Mac OS X problemi

Chuchika

Zelenc'
30. maj 2011
4
0
1
Pozdravljeni!

Imam Macbook pro 13'' star 2 leti in zdaj že kar nekaj časa imam težave kot npr: zatikanje, dolgotrajno odpiranje programov, nekateri programi ne delajo, računalnik melje, melje in nič ne dela,...... kot da bi imala star pc

Microsoft office 2011 se obnaša zelo čudno, že ko zaženem word ali excel ne pokaže orodne vrstice ali ne pokaže delovnega lista, včasih nekatere funkcije nočejo delati, in podobno. Excel se sploh noče zapret, moram vedno dati force quit. In na splošno, ko so Office programi aktivni računalnik dela počasneje. reinstal ne pomaga

iMovie dela zelo zelo počasi, imam 10 projektov obnaša se kot da bi bilo vse skupaj preveč za njega. Po novem mi sploh noče prikazati videov iz iPhoto zbirke.... oz kakor kdaj včasih ja včasih ne, včasih se samo tisti krogec vrti v nedogled... kao da nalaga videe.

google chrome ko se odpre se takoj zapre potem pa obvestilo "Chrome quit unexpectedly....." vcasih je delal (prejšnje verzije) reinstall ne pomaga

na splošno računalnik dela zelo počasi kadar je aktivnih 2 ali več programov.
tudi firefox oz safari se zanikata med brskanjem, tudi iPhoto se zatika med brskanjem slik, imam jih 4000.

Zanima me če kdo ve kaj bi lahko bilo narobe?
Kaj mi svetujete?
ali so krivi posamezni programi ali je kaj drugega?
Ali bi pomagali formatiranje (kot na Win) in kako se to naredi? rada bi obdržana licenčni OS x in iLife

Prosim pomagajte

Hvala
 
Nazadnje urejeno:

Steve

Guru
13. avg 2007
9.719
1.618
113
pravkar je prišel ven novi osx lion, stane dobrih 20€. probaj vse dol zbrisat in na novo inštalirat. kako to gre pa verjetno napiše v navodilih ob nakupu v app storu
 

Bush

Fizikalc
19. okt 2008
1.735
0
36
Citat:
Uporabnik Steve pravi:
pravkar je prišel ven novi osx lion, stane dobrih 20€. probaj vse dol zbrisat in na novo inštalirat. kako to gre pa verjetno napiše v navodilih ob nakupu v app storu
Če je HW napaka, potem reinstalacija ne pomaga. Vsekakor pa naredi varnostno kopijo pomembnih podatkov.
 

Dr_Strangelove

Fizikalc
1. nov 2007
3.073
2
36
www.pentagon.gov
Tudi OS X ni imun na zjebavanje sistema. Če se je gor dajalo vso živo navlako, se ga da zjebat, tako kot Windowse.
Načeloma pa bi sam probal sledeče, po vrstnem redu, če prva točka ne pomaga, greš na sledečo:
1. Disk Utility, Repair Disk Permissions
2. Install DVD, Hardware Test, če kaj crkuje od hwja, pošraufat
3. Backup vseh pomembnih podatkov na drug disk, format diska, Reinstall OS X in aplikacij
 

Chuchika

Zelenc'
30. maj 2011
4
0
1
Hvala vsem za pomoč. Se opravičujem za pozen odgovor.

Računalnik ni več v garanciji.

Preverila sem disk z Disk Utility in zgleda, da je vse ok.

Zanima me, če imam narejen backup s Time Machine, ali lahko mirno formatiram disk in kasneje dobim nazaj vse slike, dokumente, ... Ali potrebujem še kakšen dodaten backup?

Kako se sploh formatira OS X? Isto kot WIN, vstavim instal dvd in sledim navodilom?

Hvala!
 

Lateral

Fizikalc
31. mar 2008
1.771
33
48
Če imaš backup s TM, potem lahko povrneš kompletni sistem v stanje, ki je bilo v času backupa.

Ampak, če ti zajebava OS, potem formatiranje in restore ne naredi čisto nič, ker boš imela sistem isti kot prej. Najboljša rešitev bo narediti ponovno namestitev OSX in ponovna namestitev programov. Potegni 10.7 verzijo (če še nimaš), zapeči na DVD in rebootaj, med zaganjanjem drži C tipko. Izberi Disk Utility iz menija in formatiraj, potem pa na novo naloži OS X. Ne pozabi prej shranit nekam svojo user mapo.
 

Chuchika

Zelenc'
30. maj 2011
4
0
1
Če imam na varno shranjeno mapo users potem si po formatiranju lahko povrnem slike, muziko v programe iTunes, iPhoto,.....?
 
Nazadnje urejeno:

Chuchika

Zelenc'
30. maj 2011
4
0
1
Kako pa povrnem slike nayaj v npr. iPhoto?

Prekopirala sem vsebino mape Pictures, imena eventov mi napiše, sličic pa ne prikaže.
 

bokyto

Fizikalc
19. sep 2007
1.475
0
36
Vse to, kar imaš v time machine backupirano boš lahko povrnila nazaj na dan zadnjega backupa. Sličice ti ne pokaže najbrž si vsipala iphoto nekak. To vžiganje vgašanje OSX največkrat naredi najbolje je rač dajat v sleep mode zapri pokrov malo počakaj in ga nesi.

LIONa ne gre kar tako instalirat. bo treba instalirat najprej snow leopard pa udajte na 10.6.8 potem pa šele install.
 

cizy

Fizikalc
21. jul 2007
6.976
64
48
Citat:
Uporabnik bokyto pravi:
LIONa ne gre kar tako instalirat. bo treba instalirat najprej snow leopard pa udajte na 10.6.8 potem pa šele install.

Od kod tebi ta teorija? Ker sem ga ravno par dni nazaj inštaliral na nov disk brez predhodne inštalacije SL.
 

Lateral

Fizikalc
31. mar 2008
1.771
33
48
V tvojem primeru gre, ker je disk nov in na njem še ni bilo sistema. Če formatiraš, bo pa potrebno uporabiti SL za inštalacijo, update na 10.6.8 in potem instalacija Liona.
 

bokyto

Fizikalc
19. sep 2007
1.475
0
36
Citat:
Uporabnik cizy pravi:
Citat:
Uporabnik bokyto pravi:
LIONa ne gre kar tako instalirat. bo treba instalirat najprej snow leopard pa udajte na 10.6.8 potem pa šele install.

Od kod tebi ta teorija? Ker sem ga ravno par dni nazaj inštaliral na nov disk brez predhodne inštalacije SL.

Svaka ti čast
bonk.gif
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.352
679
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Summary
OS X Lion includes a new feature called Lion Recovery that includes all of the tools you need to reinstall Lion, repair your disk, and even restore from a Time Machine backup without the need for optical discs.

Recovery HD

OS X Lion includes a built in set of utilities in the Recovery HD. Restart your Mac and hold down the Command key and the R key (Command-R), and keep holding them until the Apple icon appears, indicating that your Mac is starting up. After the Recovery HD is finished starting up, you should see a desktop with a Mac OS X menu bar and a "Mac OS X Utilities" application window. Note: If you see a login window or your own desktop and icons, it is possible that you didn't hold Command-R early enough. Restart and try again.

In order to reinstall OS X Lion, you will need to be connected to an Ethernet or Wi-Fi network. The Wi-Fi menu item is in the upper-right corner of the screen. Click the icon to display all available Wi-Fi networks. Click your preferred network name and, if needed, enter a username and/or password.

Lion Internet Recovery

If you happen to encounter a situation in which you cannot start from the Recovery HD, such as your hard drive stopped responding or you installed a new hard drive without Mac OS X installed, new Mac models introduced after public availability of OS X Lion automatically use the Lion Internet Recovery feature if the Recovery HD (Command-R method above) doesn't work. Lion Internet Recovery lets you start your Mac directly from Apple's Servers. The system runs a quick test of your memory and hard drive to ensure there are no hardware issues.

Lion Internet Recovery presents a limited interface at first, with only the ability to select your preferred Wi-Fi network and, if needed, enter the WPA passphrase. Next, Lion Internet Recovery will download and start from a Recovery HD image. From there, you are offered all the same utilities and functions described above.

As with the Recovery HD, reinstallation of OS X Lion from Lion Internet Recovery requires an Internet connection. See "Supported network configurations and protocols" below.


http://support.apple.com/kb/HT4718
 

bokyto

Fizikalc
19. sep 2007
1.475
0
36
Ja pa si instaliral iz Recovery particije? Kaj naredi nič drugega, kot namesti prvo SL 10.6.8 potrebuje internet povezavo in APPstore račun in geslo, kjer ti naredi postopek. Lion pač ni stand alone za prednamestitev rabi SL in pika. No vsaj v mojem primeru, ko imam v dre.ku internetno povezavo je hitreje če z original DVD-jev vse skup uredim. pa pol LIONA instaliram z ključka pa je.
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.352
679
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Ne nisem... samo dal sem link, kjer je opisano
smile-1.gif
...

Sam sem takrat, ko mi je skripnil disk v iMacu namestil tako, da sem na MBPju snel iz MacAppStore-a Lion-a in si naredil DVD ... ter potem iz tega DVDja direktno namestil Liona ...