Kje dobiti posamezne nastavke za račno z glavo 3/8''?

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
No, račna je pravzaprav moment ključ :)

Skratka, moment ključ ima glavo 3/8'', moj komplet nastavkov za račno pa je narejen za račno z glavo 1/2''... :rolleyes: Oziroma, kako se "nastavkom" sploh reče?

Najbolj idealna rešitev bi bila, če bi se dalo kupiti posamezne nastavke (recimo velikosti 19 za vijake koles od avta), ki bi bili narejeni za račno s 3/8'' glavo. Ve kdo, kje bi se jih dalo kupiti? Iskal sem Uniorjeve, pa vsaj na netu ne najdem kaj dosti...

Našel sem tele reducirne nastavke, ampak to bi bila bolj rešitev v sili... Se sploh sme tole uporabljati z moment ključem?

Hvala vsem za pomoč!
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
N
No, račna je pravzaprav moment ključ :)

Skratka, moment ključ ima glavo 3/8'', moj komplet nastavkov za račno pa je narejen za račno z glavo 1/2''... :rolleyes: Oziroma, kako se "nastavkom" sploh reče?

Najbolj idealna rešitev bi bila, če bi se dalo kupiti posamezne nastavke (recimo velikosti 19 za vijake koles od avta), ki bi bili narejeni za račno s 3/8'' glavo. Ve kdo, kje bi se jih dalo kupiti? Iskal sem Uniorjeve, pa vsaj na netu ne najdem kaj dosti...

Našel sem tele reducirne nastavke, ampak to bi bila bolj rešitev v sili... Se sploh sme tole uporabljati z moment ključem?

Hvala vsem za pomoč!
A adapter iz 3/8 na pol cole za dobre tri evre v Merkurju pa ne bi bil ok?
Edit vidim da si jih že sam našel.
Res me zanima zakaj jih ne bi smel uporabiti?
Kako natančen imaš moment ključ. Kalibriran?
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Super, hvala obema! Bom preštudiral oba linka. :zmaga:

Moment ključ je Uniorjev in nov, tako da je trenutno gotovo točen. Nisem pa strojnik in pojma nimam, če vpliva na točnost momenta, če na ključ dam reducirni nastavek (ali pa tega še npr. podaljšam?). Čeprav je jasno, da reducir nima gibljivih delov :zmaga:

Pač, če že grem nekaj delat z moment ključem, naj bo orenk...
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
In na koliko bos nastimal za litke? Nekje sem bral, da se da na 10-12Nm, za zelezne pa 16Nm...je to res?
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.551
685
113
No, račna je pravzaprav moment ključ :)

Skratka, moment ključ ima glavo 3/8'', moj komplet nastavkov za račno pa je narejen za račno z glavo 1/2''... :rolleyes: Oziroma, kako se "nastavkom" sploh reče?

Najbolj idealna rešitev bi bila, če bi se dalo kupiti posamezne nastavke (recimo velikosti 19 za vijake koles od avta), ki bi bili narejeni za račno s 3/8'' glavo. Ve kdo, kje bi se jih dalo kupiti? Iskal sem Uniorjeve, pa vsaj na netu ne najdem kaj dosti...

Našel sem tele reducirne nastavke, ampak to bi bila bolj rešitev v sili... Se sploh sme tole uporabljati z moment ključem?

Hvala vsem za pomoč!
Od kod si se pa ti vzel?
Reče se "nasadni ključ" in imaš v vsaki bolje založeni železnini

Lahko brez problema uporabiš adapter.
Ampak imam občutek, da ima tvoj moment ključ premalo območje za pnevmatike. (napiši model)

Cash
okvirno 10x premalo
~120Nm bo pri večini

Tisto kar pogovorno rečejo: "zategni na 10 kil" je mišljeno 100Nm
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

luka51

Guru
16. avg 2007
13.841
5.085
113
za železne na kombiju 16
na avtu si z 11 kilami tam kjer moreš bit
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Matko, imas prav...napacne oznake...itak, kaj bo 1 kila, bula jst... :bonk:
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Matko: okej, nasadni ključ, torej.;)

Skrb je odveč, vijaki koles na enem avtu pri bajti se zategujejo na 100 Nm, na ostalih pa na 110 Nm, tako da bo moment ključ z glavo 3/8'' dovolj. Za kaj več bi pa res rabil drugega :zmaga:
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Ker je ravno prilika, mojstri pa v temi: čemu so namenjeni udarni nasadni ključi?
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Torej je finta, da zdržijo večje obremenitve oz. kasneje padejo narazen? :)

Še tole: vse nasadne ključe se lahko dobi v 6-kotni ali pa 12-kotni izvedbi (ki je dražja). Je finta 12-kotnih, da bolje primejo šrauf, tudi če je ta ne čisto po regelcih/že malo obrabljen?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
Najbrž v tem da imaš namesto 6 pozicij da ti nastavek pade "v matico", 12 pozicij. Se pravi manj sukanja nastavka da ti pade v matico.
Amatersko razmišljanje
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.841
5.085
113
12 kotni slabse primešrauf, prej možno da ga obrneš. Je pa bolj prijazn za uporabo. na nekih pozicijah, ko ti na 6 kotnem placa zmanjka. V eni poziciji maš premalo placa za odtegnit, v drugi pa niti kluč gor negre, ali kaj podobnega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.551
685
113
Matko: okej, nasadni ključ, torej.;)

Skrb je odveč, vijaki koles na enem avtu pri bajti se zategujejo na 100 Nm, na ostalih pa na 110 Nm, tako da bo moment ključ z glavo 3/8'' dovolj. Za kaj več bi pa res rabil drugega :zmaga:
Nima smisla, da kupiš moment ključ, ki ga uporabljaš samo na maksimalnih10%
vzami večjega 1/2" ~40-200Nm

Matko, imas prav...napacne oznake...itak, kaj bo 1 kila, bula jst... :bonk:
S tem, da pazi eni rečejo 100 kil in mislijo 100Nm

Torej je finta, da zdržijo večje obremenitve oz. kasneje padejo narazen? :)

Še tole: vse nasadne ključe se lahko dobi v 6-kotni ali pa 12-kotni izvedbi (ki je dražja). Je finta 12-kotnih, da bolje primejo šrauf, tudi če je ta ne čisto po regelcih/že malo obrabljen?
"črne" izvedbe so kovane in poboljšane, zato bolje vzdržijo udarce
navadni prej počijo

odkrito: za ročno zategovanje je čisto vseeno 6 ali 12- kotni
sam v osnovi priporočam 6-kotne

Če se pa bolj resno lotiš, bo pa imel hitro cel asortima,
navadni/udarni, kratki/dolgi, 6/12-kotni, 1/4",3/8",1/2",3/4", s plastično zaščito,
potem pa še kakšen colski
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Matko: Glede moment ključa je že prepozno (pa še v akciji je bil ;) ). Ni hudič, da še kje ne pride prav tudi z nižjim delom skale.

Luka: OK, torej, če je placa dovolj, je najbolje uporabiti 6-kotnega... :zmaga:

Hvala vsem za pomoč! :cheer: