Menjava cevi za plin od jeklenke do štedilnika

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.653
148
63
Glede menjave te cevi vsaj jaz takole splošno med ljudmi nič ne slišim. Mislim, da je marsikje cev stara 10 in več let. Ko sem malo poizvedoval, cevi menjajo ko se pač zazna vonj po plinu, vsaj tisti, ki si sami na bencinskih servisih kupujejo jeklenke.
Do par dni nazaj niti sam nisem vedel, da naj bi se to cev menjalo 5 let po datumu proizvodnje. Na vsaki cevi, novejši od cca leta 2010 mora tudi pisati letnico, do katere je veljavna. Na tak način lahko preverite, morda bi moral marsikdo od vas zaradi varnosti menjati. Tudi jaz sem med njimi, moja je veljavna do 2018, sam pa sem jo veselo uporabljal vse do danes.
Si vi vsi menjujete cev takoj ko poteče njen datum veljavnosti?
Je potrebno NUJNO vsakič skupaj s cevjo menjati tudi regulator?

Hvala
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.195
3.181
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Moj tast ima klasiko - cev se menja vsako leto... Naroči jeklenko, je v bazi podatkov, ga spomnijo, tip prinese, menja jeklenko in cev (pa tesnila, seveda), pa je mir za eno leto... Regulator pa, mu tip reče, tu nekje na 5 let, pa kaj...
Pa saj to ni bogatstvo za plačat... Boljše to, kot stanovanje v zrak...
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.653
148
63
To je tako poceni, da se zaradi varnosti ne splača varčevati.

Ja, je drobiž, če je cev kratka. Pri tastu je dolga 5m, ta pa stane kakih 15€. Ni bogastvo, a drobiž tudi več ne. In seveda se jo bo menjalo, ko preteče. Je nujno poleg menjati tudi regulator? Glede regulatorja so same dezinformacije.

kajpace , glih vsako leto pa mislim da nima smisla menjatu cevi. Tesnila pa seveda NUJNO vsakič.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.195
3.181
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Ja, je drobiž, če je cev kratka. Pri tastu je dolga 5m, ta pa stane kakih 15€. Ni bogastvo, a drobiž tudi več ne. In seveda se jo bo menjalo, ko preteče. Je nujno poleg menjati tudi regulator? Glede regulatorja so same dezinformacije.

kajpace , glih vsako leto pa mislim da nima smisla menjatu cevi. Tesnila pa seveda NUJNO vsakič.

Verjamem, samo jaz se s tastom nočem kregat... Cev je 2m in 5€...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Bajkman

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.863
3.891
113
Regulatorje "naj bi se" menjalo na 5 let ali 10 menjav plina (isto kot cev). V bistvu cevi dobiš različnih oblik in tipov in tistih 5 let priporočene menjave je neka predpostavka bolj na pamet, če imaš daljšo cev lahko tudi bakreno napelješ pa je potem "večna".

(imam doma plinsko cev staro 30 let, večkratken ovoj, ojačana z jekleno mrežo .. grem stavit da bo dobra še 20 let)
 
  • Všeč mi je
Reactions: kajpace in Bajkman

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.653
148
63
Ampak ta tvoja 30-letna je v osnovi še vedno iz gume. Dober si, če mirno spiš. A regulator pa menjuješ ali tudi uporabljaš kar starega?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.863
3.891
113
Ta cev ni za štedilnik, je bila pri nekem specialnem gorilcu in jo še vedno uporabljam za zunanji gorilec (no zadnjih par let je nisem, ker nisem uporabljal niti gorilca). Pa ni iz klasične gume, bi rekel da je silikon ali nekaj bolj obstojnega, po trdoti je precej žilava in po občutku nekaj takega kot cevi za hidravliko (samo material gume je drugačen, kot rečeno najbrž nek silikon oz. kaj podobnega bolj obstojenga na kemični in UV razpad). Nebi nikoli uporabljal v notranjosti, ampak sem dal samo kot primer da je lahko cev za plin tudi bolj obstojna kot tistih (zakonskih) 5 let. Dejansko tako označevanje potem privede do tega da na trgu nimaš več kvalitetnih cevi, ker 5 let zdrži vsak šrot.

Pri starih gumjastih ceveh (mehke rebraste) si menjal ko je zunanji ovoj napokal, tisto je bil indikator da je (skrajni) čas za menjavo. Pri teh novih trdih je težko predvidet kdaj je čas za menjavo po vizualnem ogledu, tako da logično da se potem držiš roka uporabe oz. vsaj nekih logičnih toleranc.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Bajkman

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.398
2.290
113
Ne vem no. Včasih je bil zakon, da je cev od jeklenke pa do štedilnika lahko dolga samo 1,5 metra. In še to fabrško narejena. Ne tista, odrežeš pa zategneš.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Kvalitetnejša. Pa pod nadzorom, ker si jo moral menjavati uradno na dve leti, z regulatorjem vred. Ker je prihajalo do eksplozij.

Pri nas je v bloku, mislim da je bil drugi štuk, odneslo celo steno od kuhinje ven, ljubimca sta pa preživela, ker sta pravkar fjukala v spalnici. Otroci pa k sreči v šoli :D .
 
  • Všeč mi je
Reactions: Bajkman

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.373
3.458
113
Kvalitetnejša. Pa pod nadzorom, ker si jo moral menjavati uradno na dve leti, z regulatorjem vred. Ker je prihajalo do eksplozij.

Pri nas je v bloku, mislim da je bil drugi štuk, odneslo celo steno od kuhinje ven, ljubimca sta pa preživela, ker sta pravkar fjukala v spalnici. Otroci pa k sreči v šoli :D .
Samo to pa je sex da si ga zaspomniš