Keri laks za kosilnico

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Fantje sprašujejo keri laks je vredu da se ne " zalima" 32.7 ali 3mm debeline.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
To pa mene tudi zanima, ker imam resne težave s tem. Po navadi piše v navodilih za laksarco.

Enkrat sem imel en zvezdast profil in je bilo boljše, pa strune za tenis rekete (ostanke) sem not dajal in je tudi bilo OK.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Mogoče ni direktno odgovor na vprašanje ampak bilokateri laks pred uporabo namočite v vodi (kakšna urca je dovolj) s tem se močno izboljšajo lastnosti materiala v smeri, ki omogoča boljšo košnjo! Fizikalna razlaga je ta se voda veže v polimerne vezi najlona in jih zapolne ter razširi s čimer se izgubijo lastnosti, ki delajo material trd. Po domače postane nitka bolj gumjasta/mehka. Taka nitka se manj trga ob udarcu ob trdo oviro in pa se ne zaviha oz. zvija v kontra smeri vrtenja.

Glede nitk sam uporabljam zadnje čase oregonovo duoline v 2.4mm pa je price performance dobra zadeva, predvsem se dobi v večjih kolutih tako da ni treba ves čas kupovat.

Glede debeline je pač osnovno pravilo da tanjši ko je laks večjo hitrost doseže (manj upora), porabi tudi manj moči/goriva in pa lepše reže skozi travo. Slaba stvar je pa da se hitreje obrablja in hitreje trga ob "ovirah". Če kosiš lepo travico ob kateri ni robnikov, dreves in grmovja potem je boljši tanek laks. Debelejši laks je ok pa za stvari ki ne delajo prej omenjene lepe travice! Bo pa eno in drugo delovalo za eno in drugo, neka zlata sredina so tam 2.5-3.0mm nitke za kose ki imajo nad dobrega konja moči.
 
  • Všeč mi je
Reactions: lanos

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Zna bit ta z vodo, ker foter ima zalogo par let starih laksov in valjda so presušeni. Se mi pa zdi kot da so lepljivi, oz. jih glava segreje in se kar stopijo skupaj. :(
 

Sonny_Chiba

Majstr
3. dec 2011
1.542
-256
83
Sam uporablajm od stihla 2,4mm ogroglega z zarezami. Enkrat sem kupil v Merkurju 50m mislim da 2,7mm debelega no name firme pa sem ga hitreje porabil kot stihlovega 15m, plus tega mi ga je stalno limalo v glavi.
 

Seba81

Majstr
25. avg 2009
2.031
115
63
Doma
Štilov laks 3mm se pri meni ni obnesel, ga je pojedlo čist preveč, imam za naslednjič od makite 3mm pripravljenga.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Mogoče ni direktno odgovor na vprašanje ampak bilokateri laks pred uporabo namočite v vodi (kakšna urca je dovolj) s tem se močno izboljšajo lastnosti materiala v smeri, ki omogoča boljšo košnjo! Fizikalna razlaga je ta se voda veže v polimerne vezi najlona in jih zapolne ter razširi s čimer se izgubijo lastnosti, ki delajo material trd. Po domače postane nitka bolj gumjasta/mehka. Taka nitka se manj trga ob udarcu ob trdo oviro in pa se ne zaviha oz. zvija v kontra smeri vrtenja.

Glede nitk sam uporabljam zadnje čase oregonovo duoline v 2.4mm pa je price performance dobra zadeva, predvsem se dobi v večjih kolutih tako da ni treba ves čas kupovat.

Glede debeline je pač osnovno pravilo da tanjši ko je laks večjo hitrost doseže (manj upora), porabi tudi manj moči/goriva in pa lepše reže skozi travo. Slaba stvar je pa da se hitreje obrablja in hitreje trga ob "ovirah". Če kosiš lepo travico ob kateri ni robnikov, dreves in grmovja potem je boljši tanek laks. Debelejši laks je ok pa za stvari ki ne delajo prej omenjene lepe travice! Bo pa eno in drugo delovalo za eno in drugo, neka zlata sredina so tam 2.5-3.0mm nitke za kose ki imajo nad dobrega konja moči.
točno tako!
2,4mm je čisto dovolj za vsako kosilnico. Za slabše kosilnice še manj debeline. Za 3mm in več mm morate že imet pošteno močno laksarco.
(še zdaj se spomnem, ko je sosed na kosilnico za 60-80€ namontiral laks mislim da še debelejši kot 3mm. (mal sem pozabil) V nekaj minutah se mu je glava v kateri je laks razpadla)
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.593
113
Zelo važno je tudi v kakem stanju je glava. Ko se vodilo nitke (kovinsko) obrabi, naredijo se žlebi, začne nitko trgati. Vsaj tako je bilo pri eni stihl glavi, kjer sem potem za par evrov dobil rezervna delčka za menjavo.
Namakanje nitke v vodi je meni svetoval tudi prodajalec, ki mi je te rezervne dele prodal.
 

