Klima zmrzovanje v odvodu pri funkciji defrost

Sergio81

Fizikalc
29. jul 2007
1.651
0
36
V oblakih
Evo mal pomoči bi prosil oz. mnenje.

S klimo, prvo zimo ogrevam stanovanje, s padanjem temperature malo pod minus, mi je kondenz v odtoku, ki naj bi šel pod fasado in izolacijo kmalu zmrznil in rezultat pomrznjena skupna (blokovska) terasa. Odvod cevi s klime ima od oka sicer nekje pol cole.

Kako rešiti zagato?

Ena in po moje edina pametna varijanta, bi bila montaža colske cevi pod klimo in odtok takoj za klimo usmeriti v kopalnico, pod banjo (ki je na srečo takoj zadaj) v odtok. Predvidevam da obstaja kaka reducirka s klime, pa tudi neki priljuček na cev pod banjo, ker okalni prodajalec v trgovini (bivši franšizi Merkurja) mi ni znal pomagat z nobenim nasvetom glede priključkov in cevi.
Upam pa tudi, da v toliko debelejši cevi nebi spet zmrzovalo, ker v nasprotnem primeru mi ostane samo še grelec, do česar mi pa ni.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.393
1.013
113
Celje
Obišči stran
tudi v debelejši cevi bo zmrzovalo. Sicer manj ampak če je več dni zapovrstjo zunanja temperatura pod nulo bo vseeno problem. Največkrat zmrzne takoj na onem "lulčku" ki pride iz zunanje enote in potem teče pri kakšni drugi luknji na tla. (katero klimo imaš?)

rešitvi imaš načeloma dve (Kondenza v hudem mrazu načeloma ni veliko):

Ena je grelni kabel, ki ga nekaj naviješ na dnu zunanje enote, nekaj pa ga porineš v cev. Da ne boš kuril energije brezveze, je smiselno, da ga ročno vklopiš po potrebi, ali pa nabaviš še eno programsko uro.

Druga varianta, ki se mi kar dobro obnese pa je "lovilna posoda", ki jo zmontiraš pod zunanjo enoto. Iz klime teče kondenz v to posodo, iz nje pa potem naprej v odtok. Ker pa je posoda malenkost višja, je rezerve za mrzle dni nekaj več kot pri sami klimi. Pač posodo deluje kot nek bufer, če zmrzne cev. Se pač v posodi nabira voda (ki seveda tudi zmrzuje) ampak je ponavadi za nekaj dni rezerve. Potem se pa že pride kakšen sončen dopoldan, kjer temperaturo dvigne v pozitivno smer in voda odteče. Zadeva ne reši težave 100%, ampak večina je zadovoljna!
Ker mi originalne lovilne posode ne odgovarjajo, jo ponavadi dam narediti iz aluminija, pa še za mere in volumen si lahko sproti zmišljujem.

Pa še slika ene od variant...
1651512-photo8.JPG
 

Priponke

  • 1651512-photo8.JPG
    1651512-photo8.JPG
    101 KB · Ogledi: 1.349

Sergio81

Fizikalc
29. jul 2007
1.651
0
36
V oblakih
Klima je SHARPova, originalna posoda zgleda mal nizka pa še ne ravno estetska (jo ima sosed pod micko).
Prikluček originalen za odvod je nekam majhen, verjetno se dobi tudi večji?
Tale tvoja domača mi deluje pa še najbolj pametna varijanta, verjtno še vedno v kombinaciji z grelcem?

Vsakem primeru moram pa odvod kondenza spelat v stanovanje, ker je trenutno speljano na pločnik (bol butastega projektanta očitno niso našli).

Zadevo moram pa vsekakor porihtat preden se mi kdo polomi na ledu.

Hvala
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.204
1.822
113
presek cevi ne bo pomagal ker zaledeni voda predno odteče..torej se bo vsak fi zamašil.

Imaš dve opciji..ali prek zime odstraniš lulek in kaplja direktno na tla (če ej npr. zemlja oz. trava pdo tabo...bo ok)...ali si daš zmontiral el. grelec na dno enote, ki toliko greje, da voda lahko odteka. Zdak kako se te zadeve v praksi obnesejo pa žal nimam podatka (ga bo verjetno imel igi).
 

xsara

Pripravnik
11. sep 2008
117
0
16
Morda kdo ve, kako je s krajšanjem grelnega kabla? Grelni kabel imam priključen preko termostata in je precej dolg. Nameravam ga skrajšati in drugače speljati "zimski" kondenz. Ali lahko kar prerežem kabel? Če me spomin ne vara, sta ob montaži mojstra kar prerezala kabel in ga na koncu povila. Predvidevam, da lahko jaz naredim podobno.