Kje kupiti dobro (zrelo) (eksotično) sadje?

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
A ce nekdo poslje iz Zanzibara pa ne smrdi?


Pa razlozi.
A: pošljejo ZZZZZ Zanzibarja, ker greš NA Zanzibar in ne v njega. Omenil sem ga zato, ker se v sezoni manga, le-ta tam valja pod drevesi.

B: zadeva je zelo kompleksna in jo težko kdo razume, vsaj tak vtis dajejo dandanašnje generacije. Govedo iz Ukrajine na klanje v Italijo in razrez v Španijo za najboljši Argentinski stejk, grozdje iz JAR v Evropo, da lahko marca s svežim grozdjem okrasimo mize v hotelih, vino iz Slovenskih goric v Kalifornijo, ki je ena največjih proizvajalk vina na svetu,...

Mango je najboljši z drevesa - tam kjer raste, enako ananas, pa tudi jabolka in hruške.

Edit: a na nas (nič ne misli) raste na polju, če kdo slučajno ne ve. ;)
 
Nazadnje urejeno:

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.133
2.208
113
Tale ponudba. Noben ne ponuja mešanice! Samo posvojitve dreves, kot v Papui Novei gnineji.
Kako gre skozi sanitarno, zdravstveno (?) skozi - Zanzibar? Crowdfarming je EU!
Vaš okus?
Papaja vs Mango?

...Mango je najboljši z drevesa - tam kjer raste, enako ananas, pa tudi jabolka in hruške.
Da o češnjah ne govorimo :)
Seveda NE velja za mandeljne.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Na alterju smo eko samo ko se pogovarjamo o hibridih dieselgate in smrduhih.
Koliko "smrdi" tako sadje ki pride cez pol sveta nikogar ne zanima. Pravzaprav o tem noce nic slisat
Če pride to sadje iz Španije ali Italije, to še ni pol sveta. Pošiljajo ga direktno z drevesa in pride na tvoj naslov v kakih treh dneh. To je gotovo bolje, kot da potuje preko petih posrednikov in hladilnic in do tvoje štacune res potrebuje pol leta. Sezone manga je v Evropi konec, pa so ga polne vse štacune. Od kje neki?
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Ok, v glavnem kar nekaj. Saj ne rečem, da je težko, ampak lepo piše, da pravila sploh ni :D Kar seveda še ne pomeni, da je potem vse prav.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ej, moram vprašati, dejansko je prav z Zanibarja, ne iz? Vem, da imamo en kup posebnosti, ampak za tole se ne spomnim, da bi slišal. Pošljemo namreč iz Slovenije.
Generalno pravilo je preprosto greš v Slovenijo, v Avstrijo, v Nemčijo, prideš iz Slovenije, Avstrije, Nemčije.
Greš na Nizozemsko, na Malto, na Ciper, na Zanzibar, na Maldive, na Irsko - sploh otoki so na in prideš s/z.

Potem pa so še izjeme kot v Veliko Britanijo (čeprav je otok), pa na Ptuj (čeprav ni otok). :)
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Če pride to sadje iz Španije ali Italije, to še ni pol sveta. Pošiljajo ga direktno z drevesa in pride na tvoj naslov v kakih treh dneh. To je gotovo bolje, kot da potuje preko petih posrednikov in hladilnic in do tvoje štacune res potrebuje pol leta. Sezone manga je v Evropi konec, pa so ga polne vse štacune. Od kje neki?
Sanjaj o treh dneh, tudi tri tedne je bolj redko z drevesa do mize.

Iz severne Afrike pride v Evropo samo v kakem dnevu več kot iz Španije.
 
  • Všeč mi je
  • Haha
Reactions: brane_new in Pepe

gr69

Guru
15. dec 2009
11.276
2.378
113
še v SLO - ampak komaj
Generalno pravilo je preprosto greš v Slovenijo, v Avstrijo, v Nemčijo, prideš iz Slovenije, Avstrije, Nemčije.
Greš na Nizozemsko, na Malto, na Ciper, na Zanzibar, na Maldive, na Irsko - sploh otoki so na in prideš s/z.

Potem pa so še izjeme kot v Veliko Britanijo (čeprav je otok), pa na Ptuj (čeprav ni otok). :)

Počasi s tem Ptujem!

Na naših koncih se reče, da greš v …


… mejsto in ne na Ptuj!
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Počasi s tem Ptujem!

Na naših koncih se reče, da greš v …


… mejsto in ne na Ptuj!
Kateri so to vaši konci?

Drugače pa: slovničnega pravila, ki bi mi povedalo, ali naj rečem na Ptuj(u) ali v Ptuj(u), ni. To ureja raba. (Verjetno pa je izbira predloga večinoma zgodovinsko pogojena, torej odvisna od geografskega odnosa med kraji, kot so ga občutili govorci, ki so določeno krajevno ime vključili v svoj jezik). Rabe predlogov ob imenih posameznih slovenskih krajev so navedene v knjigi Slovenska krajevna imena, zbirka Leksikoni Cankarjeve založbe, 1985, Ljubljana, in v knjigi Krajevni leksikon Slovenije, DZS, 1995, Ljubljana.

Pa še: http://slogovni.slovenscina.eu/Search/SearchStringDolgoInSiroko?q=C7b3
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Malo neumno, da moraš prebrati "celo knjigo", da boš znal vse na pamet. Toliko pravil imamo, potem pa... kar nimamo pravil :D
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.276
2.378
113
še v SLO - ampak komaj
Kateri so to vaši konci?

Drugače pa: slovničnega pravila, ki bi mi povedalo, ali naj rečem na Ptuj(u) ali v Ptuj(u), ni. To ureja raba. (Verjetno pa je izbira predloga večinoma zgodovinsko pogojena, torej odvisna od geografskega odnosa med kraji, kot so ga občutili govorci, ki so določeno krajevno ime vključili v svoj jezik). Rabe predlogov ob imenih posameznih slovenskih krajev so navedene v knjigi Slovenska krajevna imena, zbirka Leksikoni Cankarjeve založbe, 1985, Ljubljana, in v knjigi Krajevni leksikon Slovenije, DZS, 1995, Ljubljana.

Pa še: http://slogovni.slovenscina.eu/Search/SearchStringDolgoInSiroko?q=C7b3

Falil si poanto …

Ozr. “drugače” - imaš, kar se slovnice in rabe jezika tiče popolnoma prav, še več - spoštujem, da poskušaš pravilno rabo na dokaj nevsiljiv način “vsiliti” drugim.
Sam se hotel le pokazati, da je na določenih koncih (Haloze, meja Haloz in “celjskega”) v zvezi s Ptujem pač malo težje objasniti zakaj “na Ptuj” in ne “v Ptuj” - Haložanom ne sede ne v ne na, ker gredo v mejsto - nam “celjanom” pa je bližje … - ma ne vem - se eno in drugo (v ali na) sliši “prav”. “Knjižno” pa je, vsaj zaenkrat, pravilno “na Ptuj” …
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Sanjaj o treh dneh, tudi tri tedne je bolj redko z drevesa do mize.

Iz severne Afrike pride v Evropo samo v kakem dnevu več kot iz Španije.
Pisal sem o Crowdfarmingu, o katerem je govora v tej temi. Sicer bom pa poročal, koliko časa bodo iz Španije potovale naročene tangerine, ki naj bi jih poslali 14.2.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.133
2.208
113
Citat:
You do not enter into any long-term commitment: once you receive your harvest and you enjoyed the experience, you may decide to renew and extend the adoption.
Posvojiš drevo, ki ima 60kg plodov. Dobiš 18kg. Če želiš več kot 1x, plačaš še vzdrževanje drevesa.

Spominja me na Mubaso, ki hoče biti mizarček. Posvojite otroka.
 
Nazadnje urejeno:

raners

Majstr
4. mar 2008
2.690
349
83
Da malo obudim temo...

Evo mangote, kupljene preko CroudFarming (iz španije):
20220111_223633_mango.jpg


In evo mango iz SLO trgovin:

20220219_080326mango2.jpg


Pa sem pri nas v različnih trgovinah kupil že par mangotov (zelenih, ki sem jih dal na okensko polico z največ sonca) in je velika večina bila takih...

O zgornjih iz CroudFarming nebi izgubljal besed... Ali pa vseeno z eno besedo: VRHUNSKI... ;) Res sočni, sladki, dišeči, brez nitk... Ko smo jih imeli na okenski polici, je res dišalo tam okoli okna po mangotih.. Pa so tudi bili zeleni, ko so prišli.. Škoda, da jih nisem slikal takrat, ko so prišli, da bi res videli razliko...

In tudi glede cene: španski so stali nekje 6 eur/kg, tu pri nas pa so cenejši... Ampak kaj ti pomaga, da so cenejši, če skoraj celega vržeš vstran...

Ker imamo res radi mangote, še vedno iščem, če katera spletna stran ponuja nakup in dostavo mangotov v Slo... Zdaj bo sezona na Tajskem.. Sem se pozanimal na večih straneh in ali ni dostave v SLO, ali pa imajo minimalno naročilo po 500kg ali pa 1t... :D
 
Nazadnje urejeno:

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Pa sem pri nas v različnih trgovinah kupil že par mangotov (zelenih, ki sem jih dal na okensko polico z največ sonca) in je velika večina bila takih...
Kaj pa vem, sigurno se zgodi, lahko pa da ti delaš kaj narobe s temi mangi? Jaz skoraj nimam takšnih težav, zelo zelo redko.