Kriptovalute (tehnologija, trgovanje, borze...)

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.159
2.256
113
Sklepam da je pomemben podatek tudi če si prej kaj trejdal? Ti se omejuješ samo na podatek kaj se zgodi če ti ne trejdaš več dalje? Kaj pa si delal februarja? aprila? marca?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.159
2.256
113
Pa to gre pri nas vse... glej zakon ki ga je sprejela Bratuškova (70% obdavčitev neprijavljenega premoženja)... v kolikor je v "interesu širše javnosti" se lahko sprejme retroaktiven zakon... Ugibaj 2x, a je v interesu širše javnosti da se obere kritobogataše? Definitivno da je. Sicer pa mislim da tukaj ne gre za noben zakon pri pobiranju teh davkov iz kriptovalut. Vprašanje je zgolj kako bo FURS to tretiral, ali je šlo za dejavnost ali ne. Tukaj pa koliko je razbrati iz vseh teh opisov in navodil bo zopet v roki inšpektorja. Zopet nikjer ne piše FIKSNO koliko (v številki) transakcij se šteje kot dejavnost in koliko se šteje kot osebno naložbo fizične osebe? Neki butasti primeri so ven dani in to je to. Ti to nič ne pomaga po mojem mnenju.
 

B81

22. jul 2007
34.514
8.959
113
Tu bi drzava res lahko pokasirala. Lepo bi obdavcila vsa nakazila od kriptovalut oz. menjalnic z npr. 10% in dovolila odprtje racunov tujcem (ne vem, ce to gre ali ne). Seveda z obveznim porocanjem, ce si si nakazal iz menjalnice (Zdi se mi, da je to nekdo ze predlagal, menda s 5%).

Vsi bi bili srecni, mogoce bi prisel tudi denar iz tujine, tako pa se bo skrivalo in neke OSh. firme odpiralo. Kompliciramo, kjer se le da. fakinbonksmajli
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.159
2.256
113
Ne gre pri nas nič ker mi smo svetske budale, najvecji postenjaki in... edine budale v EU smo oz. eni redkih ki ne sprejmemo davčne abolicije. Določiš rok do kdaj je samoprijava možna, določiš stopnjo davka in je to to. Kapital se preseli nazaj, vsi imamo kaj od tega. Sem enkrat gledal številke za Italijo in Avstrijo se mi zdi... nore cifre...
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Že 2x sem vprašal čist enostavno vprašanje, pa zgleda nobeden ne ve???? in to na Alterju!!!
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.831
727
113
www.jernej.org
Če to ni tvoja dejavnost (kar očitno ni, če nisi nič trgoval), potem tukaj (kolikor so meni jasne stvari) ni popolnoma nič davka. Je pa tukaj vprašanje, kdaj trgovanje s kriptovalutam začne veljati kot dejavnost. Kje je tista meja... v dokumentu, ki ga je furs objavil pred tedni so našteti več ali manj ekstremni primeri... ne pa nekaj srednjega. Očitno bodo vmesne primere reševali enega po enega osebno.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.159
2.256
113
Je pa tukaj vprašanje, kdaj trgovanje s kriptovalutam začne veljati kot dejavnost.
Na to vprašanje najbrž nima noben odgovora saj je to v rokah vsakega posameznega inšpektorja da on presodi in to bo šele čez čas praksa pokazala (najbrž bodo inšpektorji dobili kakšna interna navodila).... In koliko jaz zdaj razumem Cash-a bi rad od nas fiksen odgovor v smislu: Lahko opraviš toliko in toliko transakcij v X mesecih in ne boš obdavčen, če storiš transakcijo dodatno se šteje vse kot dejavnost...

Torej Cash, po domače, če nisi v preteklosti trgoval s kriptovalutami in če kupiš sedaj teh BTCjev za 5k (ena transakcija) in narediš iz tega ven 12k (ena transakcija) ne boš obdavčen. Sem prepričan v to. Če pa si lani drkal s temi ICO-ti na dnevni ali tedenski bazi (kupoval, prodajal) ter zdaj dokupiš še te BTC-je pa zna da se ti bo vse skupaj štelo kot dejavnost če je tega bilo dost...

PS:. Pa ne me zdaj prosim napast, to je zgolj moje mnenje ki sem si ga ustvaril ob branju vseh teh pojasnil in ostalega...
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
To ni moja "dejavnost" več od novega leta...prej sem pa od junija pa do novega leta kar nekaj pretrejdal (večinoma v minus, bedak, sam spet ne vem, če je to bila dejavnost, ker bedaki nikjer niso napisali do koliko trejdov na dan se gre za dejavnost), vendar sem bil na novo leto konkretno v plusu, kar pa se je do danes spremenilo konkretno v minus. Vendar me to ne skrbi...bolj me zanima za v naprej.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Torej, bomo v primeru "malega" trejdanja morali vedno imeti "rezervo za davek", ker se gospa država ne more zjasniti, kdaj se naj bi plačalo in kdaj ne? Butale :rolleyes:
Sicer jaz ne bom več trejdal, ker se mi niti ne da, niti ne obvladam scene, kar sem videl iz mojih bivših trejdov, kateri so skoraj vsi bili mimosun (samo enkrat sem naredil en dober trejd, ko sem profitiral 600€ v enem dnevu, sem pa na drugih popušil vse to, plus dodatno in če ne bi nič trejdal, bi bil sedaj v plusu.
 
Nazadnje urejeno:

B81

22. jul 2007
34.514
8.959
113
Nima smisla. Ko sem pozabil, da sem prodal btc, sem naredil najvecji biznis, ker je potem zrasel :)
 

cnpod

Pripravnik
20. okt 2013
540
6
18
Saj ne paničarim, moj pogled v bližnjo kripto prihodnost sploh ni črnogled. Samo preverjam, če sem edini optimist. ;-)
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Od kolega punca je delala prek s.p za bitkojne v LJ, pa so jo skenslali-pa ne samo nje, večino podobnih pogodbenikov..
 

uuu

Fizikalc
19. jun 2010
1.766
14
38
Je še kdo tukaj, ki verjame v rast kripto valut v letu 2018??

V rast vseh kriptovalut ne verjamem in mnoge bodo propadle, nekaj jih bo pa zagotovo vleklo voz tehnologije naprej in tega ni mogoče več ustaviti.

Trenutno se sicer odvija dobro organizirana "vojna" proti blockchain tehnologiji in predvsem proti vodilnemu bitcoinu, ki pa iz teh "bitk" postaja le vedno močnejši.
Ne se osredotočati samo na spremljanje tečajev, ki so pravzaprav manj pomembni indikatorji, ampak tudi na vse ostalo, kar se s tehnologijo dogaja.

Če smo preživeli izredno slabo leto 2014 (pa tudi naslednji dve leti 2015 in 2016 nista bili dosti boljši) bomo tudi tega :evil: