Medion Akoya S6214T (MD 99380)

Frenckie

Pripravnik
20. jun 2011
638
3
18
Kolegica ima omenjeni prenosnik. Ima 39,6cm displej in se ga lahko uporablja kot tablico, ker se displej oddvoji od spodnjega dela (tipkovnica) in služi kot samostojna enota. Oba dela imata zelo dobro baterijo. Ona ga uporablja kot celoto.
V spodnji enoti je HDD 500G, v zgornji pa integriran SSD s samo 64G.
Problem je ravno v tem SSD-ju pri uporabi Windows 10 in z naloženimi programi, ker primanjkuje prostora. Na nekem nemškem forumu sem zasledil, da ne priporočajo namestitve OS na HDD.
Zanima me, če je možno razširiti SSD s SD kartico. Reža je ob displeju na isti osnovni plošči kot SSD.
A je kdo že to delal? Ali pa je kaka boljša rešitev?
Hvala za koristne predloga za rešitev tega problema.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
SD kartice so relativno počasne in se hitro "iztrošijo", saj nimajo kontrolerja, ki bi porazdeljeval zapise po različnih (fizičnih) sektorjih.

Sklepam da je SSD v "ekranu" prilotan in da se ga ne da zamenjati? Ker to bi bila daleč najenostavnejša opcija.

Druga opcija pa je, da se HDD v tipkovnici zamenja za nek primerno velik SSD in se potem tega uporablja za sistem. Posledično SSD-ja v ekranu ne rabiš več, lahko ga pa imaš kot sekundarni disk, čeprav zaradi nizke kapacitete še za to ni primeren.
 

Frenckie

Pripravnik
20. jun 2011
638
3
18
Ja že pred časom sem odpru displej v upanju, da ima kako vodilo za SSD. A ugotovil da takega vodila ni ali pa je kje skrit pod zaščitno pločevino s katero je oklopljen del tiskanine. Zato domnevam, da je integriran na osnovni plošči. Tako tudi RAM, ker ni nikjer tudi te ploščice. Prostora pa je še veliko poleg osnovne plošče.
V prospektih pa je omenjen 64 GB pomnilnik eMMC.
Če bi našel možnost izklopa tega SSD-ja, bi rade volje namestil drugi SSD namesto HDD-ja pod tipkovnico. Pa če je to sploh združljivo na taki konfiguraciji prenosnika.
Rad bi ugotovil, če se je kdo že spopadel s takim primerom in kako je najenostavneje obiti ta mali SSD.
Imam na zalogi starejši Toshiba SSD 240G, ki sem ga odstranil, ker mi je zrušil Windowse. Ko sem ga kasneje testiral, so mi meritve pokazale 90% izpravnosti. Sem nanj testno ponovno naložil Win 10 in je delovalo normalno. Mogoče bi ga uporabil tu.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Ja že pred časom sem odpru displej v upanju, da ima kako vodilo za SSD. A ugotovil da takega vodila ni ali pa je kje skrit pod zaščitno pločevino s katero je oklopljen del tiskanine. Zato domnevam, da je integriran na osnovni plošči. Tako tudi RAM, ker ni nikjer tudi te ploščice. Prostora pa je še veliko poleg osnovne plošče.
V prospektih pa je omenjen 64 GB pomnilnik eMMC.
Če bi našel možnost izklopa tega SSD-ja, bi rade volje namestil drugi SSD namesto HDD-ja pod tipkovnico. Pa če je to sploh združljivo na taki konfiguraciji prenosnika.
Rad bi ugotovil, če se je kdo že spopadel s takim primerom in kako je najenostavneje obiti ta mali SSD.
Imam na zalogi starejši Toshiba SSD 240G, ki sem ga odstranil, ker mi je zrušil Windowse. Ko sem ga kasneje testiral, so mi meritve pokazale 90% izpravnosti. Sem nanj testno ponovno naložil Win 10 in je delovalo normalno. Mogoče bi ga uporabil tu.

Toplo priporočam da kupiš nov disk. Če veš da je nek disk problematičen ga daj stran, prej ko slej boš imel izgubo podatkov. Ni vredno teh ~50€ koliko pridejo novi.
 

Frenckie

Pripravnik
20. jun 2011
638
3
18
Hvala za opozorilo.
Želel sem ga uporabiti za testiranje, ko mi pride prenosnik v roke. Drugače pa je ta SSD pri meni že odpisan in je služil samo za test po ugotovitvi 90% izpravnosti.
Najprej pa bi želel razvozlati, kako se izloči 64G SSD in zanesljivost namestitve Win na SSD pod tipkovnico.
Že dolgo nazaj sem na nekem nemškem forumu zasledil, da ne priporočajo namestitve Win na HDD - no jaz bi na SSD. Sedaj pa tega foruma ne najdem več, da bi izvedel kaj novega ponuja za rešitev tega problema.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Hvala za opozorilo.
Želel sem ga uporabiti za testiranje, ko mi pride prenosnik v roke. Drugače pa je ta SSD pri meni že odpisan in je služil samo za test po ugotovitvi 90% izpravnosti.
Najprej pa bi želel razvozlati, kako se izloči 64G SSD in zanesljivost namestitve Win na SSD pod tipkovnico.
Že dolgo nazaj sem na nekem nemškem forumu zasledil, da ne priporočajo namestitve Win na HDD - no jaz bi na SSD. Sedaj pa tega foruma ne najdem več, da bi izvedel kaj novega ponuja za rešitev tega problema.

HDD verjetno odsvetujejo zaradi performans, če pa ga menjaš s SSD pa tega problema več ni. Edino ekrana več ne moreš odstraniti od tipkovnice, kar mislim da ti je itak jasno :)

Windowse na vgrajenem SSD pa ali v štartu formatiraš med inštalacijo ali pa po njej.
 

Frenckie

Pripravnik
20. jun 2011
638
3
18
Hvala za pojasnilo. Ravno tako pojasnilo sem želel za zamenjavo s SSD. Ko prenosnik dobim v roke, grem v akcijo.
Drugače pa prenosnik bil uporabljen kot tablica samo takoj po nakupu za test, kako je funkcionalen v takem delovanju.
Ob nakupu so bili naloženi Win 8.1, nadgradil na Win 10 v obdobju bresplačne nadgradnje. Te posodobitve pa so postale kar potratne s prostorom.
Lastnica se kar trudi s čiščenje prostora , pa tudi shranjuje vse na HDD ali na zunanji disk. Čeprav je že starejša, je kar vešča uporabe prenosnika ali PC-ja, saj je včasih opravila kar nekaj tečajev iz računalništva.
 
Nazadnje urejeno:

Frenckie

Pripravnik
20. jun 2011
638
3
18
Sedaj sem zamenjal HDD s SSD in nanj naložil Win 10 ter vse ostalo programje. Dela lepo.
Tisti mali SSD sem formatiral.
Samo problem je opozorilo glede UEFI-ja. V BIOSU te nastavitve ni. Kako naložiti Win 10 brez prisotnosti datoteke z UEFI.
OS je iz MS strani in naložen na USB ključ z Media CreationTool-om.