Laptop do 600€

frankwell

Fizikalc
19. avg 2019
104
36
28
Iščem nov laptop za klasično uporabo, brez igranja igric itd. Ker sem čisto out vas prosim za pomoč kaj bi bil best buy za max. 600€. Z znamko nisem obremenjen, kupujem pa za več let. Hvala.

-15,6"
-brez OS (predvidevam, da na ta račun dobim boljši računalnik za manj denarja?)
-SSD disk
-dovolj rama za tekoče delovanje
-dober procesor (Intel ali AMD? Se še grejejo in so glasni?)

Jaz bi na tvojem mestu iskal rabljeno delovno postajo. Varijanta ZBook, kakšen ThinkPad. To so mašine, ki zdržijo še pa še. Sam imam ZBook-a G2 i7-4810mq, 256ssd(nebi se branil 512) +1tb hdd, 16gb ram, quadro k2100m pa sem dal zanj dve leti nazaj cca600e z OSjem pa za leto garancije sem se zmenil z človekom. In nebi mogel biti bolj zadovoljen kar se tiče razmerja med ceno in tem kar sem dobil. Edini problem je da je racunalnik velik in tezak tako da za neke migracije ni ravno najboljši. ampak se da:).

Pa še komentar na to kar so zgoraj pisali. Tukaj imaš pa dostop do vsega. 4-je ram sloti (dva pod tipkovnico, dva takoj dostopna), prostor za hdd in dva ssdja. zako da prostora za nadgradnje je dovolj.

pa srečno pri nakupu
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.431
858
113
Sem šel malo pošnofat v Harveyja in če sem kaj zihr je to, da je IPS zaslon skoraj nuja. Razlika kot dan in noč. Final run..best buy do 600€ pri nas in v tujini? Padajo zvezdice al karkoli ma že zdaj alter. :cheer:
Novo leto, identicne potrebe in zelje. Prosim za best buy pri nas in v tujini. Predvidevam, da se za 500+/- dobi že čisto solidno mašino.
ni zaloge

tole je en redkih na voljo. Sicer je 14 col, je pa skoraj top cpu (bolje kot vsi Intli pa) in ram
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
825
269
63
Jaz bi na tvojem mestu iskal rabljeno delovno postajo. Varijanta ZBook, kakšen ThinkPad. To so mašine, ki zdržijo še pa še. Sam imam ZBook-a G2 i7-4810mq, 256ssd(nebi se branil 512) +1tb hdd, 16gb ram, quadro k2100m pa sem dal zanj dve leti nazaj cca600e z OSjem pa za leto garancije sem se zmenil z človekom. In nebi mogel biti bolj zadovoljen kar se tiče razmerja med ceno in tem kar sem dobil. Edini problem je da je racunalnik velik in tezak tako da za neke migracije ni ravno najboljši. ampak se da:).

Pa še komentar na to kar so zgoraj pisali. Tukaj imaš pa dostop do vsega. 4-je ram sloti (dva pod tipkovnico, dva takoj dostopna), prostor za hdd in dva ssdja. zako da prostora za nadgradnje je dovolj.

pa srečno pri nakupu
zalostna realnost je samo to, da je pri takem "hudem" stroju procesor prakticno ekvivalent danasnji lowend ponudbi. In ker gre to za stare komponente, bo tut driver development slej k prej nicen, kar pomeni spet iffy podporo prihodnjim posodobitvam windowsov.

Recimo danasnji uporabniki 2 generacije i3/i5/i7 v navezavi z amd grafiko so dobili z windows 10 en velik prst v zadnjico, saj supporta za windows 10 ni in switchable grafika _ne_ dela. Edina resitev za usable zadevo je izklop dodatne grafike.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
272
83
ce je 4+4 pomeni da je prvih 4 onboard, dodatnih 4 pa v slotu, se pravi tega prodas in vecjega notri ce rabis.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
ja, ampak več k 20GB neboš mogu nikol met, s tem da bo to potem flex memory način, torej bo sam prvih 8GB dual channel, ostalo pa single.

Dual channel je v real-world scenariju tam 5-10% boljši od single channel. Kak sintetični benchmark bo mogoče pokazail tudi 20% razliko.

Na kratko: dual channel ne prinaša bistvene pohitritve (x2) kot bi jo človek pričakoval. Normalen uporabnik razlike niti ne bo opazil.

Bo pa opazil, če bo imel premalo RAMa in bo začel OS swapati na disk... Tako da tukaj velja: kvantiteta nad kvaliteto.
 
  • Všeč mi je
Reactions: frankwell

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
pri ryzen se pozna na igpu kr fajn... 80% je dual chanel boljsi... drugega pa ja, smrtnik ne bo opazil...
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
825
269
63
Dual channel je v real-world scenariju tam 5-10% boljši od single channel. Kak sintetični benchmark bo mogoče pokazail tudi 20% razliko.

Na kratko: dual channel ne prinaša bistvene pohitritve (x2) kot bi jo človek pričakoval. Normalen uporabnik razlike niti ne bo opazil.

Bo pa opazil, če bo imel premalo RAMa in bo začel OS swapati na disk... Tako da tukaj velja: kvantiteta nad kvaliteto.
To je stara fama. Danes se dual channel lahko konkretno pozna, sploh pri integrirani grafiki. Sploh ryzen je občutljiv na hitrost rama in latence.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
To je stara fama. Danes se dual channel lahko konkretno pozna, sploh pri integrirani grafiki. Sploh ryzen je občutljiv na hitrost rama in latence.

Nič ni stara fama. Stara fama je Amdahlov zakon in cache hit rate.

In ne mi o 80% izboljšavi, to žal ne pije vode. Po Amdahlovem zakonu moraš pri 2x pohitritvi (dual channel) RAM uporabljati v 90% časa, da dobiš ven 80% končno pohitritev. To pomeni da je CPU cache zgolj 10% efektiven. V praksi pa je 90+%.
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
825
269
63
Nič ni stara fama. Stara fama je Amdahlov zakon in cache hit rate.

In ne mi o 80% izboljšavi, to žal ne pije vode. Po Amdahlovem zakonu moraš pri 2x pohitritvi (dual channel) RAM uporabljati v 90% časa, da dobiš ven 80% končno pohitritev. To pomeni da je CPU cache zgolj 10% efektiven. V praksi pa je 90+%.
Amdahlov zakon je super stvar... V teoriji. Praksa pač kaže svoje.

Infinity fabric je pri ryzenu vezan na hitrost rama, torej počacnejši ram = počasnejša komunikacija med posameznimi moduli jeder = manj performanca.

Da pa o grafiki ne govorim. Tam do neke mere performacne praktično linearno skalira z hitrostjo rama, zato ker so pač grafične operacije _zelo_ bandwidth zahtevne.
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
825
269
63

kot vidiš, so ponekdo dokaj konkretne razlike med hitrostjo rama in latencami, sploh v minimum fpsjih.
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
825
269
63

pri integrirani grafiki so še bolj dramatične razlike.
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
imam 3000g, 2200g in 3400g... pa iz prve roke lahko povem, da se dual channel pozna... zelo zelo opazna razlika...
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
825
269
63
Ma tale philips, filozofira o staih zbokih z i7 4800 kot da je še danes to nevem kaj... je samo požrešna počasna pečka... Malo ga je cajt povozo...
Jap, ti laptopi so dejansko samo lepi za pogledat in v rokah držat, za dejansko rabo pa stvar absolutno ni vredna 600e, al za kok se prodajajo.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Amdahlov zakon je super stvar... V teoriji. Praksa pač kaže svoje.

Infinity fabric je pri ryzenu vezan na hitrost rama, torej počacnejši ram = počasnejša komunikacija med posameznimi moduli jeder = manj performanca.

Da pa o grafiki ne govorim. Tam do neke mere performacne praktično linearno skalira z hitrostjo rama, zato ker so pač grafične operacije _zelo_ bandwidth zahtevne.

Malo mešaš hruška in jabolka... Kaj ima bandwidth RAMa s hitrostjo komunikacije med jedri? Ta del je odvisen kvečjemu od frekvence RAMa, kar pa nima veze z dual channel. Pri dual channel se ti samo bandwidth podvoji ob isti frekvenci.

Pri grafiki pa mi je jasno da so rezultati boljši, saj je grafika bolj memory-intensive, CPU cache pa dokaj majhen. Tako da je hit-rate manši in posledično imaš po Amdahlu višjo končno pohitritev.

Napisati da "Amdahl deluje samo v teoriji" je isto kot da bi napisal da Pitagorov izrek deluje samo v teoriji... :bonk:

Torej: če je pohitritev višja kot pričakovana/izračunana, potem je zraven še nek tretji faktor (ala. višji clock speed) ki dodatno izboljša performance. In če boš še vse te dodatne faktorje vrgel not v formulo, mora zadeva štimati tudi na papirju.