi na aromo in pa razmerje med kofeinom in tekočino, tako da za precizne nastavitve se boš mora lz vsako kavno mešanico malo igrat da dobiš kaj tebi najbolj ustreza.

Pa zmleta kava zelo hitro izgublja aromo, tako da če zmelješ kilo kave in jo potem doma piješ 2 tedna izgubi smisel mletja. Boljše potem kupit mleto kavo vakuumsko zapakirano, bo manj izgubila aromo kot tvoja zmleta. Mletje se idealno izvaja tik pred kuhanjem -> potem pridemo hitro do igrače ki se imenuje avtomat za espresso kavo z mlinčkom v katero usuvaš cel ozrnje (enkrat imaš, nikoli ne zamenjaš če si ljubitelj kave).
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.597
6.334
113
A imaš kakšen link do mlinčka?

Linka nimam nobenega. Mlinčki za mletje kave so praktično v vsakem Sparu, takoj za blagajno. Imaš tudi mlinček za mak ali orehe. Verjamem, da se je kdaj kdo zahebal in vrgel noter stvar, ki ne paše. Torej naj zato kupim mlinček (Burr Grinder)? Bom kupil, če se izkaže, da mi to kupovanje kave v zrnju in mletje v lastni režiji sede. Zaenkrat pa še ne, saj so dobri mlinčki od 80€ naprej, pa še prostor na pultu v kuhinji bo dodatno zaseden. Prostora pa je na žalost vedno premalo, vsaj pri meni je tako.
Po drugi strani pa, če potem vse skupaj sešteješ, je mogoče bolj smiselno kupiti avtomatski kavni aparat, kjer ne potrebuješ nobene dodatne ropotije.

Sem danes, ko sem brskal po YouTube, slučajno na letel na Saeco Xelsis. To pa je Mercedes in bi ga imel. Pri nas cca. 1300€, na nemškem Amazonu cca. 900€

Lep večer