Mala čistilna naprava - čistila za odtok

5. apr 2015
1.325
685
113
Pozdrav.

Torej imam sledeč problem.. Odtok se je zamašil v tušem, kjer je nizki sifon in z zajlo ne pridem zraven, ker je tak utor spodaj okrog in ne pridem do odtočne luknje.

Imamo pa greznico - malo čistilno napravo kjer bakterije razkrajajo kakce in ostalo. In ta agresivna čistila za odtok naj bi pobila te bakterije, je potrebno potem ven spumpat vodo, čistit, kaj vem kaj vse.

Proizvajalec MČN ne pozna kakih čistil za to, predlaga sodo bikarbono, ki odpravi skoraj nič nesnage.

Ima kdo kako idejo, podoben primer, predlog?

Hvala.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Pozdrav.

Torej imam sledeč problem.. Odtok se je zamašil v tušem, kjer je nizki sifon in z zajlo ne pridem zraven, ker je tak utor spodaj okrog in ne pridem do odtočne luknje.

Imamo pa greznico - malo čistilno napravo kjer bakterije razkrajajo kakce in ostalo. In ta agresivna čistila za odtok naj bi pobila te bakterije, je potrebno potem ven spumpat vodo, čistit, kaj vem kaj vse.

Proizvajalec MČN ne pozna kakih čistil za to, predlaga sodo bikarbono, ki odpravi skoraj nič nesnage.

Ima kdo kako idejo, podoben primer, predlog?

Hvala.
Zmešaj sodo bikarbono s toplim kisom. Takoj vlij, pazi, se zelo peni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: BornSkeptic
5. apr 2015
1.325
685
113
Zmešaj sodo bikarbono s toplim kisom. Takoj vlij, pazi, se zelo peni.
Sem že 2x. Zadeve ne spuče čisto in tudi ne vem koliko kisa loh notr vlijem, sem pa ziher čez liter če ne dva. Lepo gredo mehurčki ja haha.

Je pa v mčn cca 1500l vode noter in bi mogoče kakega kemika potreboval, če vlijem 2dcl čistila not, a se to dovolj razredči..
 

Mladinec

Fizikalc
11. jun 2009
316
26
28
Ptuj
Biologije ti ne pobija čisilo samo po sebi, ampak povišan (lug) ali znižan (kislina) pH, ki ga čistilo naredi. V odvisnosti od tega, kakšno čistilo imaš, bi moral zadevo nevtralizirati z ustrezno količino kisline/luga, ali pa pač razredčiti z zadostno količino vode. Glede na to, da verjetno ne boš porabil več kot 1 liter čistila bi z večjo količino iztočene vode zadevo lahko razredčil tako, da se ne bo zgodilo nič hudega.

Biološka čistilna mirno preživi okoli 11 pH, tako da zelo občutljivo ravno ni (za kislo nimam izkušenj).
 

giovanotti

Fizikalc
20. dec 2012
164
96
28
Baje naj bi bil izcedek iz Organko posode za fermentiranje organskih odpadkov, dobro sredstvo za odtoke čistit.
Nisem pa še nikoli probal, prej zlijem na vrt...
 
  • Všeč mi je
Reactions: BornSkeptic

zoom

Fizikalc
14. maj 2014
629
209
43
Dvomim da ti bo kemija sploh kaj rešila. S tuša so po navadi problem lasje. Sam snamem ročko od tuša in cev počasi porinem v odtok sifona, z roko zatesnim luknjo. Vroča voda in gas... do sedaj sem še vedno tako rešil.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Če imate trdo vodo kot marsikje v Sloveniji, potem se je mogoče nabral vodni kamen v kombinaciji z lasmi (armaturo) in tega hudiča brez mehanskega dostopa lepo raztopi kaka solna kislina.
Sigurno bo vplivala na MČN, ampak ali se tam ne da dodati kakih mikroorganizmov, ki bi situacijo vrnili v normalo, ko se kislina z dovolj veliko količino vode nevtralizira?
Soda bikarbona, ki je bazična in kis se medsebojno nevtralizirata v veseli reakciji. Tako, da močno dvomim v neko uporabno korist, ko je reakcija mimo. V času reakcije pa se dogaja tudi mehanika. Zmeraj sem poskušal spraviti samo sodo bikarbono v problematični del, potem pa dolil vroči kis. Da se reakcija zgodi tam, kjer imam problem. Nobenega predhodnega mešanja, ker to v bistvu uniči prednost ene in druge snovi, ko ju uporabljamo v ta namen.
Kis v samostojni uporabi mora raztapljati vodni kamen. Ampak bolj počasi in verjetno je učinka toliko, kolikor je stvar imela kisline. Take ali drugačne.
 
