Medrol (kortikoseroidi) in nosečnost

osiris12345

Fizikalc
20. feb 2011
1.304
13
38
Ljubljana
zanima me ali je kak vpliv na plod, glede na to da je sedaj moja punca zanosila (noseča je že 2 meseca) jaz pa konzumiram medrol in marevan že od lanskega oktobra, nekaj sem bral ene raziskave vendar nič ne piše za očeta vse se veže na mamo če uživa medrol. Upam da mi bo znal kdo odgovit??

jernej??
smile-1.gif
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Medrol lahko konzumira tudi nosečnica, sicer majhne odmerke, brez učinka na otroka.

Tako da pomoje ni problema, da bi bile pa kakšne raziskave glede tega narejene pa dvomim.

LP
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Citat:
Uporabnik doctorz pravi:
Medrol lahko konzumira tudi nosečnica, sicer majhne odmerke, brez učinka na otroka.


Metilprednizolon spada v C kategorijo glede zdravil, ki se predpisujejo v nosečnosti.

Citat:
C: raziskave so pokazale škodljivost pri živalih; kontroliranih raziskav pri
ljudeh ni; niti za ljudi niti za živali ni raziskav. Zdravila iz te skupine naj se
uporabljajo samo, če dobrobit odtehta tveganje;

Za varno uporabo mora biti zdravilo vsaj razreda B ali višje.


Seveda obstajajo situacije, ko je treba prevzeti določeno tveganje, ampak vseeno ne moreš reči, da učinka ni. Vsaj eden je očiten - Addisonova bolezen pri plodu.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Ne razumem vprašanja.

1. Misliš, da lahko Medrol od tebe kakorkoli prehaja na plod? Preko zraka, telesnih izločkov... kakorkoli? Glede tega močno dvomim. Pa tudi če se dejansko izloča, so to izjemno majhne količine. Če želiš biti zares siguren (že skoraj pretirano siguren), pač uporabi kondom.

2. Misliš, da lahko jemanje Medrola poškoduje DNA v spermi in povzroči okvaro ploda? Tudi ne...
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
verjetno misli to, da je on bil pod vplivom medrola, ko sta spočela, in če to lahko kaj vpliva na razvoj (ideja pa izhaja verjetno iz alkohola, ki lahko škodi)
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:
Citat:
Uporabnik doctorz pravi:
Medrol lahko konzumira tudi nosečnica, sicer majhne odmerke, brez učinka na otroka.


Metilprednizolon spada v C kategorijo glede zdravil, ki se predpisujejo v nosečnosti.

Citat:
C: raziskave so pokazale škodljivost pri živalih; kontroliranih raziskav pri
ljudeh ni; niti za ljudi niti za živali ni raziskav. Zdravila iz te skupine naj se
uporabljajo samo, če dobrobit odtehta tveganje;

Za varno uporabo mora biti zdravilo vsaj razreda B ali višje.


Seveda obstajajo situacije, ko je treba prevzeti določeno tveganje, ampak vseeno ne moreš reči, da učinka ni. Vsaj eden je očiten - Addisonova bolezen pri plodu.

Kot sem napisal - v majhnih odmerkih nimajo nekega učinka, pri rednem jemanju večjih odmerkov pa lahko pride do malformacij ja.

Pa še to je dokazano na podganah in ne na ljudeh, tako da lahko vsak svoje trdiva
grin1.gif


Glede na prvotno vprašanje v temi pa mislim da sploh ni težav, itak pa tega še tisti v laboratorijih neznajo odgovorit
wink-1.gif
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Citat:
Uporabnik osiris12345 pravi:
ja mislim sem na to da bi kaj vplivalo na otroka ker otrok je biu spočet v času ko jemljem medrol


Ne.

Dejansko se lahko v določenih primerih Medrol uporablja tudi za zdravljenje neplodnosti, tako da brez skrbi.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Pri razvoju plodu je precej težavno govoriti o "nima skoraj nobenega učinka". Organogeneza je izjemno zapleten proces in že najmanjša motnja lahko privede to katastrofalnih posledic.

Pač stohastični učinki. You never know...


Kar pa se "dokazov" tiče. Zdravil se ne testira na nosečnicah...
smirk-1.gif
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Upam da ne smetim teme, bi te pa vprašal, kaj meniš o tem, da je kolega (27, zavzet hobi športnik, nekadilec/ne-alko, top forma)
dobil medrol, ker mu enostavno niso mogli ugotovit kaj mu je.

Bolečine v kosteh, sklepih, nato so ga bolele genitalije, nato glava, skratka bolečina se je selila gor in dol po celem telesu,
jemali so mu kri, blato, vodo, tkivo (ene 5x), zaprtega imeli v bolnici in ga lepo šopali z medrolom in še x drugimi pisanimi
tabletami, tako je revež za zajterk pojedel do 8 tablet da je imel vodo skoraj fluroscentno, obraz mu je napihnilo, pojavlji
so se izpuščaji in mozolji, in po enem letu drkancij, ni blo nič boljše nič slabše, domača oskrba, medrol in gremo.

Sedaj se je "vdal" pustil tablete in živi brez njih, zdravje pa je načeloma boljše, ampak šele zdaj ko je prenehal in je šel na
alternativo ala zelišča, žavbe, čaji, razna olja in še bolj zdrava prehrana...


Torej zakaj dohtar kar tako predpiše medrol s tako lahkoto kot ibrobrufen ali pa kar aspirin?
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Glede na to da se neplodnost zdravi s kortikosteroidi, pa verjetno je tudi kakšna nosečnica do zdaj že jedla medrol med nosečnostjo, bi bilo lahko kaj glede stranskih učinkov dokazano.

Nebom trdil 100%, sem pa pregledal kar nekaj interneta nikjer ne najdem, da bi pisalo o škodljivosti razen v navodilih, kjer piše da "ni priporočljivo".
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Menim, da nimam dovolj znanja o revmatologiji, da bi lahko podrobneje komentiral.
smirk-1.gif


Očitno so sumili neko avtoimunsko bolezen ter se odločili za zdravljenje s kortikosteroidi. Kako, zakaj... ne vem, verjamem pa, da niso kar na slepo predpisovali nekih "pisanih" tabletk.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Razred C, poglej v register zdravil.

Case reporti najbrž so, nekih kontroliranih študij pa ni in jih tudi nikoli ne bo iz jasnih razlogov. Poizkusi na živalih pa nam lahko dajo za sklepati, da tudi ni ravno nedolžna zadeva to.