Lojtra ne greje

Dik

Fizikalc
28. okt 2007
1.537
76
48
Od križišča mal naprej na desno
Starša imata v kopalnici lojtro, ki je priklopljena na centralno z takšnim ventilom. Lojtra se ogreje največ do mlačnega pa še to zelo počasi. Zraka v radiatorju ni nič, ker sem poskušal odzračiti zgoraj pa je tekla samo voda ven. Na ventilu je oranžna kapica katera pokriva iglo termostatskega ventila, če jo odvijem je ventil odprt do konca in bi radiator moral greti na polno, ampak hudič noče :) Priklopljeno je sigurno pravilno, cev za vtok je vroča ampak izgleda da ne porine naprej. Na drugi strani ventila pa je kovinska kapica pod katero se skriva tole. Ima mogoče to kakšno vezo z nedelovanjem radiatorja? Odvijat še nisem probal, ker nimam tako velikega ključa. Ideje?
 

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.476
3.137
113
Najprej povej ali je lojtra priklopljena direkt na razdelilno omarico ali je priklop potegnjen iz radiatorja ZAPOREDNO
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
Tisti imbus pod kovinsko kapico spušča vodo mimo lojtre nazaj. Odvij ga za pol obrata (ne več, da ti ven ne pade ) in preveri če boljše greje.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.113
2.469
113
Ni mi povsem jasno delovanje takšega ventila (nismo še montirali lojtre). A tukaj po bakreni cevi bi morala vroča voda v radiator, okrog te cevi pa nazaj v povratek?
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
Topla voda v celoti pride do ventila. Ena tretjina od tega gre skozi ventil kratkostično mimo lojtre (nevem prav točno za razmerje, mogoče je obratno), ostanek pa skozi lojtro.. To naj bi bila tovarniška nastavitev. To razmerje lahko spreminjaš s tistim stranskim imbusom desno. tako da vsa voda lahko tudi gre skozi lojtro , ali samo del.
To je ventil enocevnega sistema. Doma imam skupaj po dva radiatorja tako povezana. Skupaj šesnajst.
Prednost sistema:
- ni potreben mešalni ventil, ki se lahko pokvari.
- Ko termostat zapre radiator (lojtro), voda mimo gre do naslednjega, in če je ta tudi zaprt od termostata), se voda vrača nazaj v peč.
Peč zazna višjo temperaturo povratnega toka ( khm.. kot pri toplotnih..) in začne manj kurit.
- Ko vsi termostati zaprejo radiatorje istočasno, ne zaprejo tokokroga za pretok črpalki, kot je to pri klasični vezavi.
Enostavno in učinkovito, brez okvar.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.113
2.469
113
Topla voda v celoti pride do ventila. Ena tretjina od tega gre skozi ventil kratkostično mimo lojtre (nevem prav točno za razmerje, mogoče je obratno), ostanek pa skozi lojtro.. To naj bi bila tovarniška nastavitev. To razmerje lahko spreminjaš s tistim stranskim imbusom desno. tako da vsa voda lahko tudi gre skozi lojtro , ali samo del.
To je ventil enocevnega sistema. Doma imam skupaj po dva radiatorja tako povezana. Skupaj šesnajst.
Prednost sistema:
- ni potreben mešalni ventil, ki se lahko pokvari.
- Ko termostat zapre radiator (lojtro), voda mimo gre do naslednjega, in če je ta tudi zaprt od termostata), se voda vrača nazaj v peč.
Peč zazna višjo temperaturo povratnega toka ( khm.. kot pri toplotnih..) in začne manj kurit.
- Ko vsi termostati zaprejo radiatorje istočasno, ne zaprejo tokokroga za pretok črpalki, kot je to pri klasični vezavi.
Enostavno in učinkovito, brez okvar.
Hvala za razlago, zelo poučno. Doma imamo sicer dvocevni radiatorski sistem z mešalnim ventilom (25 let, pa še kar drži), sistem talnega gretja in še bojler, tako, da je možnosti, da zadevo pregrejemo zelo malo, mi je pa zelo zanimiv princip delovanja enocevnega sistema, ki mi doslej ni bil poznan.

Če prav razumem se potem hladnejša voda iz prvega radiatorja vrača v tisto eno cev in naslednji radiator na liniji že dobi malo hladnejšo vodo? Se kaj pozna, ko recimo vklopiš sistem, kako dolgo traja, da se segreje zadnji radiator na liniji napram prvemu?

Če s tistim vijakom spustiš vso vodo skozi lojtro in ne skozi ventil še zmeraj ne greje?
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
Lahko spustiš vso vodo skozi lojtro, delalo bo.
Drugi radiator pri enocevnem dobi hladnejšo vodo, zato se za takšni sistem priporoča največ štiri radiatorje na eni liniji.
Mi imamo po dva radiatorja. Pri dveh se ne pozna razlika ob zagonu.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.291
2.273
113
Si podrl delitev toka tople vode?
Koliko je sedaj? Kako je z naslednjim radiatorjem - gretje, kolko je vro/topel?