Covid-19 Koronavirus - začasno čakanje na delo, dopust, odpovedi pogodb...

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Evo vam od moje računovodkinje:

V nadaljevanju predstavljamo ukrepe z davčnega področja, ki so določeni v interventnih zakonih z dne 20.3. in 2.4.2020, in se nanašajo na samozaposlene:

I. DAVKI:

1. Rok za oddajo letnega obračuna DohDej se iz 31.3.2020 prestavi na 1.6.2020. Rok za plačilo obveznosti ostaja 30 dni od oddaje obračuna.

2. Ne plača se obroka akontacije dohodnine, ki zapadeta v plačilo 10.5. in 10.6.2020 (obrok, ki zapade v plačilo 10.4.2020 mora zavezanec poravnati). Se pa neplačani obroki predhodne akontacije dohodnine oziroma akontacije dohodnine ne štejejo za obračunane.

3. Za akontacije davka tudi ostalih mesecev lahko zavezanec:

§ vloži vlogo za znižanje predhodne akontacije davka (kot lastni dokument preko eDavkov ali po elektronski pošti)

§ zaprosi za odlog plačila davka (npr. za akontacijo ki zapade v plačilo 10.4.) za čas do dveh let ali plačilo davka v največ 24 mesečnih obrokih v obdobju 24 mesecev, zaradi izgube sposobnosti pridobivanja prihodkov zaradi epidemije virusa COVID-19.

II. MESEČNI TEMELJNI DOHODEK:

Na FURS je treba poslati posebno izjavo, ki bo prek eDavkov (na spletu ali mobilni aplikaciji) na voljo od 14.4.2020 dalje. Skrajni rok za oddajo izjave je 31.5.2020:

§ če bo izjava vložena do 18.4.2020 za marec, bo nakazan denar na TRR 25.4.2020,

§ če bo izjava vložena od 19.4. do 30.4.2020 za marec ali april ali marec in april skupaj, bo nakazan denar na TRR 10.5.2020,

§ če bo izjava vložena od 1.5. do 31.5.2020 za marec ali april ali maj ali dva ali tri od navedenih mesecev skupaj, bo nakazan denar na TRR 10.6.2020.

Pogoji za dodelitev temeljnega dohodka v višini

§ 350 evrov za mesec marec, če imajo vsaj 25 odstotkov upada prihodkov glede na februar

§ 700 evrov za meseca april in 700 evrov za maj 2020, če imajo v aprilu ali maju 2020 vsaj 50 odstotkov upada prihodkov glede na februar 2020.

Davčni dolg?
Do izplačila mesečnega temeljnega dohodka ne bodo upravičeni, če imajo na dan uveljavitve tega zakona neplačane zapadle davčne obveznosti.

III. PRISPEVKI ZA SOCIALNO VARNOST

1. Odlog prispevkov za socialno varnost (samozaposlenih, ki nimajo drugih zaposlenih), ki zapadejo v plačilo v mesecu aprilu, maju in juniju 2020 bo avtomatičen, brez vloge. Odložene prispevke mora zavezanec poravnati najkasneje do 31. 3. 2022. Lahko pa jih plača tudi prej. Izjema so neplačniki po stanju na dan 28.2.2020 (dolg morajo poravnati do 6.4.2020).

2. Oprostitev plačila prispevkov za socialno varnost – na FURS je treba poslati izjavo (ista kot za dodelitev mesečnega temeljnega dohodka). Oprosti se lahko prispevke za marec od 13.3.2020 dalje (ki zapadejo v plačilo 20.4.), april (ki zapadejo v plačilo 20.5.) in za maj (ki zapadejo v plačilo 20.6.). Če želijo oprostitev za marčevske in aprilske prispevke, morajo izjavo prek eDavkov poslati do 30.4., za majske prispevke izjavo pošljejo do 31.5.

Pogoj:
isti pogoji kakor pri dodelitvi mesečnih temeljnih dohodkov

Davčni dolg? Do oprostitev plačila prispevkov za obvezna socialna zavarovanja ne bodo upravičeni, če imajo na dan vložitve vloge neporavnane zapadle davčne obveznosti.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
Ja... Jest sem včeraj ali predvčerajšnjim ko sem tole prvič videla dala prošnjo za odlog plačila akontacije za april. To je treba posebej prositi, za ostale mesece ne...

Prispevkov ni treba zdaj nobenih plačati. Ne za marec ne za april ne za maj, ampak to je samo odlog v kolikor se ne poda upravičene izjave. Konur bodo odpisali prispevke, jih bodo pa max za 2,5 meseca. Za vsak mesec bo treba posebej prositi. Prvi polovico marca bo treba pa se vseeno enkrat plačati.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.151
3.163
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
To ni čakanje...
Sam najbolj veš v kakšni kondiciji je firma. Reši diplomatsko ali pa razmišljaj o novim zmagam naproti.

Če ni še vojska ne vzame, ampak določeni bodo te razmere lepo izkoriščali.

In vse premalokrat se izpostavi: socialna pomoč in solidarnost je lahko za preživetje in osnovne potreb, ne pa za "ohranjanje trenutnega socialnega statusa".

Se zelo strinjam, samo...
Ah, potreboval sem par dni, da sem priklical poslovne partnerje, kolege...
Vsi na čakanju in 80%, ampak, 20% pa dobijo od firme (na razne načine)... Tudi naša ima "kondicijo"...
Je pa res, najboljše počasi in diplomatsko...
Hvala!
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Evo vam od moje računovodkinje:

V nadaljevanju predstavljamo ukrepe z davčnega področja, ki so določeni v interventnih zakonih z dne 20.3. in 2.4.2020, in se nanašajo na samozaposlene:

I. DAVKI:

1. Rok za oddajo letnega obračuna DohDej se iz 31.3.2020 prestavi na 1.6.2020. Rok za plačilo obveznosti ostaja 30 dni od oddaje obračuna.

2. Ne plača se obroka akontacije dohodnine, ki zapadeta v plačilo 10.5. in 10.6.2020 (obrok, ki zapade v plačilo 10.4.2020 mora zavezanec poravnati). Se pa neplačani obroki predhodne akontacije dohodnine oziroma akontacije dohodnine ne štejejo za obračunane.

3. Za akontacije davka tudi ostalih mesecev lahko zavezanec:

§ vloži vlogo za znižanje predhodne akontacije davka (kot lastni dokument preko eDavkov ali po elektronski pošti)

§ zaprosi za odlog plačila davka (npr. za akontacijo ki zapade v plačilo 10.4.) za čas do dveh let ali plačilo davka v največ 24 mesečnih obrokih v obdobju 24 mesecev, zaradi izgube sposobnosti pridobivanja prihodkov zaradi epidemije virusa COVID-19.

II. MESEČNI TEMELJNI DOHODEK:

Na FURS je treba poslati posebno izjavo, ki bo prek eDavkov (na spletu ali mobilni aplikaciji) na voljo od 14.4.2020 dalje. Skrajni rok za oddajo izjave je 31.5.2020:

§ če bo izjava vložena do 18.4.2020 za marec, bo nakazan denar na TRR 25.4.2020,

§ če bo izjava vložena od 19.4. do 30.4.2020 za marec ali april ali marec in april skupaj, bo nakazan denar na TRR 10.5.2020,

§ če bo izjava vložena od 1.5. do 31.5.2020 za marec ali april ali maj ali dva ali tri od navedenih mesecev skupaj, bo nakazan denar na TRR 10.6.2020.

Pogoji za dodelitev temeljnega dohodka v višini

§ 350 evrov za mesec marec, če imajo vsaj 25 odstotkov upada prihodkov glede na februar

§ 700 evrov za meseca april in 700 evrov za maj 2020, če imajo v aprilu ali maju 2020 vsaj 50 odstotkov upada prihodkov glede na februar 2020.

Davčni dolg?
Do izplačila mesečnega temeljnega dohodka ne bodo upravičeni, če imajo na dan uveljavitve tega zakona neplačane zapadle davčne obveznosti.

III. PRISPEVKI ZA SOCIALNO VARNOST

1. Odlog prispevkov za socialno varnost (samozaposlenih, ki nimajo drugih zaposlenih), ki zapadejo v plačilo v mesecu aprilu, maju in juniju 2020 bo avtomatičen, brez vloge. Odložene prispevke mora zavezanec poravnati najkasneje do 31. 3. 2022. Lahko pa jih plača tudi prej. Izjema so neplačniki po stanju na dan 28.2.2020 (dolg morajo poravnati do 6.4.2020).

2. Oprostitev plačila prispevkov za socialno varnost – na FURS je treba poslati izjavo (ista kot za dodelitev mesečnega temeljnega dohodka). Oprosti se lahko prispevke za marec od 13.3.2020 dalje (ki zapadejo v plačilo 20.4.), april (ki zapadejo v plačilo 20.5.) in za maj (ki zapadejo v plačilo 20.6.). Če želijo oprostitev za marčevske in aprilske prispevke, morajo izjavo prek eDavkov poslati do 30.4., za majske prispevke izjavo pošljejo do 31.5.

Pogoj:
isti pogoji kakor pri dodelitvi mesečnih temeljnih dohodkov

Davčni dolg? Do oprostitev plačila prispevkov za obvezna socialna zavarovanja ne bodo upravičeni, če imajo na dan vložitve vloge neporavnane zapadle davčne obveznosti.

A pogoj za vračilo pa je izpustila? Saj veš, tisto glede na polletja 2019? :)
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Misliš promet 2020 VS 2019? Saj jim bilanca to ven vrže da si toliko več zaslužil v celem letu, pol pa te pozovoje k predložitvi.
 

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
Tako enostavno pa tole ne bo. Bilanca namreč ni polletna. Glede se pro polelletje obeh let
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Saj pa se vse sproti sporoča po mesecih. To pa je res problem primerjati dve polletji. Kot sem rekel, če ne bodo tega kontrolirali računalniško bodo pa to delali študenteki.
 

JakeOnBreak

Majstr
18. jun 2012
730
296
63
Saj pa se vse sproti sporoča po mesecih. To pa je res problem primerjati dve polletji. Kot sem rekel, če ne bodo tega kontrolirali računalniško bodo pa to delali študenteki.
Ja za "normalne" spje. Kaj pa normiranci? Tam pa drugega kot obračuna na koncu leta ne poročaš. Če posluješ izključno negotovinsko tudi davčne blagajne nimaš.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
Saj pa se vse sproti sporoča po mesecih. To pa je res problem primerjati dve polletji. Kot sem rekel, če ne bodo tega kontrolirali računalniško bodo pa to delali študenteki.

Ja pa jade... Tudi ko še nisem bila normiranec sem "poročala" samo 1x letno. In marsikateri spjevec tudi... Davčne blagajne nimam, ker ne delam s fizikalci. Če bodo hoteli vedeti, se bodo mogli malo bolj angažirati...
 
  • Všeč mi je
Reactions: JakeOnBreak

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Ja pa jade... Tudi ko še nisem bila normiranec sem "poročala" samo 1x letno. In marsikateri spjevec tudi... Davčne blagajne nimam, ker ne delam s fizikalci. Če bodo hoteli vedeti, se bodo mogli malo bolj angažirati...
99% bodo rešili programsko, ostali 1% bodo pa že ročno obdelali.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
Kamot nosim se 3jic ali kateri zdaj že mapce tja, niti za fascikle ni več robe... Ampak melo več truda bo pa treba, kot študente nad tabelce poslat, samo to sem hotela reči. Ne velik, ampak malo pa. Bi me pa zanimal procent. Če je 99 vs 1, je prva številka bolj verjetna za spjevce, ki prodajamo samo storitve in nam normirani sp zelo odgovarja, ker stroškov praktično nimamo. Veliko jih je najbrž tudi takih, ki so tako "zaposleni", ker druge oblike edinemu delodajalcu (spet ne rabiš davčne blagajne) ne dišijo in so res reveži. Pa imajo 2 muhi na en mah, k ne? Da še okoli tega težijo...

Peror
Potem pa v drugem nisi dosegel 20% presežka. Moras pa oboje izpolniti, da bi vracal
 
Nazadnje urejeno:

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
In kako sistem ve, da sem jaz v prvem polletju zaslužil več, če je končna bilanca manjša od lanskoletne?
Pozabljaš, da je kontrola možna tudi pri prejemnikih tvojih računov. Poleg tega če še nisi opazil, veliko davčnega nadzora deluje po sistemu prijav. Če bo bilanca nižja si precej na varni strani, nisi pa povsem.