Kurilni odbor pri kurilnici, ki ogreva več blokov

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Kratek opis situacije: kurilnica ogreva več večstanovanjskih stavb. Lastniki kurilnice so lastniki stanovanj v deležu glede na velikost stanovanja. Trenutno upravnik kurilnice dela brez nadzora, zato bi radi ustanovili kurilni odbor, ki bo imel nadzorno funkcijo nad upravnikom kurilnice.
Kakšen je postopek formiranja kurilnega odbora? V vsakem bloku se bo z večino (nad 50% po lastniškem deležu) izvolil član kurilnega odbora s sklepom.
Kako pa naprej? Se odbor sestane in tam formira oz. kakšen je točen postopek. Če je kdo dal to čez v praksi, se priporočam za nasvete. Pa zadeva mora biti pravno vzdržna, tako da bi se priporočal še za kakšne pravne vire.
A je dovolj za ustanovitev kurilnega odbora, da ima vsaj 50% blokov (po lastniškem deležu) svojega člana kurilnega odbora ali je kakšna druga meja, da je zadeva formalno priznana?
Hvala.
PS: O razlogih zakaj gremo v to, raje ne bi pisal, verjetno si pa lahko sami predstavljate o čem se gre.
grin1.gif
 

Belafonte

Pripravnik
30. avg 2016
49
0
6
Osrednja Slovenija
Si ne predstavljam. Ko smo se pri nas doma odločali o zamenjavi kurilne naprave sem komaj uspel prepričati predsednico kurilnega odbora (moja žena!) da gremo v investicijo, kaj šele če jih je treba prepričati več njih???
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Belafonte pravi:
Si ne predstavljam. Ko smo se pri nas doma odločali o zamenjavi kurilne naprave sem komaj uspel prepričati predsednico kurilnega odbora (moja žena!) da gremo v investicijo, kaj šele če jih je treba prepričati več njih???
grin1.gif
.
Da ne bo nejasnosti: ne sprašujem kako prepričati lastnike in kako vzdrževati/zamenjati kuilnico, temveč o pravilnem postopku ustanovitve kurilnega odbora
wink-1.gif
. O tem bomo kasneje.
Večino prepričevanja je pa že opravil upravljalec.
grin1.gif
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Citat:
PS: O razlogih zakaj gremo v to, raje ne bi pisal, verjetno si pa lahko sami predstavljate o čem se gre.
Si ne predstavljam. Krade plin, kurilca... al drva??? Ok... ni važno. Briga me.
Se pa spomnem enga politika (tujega), ki je nekoč odgovoril nekomu glede nekih odborov. "Zelo sem skeptičen glede nekih odborov, ki nimajo določene neke naloge, na katero imajo/nimajo vpliv". V glavnem, vsi bi nekoga nekje samo kontrolirali. Ne rečem, da ni potrebno, ampak razni odbori na odbore z odbori niso bili nikoli nobena rešitev. Kvečjemo se je samo na veliko razpravljalo, sestankovalo, kregalo....itd. Predvidevam, da so upravniki stanovanjskih stavb in upravnik kurilnice v odličnih odnosih, pa je nastalo pri ostalih nezaupanje?!
PS. Tvoje vprašanje naslovi na odvetnika, upravnika, lastnika kurilnice..... . LP
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Dve kratki pripombi.
Kurilni odbor ima določene zelo jasne naloge, tako da ni zadeva namenjena ''bluzenju''.
Tudi plačana ni
wink-1.gif
.
Pa še en primer dobre prakse (po mojih informacijah): kurilni odbor na Markovcu v Kopru. Od tam že čakam bolj podrobne informacije, ampak, če je bil kdo v takšni situaciji že, nikoli ni dovolj dobrih primerov in nasvetov.
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Dve kratki pripombi.
Kurilni odbor ima določene zelo jasne naloge, tako da ni zadeva namenjena ''bluzenju''.
Tudi plačana ni
wink-1.gif
.
Pa še en primer dobre prakse (po mojih informacijah): kurilni odbor na Markovcu v Kopru. Od tam že čakam bolj podrobne informacije, ampak, če je bil kdo v takšni situaciji že, nikoli ni dovolj dobrih primerov in nasvetov.

Malo mimo tvojega problema, pa vseeno.
Ko smo pri nas začeli s kamero snemati tankanje rezervoarjev v kurilnici in števec na cisterni, ki je pripeljala kurilno olje, je poraba kurilca čudežno upadla za 20%. Pri enako mrzlih zimah v povprečju. Skratka, bivši kurjač in šofer cisterne sta kradla kot srake. Več kot je stanovanj, ki jih greje skupna kurilnica, težje je na porabi ugotoviti, da nekdo ukrade nekaj tisoč litrov kurilca.
 

Sine370

Pripravnik
27. jun 2015
816
0
16
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Kratek opis situacije: kurilnica ogreva več večstanovanjskih stavb. Lastniki kurilnice so lastniki stanovanj v deležu glede na velikost stanovanja. Trenutno upravnik kurilnice dela brez nadzora, zato bi radi ustanovili kurilni odbor, ki bo imel nadzorno funkcijo nad upravnikom kurilnice.
Kakšen je postopek formiranja kurilnega odbora? V vsakem bloku se bo z večino (nad 50% po lastniškem deležu) izvolil član kurilnega odbora s sklepom.
Kako pa naprej? Se odbor sestane in tam formira oz. kakšen je točen postopek. Če je kdo dal to čez v praksi, se priporočam za nasvete. Pa zadeva mora biti pravno vzdržna, tako da bi se priporočal še za kakšne pravne vire.
A je dovolj za ustanovitev kurilnega odbora, da ima vsaj 50% blokov (po lastniškem deležu) svojega člana kurilnega odbora ali je kakšna druga meja, da je zadeva formalno priznana?
Hvala.
PS: O razlogih zakaj gremo v to, raje ne bi pisal, verjetno si pa lahko sami predstavljate o čem se gre.
grin1.gif
S firmo, ki nas ogreva smo se dogovarjali sami, ker se ostali niso hoteli vključiti v pogajanja. Iztržilo smo cca 25% nižjo ceno kot ostrali in tudi zastonj zamenjavo toplotne postaje v objektu! Za začetek se je priključnina znižala iz 18€ na 12€ na mesec. kako se bodo pogajanja izšla bomo videli po zaključko ogrevalne sezone!
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.175
3.096
113
Poskusi na forumu podsvojostreho.net. Eden od uporabnikov je tudi upravnik in ima zelo argumentirane odgovore.
 

Belafonte

Pripravnik
30. avg 2016
49
0
6
Osrednja Slovenija
Prav je, da kurilni odbor bdi nad vsem. Četudi nekateri izmed kurilnih odborov niso plačani za delo ki ga opravljajo, je bilo v preteklosti že tako, da so člani kurilnega odbora imeli zastonj stroške ogrevanja iz takšnega ali drugačnega razloga. Hočem samo povedati, da je težko nadzirati tiste ki nadzirajo, je pa vsekakor bolje kot nič. Če je sistem dobro nastavljen in če so ljudje pošteni verjamem da se da izpeljati.
Sicer kot sem že napisal, pri nas doma je predsednica kurilnega odbora moja žena in vsak mesec preveri račun za elektriko/kurjenje......plačam pa jaz...... Še dobro da sem se odločil tako kot sem se, ker smo več kot prepolovili stroške vezane na ogrevanje.