luknja v nosilno steno ...

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.751
210
63
gledam kaminski vlozek, ki bi ga vgradil v nosilno steno. luknja bi morala biti 1,2 metra sirine. nosilna stena je sirine 38 cm, iz polne opeke.

predvidevam, da bi moral vsaj na eni strani narediti tudi betonski steber, na katerega bo se naslanjala preklada, ker bom po eni strani speljal dimnisko tuljavo fi 15 ali 20 cm za odvod dimnih plinov.

obstaja kaksen univerzalni izracun, kaksno preklado bi moral vliti, da bi lahko varno naredil luknjo v zid?
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.751
210
63
Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
Preklada se lahko nasloni tudi na sosednje zidake v steni, steber ni nujen.
Vsekakor se pred posegom posvetuj s statikom, naj ti ne bo žal denarja.

sem se posvetoval s statiki zaradi ene druge zadeve pa se je izkazala zadeva za slepo ulico. eden mi je hotel narediti statiko za celo hiso (cena bi bila temu primerna), drugi se za tak majhen poseg ni hotel niti pogovarjat z mano, tretji je od mene zahteval cel kup podatkov, ki mu jih nisem mogel dati, ker jih nisem vedel (zateceno stanje). sami teoretiki brez ene ure prakse.

potem sem nakjucno naletel na enega, ki je v penzijonu, mi je poslal zidarja, ki je na uc izracunal zadevo v 3-eh minutah in naredil preboj stene in preklado bp.

zdaj ta majstr (beri bosanc) veselo zida po avstriji in nima casa za slovenijo ...
 

jgfd

Pripravnik
7. sep 2007
348
0
16
fora je samo v tem da mora zadevo negdo videt ki se v to razume, lahko je tudi zidar... ni treba nič računat, predvsem se pa v statiki nič na uč ne računa

načeloma luknja v zid ni problem, ampak če slučajno nad tem mestom v stropu poteka kaksen pomemben nosilec, potem bo verjetno potrebno pred posegom strop zacasno podpreti ali kaj podobnega... razlika je tudi ali luknja pradstavlja 50% celotnega nosilnega zidu ali le 5%
fajn je tudi če imas kaksne nacrte po katerih se je gradilo ali da bil gdo prisotem pri gradnji
in zato ti prek foruma zelo težko kdo kaj reče