Koliko žepnine?

damo

Fizikalc
4. sep 2007
989
135
43
Imava otroke 7.5 in 9 let. Z ženo sva se odločila, da bi bilo dobro, da jima uvedema žepnino, z namenom, da se naučita ravnati z denarjem, malo pošparati, si kaj privoščiti itd. Ker sama nisma zapravljiva in sva si vse materialne stvari (mopedi, računalniki, avti, hiša, vikend itd...) v življenju sfinancirala sama, bi rada tako pripravila tudi otroke na življenje.

Sicer dobita od naju vse, kar rabita, tudi če si kaj zaželita, načeloma ni problem, saj sta pridna in dosti skromna, nista razvajena. Žepnina bi bila za zapravit kak eurček "za dušo" , ali pa za pošparat za kake večje stvari (ki jih boma itak sofinancirala midva).

Razmislila sva, da je pri tej starosti primeren znesek 10 eur/mesečno za vsakega. Potem so to zvedeli stari starši in rekli, da jima bodo tudi oni dajali po 10 eurov vsakem. Z ženo menima, da je 20€/mesečno preveč za takega otroka, prav tako pa tudi ni prav, da se navajajo na raznorazne finančne injekcije iz vseh strani.

Kaj menite tisti, ki že imate izkušnje s tem?
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.372
155
63
Pri nas je tako, da dobi 2 eur na roke vsak teden.

Vse ostalo ima odprt račun in se denar nakazuje na račun. Tam ga bo lahko koristil takrat, ko bo znal delat z denarjem in bo dobil svojo kartico v roke. Če mu žlahta da denar v roke, gre k meni v tošl in mu nakažem na račun. Deda, ki se je odločil redno dajat žepnino mu nakazuje na račun.

Starost, še malo pa 8.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.149
3.163
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Malo prečitaš: 1, 2, 3
Jaz vem, da sem svojo porabil v enem tednu, potem pa so "pomagale" babice, tete...
Moja dva pa sta imela na koncu meseca še vsaj polovico. Dobila pa sta do 10 let 10€ vsak, od 10-15 let 20€, od 15-20 let pa 30€.
 

map

Guru
6. jul 2008
7.779
1.919
113
najrajš na babi
Midva z ženo sva pred leti sklenila drugače. Ker mu nič ne manjka in mu je vse nudeno, naj za kakšne priboljške prišpara sam in kej za to naredi. Namesto neke fiksne žepnine, sva šla v sistem nagrajevanja za uspeh v šoli. V OŠ za vsako petko vsak po EUR, se pravi 2 EUR. In tako je imel vedno nekaj 10 EUR v denarnici, praktično mu dosedaj nisem dal EUR, ko so šli "naokoli z kolegi", ter razni kofeti, palačinke, pijačke, pice, ... V gimnaziji smo tarifo dvignili na 5 EUR. Mali ma gnarja "ko dreka". Ravno danes sem odštel 10 EUR za nemščino in biologijo. Pred konferneco je v 2 tednih zaslužil kakih 70 EUR. Naj pa povem, da je priden in marljiv, ter ima odnos do denarja. Med počitnicami je z svojim delom v enem mesecu zaslužil čez jurja. Nekaj je zapravil za obnovitev računalnika, nekaj natankal v moped, pa mu je še kakih 700 ostalo. Glede na to, da je priden sva mu obljubila avto ob polnoletnosti oz. koncu SŠ. Sam pa špara za izpit A2 in A2 motor. Pravi pa da če mu bo kej ostalo si bo kupil macbook za na faks. Glede na vse videno do sedaj, mu bo to tudi ratalo. Vglavnem pri nas se je tak sistem dobr obnesel, ni rečeno, pa da je pri vseh tako.
 

damo

Fizikalc
4. sep 2007
989
135
43
Midva z ženo sma apriori proti plačevanju šolskih uspehov. Otrokom razlagama, da pač delata šolo zase in ne za naju, in plačilo za trud bo boljša šola, služba, plača, standard. In da to kar imamo mi (pa ne da se nekaj hvalim, ampak nama je s trdim delom in učenjem uspelo kar lepo), ni kar samo po sebi dano in zagarantirano, da če hočeš več se moraš pač več potruditi. Na srečo sva vse kar imama, ustvarila sama, tako da tudi otroci rastejo v duhu, da če bodo hoteli kaj imeti v življenju, si bodo morali to sami prislužiti in priskrbeti. Bova pomagala, jasno, ampak kakih hudih finančnih injekcij ne mislima dajat (če jih bova sploh lahko).

Super, da vam laufa vaš sistem. Vsak ma pač svoj način motivacije nagrajevanja - mi svojega še malo razvijamo in prilagajamo. Važno je, da se otrok ne fila od spredaj in zadaj, s tem jim narediš največ škode.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hipnos

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.403
4.507
113
Se strinjam z načinom uporabnika "map", s tem, da bi nagrajeval trud otroka v šoli in ne direktno ocen. Ni vsak za 5, ampak, če vidim, da je bil trud maksimalen, ocena pa kljub temu 3, bi otrok dobil max žepnino. S tem nagrajuješ delo in trud, ker ni vsak talentiran za vsa področja 100%.

Sem bral mnenje stroke glede tega nagrajevanja in je mnenje precej enotno, da se nagrajevanja dela v šoli zelo splača. In da nič ne pomaga govorjenje, da se učijo za neko kvazi prihodnost, ker tega itak ne razumejo. Otrokom je pomembno kaj je sedaj, ne kaj mogoče enkrat bo. In ker je šola popolnoma enaka obveznost otroka, kot je služba starša, ni nobenega razloga, da za to ne bi dobili nagrade = plače. S tem, da se nagrajuje trud in ne direktno rezultat.

Da se učiš za prihodnost oz. za neko višjo silo začnejo razumeti šele na fakulteti (pa še to ne vsi).
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.347
8.711
113
Sam se definitivno ne strinjam ne s plačevanjem ocen, kot tudi ne s plačevanjem prispevka svojega dela k funkcioniranju gospodinjstva. Nakonc pomojem vzgojiš s kešom obsedeno osebo, ki bi računala še uporabo WC školjke. Seveda je to moje prepričanje zame in nikakor ni graja načina nekoga drugega, da se razumemo.
Zadnjič je pri mojmu tastarejšmu, ki rad lenari pri učenju palilo da sem mu rekel, da gre komot za peka, da tist bo naredu brez učenja z njegovo pametjo. Čez 4 leta bo lepo zaposlen 200m stran od doma in ga bom imel lepo skinjenega. Procent plače bo lepo dajal za stroške dokler želi bit pod mojo streho in to je to in da mu lahko ta moment neham težit in ga pustim ležat pred tv. Zaenkrat se ga že dva tedna drži. tega smrkavca pomojem 2 EUR nikakor ne bi zmotivirala, da bi se spravil za knjige.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: damo in Pepe

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Tudi moje mnenje je, da žepnina ni plača. Mi smo jim dajali kak drobiž (10 do 20 €). Običajno nastavljeno prenakazilo na TRR, ko so ga imeli. Potem ne pozabiš, dvakrat pa tudi ne daš. Žepnina ni pogojena z nečim, kaj več pa je včasih bilo. Ampak praviloma samo z enkratno "pomočjo" pri nakupu. Če noče zastonj avta oprati, mi ga tudi za 1 € ne rabi. Ga raje peljem v pralnico.
 
  • Všeč mi je
Reactions: damo

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.111
438
83
Pri meni je bilo tako, da sem prejemal 3200SIT v osnovni šoli, v srednji pa so bili že evri in sem prejemal 83€ (kao starih 20jurjev - enako kot je prejemala sestra, ko še ni bilo €). S to žepnino sem potem sam kril malico, oblačila, šolske izlete (tudi maturanskega), prevoz etc... Ko smo bili skupaj v shopingu sta mi sicer občasno vseeno plačala kakšno oblačilo, ampak v osnovi nisem rabil staršem tečnariti, daj mi 30€ za malico, pa 20€ za šolski izlet, 20€ za ta učbenik itd...