  • Všeč mi je
Reactions: BornSkeptic
5. apr 2015
1.325
685
113
Dvomim da ti bo kemija sploh kaj rešila. S tuša so po navadi problem lasje. Sam snamem ročko od tuša in cev počasi porinem v odtok sifona, z roko zatesnim luknjo. Vroča voda in gas... do sedaj sem še vedno tako rešil.
Ja.. Bi tudi jaz ampak imam sifon tak da ni dostopen do odtocne cevi, ce se razumema.. Edino da ga razstaknem od cevi ampak je pač rizik da mi cev "uide".
 
5. apr 2015
1.325
685
113
Če imate trdo vodo kot marsikje v Sloveniji, potem se je mogoče nabral vodni kamen v kombinaciji z lasmi (armaturo) in tega hudiča brez mehanskega dostopa lepo raztopi kaka solna kislina.
Sigurno bo vplivala na MČN, ampak ali se tam ne da dodati kakih mikroorganizmov, ki bi situacijo vrnili v normalo, ko se kislina z dovolj veliko količino vode nevtralizira?
Soda bikarbona, ki je bazična in kis se medsebojno nevtralizirata v veseli reakciji. Tako, da močno dvomim v neko uporabno korist, ko je reakcija mimo. V času reakcije pa se dogaja tudi mehanika. Zmeraj sem poskušal spraviti samo sodo bikarbono v problematični del, potem pa dolil vroči kis. Da se reakcija zgodi tam, kjer imam problem. Nobenega predhodnega mešanja, ker to v bistvu uniči prednost ene in druge snovi, ko ju uporabljamo v ta namen.
Kis v samostojni uporabi mora raztapljati vodni kamen. Ampak bolj počasi in verjetno je učinka toliko, kolikor je stvar imela kisline. Take ali drugačne.
A super. Mogoče res bolje da ločeno sodo dam v odtok in navrh kis. Da malo reagira.

Je pa voda nadpovprečno trda ja. In padec odtoka imam tudi minimalen...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.142
5.753
113
pri taščici
Če imaš dolgolaske pri hiši, potem se zahvali njim. Imam klasični sifon za banjo, speljan čez talno sifon , običajno se mi.pred talnim sifonom nabere šop las ki posledično se ostalo usedlino (koža, milo...) Bremza in maši cev. 2x letno imam proceduro čiščenja las. Nekajkrat sem rešil (ali podaljšal ta interval) tudi tako da sem z vrha šel v sifon s pinceto in kopal lase ven. Občasno sem jih tudi precej ven nakopal.

Lahko probaš tudi tako da ko boš imel sodo in kis(ali pa samo vročo vodo) ,da probas s tisto gumo za odmašitve odtokov mal pozokat. Ali pa samo z dlanjo če nimaš gume in imaš večjo dlan od sifona..
Mi je tudi že uspelo svinjarijo v sifonu z roko dvigniti da jo je en del šel naprej, en del pa začasno priplaval v banjo nazaj.
Samo če imaš nekje zamašek las, se tam zadeva ne "precedi".
 
  • Všeč mi je
Reactions: BornSkeptic

guardy

Guru
3. avg 2007
8.382
957
113
Obišči stran
Pri meni pa se je očitno malo zabasalo nižje od sifona, ki je skupen s kuhinjo. In zahudiča ne pridem nikjer zraven, vsaj ne s tem kar imam doma.

Kako pa se te zadeve rešuje? Namen imam kupit tanjšo zajlo in prid notri čez kuhinjki odtok...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.142
5.753
113
pri taščici
Jaz imam "miško" iz hoferja ki jo lahko porinem direkt v sifon banje.
Cca 6mm debel prozoren slavf s sobo na koncu. Priklopis na odsravfano ročko tuša ali odsravfas perlator pa postrga grobo umazanijo iz cevi....
 
5. apr 2015
1.325
685
113
Pri meni pa se je očitno malo zabasalo nižje od sifona, ki je skupen s kuhinjo. In zahudiča ne pridem nikjer zraven, vsaj ne s tem kar imam doma.

Kako pa se te zadeve rešuje? Namen imam kupit tanjšo zajlo in prid notri čez kuhinjki odtok...
Obstajajo namenske zajle oz take fedrce so na koncu z nekim klunom oz spiralo ter ročko katero potem suces in mislim da bi delovalo ce bi jo lahko kam vtaknil. Ima inpos, merkur in vse instalaterske trgovine pomoje.