Kupujem fotoaparat do XX eur, katerega priporočate ?

19. jul 2007
2.756
1.479
113
Citat:
Uporabnik mr_ pravi:
Kaksna je razlika pri Sonyu med alfa serijo in nex?

Gledam nekaj v smeri zamenljivih objektivov, zelja je f1,8. SLR odpade zaradi teze in sem sit ga nosit v hribe, kolo, morje, po mestu....2 uri se gre, cel dan mi je pa prevec. Vzel bi tudi rabljeno, cena pa.....cim manj
smile-1.gif


Zgoraj omenjeni a5000 zgleda OK, objektivi so na voljo? Kaj je na voljo pri Panasonicu v teh zahtevah?

imam a5000 s stock objektivom za € 300
soliden nakup, malo pogrešam zoom, dosti kompakten (ga dam kar v kratke hlače s stranskim žepom), velikost senzorja naredi svoje, to je bilo tudi to kar sem iskal pri fotoaparatu

objektivi so dragi (sem gledal tele, pa ni šans 600 € +, se dobi edino fix f1,8 za pametno ceno, samo nisem se kupil)

sem se zagrel pred tem za RX100 pa finačno ni bila opcija

če sem prav gledal, so nex starejši, novejši so alfa, objektivi (bajonet) so pa isti
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
No ja... α100, α200, α230, α290, α700, α850 α900
Potem je prišel NEX.
Razlike so v velikosti bajoneta, stare Alphe imajo A bajonet, Nex-pa E, tako kakor novejše alphe.
Če je do A 77 II še bilo možno uporabiti 20+ let stare objektive, je sedaj pri E seriji to možno samo preko adapterja

 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.468
804
113
Alfa serija je naslednik programa Konica Minolta, katerega je Sony kupuil 2006. Zgoraj so naštete nekatere kamere tega programa, ki so DSLR. Ne pozabimo še α-33, α-65 ipd, ki so bili SLT - s prizmo in polprosojnim zrcalom.
NEX je od samega začetka EVIL kamera; take imajo, ker ni zrcala, drugačno geometrijo. Zato so kamere in fotoaparati (lahko) manjši.
Glavna razlika med A in E bajonetom je v podpori mehanični zaklopki, mehaničnemu zoomu in razdalji do filma; A podpira prvo, drugo in računa, da je od bajoneta do "filma" cca 4,5 cm. E ne podpira ne prvega ne drugega in računa, da je do "filma" 18 ("E"ighteen) mm.
Na A bajonetu je mnogo več objektivov, plus vse od Minolte. Na E je veliko Zeiss robe (kar pomeni pol do eno ničlo zadaj).

Največ zabave pa je tako ali tako s kakim starim M42 objektivom in adapterjem.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.382
957
113
Obišči stran
Citat:
Uporabnik oriolus pravi:
No ja... α100, α200, α230, α290, α700, α850 α900
Potem je prišel NEX.
Razlike so v velikosti bajoneta, stare Alphe imajo A bajonet, Nex-pa E, tako kakor novejše alphe.
Če je do A 77 II še bilo možno uporabiti 20+ let stare objektive, je sedaj pri E seriji to možno samo preko adapterja

zmaga.gif


To vse vem, ampak še vedno je Alfa 5xxx le "naslednik" Nex-5 serije, bajonet gor ali dol
smile-1.gif
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Da ne bo zmede - razlike med DSLR, brezzrcalnimi in kompakti so, in to kar precejšnje. (pišem predvsem za Sony)
Mirno lahko zapišem, da je serija RX naredila na področju kvalitete fotografije kar manjšo 'revolucijo',
Zakaj: brez velikih torb in težkih objektivov, so lahko posnetki enako dobri kakor ob uporabi vse opreme, velikokrat težke nekaj kg., aparat pa nosimo v srajčnem žepu.

Imam RX100-2, Alpho 77 in 55, v omari pa še Minolto 7D in zbirko objektivov od 8 do 500mm, pa še nekaj m42z adapterjem povrh.
In zadnje dve leti se vsa steklovina praši, RX 100-2 pa potuje z menoj...
Le v primerih, ko vem, da bom potreboval kaj 'daljšega', vzamem alpho in 70-400 G.

Ker pa je naslov "Boljši kompakt" mislim, da je na vrhu izbire RX 100, kljub temu, da nima veliko zooma.
V kolikor pa višja kvaliteta posnetkov ne igra velike vloge, so seveda 'ultrazoomi' dobra izbira za skoraj vsakega. Razlike v kvaliteti posnetkov pa velika večina gledalcev, če niso pravi fotografi, sploh ne bo opazila.

LP
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.382
957
113
Obišči stran
zmaga.gif


En izmed razlogov da sem se takrat odločil za RX100 je bil tudi tvoj test le-tega
wink-1.gif


In je še vedno v omari, kadar slikam še s čim drugim kot telefonom... Ostalo steklovino pa sem prodal že pred leti. Nekako ne opraviči lomljenje križa končnega outputa, sploh pri nas amaterjih
smile-1.gif
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.885
2.355
113
F pri boljsih kompaktih vidim, da gre do 1.8. Zasledil pa sem, da naj bi to bil ekvivalent 2.x pri klasiki. Isto sem zasledil za mm pri objektivih.
Kaj je misljeno kot klasika? DSLR?
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Eno vprašanje. Kako lahko aparat s 16mm diagonalo ccd-ja, mini flešom in brez navoja za polarizator nadomesti resen slr?
Pa ne pametujem, ampak resno vprašam, ker me zanima. Nekako verjamem, da na daljših goriščnicah ne trpi kvaliteta, ampak pri širokem kotu, dosvetljevanju, makru...?
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Se strinjam, da je diagonala tipala problem, posebej ob primerjavi z FF, nekaj malega je tu kvaliteta leč in F 1.8 v pomoč, vendar ne dovolj za 'pipetkarje' ali celo studijske fotografe.

Ostalo pa je rešljivo in kreativnost ni več problem:

- navoj fi49 je pri adapterju VFA 49R1 (preskusil sem vse vrste filtrov, polarizacijskega in tudi IR, aparat nima blokade pred tipalom)

- za macro posnetke uporabim dodatno iskalo ( https://www.foto-klik.si/sl/lcd-iskalo-za-video-dslr-fotoaparate-meike-za-3-zaslone-16-9-17398 ),
to je še posebej uporabno z mojim aparatom, ker lahko zaslon obrnem za 90°, spredaj pa Raynox 150 ali 250, manjši problem tukaj je vinjetiranje, vendar se to lahko odreže

- RX100II ima sanke za bliskavico, standardni priklop (ne Minolta), ki lepo deluje, v mojem primeru je to neka stara bliskavica Cullmann, seveda pa ni govora o TTL

Toliko. Če te še kaj zanima, pa kar zapiši, rad odgovorim (kadar ne gre za provociranje
wink-1.gif
)

LP
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.302
953
113
Celje
Obišči stran
Sem tudi sam kakšnih 5 let nazaj iskal nekaj "za potovanja" in sem takrat mislim da celo po nasvetu "guardy"ja nabavil mirrorless Sony NEX. Zadeva odlična, ampak zadnjih nekaj let je bil samo v omari. In sem ga pred časom prodal.
Danes 99,9% uspem poslikati s telefonom, ki je vedno pri roki.

Ostane pa tistih 0,1%, ko pa s telefoni ne gre. Ali se objekt prehitro premika ali pa v slabih svetlobnih pogojih. Še najtežje, ko je oboje na kupu. Ne vem. Sam bi rad imel nekaj tudi za ta del, po drugi strani pa investicije ne morem upravičiti
redface-1.gif
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
oriolus, te prosim za nasvet
potrebujem en fotoaparat, amaterska raba, slikanje znotraj, zunaj makro in morda slika pokrajine. Kaj priporočaš za takšno rabo?
canon d300 sem upokojil zaradi slabe baterije, zadnja leta se je slikalo samo s telefonom, kjer pa je makro zelo švoh.
Hvala za pomoč
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Moram te razočarati - zadnje tri leta sploh ne spremljam tehnologije, tako da bi bil vsak moj nasvet le ugibanje.
Lahko pa ti priporočim stran http://snapsort.com/ , kjer je možno filtrirati in dobiti rezultat (izbor), ki je po mojih nekdanjih izkušnjah dovolj zanesljiv, če seveda prebereš vse kar upoštevajo. Pri nekaterih primerih manjka točkovanje kakšne od značilnosti in aparat neupravičeno pristane nižje, kakor bi si zaslužil.

LP
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.382
957
113
Obišči stran
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Sem tudi sam kakšnih 5 let nazaj iskal nekaj "za potovanja" in sem takrat mislim da celo po nasvetu "guardy"ja nabavil mirrorless Sony NEX. Zadeva odlična, ampak zadnjih nekaj let je bil samo v omari. In sem ga pred časom prodal.
Danes 99,9% uspem poslikati s telefonom, ki je vedno pri roki.

Ostane pa tistih 0,1%, ko pa s telefoni ne gre. Ali se objekt prehitro premika ali pa v slabih svetlobnih pogojih. Še najtežje, ko je oboje na kupu. Ne vem. Sam bi rad imel nekaj tudi za ta del, po drugi strani pa investicije ne morem upravičiti
redface-1.gif

Točno to sem naredil sam, prodal vso DSLR že pred leti ko so mirrorles šele bili v nastajanju, po tem sem prodal tudi to, sedaj pa imam v omari RX100, za 99% časa pa uporabljam iPhona.

Verjetno pa sam nikoli nebi imel dslr/dslm zadev, če bi že v štartu bili fotiči na telefonih taki kot danes. Za splet in za moj portal je telefon danes več kot dovolj.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Tudi to ti ne morem svetovati - macro me ne zanima, čeprav imam zanj vso opremo.
Verjetno pa je RX 100 boljši od večine telefonov.