Lightroom - RAW + JPG arhiv

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.297
61
48
Imam dilemo, ki ne najdem rešitve na netu.

Kam z vsem fotkami RAW?

Npr. po fotkanju (nastavljen na JPG+RAW), fotke spravim na PC, pregledam in obdelam z Lightroom. Recimo, da je tričetrt fotk povprečnih za katere se sprašujem, če bi sploh hranil RAW fotke.

Na kakšen način najenostavneje pobrišem RAW fotke, da postane potem samo JPG? Ker bi rad imel RAW samo od top šit fotk?
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Shraniš v posebno mapo tiste, ki jih želiš obdržati, nato pa v originalni mapi razporediš datoteke v opciji "podrobnosti" po tipu in pobrišeš vse s končnico RAW.
Za to ne potrebuješ Lightroom-a, zadošča že Raziskovalec.
Sam pa nikoli ne brišem vsevprek, samo tiste, ki so izrazito neuporabne, ker se mi je že zgodilo, da sem potreboval prav tisti posnetek, pa čeprav je bil skoraj neuporaben...
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.530
168
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
v bistvu, mislim, da lahko v Bridgeu ločiš po tipu fotografije - in ti jih razdeli med JPEG-e in RAW-e. izločiš označene RAW-e, pobrišeš neoznačene.

drugače pa, vsaj sam sem včasih delal tako in je tudi precej bolj enostavno - ko si enkrat šel čez fotografije, naredil selekcijo in fotografije obdelal, lahko tudi samo tiste selekcionirane raw-e izvoziš, in to celo tako, kot si jih obdelal (doda xmp file zraven, ki nose podatke o obedelavi) - pri eksportu enostavno izbereš "Original", določiš mapico in to je to.
 

MaverickT

Majstr
Osebje foruma
Administrator
7. maj 2007
2.624
1
425
83
www.weekendwarrior.si
Jaz pa delam tako, da že iz kartice uvozim samo posnetke, ki so približno uporabni in potem vse kar je uporabno hranim na diskih.

Ker je ravno taka tema...

Ima kdo izkušnje s kakšnim NASom za hrambo fotk? Se stvar izkaže za OK in mirno spite al vas je še vedno strah, da boste zgubili fotke?
 

MaverickT

Majstr
Osebje foruma
Administrator
7. maj 2007
2.624
1
425
83
www.weekendwarrior.si
Ja, tako je. Moj workflow je nekako tak:

1. Kartico vtaknem v laptop
2. Odprem LR in si za tisti dan/dogodek/temo naredim nov katalog
3. Potem v LR Import mode-u obvezno izberem mapo, kamor se mi fotke importajo (lokacijo kataloga). To včasih pozabim, pol je pa :bonk:
4. V Import mode-u potem naklikam fotke, katere želim uvozit v katalog in je. Lahko preklopiš tudi v full size.

Ta workflow se mi zdi nekako najbolj kul, ker potem lahko kataloge po mili volji prestavljaš na druge diske in jih backupiraš.

Če bi imel Maca bi pa verjetno vse držal v enem katalogu, na PCu pa LR neha normalno delat, čim imaš par tisoč fotk v enem katalogu. Me pa matra ideja, da bi imel samo en katalog, ker sync z online lightroomom dela samo za en katalog :/.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Rikolus

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.530
168
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
Jaz pa delam tako, da že iz kartice uvozim samo posnetke, ki so približno uporabni in potem vse kar je uporabno hranim na diskih.

Ker je ravno taka tema...

Ima kdo izkušnje s kakšnim NASom za hrambo fotk? Se stvar izkaže za OK in mirno spite al vas je še vedno strah, da boste zgubili fotke?

imam NAS, stvar je kratkorocno zelo ok, dolgorocno zal ne. zakaj? kratkorocno je zadeva varna, imas le dva enaka diska, problem lahko nastane edino, ce ti uspe spravit gor kak virus ali pa nekaj pobrisati. dolgorocno pa sta dva pomisleka:

1) sam napolnim cca. 2-3TB letno z arhivi. tudi Synologyja sem tako napolnil, in sem imel v planu, da bi not dal 2 nova diska, stara pa dal v hrambo. pa ni tako enostavno, saj so diski berljivi le v Synologyju samem (ok, da se tudi s pomocjo Linux racunalnika, ampak je potrebno kar nekaj racunalniskega znanja. lahko pa das stara diska nazaj v Synology, ampak potem potrebuje kar nekaj ur, da nazaj postavi sistem, plus, da menda potrebujes oba diska, kar je pa potem postane dvorezen mec - kaj ce en disk odleti, kako potem do podatkov? ;)

2) po vecini imajo vsi NAS-i neko svoje programje, brez katerega potem diski niso berljivi, nekateri imajo celo kodiranje tako mocno, da so diski berljivi samo v tistem ohisju in cisto nobenem drugem - tak primer je npr. WD MyBook Duo. pa sem imel enkripcijo na off, pa raid na off, pa vseeno disk ni berljiv nikjer drugje.

resitev? v Linksu sem nabavil IcyBox 2Bay External Raid System. diska sta v jbod nacinu, “raid” pa delam sam s pomocjo Carbon Copy Clonerja. ko bosta diska polna, ju bom, enega dal v zunanje ohisje, da bo pri roki, drugega nekam na varno in v temo, da bo varen, vkolikor prvi odpove. dodatno imam se en 2.5” disk, kjer je se tretja kopija teh dveh diskov, imam jo na cisto tretji lokaciji. :)

cakam pa, da mi do bloka koncno spravijo kako normalno internetno linijo, potem gre vse skupaj se na kak cloud. zihr je zihr. :p
 

MaverickT

Majstr
Osebje foruma
Administrator
7. maj 2007
2.624
1
425
83
www.weekendwarrior.si
Lepo si izpostavil problem, ki lahko nastane. Jaz na srečo nimam tako velike količine surovcev, tako da bi mi moralo par TB zadoščat za par let. Me pa - tako kot tudi tebe, muči remote backup. Na srečo imam v datacentru na voljo "neomejeno" prostora, tako da se nagibam k temu, da tam postavim OpenStack Swift ali pa preko rysnca fotke iz synologyja backupiram tja... Me namreč straši dejstvo, da bi vse upe položil na synology, ker vem da spindli prav lepo crkujejo, pa še za tatove je tako privlačna škatla...
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Če že v štartu pričakuješ konkretno rast količine podatkov, je pomoje pametno kupit NAS z večjim številom disk slotov in potem array ustrezno širiš z dodajanjem in menjavo diskov. Ali pa pač vzameš v zakup, da boš kupil še en NAS in migriral tja.

Kar se tiče virusov itd. pa pomagajo avtomatski periodični snapshoti in backup (backup ne zgolj sync!) na cloud al dva oziroma offsite NAS. Sam trenutno vse iz NASa backupiram na Google Drive. Sem sicer razmišljal o backupu na offsite strežnik pri tastarih, ampak dokler mi google nudi neomejeno prostora za 10€ na mesec (pa še leti gor 200+ Mbps brez problema) , ni niti računice, da bi diske kupoval, kaj šele ostalo. Razmišljam, da bi edino zrihtal še backup na kak blackblaze.
 

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.297
61
48
Ja, tako je. Moj workflow je nekako tak:

1. Kartico vtaknem v laptop
2. Odprem LR in si za tisti dan/dogodek/temo naredim nov katalog
3. Potem v LR Import mode-u obvezno izberem mapo, kamor se mi fotke importajo (lokacijo kataloga). To včasih pozabim, pol je pa :bonk:
4. V Import mode-u potem naklikam fotke, katere želim uvozit v katalog in je. Lahko preklopiš tudi v full size.

Ta workflow se mi zdi nekako najbolj kul, ker potem lahko kataloge po mili volji prestavljaš na druge diske in jih backupiraš.

Če bi imel Maca bi pa verjetno vse držal v enem katalogu, na PCu pa LR neha normalno delat, čim imaš par tisoč fotk v enem katalogu. Me pa matra ideja, da bi imel samo en katalog, ker sync z online lightroomom dela samo za en katalog :/.

O . hudo. Hvala
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.530
168
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
vidim, da ni objavilo mojega zapisa, ki sem ga spisal v soboto, upam, da bom lahko še enkrat povzel, na kratko.

problem NAS-a je:

1) kaj narediti, ko so diski polni - ker načeloma diski niso berljivi izven samega NAS-a, oz. je potrebnega kar nekaj računalniškega znanja, da to lahko narediš
2) kaj narediti, ko enkrat NAS odpove oz., po domače, crkne - se zgodi zelo podobno

poraja se tudi problem raida, sploh če gre za višje raide, kjer je več diskov udeleženih - zadeva, vsaj za resno fotografsko arhiviranje, žal ni primerna oz. daleč od idealne. plus, da so ponavadi NAS sistemi počasnejši (60-90 mbs zapisa, napram recimo IcyBox 2Bay sistemu, ki ga trenutno uporabljam, ki dosega 110-150 mbs) ...

seveda vse to ob predpostavki, da se shranjuje konkretne količine materiala, kot npr. jaz, ko vsako leto napolnim 2TB diskov (x3, ker pač vodim 1 prime disk, ter 2 backup diska).