naliM

Majstr
26. sep 2007
1.376
213
63
Zadnjih nekaj let uporabljam 3mm 4-robno Titanium power nitko (MB, servis Husqvarna) in ni pripomb, se ne lepi, ne trga in zelo učinkovito grize. Na košnjo je s ta močno koso Kawasaki Ideal porabim cca. 2 navitji (cca. 1,5ure košnje). Pred tem sem kupoval 6-robno AluCut line v Bauhasu, a ji je hudo padla kvaliteta in sem poiskal alternativo.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
naliM , kako to misliš "2 navitji? Začneš kositi imaš na novo navito nitko, porabiš... naviješ novo in potem tudi to porabiš v cca 1,5ure??
 

pinKING

Pripravnik
1. sep 2007
516
7
18
ORANGEland
www.trenutkiveselja.si
Nekaj mojih izkusenj:
- nitke shranjujte v vodi (kot je nekdo ze napisal) in v temi
- uporabljajte primerne debeline - zaradi same glave in zaradi samega motorja, pogona. Za svezo travo je bolje koristiti "tanjso" nitko, za staro, debelo suho travo pa mogoce malo "debelejso" . Debela nitka je poraba denarja, bencina itd.
-oblika nitke igra vlogo pri nekaterih obcutljivih glavah
- predvsem pa podmazujte kotne prenose - pregrevanje prenosa posledicno pomeni lepljenje nitke.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
naliM , samo za 1,5 ure košnje potem ti porabiš ogromno nitke. Jaz ne porabim v tem času niti enega navitja, pa s Kawasakijem ne kosim prav majhne trave.
Nekaj ni vredu, če porabiš tolko nitke
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Jah če kosiš ob kakšni žičnati ograji ali pa ostrih robnikih čisto možno da gre toliko nitke, če nisi ravno na milimetre natančen s približevanjem glave. Za klasično travo ali celo robido in podobno sranje pa je taka poraba mnogo prevelika. Sam recimo mešanico dolivam 2x pogosteje kot navijam laks pa drži kosa cca. 2.5-3h na en tank. Torej nekje med 5-6h dela gre eno navitje (cca 7m @ 2.4mm laks) s tem da kar kosim na nitko je vse bolj neugoden material, ker kar je lepe trave kosim z nožem.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Utisevalec no, jaz sicer nikoli ne pogledam pred začetkom košnje, kolko mi je ostalo nitke od prejšnje košnje. Sam vem pa, da kakšne štiri pet ur lahko kosim, če ni nekih posebnosti. Uporabljam 2,4 debelino. Nitko namakam v vodo (če ne pozabim). Je pa lahko problem velike porabe nitke v sami glavi, kjer je nitka in v osebi, ki kosi. V navitju (glavi) je lahko tista vzmet premehka in vsak dotik z zemljo potegne nitko ven, posledično nož na koncu ščitnika višek nitke odreže. Pri vseh proizvajalcih teh rezervnih "glav" je zelo priporočljivo, da se kupi tisto, ki ima bolj trdo vzmet. Posebej, za močnejše in težje mašine. Da ne potegne nitke ob vsakem dotiku z zemljo.
Ja, gorivo tankam pogosteje kot navijam nitko.
pinKING , ne bi smela biti razlika med "košenjem" in "britjem". Seveda če nitka laufa tik nad zemljo. Če pa nekateri tolčejo po zemlji, da še korenine seka, je pa seveda poraba nitke velik večja.

Če ste kdaj opazovali kakšnega "kosca" na delu, ki mu ni šlo najbolje od rok, ste verjetno opazili, da se pri košnji kadi prah in frči zemlje in kamenje okol. Takšen ima porabo nitke kr veliko. Pa tud navijalno glavo bo kmal menjal ;)
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
Tud men kadi ob krtinah. Eno navitje imam za več košenj pa imam kar nekaj kamenja.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
pust krtine.
Nisi razumel, kaj sem napisal. Nekateri kosijo tako, da z nitko zmeraj tolčejo po zemlji. kamenju......
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
jaz ne. Napisal sem samo, da eden od vzrokov velike porabe nitke tudi ta, da nekateri ves čas tolčejo po zemlji namesto tik nad zemljo. Pa verjemi, da je veliko takšnih.......