maloprodaja/veleprodaja

tjuren

Fizikalc
19. nov 2007
2.440
1
36
Lahko kdo napiše kakšna je razlika, tudi v cenah. Kako se definira maloprodajna cena in komku je namenjena?
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Ce sem jaz uvoznik, mi proizvajalec recimo dovoli do 30% marze na nabavno ceno. Cena, po kateri prodam tebi, ki imas trgovino (in drugim trgovinam), je "veleprodajna". Ti nabijes na to ceno svojo marzo (50% in navzgor, v dolocenih branzah/trgovinah po par sto procentov, da lahko potem naredijo "akcije") in to prodajas koncnim kupcem po "maloprodajni ceni". Vse jasno ?
 

tjuren

Fizikalc
19. nov 2007
2.440
1
36
Aha, veleprodajna cena je potem cena, ki jo dobavitelj ponudi trgovini, končna cena pa je maloprodajna.

Če si ti trgovina in te dobavitelj vpraša kakšno ceno bi raje, kaj bi izbral:
1. maloprodajno s 30% rabata
2. veleprodajno z 20% rabata
 

tjuren

Fizikalc
19. nov 2007
2.440
1
36
Ne štekam ravno.

izdelek stane pri dobavitelju recimo 10 eur in to je veleprodajna cena, maloprodajna cena tega izdelka je 15 eur. Se pravi, jaz ga kupim po 10 in prodam po 15, to je jasno.

Ne štekam pa zakaj bi mi dobavitelj na veleprodajno ceno (ki je tu 10 eur) dal še 20% popusta, saj bi mi v tem primeru robo prodal za 8 eur, če pa mi proda maloprodajno -30%, pa izdelek kupim za 10,5 eur. Se pravi 2 eur razlike...Če prav razumem moram nujno vzeti vele - 20%
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.914
816
113
Cene pri eni in pri drugi oblikuješ, kakor hočeš.
Pomebnejša razlika med malo/vele prodajo je zakonska.
V pogojih, ki jih moraš izpolnjevati za maloprodajo in papirologiji, ki jo moraš vodit.

Lahko pa razlikuješ tudi po tem, kdo je kupec:
pri maloprodaji je končni kupec znan, pri veleprodaji pa (še) ne.

Nep a mešat nabavne in prodajne cene.
Nabavna cena za izdelek je en stvar (odvisna od cene dobavitelja in popustov, rabatov,...)
prodajna cena (malo ali vele-prodajna) pa se oblikuje na podlagi tvoje nabavne cene,
vseh ostalih stroškov in tvoje marže. Ne pozabi na DDV.

Torej:
Tvoj dobavitelj prodaja izdelek po 10€ komad. Ker si reden/dober/velik odjemalec,
ti prizna 30% rabata. Ti torej za izdelek plačaš 7€. Zraven prišteješ še
ostale stroške, ki jih imaš z izdelkom: prevoz (1€), skladišče (1€), reklama (2€), ...
Tvoja nabavna cena je tako 11€.
Tvoja prodajna cena mora torej biti večja od 11€.
Veleprodajno nastaviš recim 15€+DDV, to pomeni za večje nakupe, podjetja,...
maloprodajno ceno (v svoji trgovini) pa nastaviš na 20€+DDV (ker moraš plačat še najem trgovine, prodajalca,...)
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Še eno vprašanje. Ali je potrebno biti davčni zavezanec, da lahko kupuješ od dobavitelja?
 

tjuren

Fizikalc
19. nov 2007
2.440
1
36
Citat:
Uporabnik kavboj pravi:
Še eno vprašanje. Ali je potrebno biti davčni zavezanec, da lahko kupuješ od dobavitelja?

Ne, to nima nobene veze, samo davka pač ne moreš odbiti če nisi.

Me pa zanima na kakšni zakonski podlagi lahko nekaj kupiš po veleprodajni ceni oz. ali je to pogojeno s samo dejavnostjo. Npr., lahko nekdo s trgovino na drobno kupuje po veleprodajnih cenah?
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.914
816
113
Ne mešat dejavnost vele/malo-prodaje z vele-malo prodajnimi cenami.

Pri vele-malo prodajni CENI je poimenovanje pač takšno, da loči
dva cenika za naš prodajni program. Lahko bi rekel tudi "cena A, cena B" ali pa
"nižja cena, višja cena" ali pa "cena za več kosov skupaj/cena za posamezen kos"
ali pa "Just for you my friend - kot v Turčiji".
Cenik imaš paæč zato, da imaš določeno neko izhodiščno ceno, potem pa lahko po želji
daješ popuste.

Če pa imaš dejavnost maloprodaje, moraš pa imeti objavljen cenik (lahko mu rečeš tudi
maloprodajni, če že hočeš), pa trgovsko knjigo moraš vodit, pa vrednost zaloge
po prodajnih cenah, pa šolanega prodajalca imet, pa ...
Še vedno pa lahko nakdnadno popuste daješ. Kar probaj v BTCju v kaki trgovini
s cotami, samo če z gotovino pomahaš, dobiš 5% popusta, če pa šefici
kako lepo besedo rešeč, pa 10%.
gotovino pomahaš,