Merkur naložbeno življenjsko zavarovanje za 15 let

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Pozdravljeni!


Partnerka je 1. 8. 2005 sklenjenila Merkur naložbeno življenjsko zavarovanje za 15 let:

Produkt: MXL

Je komu poznano? Tega paketa več ne ponujajo.

Pravi, da ne ve točno, koliko je na začetku plačevala mesečno, vendar pa je zadnje poletje bilo 50 EUR. Zadnje tri mesece so dvignili na 57 EUR, prva letošnja položnica je že 59 EUR.
Če se jih pokliče ali osebno pride tja, so z informacijami zelo skopi, dogaja se celo, da dva različna njihova svetovalca govorita drugače. Bral pa sem po forumih, da pri teh zavarovanjih ni za pričakovati kakšnih obresti, nekateri celo omenjajo izgubo, sploh glede na inflacijo. Če je to res, je tako zavarovanje nekoristno. Ker je zadnje leto partnerka zaposlena samo za 26 ur, ji je jasno ta strošek odveč, sploh če na koncu ni koristi.

Nekaj bo potrebno narediti, nekaj možnosti je:
1.) Takojšnja prekinitev in pobereš tisti denar, ki ga lahko, tu je še davek. Verjetno gre večino vloženega keša "v maloro"
2.) Mirovanje, vendar kaj se s tem pridobi? Če miruje 3 leta, se potem verjetno plačevanje podaljša do leta 2023? Pač, to je "pavziranje"?
3.) Zahtevek za minimalno premijo in se pač plačuje do konca teh 15 let (do 2020)
4.) Plačuje 10 let (do 2015) nespremenjeno ali pa minimalno premijo (do 2015) in potem prekine in pobere kar se da. Baje se na ta način rešiš plačila državi, vendar koliko privarčevanih % vzame zavarovalnica zaradi na tak način prekinjene pogodbe?
5.) Nič
smile-1.gif

6.) Kaj tretjega?
7.)....

Z drugimi besedami, zanima me, kaj je z ekonomskega stališča najbolje narediti? Sicer teh 60 EUR se seveda da nabrat, vendar se jih po drugi strani da morda tudi pametneje porabiti?

Hvala za nasvet in LP
 

sparkyboy

Pripravnik
1. nov 2008
549
0
16
Jaz sem imel tudi Merkurjevo naložbeno, vendar do penzije:) Sklenil leta 2010, plačeval do poleti 2012 po 70 EUR. Nehal plačevati.
Na zavarovalnico nisem poslal nobenega dopisa, nič. Najprej so me še nekaj opominjali in mi pošiljali položnice, potem pa so mi napisali, da bodo šli v nekakšno mirovanje oz. da bom zavarovan po neki minimalni premiji.
Z drugimi besedami, ne pričakujem nobenega denarja iz tega kruha. Če pa slučajno bo kaj kdaj pa ok.

Plačevati sem nehal zato, ker se mi zdi naložbeni del brezvezen, ker ne veš koliko od mesečne premije gre v zavarovanje, koliko gre v naložbeni del, donosi niso taki, kot so mi bili predstavljeni, temveč realno bistveno manjši.
Rajši denar mesečne premije plasiram kam drugam.
 

Matej

Fizikalc
24. jul 2007
1.992
2
38
Glede na to da je iz vidika stroskov le-te poravnala v prvih letih zavarovanja in ker google pove da je to nalozbeno zavarovanje nima smisla prekinjat. Naj pelje do konca.

lp
m
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
>Najboljša opcija je "zamrzniti" zavarovanje. Torej ne plačuje več, po preteku zavarovalnega obdobja pa dobi, kolikor pač dobi. Najslabše je prekiniti, ker izgubiš največ.
wink-1.gif
 

Matej

Fizikalc
24. jul 2007
1.992
2
38
Ne ni res, zanjo je najbolsa opcija da zadevo spele do konca. Ker bols je neki odvajat pa bit zavarovan kot pa nic. Razn pr teb, ker teb se itak ne more nc zgodit pa tega ne rabis bidona!
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Tudi sam sem nekaj našel na ZPS:
http://www.zps.si/za-medije/iz...html?Itemid=713

Nimajo dobrega mnenja. Teh zavarovanj res ne razumem.

1.) Če prekineš po 2 letih in 10 mesecih(poravnani stroški), koliko % vloženega denarja dobiš ven?
2.) Če prekineš po 9 letih, 10 mesecih (baje da še plačaš davek), koliko %?
3.) Če prekineš po 10 letih in 1 mesecu (ni več davka).
4.) Če zamrzeneš po 8 letih in počaka zamrznjeno do 15tega leta, kolliko %?
5.) Koliko če furaš do konca?

Hvala za vaša mnenja, seveda me zanima okvirno.

LP
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Kdo pa pravi da nisem zavarovan? Seveda je pametno biti zavarovan, vendar je najboljša opcija klasično življenjsko zavarovanje z dodatnim nezgodnim (+zavarovanje za bolezni), ne pa neka naložbena, kjer nikoli ne veš kaj boš dobil na koncu.
bonk.gif


>Zdaj, če si strokovnjak, kar baje si, ji boš svetoval najboljšo opcijo, ne pa kar po defoltu, naj plačuje do konca (kar je očitno, kot sem razbral iz op-jevega posta, trenutno težko) ... Sam plačujem neko naložbeno sranje za sina pri Triglavu - Steber I, kjer so lani naredili lepo izgubo ... Ko te vabijo so (ste) vsi polni sladkih besed in obljub, ko se kaj zalomi, si je pa za vse kriv zavarovanec ...
jezen.gif
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Če prav razumem, je od gibanja skladov in sposobnosti zavarovalnice za vlaganja, odvisno koliko boš dobil. Ampak zaradi trga in njihove eventuelne nesposobnosti lahko celo veliko izgubiš? Njo so napenjal, da v primeru slabega gibanja garantirajo dobiček v neki procentualni vrednosti. Seveda ustne obljube.

Potem je tu drugo vprašanje, koliko vloženega zneska ti odbijejo če prekineš predčasno ali če narediš mirovanje in ven pobereš ko mine teh 15 let
 
Nazadnje urejeno:

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Najmanj izgubiš če zamrzneš in vzemeš ven po poteku. S tvojim denarjem bodo obračali, donos je letno sicer minimalen, a vendarle je boljše kot nič. Jst sem nekaj let nazaj zamrznil tri police, ker sem videl da so me nat... Imam še tri podobne, vendar imam pri eni pisno garantiran donos, dve sta bolj rizični in jih mislim ta mesec vzeti pod drobnogled ...
Problem je točno takšen kot pri skladih, kjer so nas nekaj let nazaj lepo nateg... nihče ne gleda, da bo pametno vlagal, saj se igrajo s tvojim in ne s svojim denarjem. Lani sem prekinil eno zelo rizično naložbeno, ker je bila kljub veliki izgubi najboljša opcija, saj bi se lahko zgodilo, da bi zafurali čisto vse ... Načeloma se pa ne izplača prekinjati, če še ni poteklo vsaj deset let od sklenitve.
 

Matej

Fizikalc
24. jul 2007
1.992
2
38
Zakaj je to bolsa opcija? Ker iz klasike praviloma sploh ne mors dobit denarja ven.

In kaj je narobe s ts1?

Pred kratkim so spremenili tudi nalozbeno strukturo, tako da se je delez slo podjetij znizal iz cca 70 na cca 30%. Financno zelo mocan VS in res razprsen denar.

Te bom spomnil na ta post cez 5 let.

Najvecja neumnost je odpret ene sklade al individualno al preko nzzja in se potem trest pa brihtulirat kako je to nateg ko skladi padejo. Zategadelj kupovati TUDI takrat kadar sklad pade.

K to ni tko narjen k bo Stenk vlagu bo vse lezl gor, k bo pa Stenk prodaju bojo pa padci.
lp
m
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Če dovoliš, samo še to.
Kakšna je razlika, če takoj zamrneš in vzameš ven takoj po poteku (15 let) v primerjavi s takojšnjim zamrznjenjem in dvigom po 10 letih (5 še ostane)?

Hvala, LP
 

Matej

Fizikalc
24. jul 2007
1.992
2
38
Jaz vidim razliko v kupni moci denarja, ter da dejansko mas na lagerju en denar. Ker vsak ki dvigne potem takoj tud spluska.
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Citat:
Uporabnik Matej pravi:
Zakaj je to bolsa opcija? Ker iz klasike praviloma sploh ne mors dobit denarja ven.

In kaj je narobe s ts1?

Pred kratkim so spremenili tudi nalozbeno strukturo, tako da se je delez slo podjetij znizal iz cca 70 na cca 30%. Financno zelo mocan VS in res razprsen denar.

Te bom spomnil na ta post cez 5 let.

Najvecja neumnost je odpret ene sklade al individualno al preko nzzja in se potem trest pa brihtulirat kako je to nateg ko skladi padejo. Zategadelj kupovati TUDI takrat kadar sklad pade.

K to ni tko narjen k bo Stenk vlagu bo vse lezl gor, k bo pa Stenk prodaju bojo pa padci.
lp
m


13.gif
Kaj ne moreš dobit ven iz klasike? Odvisno od zavarovanja. Če imaš zavarovano doživetje, dobiš ven točno tolk kot ti piše na polici + minimalni donos. V primeru hudih bolezni dobiš takoj po diagnozi dogovorjeno vsoto, ostalo po poteku. V primeru smrti dobijo upravičenci dogovorjen znesek. Nezgodno pa je itak nuja, saj nesreča nikoli ne počiva.

Me pa veseli, da se je steber I (sedaj steber global al kaj je že) popravil.
aplauz.gif


Hvala za info. Potem je po tvojem mnenju to dobra naložba?Se strinjam, da se ne izplača vlagat sam v nekaj na kar se ne spoznaš, res je tudi to, da se kupuje takrat ko pada, vendar so bili KD skladi lep nateg, pa lahko rečeš kar hočeš.
evil.gif
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Če ji ne zlaufa plačevati, bi jaz zamrznil in vzel ven po poteku zavarovanja. Res je kar pravi Matej, ko dvigneš, zapraviš ...
 

Tku

Pripravnik
20. nov 2007
598
0
16
Tiha voda
Citat:
Uporabnik Bajkman pravi:
Pravi, da ne ve točno, koliko je na začetku plačevala mesečno, vendar pa je zadnje poletje bilo 50 EUR. Zadnje tri mesece so dvignili na 57 EUR, prva letošnja položnica je že 59 EUR.
Nimajo kaj dvignit kar tako. Verjetno gre za valorizacijo, ki se izvaja enkrat letno in o kateri mora biti stranka pisno obveščena in jo lahko zavrneš. Za letos je verjetno še čas za zavrnitev.
Citat:
Uporabnik Bajkman pravi:
Teh zavarovanj res ne razumem.
1.) Če prekineš po 2 letih in 10 mesecih(poravnani stroški), koliko % vloženega denarja dobiš ven?
2.) Če prekineš po 9 letih, 10 mesecih (baje da še plačaš davek), koliko %?
3.) Če prekineš po 10 letih in 1 mesecu (ni več davka).
4.) Če zamrzeneš po 8 letih in počaka zamrznjeno do 15tega leta, kolliko %?
5.) Koliko če furaš do konca?
Ko si enkrat začel je najboljše furat do konca. Prej ko prekineš, več izgubiš. Skupaj s polico je dobila tudi tabelo odkupnih faktorjev, tam se to dobro vidi. Prekinitev pred desetimi leti te opali z davkom 6,5%.
wink-1.gif

Natančen izračun pa je rahlo zapleten, začni študirat aktuarsko matematiko, če si ga želiš.
evil.gif
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Hvala za odgovor. Sem si predstavljal, da se da vsaj okvirno, morda glede na izkušnje, kaj povedat. Lahko še vprašam, kaj izgubi, če zmanjša premijo na minimum? (se mi zdi, da 25 EUR)