Menjava matične plošče problem

darwin

Majstr
17. avg 2007
549
313
63
Na enem prenosniku sem s priključitvijo napačnega adapterja skuril matično ploščo. Preko MP je tok stekel skozi grafično(?) kartico/vmesnik v zunanji monitor.

Rezultat: Zanič MP in grafična kartica/vmesnik + uničen monitor.

Sedaj bi laptop rad spravil k življenju. Na Kitajskem sem našel ugodno novo (obnovljeno) matično, grafične pa ne najdem nikjer. Pravzaprav sploh ne vem, ali je to grafična kartica ali kaj drugega. Na njem so VGA, HDMI in eSATA/USB porti (Slika). Monitor je bil priključen preko VGA porta in tam se je nekaj žgalo, ker je bilo po tem, ko sem računalnik razdrl tam okoli precej črno.

Moje vprašanje je, kaj sedaj storiti. Zamenjati staro MP z novo brez tega adapterja, zamenjati MP in nanjo priklopiti ta stari adapter ali poiskati kakšen nadomestek?
Mi lahko ta pokvarjen del ponovno skuri MP?
 

Lateral

Fizikalc
31. mar 2008
1.771
33
48
Tole na sliki so samo porti, ki se s kablom priključijo na matično. Tudi cena verjetno ni zasoljena, zato bi jaz v tvojem primeru poiskal zamenjavo. Grafično imaš verjetno integrirano na matično ploščo (pokaži sliko matične). Zna se zgoditi, da je skurjen tudi procesor in RAM, vsaj v mojem primeru je šlo k vragu vse (matična, procesor, RAM, napajalnik, edino disk je ostal cel).

Preden naročuješ stvari, si izračunaj, če se ti splača popravljati...
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Če ne boš našel vseh novih delov, se sam ne bi loteval popravila...
 

darwin

Majstr
17. avg 2007
549
313
63
RAMa sem stestiral v drugem računalniku in sta okej, procesor naj bi bil pa tudi ok (ga je gledal en kolega, ki ga je hotel vzeti), disk je okej, ga trenutno uporabljam kot zunanjega, na napajalnik pa nisem pomislil.

MP sem naročil, ker imam možnost vračila, tako da bom v najslabšem primeru plačal samo tistih nekaj € poštnine za nazaj.
Problem s temi porti je, da je bil PC kupljen v ZDA, takrat je bil nov model in očitno so ga hitro ukinili, ker jih nikjer ne najdem. Tudi, ko iščem po imenu modela, mi več ali manj vrača samo predhodnika z istim imenom. Nekega nadomestka pa zaradi prostora, ki je navoljo in izrezov za porte tudi ne morem dati notri.
Kaj če rečem, da teh treh portov ne rabim? Če mi ga bo uspelo sestaviti, bo to računalnik za premetavanje po kavču, za na dopust, tako drugih naprav, kot kakšne USB ne bom priklaplal nanj. Bi v tem primeru javil napako, da mu porti manjkajo ali bi lahko v najslabšem primeru spet prišlo do kakega stika, in bi skuril še eno plato?

Evo, tukaj je slika matične, trenutno je računalnik za silo sestavljen. Na levi je prostor za te porte in pri zgornjem se lepo vidi črno, kjer je šel tok iz računalnika v monitor.

Za računalnik sem pred dobrim letom plačal mislim da okoli 500-550 USD. Za popravilo sem pripravljen dati do 1/3 te cene, s tem da standardne dele lahko poberem iz enega drugega računalnika in bi moral kupiti le tisto, kar je specifično za ta model.
 

wilin

Pripravnik
5. maj 2008
114
1
16
Računalnik bo delal tudi brez tega dodatnega dela.
Kakšen napajalnik pa si priklopil, da je to naredilo? Monitor je ozemljen, tako da je moral biti zelo drugačen napajalnik, da je kaj takega naredilo.
 

darwin

Majstr
17. avg 2007
549
313
63
Danes sem dobil matično, jo prestavil v računalnik (brez tistega dela s porti) in stvar dela.
smile-1.gif

Napajalnik je bil pa chipshit s Kitajske. Namenjen Dell-u, ampak, ker je HPjev adapter delal na Dellu b.p., sem predvideval, da bi moral tudi Dellov na HPju. Sem se zmotil.

Sedaj pa še verjetno zadnje vprašanje na to temo. Kdo ve, kaj se bo zgodilo, če priključim še tisto ploščo s porti? Bo delalo vse, razen VGA-ja, ne bo delal noben priključek ali bo še enkrat eksplodiralo?
 

wilin

Pripravnik
5. maj 2008
114
1
16
Citat:
Uporabnik darwin pravi:
chipshit s Kitajske

Uhuh, mystery solved. Vrzi ta napajalnik stran, pa bodi vesel da je skurilo samo laptop in ne še tebe zraven. Še link o tem kaj je notri in kvaliteti: http://hackaday.com/2012/01/06/running-the-numbers-on-a-cheap-psu/

Dokler sta napetost in tok podobna, priključek in polariteta pa enaka, se da napajalnike med sabo menjavat. Verjetno se je tukaj zgodilo to, da kitajski napajalnik ni bil ozemljen, ampak je bil na drugem potencialu. Priklopiš monitor in puf...

S tistim dodatnim delom je tako, če imaš zelo dobro povečevalno steklo (ali še bolje, multimeter), pa preveriš da ni kakšnih kratkih stikov, potem lahko priklopiš tudi to ploščico. Predvsem moraš pregledati za povezave med pinom 1 in pinom 4 na USB priključku (napajanje).