LED žarnice 220V

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Da malce obnovim to temo, ker je verjetno že precej novosti.
Zanima me ali ima večjo svetilnost 3W power LED ali žarnica z 48 ledicami?

Potrebujem GU10 podnožje, 220V in prvo varianto dobim za 9,9 EUR, drugo za 8,8 EUR. Ali kdo pozna kakšno cenejšo varianto, rabim pa 10 komadov.€. Za dobro ceno bi kupil tudi 4,5 W, samo te so še precej drage
frown-1.gif


Gledal sem še xMentes - 3,6W topla bela ima 150 lumnov, cena 25 EUR.
 
Nazadnje urejeno:

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.185
275
83
3W bistveno bolje svetijo, pa tisto kar jih imam jaz (cca. 30 kosov po bajti) 3x1W precej manj crkujejo. Če mene vprašaš sploh ni primerjave toliko boljše so power led-ice. Če rabiš za kak hodnik vseeno premisli o 4,5w (ko sem jaz kupoval so bile 3w najmočnejše) - jaz imam zdaj ene 2 leti cca. 16 komadov 3watnih, pa mi je že od vsega začetka samo ena crknila. Vsaj pogledat pojdi razliko med 3w in 4,5w, če je tak preskok kot med 48ledicami in 3w potem se ti splača tudi za dvojno ceno kupit 4,5w.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.185
275
83
Sej LED-ice niso za brat. Se pa da sexat pod njimi:). Šalo na stran: čisto ok so za: vse hodnike, predsobe, kopalnico, garderobno sobo, wc ipd. (v garsonjeri si pa skoraj nimaš kaj z njimi pomagat). Za dnevni prostor so ok kot okrasne, sicer pa je pri meni tako da so v dnevni, kuhinji, otroški sobi, spalnici navadne (tam kjer se zadržuješ večino časa, bereš ipd.), drugje pa LED-ice.
Skratka vedeti moraš kam bi jih rad stlačil.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.557
9.235
113
Citat:
Uporabnik KarEn pravi:
Sej LED-ice niso za brat. Se pa da sexat pod njimi:). Šalo na stran: čisto ok so za: vse hodnike, predsobe, kopalnico, garderobno sobo, wc ipd. (v garsonjeri si pa skoraj nimaš kaj z njimi pomagat). Za dnevni prostor so ok kot okrasne, sicer pa je pri meni tako da so v dnevni, kuhinji, otroški sobi, spalnici navadne (tam kjer se zadržuješ večino časa, bereš ipd.), drugje pa LED-ice.
Skratka vedeti moraš kam bi jih rad stlačil.
467716-post_slo.gif

Isto imam jaz urejeno. Je pa škoda, ker so potem prihranki na račun porabe minimalni, ker v teh prostorih zelo malo uporabljam luč.
@sjtv1: paničar gor ali dol, sam imam 78 led žarnice in če za sekundo pogledam od daleč noter, imam vid zjeb.an za kakšne pol minute. In to glede tvorbe melamina pa je očitno zdravstveno dokazano. In dobro je, da preden kdo to tlači v glavne prostore, da si to prebere in se odloči na podlagi vseh informacij.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Tista z melatominom je fejst bosa (pa ne rabiš biti strokovnjak, da to ugotoviš). Po članku sodeč se pri navadni sveči tvori 3-4x več melatomina ko pri 5 W LED-ici. Seveda dnevne svetlobe, ki je dejanski in praktično edini vzrok za tvorjenje melatomina, v članku nihče ne omenja. Članek je dokaj selektivno pljuvanje po LEDicah, kot da so krive za vse probleme svetlobnega onesnaženja v Sloveniji (ki je preveliko, to se pa strinjam), seveda pa so pravi problemi drugje.

Kot drugo, LED luči so šele na začetku razvoja, že čez 5 ali 10 let bo mnogo drugače. Kvalitetna LED žarnica, ki košta par deset evrov, je čisto nekaj drugega kot pa tiste kitajske lučke za male pare, ki jih kupuje velika večina ljudi.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.970
1.112
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik sad pravi:
Citat:
Uporabnik KarEn pravi:
Sej LED-ice niso za brat. Se pa da sexat pod njimi:). Šalo na stran: čisto ok so za: vse hodnike, predsobe, kopalnico, garderobno sobo, wc ipd. (v garsonjeri si pa skoraj nimaš kaj z njimi pomagat). Za dnevni prostor so ok kot okrasne, sicer pa je pri meni tako da so v dnevni, kuhinji, otroški sobi, spalnici navadne (tam kjer se zadržuješ večino časa, bereš ipd.), drugje pa LED-ice.
Skratka vedeti moraš kam bi jih rad stlačil.

