Lesena deska

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik #9334
  • Začetni datum
I

Izbrisan uporabnik #9334

Belo mineralno olje pa - zame ni sprejemljivo, ker je parafinsko, torej mineralno. Morda imam previsok kriterij, toda tu verjamem samo sebi oz. svojemu ... znanju. Morda ga uporabiš na vinu, toda ker je strogo nepolaren, se ne bo mešal z njim. Torej ga ne zaužiješ, niti po nesreči. Na deski je drugače. Tu se pa komot lahko meša s hrano, zato bolj verjamem lanenemu olju in čebeljemu vosku.

Čakam, da mi prijatelj prinese tisto kepo voska, potem se bom pa pohvalil, kako je šlo.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.915
5.189
113
Upam, da tudi nobene kreme ne uporabljaš, nobene labele, nobenih stvari z gumjastim tesnilom kjer tece voda- hrana skozi, pa še marsikaj. Ker je povsod uporabljen parafin v neki obliki. Tak da tvojemu znanju verjet ni glih neka stvar na karero se lahko zaneseš.

Pa mogrede neobdelano laneno olje se več tednov suši.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.208
1.827
113
Dec..kaj če bi ti enostavno to desko pustil tako kot je. Od kje mas popadke da jo mors 'zascitit'?

Saj je snemljiva..vsake kvadre jo boš opral s štrajfiksom (če ga maš) in/ali zdrgnil v vreli vodi z detergentom. Das ist alles.

(Jaz mam doma deske, sicer manjšega formata, ki ji je naredil foter iz masive oreha (ostanki, ko je delal klop), pa je ze deset let pokojni...ki niso z nicemer zacitene, popolnoma nic zvite, nič razpokane, perem jih na roke vsake kvadre v pomivalcu. So praktično take kot prvi dan. Vse ostalo kupljeno..zaščiteno, lepljeno, oljeno ali lakirano je razpadlo, zacvetelo v glavnem šlo k vragu v roku dveh let).
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Saj na koncu sedaj tako tudi je. Smo jo začeli uporabljat še preden sem dobil tisto kepo voska.
Pač ni več tako lepa, kot prvo uro. Problem je zaradi radialnega reza, ker zato zadeva takoj vse vpije. Pri klasičnih aksialnih rezih te vpojnosti ni, pore so zaprte. Toda če hočeš imeti kolikor toliko stabilno desko, mora biti radialni rez.

In, luka51 in ostali, ravno zato je laneno olje prava izbira. Za ostale "industrijske" zadeve ga pa stabiliziraš s kromati in dobiš firnež. Ta pa ni več "eko".
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.915
5.189
113
ja ampak neobdelano laneno olje se vseeno "pokvari".
Pol bo pa deska mela duh.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ne vem ... čudežev pač ni. Glede lanenega olja smo se v preteklosti velikokrat pogovarjali, da je še najboljše.

Moja prva izbira je bilo sončnično olje, ženina pa olivno olje. Oba pa v resnici precej hitro ratata žarka. Na laneno olje se nisem spomnil. Sedaj mi je pa prva asociacija, ko smo se šli pred ... 15 , 20 leti "eko" gradnje itd, parket se je delal lamelni in premazan samo z lanenim oljem. Velika prednost na ta način je, da zelo enostavno zamenjaš eno samo poškodovano lamelo ter zadevo premažeš z oljem. Ni treba parketarja in parketnih lakov. Pa "eko" in trajno naj bi bilo.

Parket je v tem primeru pretiravanje. Če pa se gre za stik z živili, bi pa kar verjel, da bo čebelji vosek tapravi. Z nečim ga moraš raztopiti, torej laneno olje.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

V glavnem, sedaj ne bom nič mazal. Je že tako zaflekana, da je vseeno. Ko bo pa do konca zjahana ( vsaj 5 let ), grem pa novo naredit iz hruške.

Ona verzija iz orehovega lesa pa tudi ni švoh. :zmaga: Ga imam celo doma pri atu, bo že 30 let star. Bi bil že za špindel naredit. Čisto pozabil na to.
 
Nazadnje uredil moderator: