Covid-19 Koronavirus - začasno čakanje na delo, dopust, odpovedi pogodb...

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.309
5.340
113
tako ja... na čakanje si lahko dal že 16.3. in to je ena izmed tistih zadev, ki bo veljala tudi "za nazaj". kar se pač zdaj odločijo in sprejmejo glede tega, velja od 16.3.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
To mi je jasno da lahko damo na čakanje že zdaj ampak po novem mega zakonu bodo pogoji za čakanje bolj ugodni kot po starem? Torej se še lahko počaka do sprejetja novega zakona te dni če prav razumem? Sem tudi kontaktiral računovodkinjo in mi je bilo tako rečeno? Zdaj pa nevem kdo ima prav.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
To mi je jasno da lahko damo na čakanje že zdaj ampak po novem mega zakonu bodo pogoji za čakanje bolj ugodni kot po starem? Torej se še lahko počaka do sprejetja novega zakona te dni če prav razumem? Sem tudi kontaktiral računovodkinjo in mi je bilo tako rečeno? Zdaj pa nevem kdo ima prav.
Počaka s čim?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
Gremo po vrsti... Delavci katerih na d.o.o.-ju ne rabiš so itak že npr. od 18.3.2020 doma. Firma (d.o.o.) jim je takrat ali pa jim še bo vročilo sklep o čakanju. Tukaj pa se zadeva ustavi. Kaj pa zdaj? Komu in kam preko kakšnega obrazca boš ti javil da si dal delavca na čakanje? Govorim samo o tem da so drugačni pogoji če si dal delavca na čakanje v skladu z zakonom ki je že bil sprejet (prvi interventni zakon) v primerjavi z novim mega interventnim zakonom? Nevem, povej če veš, če imaš izkušnje, če imaš znanje. Sem prav tako govoril danes še z nekaj podjetniki pa nihče nima jasnega odgovra kako in kaj. Prav tako bo hitro tukaj 15. ko bodo plače in bo treba teh 80% ali koliko že dati delavcu plače. Kdo bo izvedel to nakazilo, na podlagi katerega obrazca/prijave?
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.557
688
113
Gremo po vrsti... Delavci katerih na d.o.o.-ju ne rabiš so itak že npr. od 18.3.2020 doma. Firma (d.o.o.) jim je takrat ali pa jim še bo vročilo sklep o čakanju. Tukaj pa se zadeva ustavi. Kaj pa zdaj? Komu in kam preko kakšnega obrazca boš ti javil da si dal delavca na čakanje? Govorim samo o tem da so drugačni pogoji če si dal delavca na čakanje v skladu z zakonom ki je že bil sprejet (prvi interventni zakon) v primerjavi z novim mega interventnim zakonom? Nevem, povej če veš, če imaš izkušnje, če imaš znanje. Sem prav tako govoril danes še z nekaj podjetniki pa nihče nima jasnega odgovra kako in kaj. Prav tako bo hitro tukaj 15. ko bodo plače in bo treba teh 80% ali koliko že dati delavcu plače. Kdo bo izvedel to nakazilo, na podlagi katerega obrazca/prijave?

Ti pa res vse mešaš, ali pa grozno mutiš.
Ste jim ali niste dali odločb o čakanju na delo?

Delavcem plače obračuna in izplača firma, v skladu z zakonom.

To o čemer se pogovarjamo tukaj je pa povračilo firmi in kaj mora firma narediti/zadostiti.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Gremo po vrsti... Delavci katerih na d.o.o.-ju ne rabiš so itak že npr. od 18.3.2020 doma. Firma (d.o.o.) jim je takrat ali pa jim še bo vročilo sklep o čakanju. Tukaj pa se zadeva ustavi. Kaj pa zdaj? Komu in kam preko kakšnega obrazca boš ti javil da si dal delavca na čakanje? Govorim samo o tem da so drugačni pogoji če si dal delavca na čakanje v skladu z zakonom ki je že bil sprejet (prvi interventni zakon) v primerjavi z novim mega interventnim zakonom? Nevem, povej če veš, če imaš izkušnje, če imaš znanje. Sem prav tako govoril danes še z nekaj podjetniki pa nihče nima jasnega odgovra kako in kaj. Prav tako bo hitro tukaj 15. ko bodo plače in bo treba teh 80% ali koliko že dati delavcu plače. Kdo bo izvedel to nakazilo, na podlagi katerega obrazca/prijave?

Ne ti, ne tvoji računovodje ne razumete zadev. Ne skrbi, sem bil v popolnoma enaki situaciji. Računovodje po večini nimajo pojma o aktualnih zadevah. Tudi na Zavodu na zaposlovanje prejšnji ponedeljek niso vedeli dosti o tem.

Torej - ti moraš tvojim zaposlenim izdati sklep, da si jih napotil na čakanje. Ta sklep izdaš po zakonu, ki je obstajal PREDEN je sploh obstajal Covid-19. To izdaš samo zaposlenim, tega ne pošiljaš nikamor, niti ne oddajaš v elektronski obliki.

Potem imaš pa možnost raznoraznih povračil sredstev. En zakon je že sprejet in v veljavi (o tem sem pisal jaz), en pa še bo (Megazakon).
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
Matko, kot prvo, mutim, morda. Jaz imam s.p. in zase sem se točno pozanimal in preštudiral. Imamo pa doma še eno firmo, ne jaz osebno, kjer pač hočem pomagati z informacijami.

Crash, hvala za informacije. Razumem jaz zadeve približno. Res da nismo nikoli odpuščali in dajali ljudi na čakanje zato je za nas to nekaj novega. Sicer pa razumemo dovolj da smo zaposlenim izdali sklep. Je pa res da mi ni jasno, kakor tudi ni ostalim kakor tudi ni računovodkinji, kje in pri kom sedaj uveljavljati ta povračila v skladu s prvim zakonom ki je že v veljavi ali v skladu z drugim zakonom ki bo slej kot prej v veljavi. Hotel sem pač povedati da je drugi zakon ugodnejši glede povračil zato mi ni jasno zakaj bi kdo kaj zahteval trenutno po prvem zakonu (če še ni). Pa ni mi jasno kaj si hotel povedati s tistimi 8-imi dnevi? Kaj bi moral kdo narediti v roku 8 dni? Hvala
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Seveda, sej hec je ravno v tistem "približno". Prejšnji teden sem okoli klicaril in vsi so vedeli "približno", kako je v resnici, pa praktično noben. Pa ni problem, da tega ne veva jaz in ti, ampak da tega ne vedo računovodje in niti na Zavodu za zaposlovanje, je pa absurdno. Potem so še tukaj mediji ki govorijo, kot da so zadeve že implementirane, čeprav niti približno še niso. Zaposleni nato mislijo, da jih nateguješ (primer). Recimo ena taka osnovna stvar (ki sem jo nekoč vedel, potem pa pozabil) je, da zakon velja šele naslednji dan po objavi v Uradnem listu, ne pa po sprejetju s strani parlamenta! Časovna razlika je pa komot 1 teden (in je tudi bila v primeru zakona ZIUPPP).

Če pa še odgovorim na tvoje vprašanje. Kam bo treba zadeve oddati po novem (Mega)zakonu, ne vem in niti ne bom ugibal. Po trenutno veljavnem zakonu ZIUPPP pa moraš obrazce izpolniti in oddati preko portala zadelodajalce.si (Zavod za zaposlovanje ima to načez). 8-dnevni rok začne teči za tem ko napotiš delavce na čakanje. Če si delavce na čakanje napotil preden je zakon stopil v veljavo, pa začne 8-dnevni rok teči od dneva veljavnosti zakona ZIUPPP.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
Ti je kopirala že Jabe:

Za uveljavljanje upravičenja oprostitve plačila prispevkov po tem členu in za uveljavljanje mesečnega temeljnega dohodka se uporabi ista izjava.

Ok zdaj pa če vklopim razum? Ista izjava? Torej če nisem upravičen do UTD ne bom smel podpisat ISTE izjave torej sem tudi za prispevke odpadel?

To, da se za oboje uporabi ista izjava (da ne oddajaš dveh), še ne pomeni, da moraš za oboje zaprosit, V nasprotnem primeru bi moralo pisat, da moraš za oboje zaprosit, pa tega ne piše.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
To, da se za oboje uporabi ista izjava (da ne oddajaš dveh), še ne pomeni, da moraš za oboje zaprosit, V nasprotnem primeru bi moralo pisat, da moraš za oboje zaprosit, pa tega ne piše.
Te razumem in si tudi sam želim da je tvoja teorija pravilna in moja napačna kajti to pomeni da sem potem jaz zraven vsaj pri prispevkih!
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
Osebe iz prvega odstavka tega člena morajo za uveljavitev upravičenja po tem členu predložiti izjavo v skladu z 37. členom tega zakona.
A TO SI NAMERNO SPUSTIL. 3 ODSTAVEK 38. ČLENA. ČE HOČEŠ UVELJAVLJATI ODPIS PRISPEVKOV, MORAŠ PASTI V POGOJE IZ 37. ČLENA. Da ne kopiram še enkrat, preberi zgoraj, kaj pa v 37. členu piše. Kar bo sicer danes ali kdaj sprejeto, je za počakati, ampak trenutno, če hočeš tudi SAMO odpid prispevkov, moraš ravno tako dokazovati, da imaš manjši promet. oboji za oboje SO ENAKI! ergo izjava je lahko ena in ista.
Sorry, ampak če piše, da uporabiš izjavo, ki je definirana v 37 členu (s pripadajočimi finančnimi pogoji, torej -20 +20), še na pomeni, da moraš zaprosit tudi za UTD, ko zaprosiš za oprostitev prispevkov. Samo definirano je, kateri obrazec uporabiš (in aktere finančne pogoje moraš izpolnjevat(. Istega kot za UTD.
Torej (kar pišem že od začetka, vsakič znova): za odpis prispevkom moraš izpolnjevat pogoj -20 +20. O tem ni dvoma. Niso pa enako definirani tisti, ki jim po statusu ti pravici pripadata (za prispevke so ohlapnejši pogoji po statusu) - ker so za UTD definirani posebej (34. člen), za prispevke pa posebej (1. odstavek 38. člena). Če ne bi bilo razlike po statusu, ne bi bilo dveh različnih definicij v dveh različnih členih.
Finančni pogoj (pad prometa ipd) ni isto kot pogoj po statusu (sp, kmet, popoldanc, kulturnik ipd).
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
Če pa še odgovorim na tvoje vprašanje. Kam bo treba zadeve oddati po novem (Mega)zakonu, ne vem in niti ne bom ugibal. Po trenutno veljavnem zakonu ZIUPPP pa moraš obrazce izpolniti in oddati preko portala zadelodajalce.si (Zavod za zaposlovanje ima to načez). 8-dnevni rok začne teči za tem ko napotiš delavce na čakanje. Če si delavce na čakanje napotil preden je zakon stopil v veljavo, pa začne 8-dnevni rok teči od dneva veljavnosti zakona ZIUPPP.

Hvala za enega redkih korektnih odgovorov. No mi smo poslali na čakanje z 17.3.2020, takrat vročili sklepe, nismo pa "še" nobenih obrazcev nikamor pošiljali...

A veš kateri obrazec je treba poslati tja na tisti portal?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
Sorry, ampak če piše, da uporabiš izjavo, ki je definirana v 37 členu (s pripadajočimi finančnimi pogoji, torej -20 +20), še na pomeni, da moraš zaprosit tudi za UTD, ko zaprosiš za oprostitev prispevkov. Samo definirano je, kateri obrazec uporabiš (in aktere finančne pogoje moraš izpolnjevat(. Istega kot za UTD.
Torej (kar pišem že od začetka, vsakič znova): za odpis prispevkom moraš izpolnjevat pogoj -20 +20. O tem ni dvoma. Niso pa enako definirani tisti, ki jim po statusu ti pravici pripadata (za prispevke so ohlapnejši pogoji po statusu) - ker so za UTD definirani posebej (34. člen), za prispevke pa posebej (1. odstavek 38. člena). Če ne bi bilo razlike po statusu, ne bi bilo dveh različnih definicij v dveh različnih členih.
Finančni pogoj (pad prometa ipd) ni isto kot pogoj po statusu (sp, kmet, popoldanc, kulturnik ipd).

Ja no, če ustrezaš -20 +20 pogoju pa avtomatsko ustrezaš UTD-ju. Pusti zdaj tistih -25% -50% -50%, tisto nas bo tako ali tako imela večina glede na februar 2020.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.309
5.340
113
BTW, kdaj pa se sprejema tole. Danes? Nekaj imam v glavi, da danes, a se je spet kaj prestavilo?
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Hvala za enega redkih korektnih odgovorov. No mi smo poslali na čakanje z 17.3.2020, takrat vročili sklepe, nismo pa "še" nobenih obrazcev nikamor pošiljali...

A veš kateri obrazec je treba poslati tja na tisti portal?

Vse poteka online. Najprej se moreš seveda registrirat na portal ... tam imaš nato vsa navodila. Ni offline obrazca, razen ene excelove datoteke, ki jo pa itak dobiš na portalu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
Hvala! Počakamo kaj bodo bluzatorji sprejeli danes jutri in postopamo drug teden v ponedeljek/torek...
 

kikach

Zelenc'
22. nov 2013
26
0
1
80% place na cakanju. To je od osebne osnovne place ali je omejeno navzgor s povprecno bruto plačo?
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.121
448
83
Citiram z rtvslo: "Podjetjem bo država pomagala tako, da bo v času epidemije namesto delodajalcev tako nadomestila plače kot tudi prispevke vseh zaposlenih na čakanju plačala država. Za delavce, ki v tem času delajo in prejemajo plačo, pa bo poravnala prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. "

Torej vsem, ki normalno delajo bo država pokrila prispevke. Zakaj to ne bi veljalo tudi za spje? Meni se sicer pozna cca 25%, ampak šele v marcu, tako da v tisti pogoj o zmanjšanju glede na februar ne padem, bi pa vseeno pokoristil brezplačne prispevke v primeru, če nam pripadajo. Če ve kdo kaj več, kar na plan z besedo :)