Leteče prebolevanje viroz, angin, prehladov, grip

gretzky

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
6. avg 2007
5.856
0
36
48
evo me
Kot je že razvidno iz naslova, me zanima, kakšne so dolgoročne posledice, če razne viroze in angine prebolevaš stoje.
Znanec mi je zadnjič povedal, da je imel zaradi takšnih stvari težave s srcem. Ker je obrtnik, si ni mogel privoščiti, da bi bolezni odležal do konca in je šel delat še pred do končno ozdravitvijo.
Je kaj na tem?
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Ja, res je...


Določeni virusi, ki med drugim povzročajo prehladna obolenja, se radi naselijo tudi v srčni mišici. To je glavni razlog, da se priporoča počitek v času prebolevanje tovrstnih bolezni.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.473
6.573
113
Tudi v primeru navadnega prehlada, kjer človek samo kiha, kašlja, pa ima mogoče malce povišano temperaturo ?

Torej do tega pride zaradi tega, ker če je človek aktiven, srce dela bolj in je večja možnost, da potegne kak virus v sebe, in potem ta virus ostane tam?
 

damo

Majstr
4. sep 2007
1.006
148
63
Pri meni so to odraža tako, da skoraj ozdravim, potem pa bumerang....
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
V času prehlada je srce že tako ali tako obremenjeno zaradi povišane telesne temperature in splošnega vnetnega odgovora organizma. Če pa temu dodaš še nekoga, ki ga še dodatno obremenjuje z ne-počitkom, dobiš že precej bolj nevarne pogoje za močnost vstopa virusov v mišične celice srca.

Posledice so odvisne od primera do primera. Najpogosteje ni nič (čeprav na dolgi rok lahko nastane oslabljena krčljivost mišice), v redkih primerih pa lahko zadeva eskalira v pravi miokarditis z akutno srčno odpovedjo.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Citat:
Uporabnik Benady pravi:
In kakšni so simptomi posledic potem?

Jih ni. Če ne pride do večjega vnetja srčne mišice, opaznih posledic ni. Na dolgi rok pa lahko samo ugibamo...
 

B81

22. jul 2007
34.607
9.034
113
Menda bo kakih 15 let, odkar sem nazadnje preležal gripo in prehlad, pa sem vsako leto vsaj dvakrat na tabletah zaradi tega...
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Viroze in podobna obolenja pri zdravem mladem človeku ne pusti (naj nebi) nikakršnih posledic. Drugače je pa pri kroničnih bolnikih, kot je že jernej napisal že sama vročina in kašelj dovolj prizadaneta srce in pljuča. Če ima ta oseba kakšno srčno ali pljučno bolezen, se lahko zadeve precej zakomplicirajo.

Angina je pa nevarna tudi pri zdravem človeku, zato je pri streptokokni treba jemati antibiotike, da se preprečijo nadaljnje komplikacije.

LP
 

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
Manjsi šum na srcu že spada pod to vecjo kategorijo tveganja? Za katero je priporocljivo res pocivati ob taksnih prehladih in manjsih obolenjih?
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

"Manjši šum na srcu" je izraz, ki mi žal ne pove popolnoma nič konkretnega.

Če predpostavim, da gre za mlado osebo, je najpogostejši vzrok za kaj takega neka manjša odprtina med obema srčnima preddvoroma (ki je relativno pogosta). Načeloma je to stanje, ki bolj vpliva na dinamiko krvi, in ne toliko na samo obremenitev srčne mišice. Iz tega stališča je odgovor - ne.

Ampak to je zgolj hipotetično in na podlagi ugibanja, kaj je razlog za "šum na srcu".


Tako da bi raje še enkrat ponovil že napisano - za VSE velja, da je priporočljivo počivati (oz. se ne naprezati) tudi ob lažjih virusnih obolenjih zgornjih dihal.
 

osiris12345

Fizikalc
20. feb 2011
1.304
13
38
Ljubljana
sem delal to tako kot ti, sedaj se mi je vrnilo vse za nazaj, sem namreč že 9. mesec na bolniški in bil sem tudi 1 mesec v bolnici, star sem pa 27 let. Res zdravje je na prvem mestu zato počivaj takrat ko je treba.
 

osiris12345

Fizikalc
20. feb 2011
1.304
13
38
Ljubljana
najprej sem fasal trombozo v pljuča, potem pa so se mi začele delati še neke rane na pljučih in neko vnetje, zdravniki še zdej ne vejo čisto točno kaj mi je, zato pa je treba pazit na svoje zdravje.
 

gretzky

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
6. avg 2007
5.856
0
36
48
evo me
ksz...
Tudi jaz sem pokasiral kratkoročne posledice letečega prebolevanja viroze. Ko se mi je stanje že precej izboljšalo, sem fasal vnetje ušes in sem bil 5 dni na levo uho skoraj gluh. Zdaj malicam antibiotike, sluh se je povrnil že skoraj v celoti, trga me pa še vedno.