Migranti so že (spet) v Sloveniji - 4. del

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Paranoja pred vojsko je samo pr nas. Predvidevam, da je to posledica prejšnjega režima in JNA. Eni majo slabe izkušnje, drugi jo pa pogrešajo in jih moti SV.
V Franciji sem nekaj let nazaj v nekem "turističnem kraju" v Alpah videl patruljo treh oboroženih vojakov z avtomatskim orožjem. Precej nenavadno za nas, tudi za čase SFRJ glede na opremo, ki so jo imeli. Hotel sem jih fotografirati, pa sem najprej pomignil, če lahko in dobil odgovor, da ne. "Turistični kraj" zato, ker jaz tam nisem videl drugih turistov kot naš bus. Verjetno pa je bilo to tisto leto po terorističnih napadih.
Na alterju smo dobili pojasnilo, da se vojski na meji nasprotuje zato, ker bi potem lahko del policije prestavili v notranjost, kjer bi bil boljši nadzor. Smo pač čisti balkanci. Želimo si zakomplicirane in ostre zakonodaje, vendar ne sme biti nadzora. Ker je zakonodaja za one druge, mi pa jo lahko malo kršimo.
Osebno zagovarjam preprostejšo zakonodajo, nižje kazni in ogromno nadzora. Predvsem s tehničnimi avtomatskimi sistemi, ki ne poznajo vez in poznanstev. Tako se nas lahko "vzgoji". Zagovarjam tudi, da se schengen čimprej premakne na Hrvaško. Ne verjamem, da nam EU dovolj plača za to drago varovanje zunanje meje.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

S pripombo - šengen naj kar ostane pri nas. Samo evropa naj sodeluje pri vzdrževanju šengenske meje. Balkan pa naj lepo ostane tam kjer je, dokler dokazano ne odraste.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
V Franciji sem nekaj let nazaj v nekem "turističnem kraju" v Alpah videl patruljo treh oboroženih vojakov z avtomatskim orožjem. .......
Si siguren, da so bili navadni vojaki in ne kaki žandarji, policija, financarji,... Tako F kot I imajo precej različnih "profilov vojske" in nekateri lahko v vsakem času delujejo po otranjosti, drugi pa nikoli.
 

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
Si siguren, da so bili navadni vojaki in ne kaki žandarji, policija, financarji,... Tako F kot I imajo precej različnih "profilov vojske" in nekateri lahko v vsakem času delujejo po otranjosti, drugi pa nikoli.

sej pr nas bi blo isto - na ježka bi dobil napis policija, imel bi policijska pooblastila in bili bi pod komando policije

kje je problem?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Si siguren, da so bili navadni vojaki in ne kaki žandarji, policija, financarji,...
Težko sem sedaj prepričan, da so bili vojaki.
Ampak tako po spominu mi deluje, da je bila ena podobna trojka https://www.dnevnik.si/1042703068. Vsekakor so mi padli v oči zato, ker so imeli avtomatsko dolgocevno orožje. Policija ima to redko. Vsaj pri nas sem to videl le, ko so imeli cestne zapore po ropu kake banke. Nikakor pa ne med "sprehodom" po mestu.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
sej pr nas bi blo isto - na ježka bi dobil napis policija, imel bi policijska pooblastila in bili bi pod komando policije

kje je problem?
Problem je v tem, da so drugod različni rodovi vojske različno usposobljeni - eni tudi za delovanje v notranjosti.

jaz sem 99% prepričan da so bili "Gandarmerie" - žandarji po naše - rod vojske, ki ga mi sploh nimamo več.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.151
3.164
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
sej pr nas bi blo isto - na ježka bi dobil napis policija, imel bi policijska pooblastila in bili bi pod komando policije

kje je problem?

Mislim, da je problem, pod katero komando bi bili...

Italija (poznam): policija, od mestne do državne je pod MNZ, Carabinieri in Guardia di Finanza, ki imata tudi policijska pooblastila, pa sta pod Ministrstvom za obrambo (vojsko)...
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
S pripombo - šengen naj kar ostane pri nas. Samo evropa naj sodeluje pri vzdrževanju šengenske meje. Balkan pa naj lepo ostane tam kjer je, dokler dokazano ne odraste.
Mi še zmeraj lahko kontroliramo mejo v enakem obsegu. Ni pa več nujno, da se na mejnih prehodih ukvarjamo z državljani EU, ki so običajno v lastni državi nekaj storili narobe, ta država pa je prelena, da bi človeka poiskala na svojem ozemlju, temveč naredi prijavo v EU sistem. Ja, p....a, poiščejo ga naj sami in mu odvzamejo dokumente ter odvisno od teže prekrška še prostost.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Saj. Ukvarjamo se sami s seboj, namesto da bi se varovali od zunaj. :nigladek:

Policija naj nadzira mejne prehode, vojska pa celotno državno mejo. To je tisočletja ustaljen osnovni princip in vse ostalo je samo "istraživanje ruda i gubljenje vremena", kot je v AlanFordu lepo prikazano.

:mad: Mater ! Sedaj sem celo sam začel po čefursko pisat ! :mad:
 
  • Všeč mi je
Reactions: mirsi

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.726
-3
113
Paranoja pred vojsko je samo pr nas. Predvidevam, da je to posledica prejšnjega režima in JNA. Eni majo slabe izkušnje, drugi jo pa pogrešajo in jih moti SV.
Paranoja pred vojsko ni posledica prejšnjega režima, ampak sedanjega, ki svoje represivne organe uporablja proti lastnemu narodu, Npr še danes preganja tiste, ki se vsedejo na tla na portorožki plaži, ki so do nedavnega preganjali prehode občinskih meja..... in ljudje upravičeno sklepajo, da bi sedanji režim vojsko utegnil uporabiti tudi proti njim ali za utrditev svoje oblasti.
Ne vidim, da bi drugje mel take probleme s tem. Ko je treba vojska mirno paradira do zob oborožena po centrih mest. Na vzhodu in zahodu. Sam pr nas to ne gre.
Zakaj jih pol mamo? Da skrbijo za varnost prebivalcev na Kosovu in v Bosni?
Je opozicija predlagala aktivacijo 37a člena na obmoćje obmeji, kjer bi vojska čuvala mejo, pa vlada ni sprejela. Si mislimo zakaj. Ker jim ni prioriteta obramba meje, ampak represija nad lastnimi prebivalci.

In ja, ker mi nismo zaprl meje, so jo pač Avstrijci. In zdej so Avstrijci grdi?
p.s.
Peš so šli samo čez mejo. Do tja so jih tud Hrvatje vozil.
Brigo moja, pređi na drugoga. Znajo to oni, mi pa tud. Sam mi smo v šengnu, Hrvati pa ne. Čudim se, da nas niso še vn fuknl.
Mi smo zaprli mejo toliko, kot pred nami hrvatje in za nami avstrijci. So luknje povsod. (še v berlinskem zidu so bile).
2015 so jih vse policije same prevažale proti severu, sedaj pa malo manj.
In še vedno pa čakamo na izpolnitev obljube sedanjega premijeja, ko je rekel da če bo on predsednik vlade, da bo meja hermetično zaprta.
In če je kritiziral Šarca, da je slabo varoval mejo brez 37a člena, potem lahko tudi mi njega kritiziramo, pod istimi pogoji.
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx in Ytbnd

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
In še vedno pa čakamo na izpolnitev obljube sedanjega premijeja, ko je rekel da če bo on predsednik vlade, da bo meja hermetično zaprta.
In če je kritiziral Šarca, da je slabo varoval mejo brez 37a člena, potem lahko tudi mi njega kritiziramo, pod istimi pogoji.

Ja, samo brez vojske na meji očitno ne bo. :evil:

Če grem mal na tvoj paranoičen nivo in napovem apokalipso: Če ne bo kmal vojske na meji po 37a členu, bo pa tekom dogodkov kar po 37.
Recimo po teli alineji:

- ob napadu na državo izvaja vojaško obrambo;

Ker kaj pa je vdor par tisoč al pa par deset tisoč s korono okuženih čez mejo, drugega kot napad na državo? :fredi:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.726
-3
113
Ja, samo brez vojske na meji očitno ne bo. :evil:

Če grem mal na tvoj paranoičen nivo in napovem apokalipso: Če ne bo kmal vojske na meji po 37a členu, bo pa tekom dogodkov kar po 37.
Recimo po teli alineji:

- ob napadu na državo izvaja vojaško obrambo;

Ker kaj pa je vdor par tisoč al pa par deset tisoč s korono okuženih čez mejo, drugega kot napad na državo? :fredi:
Če bi trenutna vlada želela vojsko na meji bi jo tudi imela. Bi sprejela Šarčev predlog o aktivaciji 37a člena v 2km pasu ob meji.
Ampak očitno ta vlada hoče imet vojsko kje drugje, ne pa na meji.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
Če bi trenutna vlada želela vojsko na meji bi jo tudi imela. Bi sprejela Šarčev predlog o aktivaciji 37a člena v 2km pasu ob meji.
Ampak očitno ta vlada hoče imet vojsko kje drugje, ne pa na meji.

Če prov vem so se pričkal o 5 al pa 2 km.
5 km ne pride do Ljubljane. Še do našga turbokrožišča ne... ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
Vlada je na koncu odločala ali 2 km ali nič. In je izbrala nič.
Torej bi težko rekli da je bil namen vojska na meji.
Včasih so graničarji mejo čuvali še na precej manj od 2km.

Ja, včasih so kar živeli ob meji. V obmejnem pasu je blo pa stani ili pucam.
Ampak, takrat so bli na oblasti ateji pa dedki od teh mirovnikov, ki jih zdej moti vojska na meji, opozicije pa ni blo.

how the tables have turned, a ne? :evil:
 
  • Ljubezen
Reactions: Kamele0N
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ja. Ateji in dedki smo si jajce spraznili na meji, domov smo prišli čisto olajšani in smo pozabili otročke malce bolj na trdo pošlatat.
Smo šli raje na šiht za ljubi mir, mame so nam pa pussije vzgojile. Sedaj pa imamo :obesise: .
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
Kolikor vem, imamo vojsko na meji že sedaj, samo da mora delati pod policijsko komando.

Brez pooblastil so samo za okras. Delat ne morejo niti pod komando razen ograjo postavljat...

37.a člen

(izjemna pooblastila vojske)

(1) Če to zahtevajo varnostne razmere, lahko Državni zbor na predlog vlade z dvotretjinsko večino glasov navzočih poslancev odloči, da pripadniki Slovenske vojske, skupaj s policijo, izjemoma, pri širšem varovanju državne meje, v skladu z načrti in po predhodni odločitvi vlade iz četrtega odstavka prejšnjega člena, izvajajo tudi naslednja pooblastila:

1. opozarjajo;

2. napotujejo;

3. začasno omejujejo gibanje oseb;

4. sodelujejo pri obvladovanju skupin in množic.

(2) Pooblastila iz prejšnjega odstavka izvajajo pod pogoji, ki so predpisani za policiste.

(3) O opravljenih pooblastilih iz prvega odstavka tega člena nemudoma obvestijo policijo.

(4) Državni zbor v aktu iz prvega odstavka tega člena določi rok, v katerem lahko pripadniki Slovenske vojske izvajajo pooblastila iz prvega odstavka tega člena, in ki sme trajati le nujno potreben čas za izvedbo, vendar ne več kot tri mesece. Obdobje iz prejšnjega stavka se lahko pod istimi pogoji ponovno podaljša.