Covid-19 Koronavirus - začasno čakanje na delo, dopust, odpovedi pogodb...

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.310
5.340
113
Nič... Pa tisto opozorilo, da je UTD prihodek, tudi ne...

Jaz bom pa zaprosila še za odlog akontacije, ki zapade čez par dni, in ob obračunu drugo leto poravnala vse, kar bom dolžna. To se tudi da, vidim. ne vem, zakaj bi zdaj to plačevala, če lahko drugo leto.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Po moje najboljše zaprositi za vse kar je možno, pa potem vračati, tudi če bo treba vse vrniti.
Lahko nas to pahne v hudo gospodarsko krizo, pa bodo zahteve še v bodoče bolj blage in ti je potem žal, da nekaj nisi vzel.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
Ja, na ta način nimaš kaj izgubiti. Zaprosiš, vmes pa vidiš kako se stvari odvijajo ter kakšna bo situacija in predvsem praksa. Verjamem da še bo vsaj 100 interpretacij raznih ustanov, od FURS-a do raznih ministrstev...
 

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
Nič... Pa tisto opozorilo, da je UTD prihodek, tudi ne...

Jaz bom pa zaprosila še za odlog akontacije, ki zapade čez par dni, in ob obračunu drugo leto poravnala vse, kar bom dolžna. To se tudi da, vidim. ne vem, zakaj bi zdaj to plačevala, če lahko drugo leto.

To da gre v prihodek ne bo posebej pisalo, saj gre vsaka drzavna pomoc in subvencija v prihodek.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver in Jabe

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.557
688
113
- jaz doma na čakanju, s službenim telefonom in povezavo do službenega računalnika, printerja in moram med tednom bit dosegljiv od 09.00-17.00. Hkrati pa moram 2 x na teden v službo, da porihtam, kar se od doma ne more...

Vem, 80% dobim...
Pa če povem šefici, da je to delo od doma in hočem 100%, se bo smejala... No, se je smejala...
Stisnit zobe, si mislit svoje?

To ni čakanje...
Sam najbolj veš v kakšni kondiciji je firma. Reši diplomatsko ali pa razmišljaj o novim zmagam naproti.

Če ni še vojska ne vzame, ampak določeni bodo te razmere lepo izkoriščali.

In vse premalokrat se izpostavi: socialna pomoč in solidarnost je lahko za preživetje in osnovne potreb, ne pa za "ohranjanje trenutnega socialnega statusa".
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
815
113
Če ni še vojska ne vzame, ampak določeni bodo te razmere lepo izkoriščali.
Recimo njegova šefica pa vsi navzgor, če je še kdo nad njo.
Razen seveda, če teh 80% ne plača firma straight iz svojega, potem je druga. Imam pa občutek, da je kajpace delavec na čakanju - mišljeno kot firma je zaradi COVID19 brez dela ali z zmanjšanim obsegom in namesto, da ga po sili razmer odpusti, ga da za ta čas na čakanje, plačamo pa davkoplačevalci solidarno. Ampak potem kajpace še vedno dela, doo pa dobi njegovo delo na naše stroške.

Prav imaš, eni bodo to lepo izkoriščali. Ampak saj je bilo to jasno že od samega začetka. Kdo je še dobil BMW zato, ker je bil pošten?
 
  • Wow
Reactions: navlixx

klekej

Majstr
26. jul 2007
5.364
263
83
33
Kaj se bolj splača pri d.o.o.-ju? 2 tedna v marcu koristiti dopust, ki ga itak moraš koristit vsaj 1x letno in si nakazati neobdavčenih 200€ (bo za 2 tedna cela vsota ali polovička?) in iti na čakanje od 1. 4.? Al od 16. 3. čakanje do nadaljnega? V tem primeru imaš krite vse ZPIZ prispevke. Kaj ste drugi naumili?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113

Priponke

  • FB_IMG_15860797427091755.jpg
    FB_IMG_15860797427091755.jpg
    151,9 KB · Ogledi: 150

Narodnjak

Majstr
20. jul 2007
10.253
269
83
38
Ljubljana
a je kje pri ukrepih za zaposlene navedeno kako je v primeru, da zaposleni še ni dobil 3 plač?
gre lahko na čakanje z zakasnitvijo (za nazaj) ?
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.343
383
83
Po 38. clenu so do oprostitve prispevkov za tri mesece upraviceni vsi(!) samozaposleni.
Potrebno je oddati izjavo "v skladu s 37. clenom".
V njej zapises, da ti €€€ letiijo na racun in da temeljnega mesecnega dohodka ne potrebujes, vendar v skladu s 1. odstavkom 38. clena uveljavljas oprostitev prispevkov.
Kaj gre lahko narobe oz. bomo spet pristali na sodiscu?
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Kje je objavljena tista zadnja dokončna verzija zakona, ki je bila sprejeta v DZ in bo tudi objavljena v Uradnem listu? Sem opazil, da sem do sedaj gledal prejšnje nepopolne verzije, ki so se spreminjale.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
Po 38. clenu so do oprostitve prispevkov za tri mesece upraviceni vsi(!) samozaposleni.
Potrebno je oddati izjavo "v skladu s 37. clenom".
V njej zapises, da ti €€€ letiijo na racun in da temeljnega mesecnega dohodka ne potrebujes, vendar v skladu s 1. odstavkom 38. clena uveljavljas oprostitev prispevkov.
Kaj gre lahko narobe oz. bomo spet pristali na sodiscu?
To so tvoje želje da bi bilo tako ali veš da boš v edavkih v izjavi imel možnost odkljukati da bi rad samo prispevke in da UTDja ne potrebuješ? :) Jaz razumem da kakor hitro boš to izjavo v edavkih podpisal boš deležen tako gratis prispevkov kot UTD-ja...
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.494
9.197
113
Samozaposlena oseba, ki ne more opravljati dejavnosti ali jo opravlja v bistveno zmanjšanem obsegu, je za mesec april in maj 2020 oproščena plačila prispevkov za vsa obvezna socialna zavarovanja v celoti.
Do oprostitve ni upravičena oseba, če ima na dan uveljavitve tega zakona neplačane zapadle davčne obveznosti.
Samozaposlene osebe morajo za uveljavitev upravičenja neplačila prispevkov predložiti izjavo, da zaradi epidemije COVID-19 ne more opravljati dejavnosti ali jo opravlja v bistveno zmanjšanem obsegu (to pomeni, da so prihodki v prvem polletju 2020 upadli za več kot 20 odstotkov glede na isto obdobje leta 2019 in v drugem polletju 2020 niso dosegli več kot 20% rast prihodkov glede na isto obdobje leta 2019).
Za posamezni mesec so upravičeni neplačila prispevkov, če izjavo predložijo najpozneje do konca meseca, za katerega želijo uveljaviti oprostitev plačila prispevkov, razen za mesec marec, za katerega lahko vložijo do konca aprila. Za uveljavljanje upravičenja oprostitve plačila prispevkov in za uveljavljanje mesečnega temeljnega dohodka se uporabi ista izjava.

Gre tukaj za lapsus in torej prispevki za marec so kot običajno in se jih tudi plača?