Kvalitetni vžigalni kabli

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Leklerk zadeva solidna, sredice ne vidim, z izolacijo je cca 13mm debel kabel. Klesce mocne, cele kovinske, feder trd kot trenazer za dlani.
no, no
Pri žici je važna bakrene sredica, ne debelina izolacije.
Kvalitetne klešče so z debelo plastično izolacijo, ne samo malo pobarvane!

Čisto iz firbca: Kako dolgi so?
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.585
264
113
jao, ravno včeraj spet en zaplet... vžigamo en kombi, prinese kolega navadne kable za avto, mu govorim da ne bo vžgal, k so prešvoh kabli, in evo, vžge v tretje.

V pm, ne morem poštudirat teh kablov!

Zanč pa meni ni hotl vžgat! res pa je, da smo vžigal iz osebnega avta, zdej smo pa iz kombija. A je tudi donator pomemben?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
jao, ravno včeraj spet en zaplet... vžigamo en kombi, prinese kolega navadne kable za avto, mu govorim da ne bo vžgal, k so prešvoh kabli, in evo, vžge v tretje.

V pm, ne morem poštudirat teh kablov!

Zanč pa meni ni hotl vžgat! res pa je, da smo vžigal iz osebnega avta, zdej smo pa iz kombija. A je tudi donator pomemben?

Vsi sodelujoči štejejo. Donator koliko lahko da od sebe, kabli, koliko lahko prenesejo na drugo stran, oni tretji je pa itak v kurcu in bi samo cugal :evil: (pa tudi ta je pomemben koliko hoče cugnit).
 
  • Všeč mi je
Reactions: msenjur

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.585
264
113
hehe, torej ni neke teorije, da zadeva 100% funkcionira.

zdele gledam kable po netu... na mimovrste 800A za 20€... tole je najcenej kar sem najdu.

Zanimivo je tudi, da se pri vseh omenja kubatura motorja, k da je to odvisno?


Aha, smo pa včeraj stestirali konketorje pod havbo! ko smo se lotili, vsi - kje so akumulatorji? men že začne en poden razkopavat, hehe, sem reku, počasi - imamo bližnjico! :) hvala alter! zanimivo, koliko ljudi ne pozna teh konektorjev pod havbo!
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.115
2.462
113
jao, ravno včeraj spet en zaplet... vžigamo en kombi, prinese kolega navadne kable za avto, mu govorim da ne bo vžgal, k so prešvoh kabli, in evo, vžge v tretje.

V pm, ne morem poštudirat teh kablov!

Zanč pa meni ni hotl vžgat! res pa je, da smo vžigal iz osebnega avta, zdej smo pa iz kombija. A je tudi donator pomemben?
Najbolj važna stvar je presek kabla in kako namestiš klešče. Če dobro pogledaš klešče vidiš, da imajo precej manjšo naležno površino kot pa sama klema od akumulatorja. In če pri tem zadaneš ravno tako pozicijo, da še slabše nalegajo je enostavno nemogoče čez ta majhen kontakt prenesti toliko A toka kot ga drugo vozilo rabi za zagon.

Je pa seveda tudi odvisno kakšne kubature je motor, večji motorji pač rabijo več zagonskega toka, saj je tudi masa vsega kar mora starter premakniti neprimerno večja, torej iz avta s 55A akumulatorjem boš preko kablov izjemno težko ali pa sploh ne recimo vžgal traktor z 4.0 motorjem. Mogoče, če drug akumulator ni popolnoma mrtev in zadevo pustiš nekaj časa, da se vsaj malo napolni.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.585
264
113
no, sem šel prov pogledat te moje kable, ki mi niso hotli vžgat - piše 25mm, max 350A...

gledam kable za 900A, pa piše isto 25mm - ne vem kje je zdej razilka...
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.115
2.462
113
Trajni tok za 25mm2 je nekje 80A vendar se pri teh zagonih trajni tok nikoli na zgodi. Tistih par sekund pa kabel večinoma zdrži brez težav. Pri strojih z večjimi motorji se uporabljajo kabli od 35mm2 navzgor (zagonski kabel do starterja).

Recimo, da bi pri 25mm2 kablu lahko za par sekund potegnil čez tudi 1000 A ampak po določenem času se bo pač začelo kaditi iz njega in iz klešč, ker se bo pregrel.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Ni problem v tem, da bi kable skuro, te moreš res verglat en cajt brez občutka. Oziroma če verglaš avto, ki tudi prej ni vžgal in je akku prazn, ker si ga prej z verglanjem sprazni. Problem je v padcu napetosti, če so pretanki.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
25mm2 kabl ne zviješ ti tak na izi kot so toti poceni zviti. To je 7mm premera sredice brez izolacije
Če z 25-ko kerega prek pukla vsečeš ga ubije :)
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.373
1.001
113
Celje
Obišči stran
25mm2 kabl ne zviješ ti tak na izi kot so toti poceni zviti. To je 7mm premera sredice brez izolacije
Če z 25-ko kerega prek pukla vsečeš ga ubije :)
Res je. Imam ene iz “lidla” s katerim sem samo 1x poskusil vzgati avto pa ni bilo pravega veselja. In imam druge, ki sem jih iz jeze naredil drug dan. Kupil 2x3m kabla za varilno maso 25mm2 in s temi se ni bilo avta, da ga nebi uspel zagnati (ce je bil aku problem seveda).
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.115
2.462
113
To determine the size (square) of the wire, use a vernier to measure the diameter of the wire and then find the section

The calculation formula for the section:

S=R²×π (R is the radius of the wire)

The wire with a diameter of 1.76 is 1.76 ÷ 2 × 3.14 = 2.76 square ≈ 2.5 square, (approximate value).

If you want to choose the size of the cable, generally calculate the current according to the power of the electrical appliance, and then according to the current in the electrician manual, this is more accurate.

If it is a single-core, you can measure its diameter and then get the radius.
Formula according to area S = radius * radius * 3.14