Migranti so že (spet) v Sloveniji - 4. del

erikson

Guru
25. avg 2007
21.279
5.201
113

»Black days
Pred tremi dnevi se je na primorski avtocesti zgodila prometna nesreča, s tragičnim izidom. Voznik, ki je v svojem avtomobilu tihotapil 8 migrantov iz Sirije, se ni obremenjeval z varnostjo in odgovornostjo. Vsi trije fantje stari 19 in 20 let, ki so bili v prtljažniku so utrpeli hude poškodbe, dva sta umrla, tretji se še bori za življenje. Na Brniku sem sprejela njihove družinske člane, jih odpeljala v mrtvašnico, na policijo, v bolnico, kjer nam niso dali spodbudnih novic, na Inštitut sodne medicine, v azilni dom na srečanje s preživelimi, uredila vso potrebno dokumentacijo za pogreb in tiho opazovala krike sorodnikov in njihove težke solze. Ko sem se pogovarjala z mamico enega izmed umrlih, mi je dejala: "naj gre na pot, naj uide smrti, ki kosi po Siriji." Njen otrok pa je umrl pri nas, na Brezovici, v izredno nepošteni in grozljivi smrti. Pokopan bo na Žalah, kjer sem prevzela vso odgovornost za najem grobov in pogreb, ki ga bo opravila Islamska skupnost popolnoma brezplačno, saj je transport umrlih v Sirijo nemogoč. Smrt, ki je del življenja, nastavi duhovne poškodbe, ki se nikoli ne zacelijo. Bolijo, kričijo. Od kod izvirajo solze? Besede ne tolažijo. Tolažijo odnosi. Ko so me sorodniki vprašali kako naj se oddolžijo sem dejala: "ko umrem, pridite na moj pogreb." Hvala Policiji, gasilcem, zdravnikom in tistemu, ki je priklical pomoč. Za resnico, ki smo jo dozoreli. Tihotapljenje ljudi je kriza človeštva. Strahovi, stiske, hrepenenja in lažna upanja, ki jih obljubljajo tihotapci. Ne odpustite jim....«
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.089
3.033
113
Nadomestit ju ne morejo niti vsi drugi, ki bodo še prišli.
 
Nazadnje urejeno:

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
32.905
5.654
113
blizu močvirne prestolnice
Gregor Preac
Visok avstrijski strokovnjak za varnost mi potrjuje, da Avstrija že dolgo opozarja EU, da sta zadnji dve slov. vladi vpleteni v tihotapski koridor migrantov, drog, orožja čez Slovenijo. Od tod tudi vladni boj proti vardam, kritikom korupcije, KNOVS, namesto proti mafijam

Preverite pri slovenski vladi in avstrijskih organih, če ne verjamete: Avstrijci ne bi dali na meje vojske in policije, če bi šlo za tri pobegle kure. Cerarja in Poklukarja ter Šarca so zavrnili za skupne policijske patrulje, ker ne slov. vladi, ne slov. policiji ne zaupajo.
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Res je. Niti ne govorim vec skoda tako glupega naroda, ker ocitno mora darwin delo opraviti tako ali drugace.
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.726
-3
113
Gregor Preac
Visok avstrijski strokovnjak za varnost mi potrjuje, da Avstrija že dolgo opozarja EU, da sta zadnji dve slov. vladi vpleteni v tihotapski koridor migrantov, drog, orožja čez Slovenijo. Od tod tudi vladni boj proti vardam, kritikom korupcije, KNOVS, namesto proti mafijam

Preverite pri slovenski vladi in avstrijskih organih, če ne verjamete: Avstrijci ne bi dali na meje vojske in policije, če bi šlo za tri pobegle kure. Cerarja in Poklukarja ter Šarca so zavrnili za skupne policijske patrulje, ker ne slov. vladi, ne slov. policiji ne zaupajo.
Ah, navadno pljuvanje proti vladi. Kar se tihotapljenja migrantov tiče niso avstrijci nič boljši. Pravzaprav so sprejeli še mnogo več migrantov kot mi.
Prav toliko, kot je naša policija spravila do avstrijske meje, jih je avstrijska policija naprej do nemške.
Ja, avstrijci so dali policijo in vojsko na mejo, enako kot tudi mi. In ko je pri nas na mejo prišla še varda, ni to popolnoma nič vplivalo na prehod migrantov, kljub vardi so hodili čez mejo.

Haha, avstrija da je opozarjala EU. Največji tihotapec in organizator prihoda migrantov je ravno EU, kjer vlada EPP z Junkerjem in sedaj Leynovo in Merklovo, ki je migrante povabila v EU. Juncker je celo grozil tistim državam, ki jih nebi sprejeli. A si ti na volitvah v EU parlament volil EPP?
In če EU nebi dajala migrantom žepnine, polne oskrbe.... nebi sem silil noben.
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.726
-3
113
A SD pa liberalci niso nič zraven? Tukaj vsi skupaj sodelujejo levi in desni seveda policija in pravosodje pa to dopuščata in kršita zakone.
Se motiš. Šefi so v Bruslju, vsi ostali so jim podrejeni. V Bruslju so odgovorni za uvoz migrantov, ne pa Šarec, župan Kočevja al pa en zapohanec iz Roga, na katerega še najraje zvračate krivdo.
In če bi bil danes na vladi Janša, se tudi en migrant manj nebi odločil it na pot v EU. iz Maroka, Pakistana, Sirije...
Se bi pa priseljevanje v trenutku ustavilo, ko bi jim EU odškrtnila pomoč. V nemčiji kjer vlada Merklova migrant dobi 800 eur + stanovanj + polno oskrbo, zdravsteve usluge.... in ne nazadnje mnogi celo imuniteto pred zakonom.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.919
3.739
113
Ljubljana
hmpg.net
Gregor Preac
Visok avstrijski strokovnjak za varnost mi potrjuje..
Meni je pa nižji uradnik, ki je osebni pomočnik višjega uradnika na veleposlaništvu ene od velesil v Ljubljani povedal, da je Gregor Preac in tudi 8888 (ki mu v resnici ni tako ime) v resnici infiltriran agent Kosovske obveščevalne službe.
Zanesljiv vir, samo ga ne smem imenovati, pa tudi trdnih dokazov, ki mi jih je predstavil, ne smem izdati, ker bi s tem škodil celotni aferi.
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
32.905
5.654
113
blizu močvirne prestolnice
Meni je pa nižji uradnik, ki je osebni pomočnik višjega uradnika na veleposlaništvu ene od velesil v Ljubljani povedal, da je Gregor Preac in tudi 8888 (ki mu v resnici ni tako ime) v resnici infiltriran agent Kosovske obveščevalne službe.
Zanesljiv vir, samo ga ne smem imenovati, pa tudi trdnih dokazov, ki mi jih je predstavil, ne smem izdati, ker bi s tem škodil celotni aferi.
A bjž no bjž. Ti si fenomenalen. Glede tistega v drugi temi si še vedno tiho.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.134
113

CommentObsodebIračana.jpg


Nič prebutat, pasti mora. Večkrat. Pa na mokre brisače se ne sme pozabit.
Kot je že Iračan sam pokomentiral - očitno je takšna božja volja in tu nimaš kaj.
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.726
-3
113
Ups.

Kako že je bilo pa v Bovcu in kubanskimi plesalci, ki so po dobri uri dostavili dokumente policiji? Pa je policaj podatke za kazni prepisoval kar iz dokumentov?
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Znanje slovenščine nova ovira za tuje delavce

Sprememba zakona o urejanju trga dela, ki je bila sprejeta v petek, prinaša strožje pogoje za delavce iz tretjih držav, zlasti iz nekdanje Jugoslavije. Po novem se bodo morali v enem letu po izgubi dela naučiti slovensko, tudi če prej, med delom, tega niso potrebovali. Zagovornik enakosti in varuh človekovih pravic svarita pred diskriminacijo in kršenjem evropske zakonodaje.

Ima kdo dostop do celega članka?
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.151
3.164
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Evo...

Znanje slovenščine nova ovira za tuje delavce
Sprememba zakona o urejanju trga dela, ki je bila sprejeta v petek, prinaša strožje pogoje za delavce iz tretjih držav, zlasti iz nekdanje Jugoslavije. Po novem se bodo morali v enem letu po izgubi dela naučiti slovensko, tudi če prej, med delom, tega niso potrebovali. Zagovornik enakosti in varuh človekovih pravic svarita pred diskriminacijo in kršenjem evropske zakonodaje.

Uroš Škerl Kramberger
3. december 2019 3. december 2019 16:43
Predviden čas branja: 4 min

Državni zbor je v petek sprejel spremembo zakona o urejanju trga dela, s katero bo država posegla v pravice tujih delavcev, zlasti iz držav nekdanje Jugoslavije. Po novem bodo morali tisti med njimi, ki bodo delo v Sloveniji izgubili in se bodo prijavili na zavod za zaposlovanje, v roku enega leta opraviti izpit iz slovenskega jezika. Namen zakona naj bi bila učinkovitejša integracija tujih delavcev v slovensko okolje. Vendar sta vlada in državni zbor po mnenju zagovornikov človekovih pravic s tem v resnici povzročila diskriminacijo. Med drugim zato, ker sta strožjo ureditev usmerila v brezposelne delavce, ki prejemajo nadomestilo (dokler so delali, jim jezika ni bilo treba znati), in še posebej delavce iz tretjih držav, ki niso članice Evropske unije.

Pot do integracije?
Po mnenju urada zagovornika enakosti Mihe Lobnika gre za neupravičeno razlikovanje med delavci na podlagi državljanstva. »Zagovornik je ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter državni zbor pred sprejemom zakona opozoril, da je predlog, ki določa zahtevo po vstopnem znanju slovenskega jezika, v neskladju z evropsko ureditvijo. Zakon neupravičeno razlikuje med registrirano brezposelnimi osebami na podlagi osebne okoliščine – državljanstva,« so sporočili iz Lobnikovega urada. »Posredno pa bi lahko šlo tudi za diskriminacijo na podlagi drugih osebnih okoliščin,« so dodali.
Nad zakonom so zaskrbljeni tudi v uradu varuha človekovih pravic Petra Svetine, kjer se prav tako sprašujejo, ali je nova ureditev skladna z evropsko direktivo o prebivanju in delu tujcev iz tretjih držav. »Zastavlja se vprašanje, ali je taka rešitev res primerna za dosego navedenega cilja – učinkovite integracije specifične ranljive skupine, brezposelnih državljanov tretjih držav,« se sprašujejo. »Lahko bi se kazala kot vprašljiva med drugim zato, ker evropska direktiva določa, da naj bi bili delavci iz tretjih držav v državi članici, v kateri prebivajo, deležni enake obravnave kot domači državljani. To se med drugim nanaša tudi na svetovalne storitve zavodov za zaposlovanje,« opozarjajo pri varuhu. »Ista direktiva načeloma prepoveduje diskriminacijo delavcev iz tretjih držav glede na jezik,« pravijo.

Čas za ponavljanje
Predlogu je v državnem zboru nasprotovala stranka Levica. »Tujci, ki delajo v Republiki Sloveniji, ne glede na to, iz katere države prihajajo, v slovensko blagajno enakovredno prispevajo. Ko torej država potrebuje delovno silo, je poznavanje slovenskega jezika brezpredmetno, ko pa ta ista oseba pristane v okoliščinah, v katerih potrebuje pomoč, postane znanje slovenskega jezika nenadoma izjemnega pomena,« so zapisali v stranki. Levica se sicer zavzema za to, da bi se tuji delavci naučili slovenskega jezika in se s tem bolje integrirali, vendar bi bilo po mnenju stranke bolje, če bi delodajalci učenje jezika organizirali že med delom. »Če pa se izobraževanje izvaja šele v obdobju nastanka brezposelnosti in v okviru Zavoda RS za zaposlovanje, bi moralo biti vključevanje v takšne programe zagotovljeno s pozitivnimi spodbudami, ne pa pod grožnjo izgube pravice do socialnovarstvenih prejemkov in dostopa do storitev zavoda,« so zapisali. Ob glasovanju v državnem zboru s takšnim mnenjem Levici ni uspelo prepričati večine poslancev, ki so glasovali.
Poslancev pa ni prepričalo niti opozorilo zakonodajno-pravne službe državnega zbora, da bi morali pred sprejemom zakona bolje obrazložiti, ali je 12-mesečni rok za opravo izpita iz slovenščine razumen glede na trajanje uradnega tečaja slovenščine in glede na možnosti za ponavljanje izpita, če bi delavec na prvem roku padel.

Diskriminacija visoko izobraženih
V uradu zagovornika enakosti Mihe Lobnika so pred sprejemom spremembe zakona o urejanju trga dela odkrili še eno potencialno diskriminacijo: neenako obravnavanje skupin brezposelnih z različnimi stopnjami izobrazbe. Z zakonom je ob ponovni zaposlitvi predvidena dodelitev »spodbude za zaposlovanje«, dodatka v višini 20 odstotkov denarnega nadomestila. Vendar je ta namenjen le osebam z nižjimi stopnjami izobrazbe, do končane srednje šole, ne pa tudi visokošolsko izobraženim. »Ker to razlikovanje v predlogu zakona ni utemeljeno in podkrepljeno z analizami, zagovornik ocenjuje, da gre lahko za neenako obravnavo. Zagovornik meni, da bi morali biti vsi brezposelni, ne glede na stopnjo izobrazbe, enako obravnavani,« so sporočili iz Lobnikovega urada. Analize trga dela kažejo, da v Sloveniji diplomanti fakultet nič lažje ne dobijo dela od tistih, ki imajo končano le srednjo šolo.