467716-post_slo.gif

Isto imam jaz urejeno. Je pa škoda, ker so potem prihranki na račun porabe minimalni, ker v teh prostorih zelo malo uporabljam luč.
@sjtv1: paničar gor ali dol, sam imam 78 led žarnice in če za sekundo pogledam od daleč noter, imam vid zjeb.an za kakšne pol minute. In to glede tvorbe melamina pa je očitno zdravstveno dokazano. In dobro je, da preden kdo to tlači v glavne prostore, da si to prebere in se odloči na podlagi vseh informacij.
Zdaj pa na isti razdalji za enko časa poglej v enako usmerjeno navadno žarnico z enako svetilnostjo, pa boš videl, da ni nobene drastične razlike.
Jaz mam za pol minute vid zjeban že če pogledam v LED ročno svetilko - je pa res, da tako močne ročne svetilke z navadno žarnico, kot je tale z LEDicami, še nikoli nisem imel ali vanjo gledal ... Pa zdaj ne težim, da so zaradi tega LEDice nevarne ...
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

MelatoniN je... je nekaj na tem, da svetloba blizu rumenega spektra najbolje uravnava dnevno-nočni ritem, ampak glede na vreme zadnje dni v Ljubljani se nekako ne sekiram ravno (megla.press).

LEDice so fizikalno nevarne zato, ker producirajo izredno usmerjen svetlobni tok. Sploh nekatere ročne (npr. TikkaXP). Svetloba lahko direktno poškoduje mrežnico, podobno kot laserski žarek - še pred uspe oko zapreti zenico in pomežikniti, je že presežena kritična količina energije, ki še lahko pade na receptorje, brez da bi se ti poškodovali.
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.398
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Tuki ga pa mal biksaš, vsaj jaz tko mislim.

Laser je res v principu precej izboljšana LED dioda, če govorimo o diodnih laserjih. Laser ima še vseeno vgrajen, kot del LED, optični resonator, zaradi česar je svetloba iz laserja koherentna in ima izredno ozek spekter (zelo natančna barva). Vso moč ima LED laser samo zaradi optičnega resonatorja. LED ima bistveno širši kot oddajanja svetlobe kot laser.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Mislim, da ga ne.


Ne govorim o principu delovanja, ampak o svetlobni jakosti (tu ga verjetno biksam, mislim Watt / m^2... kako se že temu reče?), ki je dovolj velika, da poškoduje oči. Oziroma drugače, pade dovolj Joulov na kvadratni meter (sorry, tale svetloba mi nikoli ni ležala preveč) v oko preden to uspe pomežiknit in zapret zenico.
789633-Capture.PNG
 

Priponke

  • 789633-Capture.PNG
    789633-Capture.PNG
    69,2 KB · Ogledi: 288

ziggy

Fizikalc
8. nov 2007
1.133
2
36
Bo kar res kar prviš. Imam narejeno 3W LED svetilko s 6° optiko, kar sveti malo močneje kot Tikka. Če pogledaš direktno v žarek še lep čas vidiš zelene kvadrate
tongue-1.gif
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.557
9.235
113
Lahko pogledam na bližji razdalji v 100W žarnico (bistveno močnejša verjetno kot tista LED žarnica) in v eni sekundi je vse ok.
Citat:
Pa zdaj ne težim, da so zaradi tega LEDice nevarne ...
Ja, ti težiš, da je to neumnost. Jaz sem mu pa napisal, da naj si PREBERE tisti članek in potem naprej odloča. Mu nisem nič težil, da je to sranje, itd. Če pa ne preneseš, da kdo napiše kaj kar ti ni po volji pa pojdi na kakšen drug forum.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.773
627
113
100W žarnica seva samo par % moči v obliki svetlobe, pa še to bolj kot ne IR in ostale frekvence, ki imajo nižjo energijo (pa UV spektra sploh ni, ker ga kovinsko steklo ne prepušča).
Plus tega, da žarnica ni usmerjena - torej sveti v vse smeri.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Tukaj ledica ni nič kriva ali pa škodljiva. Saj tudi v navadno 100 W žarnico ni zdravo gledat, to pa še ne pomeni, da škoduje. Ali pa sonce.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.557
9.235
113
Drži. In to sem podal zgolj kot zanimivost. Kar sem mislil resno povedat je tisti populistično napisan članek.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.970
1.112
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik sad pravi:
Lahko pogledam na bližji razdalji v 100W žarnico (bistveno močnejša verjetno kot tista LED žarnica) in v eni sekundi je vse ok.
Citat:
Pa zdaj ne težim, da so zaradi tega LEDice nevarne ...
Ja, ti težiš, da je to neumnost. Jaz sem mu pa napisal, da naj si PREBERE tisti članek in potem naprej odloča. Mu nisem nič težil, da je to sranje, itd. Če pa ne preneseš, da kdo napiše kaj kar ti ni po volji pa pojdi na kakšen drug forum.
S teženjem nisem mislil nate, ampak na pisca tistega članka (spet en zarotar) ...

IN tista 100w žarnica seva v vse smeri, LEDice so ponavadi usmerjene. In gostota svetlobnega toka je pri njih višja, kot je že Jernej napisal. Dovolj visoka, da je nevarna. Zato recimo jaz tamali ne dovolim, da se igra z LED svetilkami, če že hoče š čem takim okoli noret ima navadno z napol prazno baterijo
 
Nazadnje urejeno: