Kovinski zvok ob odvzemu plina

Lateral

Fizikalc
31. mar 2008
1.771
33
48
Pojavljati se mi je začel "kovinski" rotirajoč zvok za cca. 2 sekundi, kadar se avtu na hitro odvzame plin. Najbolj slišno je recimo na mestu, ko se iz prostega teka dvigne obrate na 2000+ in takoj spusti plin. Zvok se pojavlja tako med vožnjo, kot na mestu in nima veze, ali je stisnjena sklopka ali ne.

En nasvet je bil sklopka alternatorja. Mogoče še kakšen predlog, preden pustim avto na servisu?

Avto: Škoda Octavia 1.9TDi 81kW ASV
 

Lateral

Fizikalc
31. mar 2008
1.771
33
48
Klimo imam vedno na AUTO, je pa to delal poleti in tudi zdaj pozimi pri -10, ko kompresorja ne žene. Ali ga? Lahko probam čisto izklopit ventilacijo...
 

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
Mogoče tista mrežica ki gre iz kolektorjev na avspuh....še to poglej. Ne vem kako točno se že reče - pregibna cev oz. nekako tako.
 

Narodnjak

Majstr
20. jul 2007
10.254
269
83
38
Ljubljana
Gibljiva cev?
smile-1.gif
 

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
Citat:
Uporabnik Narodnjak pravi:
Gibljiva cev?
smile-1.gif

nekako tako ja...pa prepletena je...sej mehanik bo že znal pogledat....mnogokrat se ob določeni resonanci prav takšen zvok,kot ga je avtor teme opisal sliši.
 

plexix

Fizikalc
10. sep 2007
902
152
43
Zdravo!

JAz sem na Octavii 1 imel problem s nosilcem izpuha, je odpadel nekje na sredini in je potem del lonca oz. konzole tolkel po plehu spodaj.

Smo dvignili, pa varilni aparat, pa je bilo OK.

Lp,
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Če sklopka alterantorja še ni bila menjana (ima ima avto prek 100 jurjev kilometrov) sem 99 % da bo ravno ona.

A slišiš tak zvok tudi ob vžigu avta?

Pri popoldancu te pride 90 EUR z menjavo (tako da se na uradnem servisu pozanimaj koliko te pride tam)...dela je za cca. 20 minut.

Bo pa pomagalo da spraviš enega, da ti trajba glas, ti pa poslušaj na motorju od kje prihaja zvok.
 

Lateral

Fizikalc
31. mar 2008
1.771
33
48
Avto ima 280kkm in ni bilo na motorju še nič menjano, razen redni in glavni servisi + akumulator.

Dvomim, da je izpuh (čeprav nekje na sredini spušča), ker se sliši vrtenje. Verjetno bo res sklopa alternatorja... Kako nujna je menjava?

Aja, pri vžigu ni tega zvoka...
 
Nazadnje urejeno:

neo32

Pripravnik
23. okt 2010
635
0
16
Citat:
Uporabnik Lateral pravi:
Avto ima 280kkm in ni bilo na motorju še nič menjano, razen redni in glavni servisi + akumulator.

Dvomim, da je izpuh (čeprav nekje na sredini spušča), ker se sliši vrtenje. Verjetno bo res sklopa alternatorja... Kako nujna je menjava?

Aja, pri vžigu ni tega zvoka...

Sčasoma ti lahko jermen odtrga (mikro jermen), vendar prvo preveri, da ne boš menjal brezveze tako kot jaz, na koncu je pa škripal zobati jermen (ja prav ste slišali).
 

neo32

Pripravnik
23. okt 2010
635
0
16
Aja še nekaj, če bo slučajno jermenica za zamenjat (t.i. sklopka alternatorja) jo poišči pri Adelu, kjer imajo original INA jermenice, katere so bile prva vgradnja pri večini VAG grupe (če ne celo pri vseh, nisem ziher) cena je pa okoli 30 €. Sicer se sedaj kode razlikujejo, ampak bo po katalogu poiskal novo kodo jermenice, ki ustreza tvojemu motorju. Za zamenjavo je pa potrebno sneti alternator, načeloma bi šlo tudi če je alternator še na avtu, ampak se precej jebeš, če nimaš pravega orodja.
 

plexix

Fizikalc
10. sep 2007
902
152
43
Zdravo!

Ja, no za preveriti je, če je izpuh. Jaz sem tudi hodil večkrat do serviserjev, pa nismo ugotovili kaj je, ko sem slučajno enkrat od zadaj pri avtu nekaj glede in z nogo malo zamajal izpuh, pa se je slišal čisto kovinski zvok.

Lp,
 

Lateral

Fizikalc
31. mar 2008
1.771
33
48
Spet jaz.
Ob glavnem servisu je bila zamenjana jermenica alternatorja in zvok ni izginil. Potem sem menjal gibljivo izpušno cev in ravno cev za katalizatorjem (katalizator so preverili in je ok). Ob menjavi gibljive cevi se je zvok res malenkost utišal, vendar je še vedno prisoten.

Se pa zvok še bolj sliši, če se odpre box za zračni filter oz. se sliši kot da zvok prihaja iz sesalne cevi. Še kakšen predlog?
smile-1.gif
 

Lateral

Fizikalc
31. mar 2008
1.771
33
48
Evo, sem malo po youtubu iskal in ugotovil, da zvok pozroča wastegate (wastegate flutter). Je to kaj škodljivo za motor?

Zvok je tak, vendar tišji
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.887
113
Polomljena vzmet v wastegate batku, ventil v turbini ali pa je težava z nadtlakom. Ni ravno normalno da tako ropota. Če je recimo kaj polomljeno potem ti lahko ne zapira turbine (edit: ne odpira wastegate ventila ki sprošča pritisk) posledično je prevelik tlak in bo motor šel v franže!
grin1.gif
 
Nazadnje urejeno: