Kupujem zunanji disk

Kibibi

ubloonie
20. jul 2007
3.291
0
36
Ker mi zmanjkuje prostora na računalniku, se je pojavila potreba po več prostora in se odločam za nakup zunanjega diska. Ker nimam pojma, na kaj moram bit pozorna pri nakupu, vas prosim za pomoč.

Torej cenovni rang cca 100 €, velikost okrog 1 TB, (raje več kot manj), uporabljal se bo večinoma na prenosniku (lenovo), tudi na domačem računalniku, priklopljen bo tudi na televizijo (USB) za gledanje filmov. Rabim pa v glavnem za shranjevanje filmov, oz. videov, slik, tudi glasbe in drugih datotek. Po možnosti naj bi bil čim manjši, da se lažje prenaša. Videz ni ravno na prvem mestu, pomembno mi je, da se podatki ne bodo izgubili, torej varnost na prvem mestu.

Še nekaj vprašanj postavljam: - eSata pa nekaj nekaj, kaj naj bi to pomenilo?
- kako je z napajanjem, zunanje ali kako (prenosnika ne želim preveč obremenjevat, že sedaj malo sopiha)?
- se prižiga in ugaša z računalikom ali ga je treba posebej prižigati?
- je potrebna kakšna inštalacija ali samo priklopiš kot USB ključek?
- stacionarni računalnik je starešjega datuma, to vpliva kaj na nakup diska (sicer je v planu v roku enega leta tudi nakup novega desktopa)?
- hitrost zapisovanja? v bistvu mi je pomembnejše, da se pri branju ne zatika, snemanje se že počaka.
 

DJ_Beat

Dacar
23. jul 2007
4.203
2
38
40
Trzic
luka.rener.info
Ce ga bos imela za filme, potem bo moral skoraj sigurno biti v datotecnem sistemu FAT32 (ali pa vsaj ena particija).

- eSata
- Napajanje 3,5 diskov je zunanje.
- Prizigas in ugasas ga posebej
- Samo prikljucis in dela
- Ce ima racunalnik USB, potem bo delalo. Tudi ce je USB1.1 bo, ampak velikooo pooocasneeejeeee
smile-1.gif

- Hitrost je omejena z USB vodilom...
smile-1.gif
 

Kibibi

ubloonie
20. jul 2007
3.291
0
36
Računalnik ima USB, tudi iz ključka mi normalno bere.

FAT32? Kaj to pomeni, a je to tisto, nekje sem brala, da so lahko datoteke tudi večjega fotmata (za dvd pa to)?
 

DJ_Beat

Dacar
23. jul 2007
4.203
2
38
40
Trzic
luka.rener.info
FAT32 podpira datoteke do velikosti 4GB. NTFS pa vec (ne vem na pamet). Problem pa je, ker vecina dvd predvajalnikov, TVjev.. ne podpira NTFS datotecnega sistema.
 

Kibibi

ubloonie
20. jul 2007
3.291
0
36
Kako pa zvem, če moj tv (Samsung LE32C530) podpira ta sistem? A drugje, na rač., laptopih pa sicer normalno dela tudi NTFS?
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
NTFS ne dela na večini avtoradijev, navigacij in dvd komponent ter na applih (razen z namenskimi programi).

Novejše HD naprave pa NTFS podpirajo, ker HD posnetek hitro preseže 4 GB.

Kak izveš? Velikokrat piše v navodilih, poglej na koncu pod tehnične lastnosti in v poglavje o USB priklopu. Ali pa gor priklopiš disk, ki je formatiran v NTFS in izveš takoj
wink-1.gif
 

Kibibi

ubloonie
20. jul 2007
3.291
0
36
Ok, bom pogledala, če v navodilih kaj piše, ko pridem do njih.

Kaj pa kakšni konkretni predlogi, kater zunanji disk priporočate?

P.S. Na netu našla The file system supports the format FAT16, FAT32 and NTFS
 
Nazadnje urejeno:

cizy

Fizikalc
21. jul 2007
6.976
64
48
Čisto ok je ta. Zdaj se bo sicer našel nekdo ki bo rekel da WD-ji crkujejo fuL ampak se jih napram ostalim tudi proda fuL.
grin1.gif
 

C152SLO

Fizikalc
21. avg 2007
1.444
1
36
V Hoferju je bil 2 TB za 149€ ... če sem pravi videl ... preveri saj te nič ne stane
 

Kibibi

ubloonie
20. jul 2007
3.291
0
36
Ker ima najdlje garancijo?
grin1.gif
A med prvim in zadnjim je pa razlika samo v velikosti diska, če sem prav razumela?
 

cizy

Fizikalc
21. jul 2007
6.976
64
48
Prvi in zadnji sta enaka. Garancije pa imajo mislim da vsi 24 mesecev.
smile-1.gif
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Če sem prav opazil v letaku od leclera se en WD 1TB prodaja za 80€ oz. za 70€ (z bonusom).....je tale zadeva o.k.?
 

Alioth

Pripravnik
8. avg 2007
469
7
18
Hofer in za večino tehnične robe garancijo 3 leta. Pri njih kupljeni diski so BP, imam jih vsaj 5, vsi vrez problema.