Laserski razrez vezanih plošč

mcluka

Zelenc'
5. apr 2014
8
0
1
Pozdravljeni,

Prijatelj je dobil hčerko, za katero sem v CAD narisal gugalnega konjička. Dizajn sem naredil z uporabo 6mm vezanih plošč, katere bi mi moral nekdo razrezati z laserjem.
Za pripravo DXF datotek pa bi potreboval vaš nasvet:

1. ali mi lahko kdo svetuje koga v okolici gorenjske/notranjske, ki se ukvarja z laserskim razrerom,
2. Kje dobiti najcenejše vezane plošče? Vezane so precej toge in drage, kar za gugalnik ni tako bistvenega pomena, torej če kdo pozna kakšen cenejši substitut (MDF? samo ne vem ali se robovi grdo žgejo pri laserskem razrezu), smrekove plošče,...?

Za odgovore se že v naprej zahvaljujem.

Lep pozdrav,

Luka
 

mcluka

Zelenc'
5. apr 2014
8
0
1
pri laserskem razrezu se robovi grdo žgejo in zadeva je moteča. se da očistiti, a ni to to.
Ni tako hudo, sem že dal pred leti lasersko razrezati elemente iz vezane plošče za konstrukcijo CNC stroja in je blo super. Mogoče bi bil drugačen rezultat če bi uporabil MDF plošče...
 

mcluka

Zelenc'
5. apr 2014
8
0
1
Ker so tudi ostre oblike brez radiusov, pri CNCju pa si omejen z premerom rezkalnika. Tudi kvaliteta rezane površine je pri laserju boljša. Gre za konstrukcijo gugalnega konjička, gabariti so cca. 880x500mm.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
saj tak hudo draga pa tudi ni 6mm vezana plošča.
MDF 6mm je karton proti enako debeli vezani plošči
 

mcluka

Zelenc'
5. apr 2014
8
0
1
Jutri dobim ponudbo za material + delo in bom videl :) ja, res je, MDF ni ravno trdna, samo po drugi strani za gugalnik ne potrebuješ zelo dobrega materiala
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
to je res, da ne potrebuješ zelo dobrega. Dovolj dobrega pa še vseeno :D
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Jaz ne bi iz mediapana delal gugalnika ... sploh pa otroškega ne.

Kristus ! , smili se ti dati 20 Ejev za šperplato, ne smili se ti pa dati 100 Ejev za laser ? :nigladek:
 

_Matej

Pripravnik
8. dec 2007
383
4
18
Gorenjska
Jaz imam laser, vendar ni dovolj močan za 6mm vezano ploščo in ima premajhno delavno površino za tvoj projekt (30x50 cm). Večinoma delam izdelke iz vezane plošče (topol 3mm). Kar se zažganosti tiče, trši les bistveno bolj počrtni - pri topolu je rob rjav, pri bukvi črn (ne gre pa globoko v les, tako da se da zbrusit brez problema).
 

mcluka

Zelenc'
5. apr 2014
8
0
1
Jaz ne bi iz mediapana delal gugalnika ... sploh pa otroškega ne.

Kristus ! , smili se ti dati 20 Ejev za šperplato, ne smili se ti pa dati 100 Ejev za laser ? :nigladek:
Bom uporabil 6mm topolovo, bo pa konstrukcija lepljena iz 6 plošč --> skupna debelina 36mm.
Strošek za izrez še čakam, tako da ti ne znam podati odgovora, sigurno pa ne bom dal 100 EUR za izrez, ker potem izdelava ni ekonomično upravičena; ga rajši kupim v trgovini. Glede na porabo materiala mislim da je 6mm topol 2500x1550 cca. 30 EUR, vsaj kar so mi sporočilo po telefonu, za izrez bom pa še počakal. Nikoli ni umetnost nekaj narediti za veliko denarja, umetnost je vedno narediti nekaj lepega in uporabnega za malo denarja.

Jaz imam laser, vendar ni dovolj močan za 6mm vezano ploščo in ima premajhno delavno površino za tvoj projekt (30x50 cm). Večinoma delam izdelke iz vezane plošče (topol 3mm). Kar se zažganosti tiče, trši les bistveno bolj počrtni - pri topolu je rob rjav, pri bukvi črn (ne gre pa globoko v les, tako da se da zbrusit brez problema).
Jaz bom uporabil topolovo vezano ploščo in črna površina me ne skrbi, ker bom vse skupaj pobarval :)

V parih minutah imaš izrezano z vbodno žagco.
Če bi imel čas in voljo vse komponente izrezati z ročno žagico, bi jih, tako pa je vsega preveč, ker kot rečeno, bo vsak del lepljen iz 6ih plošč, kar je tudi pogojeno z dizajnom.

Hvala vsem.
LP.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Najprej razčistimo, ti je pomembna cena ali unikatnost?

Grem stavit, da bo prišlo dražje, kot v trgovini.
 

mcluka

Zelenc'
5. apr 2014
8
0
1
Najprej razčistimo, ti je pomembna cena ali unikatnost?

Grem stavit, da bo prišlo dražje, kot v trgovini.

Oboje, ampak visoka cena ne upravičuje unikatnosti, vedno gre za kompromis. Ne obremenjuj se s ceno, to bom že sam presodil, moja vprašanja so bila vezana na druge stvari.