Menjava strehe/katero strešno okno

FuriousG

Majstr
30. jul 2007
3.347
150
63
37
Letos jeseni imamo namen menjavati kritino. Obenem si bom začel v zgornjem štuku rihtati stanovanje. Zdaj pa par vprašanj...

1. Hiša je direktno pod gozdom. Posledično imamo po strehi kar veliko mahu. Kaj izbrati, da bo teh problemov čim manj?
2.Termotop oz. Bramac therm compact. Priporočate tak način izolacije? Pomoje malo pohitri prekrivanje.
3. V planu imam 5 strešnih oken, med temi je eden izvenserijski. 160cm širine in 100 višine. Bo to problem dobit?
4. Fakro vs. Velux? Naj sploh načnem to debato?
grin1.gif

5. Imam manjši problem, ker so "pobite" stene betonske. Seveda bo zato treba rezati luknje. Mojster, ki bo to delal pravi, da bi bilo za vsako okno treba narediti svojo luknjo. Narazen bosta 127cm. To me malo moti, ker bosta okna izgledala kot 2 tunela. Bi si vi upali narediti eno luknjo in jo po sredini, med okni, ojačali s kakim železnim profilom?
Prilagam sliki načrta in trenutnega stanja.



 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
zakaj strešna okna?? Daj narediti izračun kolk je razlike med "frčado" in strešnim oknom.

Sam jih imam in večje bedarije še nisem videl.
Nisem zraven gozda, pa se ravno tako dela mah...
Full glasna ko pada dež. Ko pada toča pa razmišljam kaj bo če bo...
Zračiš lahko edino in samo ob lepem vremenu, ko si doma... Ok nova imajo že neke zračne mehanizme, samo prepiha s tem ne moreš nardit.
Dokler je sneg, ga ne moreš odpret.
Težko čiščenje...
Če imaš frčado imaš tudo stojno višino, zelo pomembno v kuhni recimo.

Jst sem rajš brez oken, kot da si dam strešne...
So pa vrjetno res bolj svetla in hkrati poleti bolj vroča.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.417
9.164
113
Moja izkušnja je takšna:

1. Večina jih danes izbere gladke strehe, sploh če je "umazana"okolica. Za dobro ceno dobiš walterja opeko - ki ima tudi moderne variante. In kar precej novogradenj prakticira prav. to. Opeka je natačna in se jo lepo da polagat. Tudi sam se izbral takšno.

2. Nimam pojma kaj je ta tip izlacije, ker imam klasično ostrešje.

3. Izvenserijske so problem,predvsem pa draga, jaz sem šel ne Veluxove panorame.

4. Velux - predvsem zaradi poprejšnih dobrih izkušnja z isto znamko. Pa lani je štartala nova generacija. Sicer sem poizvedoval tudi pri fakro, ampak meniso prepričali. Preveč je bilo na temo, češ konkurenca - beri velux ma to tak pa tak mi mamo pa boljše itd, in skoz to povdarjanje kak so kao boljši.. kar me osebno kar odvrne.

5. Za betonske stene nima izkušenj, bo napisal kdo drug. Bi pa naredil same izreze v beton malo večje, dapotem lahko s knaufiom naredniš bolj trapezne "tunele". Jaz sem strešna okna delal v paru, širine 94cm in višine 120 cm in se delajo po naročilo, ni na zalogi. Cena okol jurja ene. Tako da strešna so drag špas, ampak če delaš frčade in ostalo šaro, je še dražje.
 

FuriousG

Majstr
30. jul 2007
3.347
150
63
37
Hvala za nasvet glede Walterja. Si bom mal ogledal.

Fusion, nočem frčad. Ne da se mi ukvarjat z gradbenim. Pa ena frčada je že na strehi, tako da bi z dodatnimi zgledalo kot grad. Sicer bi pa okna dal bolj zaradi svetlobe. Navadnih oken je dovolj, tako da zračenje tudi v slabem vremenu ne bo problem.

Sajkek, tudi sam sem na sejmu dobil podoben občutek pri fakru. Več so o veluxu govorili, kot pa o sebi. Sem pa pri veluxu dobil odgovor, da take velikosti strešnih oken ne izdelujejo. Bo treba dati 2. Zdaj pa ne bo popolne panorame.
wink-1.gif


Aja ekosklad subvencionira verjetno zgolj izolacijo, ne pa tudi kritine ane? Bo kar lep finančni zalogaj tole, glede na to da je 285 kvadratov strehe. :/
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.213
5.595
113
Če potrebuješ svetlobo in nimaš na voljo zunanjih sten, potem montiraj 2x http://www.velux.si/izdelki/svetlobnik .

+ eno spodobno klimo, ker drugače boš imel poleti notri savno.

Strešna okna so en velik nateg (poglej si cene senčil), sam bi raje imel navadno okno + klimo v sobi, cena bo približno enaka.
 

FuriousG

Majstr
30. jul 2007
3.347
150
63
37
Na južno stran, kjer bosta 2 okna, sem mislil dati zunanja senčila. Na severni strani, kjer je bilo planirano večje okno, pa ne bo problemov z vročino. Okna so mi ql, ker "povečajo" prostor. Ker pod temi stenami bi se počutil kar malo utesnjeno.

Glede vročine na splošno pa pomoje ne bo problemov. Fasada je dobro izolirana, na streho pa pride še termotop+volna med špirovce. Je pa nad bodočim stanovanjem še ena plata in na vrhu še podstreha, ki pa bo zaenkrat zgolj za sušenje perila. Gor bi pa znalo bit malo bolj vroče.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.213
5.595
113
Idiotizem se je iti neko hudo izolacijo v mansardi ter na isto stran postaviti strešna okna.
2x 160 x 100 je velika "luknja".

Tista zunanja vekux senčila so v praksi efektivna en qura..c, če daš roleto imaš temo.

Strešna okna bi jaz imel samo na severni strani.
 

FuriousG

Majstr
30. jul 2007
3.347
150
63
37
Tud sam sem sprva tako planiral - okna samo na severno stran. Pa sta me boljša polovica in arhitekt prepričala. Samo če dam recimo nad kuhinjski otok svetlobnik, bo isto kot da bi imel strešno okno.
smile-1.gif
Edino, če bi ga speljal čisto iz špice strehe. Samo potem bi blo spet treba prebijati zgornjo plato, pa še prostor mi bo odžiralo na podstrehi (ki čez čas mogoče bo bivalna).

Sicer sta pa na južni strani mišljena okna velikosti 80x100.
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.588
288
83
www.kacnje.eu
ksz:
Sam sem pred dvemi leti imel prenovo ostrešja/strehe. Poleg izolacije smo dodali tudi strešna okna - ženske in njihova želja po svetlobi. Ker sovražim vročino, hkrati pa mi je tudi škoda denarja za ogrevanje, pa še nekaj drugih zahtev sem imel, sem bil precej previden pri izbiri strešnih oken.
Izbral sem Roto in res ni mi žal. Ravno danes sem sredi dneva tipal z roko, kako dobro je izolirano. Krovec tudi ni mogel prehvaliti detailov in predvidenih stvari za izolacijo (ne poznam podrobnosti). Skratka - imam občutek, da je Roto pri nas manj znan, pa vseeno zelo v redu izbira. Vsaj pogledati velja.
 

FuriousG

Majstr
30. jul 2007
3.347
150
63
37
Sem jih na hitro pogledal na sejmu, nič se pa nisem pozanimal.
bonk.gif


Kako so pa kaj cenovno z Velux/Fakro?

Bi dal še enkrat strešna okna, če bi na novo prenavljal? Kako imate pri vas izolacijo rešeno?
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.588
288
83
www.kacnje.eu
Cen se ne spomnim, daj malo poglej po spletu (ali vprašaj v trgovini - nimajo pa tega prav v vsaki, pri nas vsi samo Velux, Velux tumbajo). Je pa zagotovo bilo malo dražje (je namreč že privzeto boljše steklo, odlično okovje, tisti okvir za izolacijo ... sam se sicer ne spoznam prav hudo, ampak so mi takrat mojstri kazali, kaj je dobro).

Mislim, da sem vzel tale model. Všeč mi je tudi, ker se odpre v celoti (torej ima okovje na vrhu). Zato sem lahko dal gor komarnike in je lahko zadeva mirno odprta tudi ko berem kurbarijo zvečer, brez visokih zvokov
10.gif

Vem, da sem imel takrat kar debel katalog, saj se pri naročilu res lahko odločiš za vsako malenkost - tole na spletu je bolj osnovno.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.417
9.164
113
Roto je na papirju malo dražji od veluxa. Fakro je pa na papriju malo cenejši od veluxa. Sicer pa pravo ceno dajo prave ponudbe in morebitne še sejemske akcije.

Če hočeš imet dobro strešno okno,pojdi v trojno zasteklitev in zunanjo mrežo. Jaz sem šel tudi v globoko vgradnjo (okno poravnnano s kritino), tako se spet pridobi na izolativnosti.

Niti pod razno ni frčada cenejša od strešnega. Zid , izolacija, dodatni zapleti pri samih špiravcih in drugačnem ostrešju, dihtanje strehe, tudi okno v frčadi mora biti v nekem kakovstnem rangu, delo itd. V glavnem,dražje. Upam trditi da faktor vsaj 2.

Poleti moraš obvezno dat preko zunanjsa senčila mreže, drugače imaš peč, plus mreža otiša dež. Ampak mene dež ne moti. Toča naj nebi strešnega razbila, vsaj glede na demo ko mečjeo železno kuglo po oknu.

Drugače pa..nekaj material in znanje se skriva v strešnem oknu. Močnješa stekla, močnejše okovje itd. Moje okno je eno tehtalo 75 kg, sta ga dva deda komaj spravla v mansardo.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.329
954
113
Jaz imam 7 Veluxovih strešnih oken. PVC (sredica je lesena, ki je oblita s PVCjem), trojna zasteklitev, sredinsko odpiranje. Z njimi sem v praksi zadovoljen. Glede senčil se odločiš takrat, ko enkrat že bivaš v prostoru, saj vidiš kaj dejansko tam potrebuješ. Sam Velux ima drugače veliko večjo izbiro izdelkov, kot jih prodaja na našem trgu. Če želiš kaj skstram boš na dobavo čakal 2 - 3 mesece. Vsaj meni so tako rekli. Sicer sem malo jezen na njih, ker je takrat ko sem jaz vgrajeval že obstajala poglobljena vgradnja, a mi je ku*ci niso omenili. Vendar smo zadevo na koncu drugače rešili.

Jaz sem se tudi takrat odločal med Fakro in Velux, pa sem Velux izbral, ker je kao preverjen, vendar sem kasneje ugotovil, da je Fakro tudi super, in ima celo več izbire pri oknih (dimenzije, načini odpiranja,...)!!!

Pri strešnih računaj, da ko pade sneg, ti kar nekaj časa obstoji na oknu. Jaz imam tri slojna, pa sem letos pozimi laufal protokol talnega, pa je bil sneg na oknih, v prostoru pa skoraj 30 stopinj, pa mi ga ni kar stopilo. Čeprav so meni strešna veliko bolj prijetna, kot frčada v določenih prostorih.

1. Na tvojem mestu bi gledal le to, da je kritina gladka, ker je manj možnosti, da kaj ostane med grbinami. Če imaš kovinsko kritino, je tudi težje kasneje kaj popravljati na strehi, sploh v lastni režiji.

2. Termotop je špica!

3. Če bo problem, povprašaj samo o oknu, brez odpiranja, o panoramski strehi. Računaj le na oteženo čiščenje.

4. Jaz jima dam danes 50:50. Odvisno kaj ti potem sede glede na želje.
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.743
2.101
113
monterji pravijo, da sta velux in fakro isti [cenzura] dokler ni kaj narobe takrat ti je žal da si vzel fakro ali si vesel da si vzel velux
 

Pac_Man

⋆Распут&
10. maj 2014
2.211
0
36
Imel garancijski zahtevek pri Fakro.

Čez dva dneva je prišel poljski kombi s poljskim mojstrom + slovenski gazda, slabe pol ure menjave, par avtogramov in to je bilo to.

Ker sem kupil čipšitTM je novo vgrajen kos celo boljši, pač so imelo samo to na zalogi.
 

Tony_Clifton

Fizikalc
18. okt 2014
1.635
1
36
ksz

Katerakoli boš dajal, daj plastificirana.
Sam imam dve strešni okni in svetovano mi je bilo, da dam v kopalnico plastificiranega, kar sem seveda naredil. In se bom vedno po glavi tolkel, zakaj nisem dal plastificiranega tudi nad stopnišče - bo treba lakirati itd. Še danes kolnem prodajalca, ki mi je "privarčeval" 25, 00 EUR.

PS: še glede kritine - če se odločiš za klasično opeko, daj glazirano (nasvet zastopnika Jungmaier meni). Meni je odsvetoval oz. mi povedal, da je v mojem primeru metanja denarja stran (nisem ob gozdu), mi pa seveda z veseljem proda.
 
Nazadnje urejeno:

FuriousG

Majstr
30. jul 2007
3.347
150
63
37
A si ti dal Jungmeier gor? Pri nas je tudi zaenkrat v ožjem izboru. Poleg Braas. Karkoli bo, bo opečno, pa čimbolj gladko.

Glede oken. A trojna zasteklitev kaj bolje "odbija" toploto? Se mi splača dat to na južno stran? Čeprav se vedno bolj nagibam k frčadi na jugu.
smirk-1.gif