Katero toplotno črpalko

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.323
3.421
113
Brezveze je to okrog velikih temperatur radiatorjev.
TČ pri meni daje toploto v Radiatorje max 42 C.
Pa smo včasih tudi greli DV na 60 in več.
Ves čar je da dela stroj 24/7 in toplota se akumulira v stene.
Jaz štartam nekje konec septembra in deluje do Maja, včasih še v Maj.
Temperaturna krivulja nastavljena, temperatura v hiši cca 23 do 25. Kakšna kuhinja pobegne gor ali pa kak prostor ki ima velika okna in se čez dan bolj segreje.

Na letnem nivoju je to cca 3600 kWh z sanitarno vodo.

Stroj pa Panasonic T Cap 9 KW hiša pa je cca 180 m2 površine.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.375
9.112
113
Na glas razmišljam.

Neizolirana hiša... s TČ bo noter v radiatorje šibal nižjo temperaturo, za kaj več bo šibal grelce, kar porabe ne bo znižal.. če tako preko roke navržem, tole ne bo cop 2, prej 1,5 in s TČ bo samo pridelal, da bo zadeva mogoče bolj elegantna, pa še to dvomim, saj s plinom zdaj nima dela.

Ce hoče kaj prišparat na njegovem mestu bo moral in na trdo gorivo...tist je pač čenejše, glede na to kaj da ven.

Zdaj kdaj bo to noter spravil, če sploh bo, mi je uganka. porabe 300 do 500€ letno pač s tako hišo in načinom ne bo šlo. razen če sam drva skup spravlja ker ima gozd ;)
 

mags

Fizikalc
11. nov 2020
197
91
28
Kak euro ali 4 jurje eurov več? Ko sem sam iskal ponudbe, je bila Orca 8.000eur, primerljiv Nibe pa 12.500eur. Sicer nisem vzel ne ene ne druge ...
Pri letni porabi 500eur je to 9 let.
12.500 stane NIBE 2120 F-20 , ter komplet kotlovnica z bojlerjem zalogovnikom in ostalim, jo imam tudi sam , sicer 16-ko , sama zunanja enota 2120 F -12 je okol 7000 EUR, kolk stane pa zunanja in notranja od orce, oziroma termoshopa?
Primerjva teh dveh TČ z NIBE pa mislim da je neprimrljivo .
 
Nazadnje urejeno:

igi

Guru
13. okt 2007
5.359
984
113
Celje
Obišči stran
Na glas razmišljam.

Neizolirana hiša... s TČ bo noter v radiatorje šibal nižjo temperaturo, za kaj več bo šibal grelce, kar porabe ne bo znižal.. če tako preko roke navržem, tole ne bo cop 2, prej 1,5 in s TČ bo samo pridelal, da bo zadeva mogoče bolj elegantna, pa še to dvomim, saj s plinom zdaj nima dela.

Ce hoče kaj prišparat na njegovem mestu bo moral in na trdo gorivo...tist je pač čenejše, glede na to kaj da ven.

Zdaj kdaj bo to noter spravil, če sploh bo, mi je uganka. porabe 300 do 500€ letno pač s tako hišo in načinom ne bo šlo. razen če sam drva skup spravlja ker ima gozd ;)

cop bo okoli 3, vsaj v mojem primeru se tako kaže. dodatni grelci se letos niso vklopili.

V prilogi krivulja po kateri zadeva deluje, da je v hiši vedno 23 stopinj. Ker je hiša neizolirana in radiatorji, to pomeni, da je potreba po temperaturi v radiatorjih pri 0 stopinjah zunanje temperature dobrih 45 stopinj! pri -10 pa 55 stopinj. S toshibo bi bil že precej na problematičnem področju...
 

Priponke

  • Tč krivulja teharje.jpg
    Tč krivulja teharje.jpg
    821,4 KB · Ogledi: 147

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.375
9.112
113
Vzami najcenejšega velikega playerja (zaradi morebitnega servisa in rezervnih delov). Rešeno.

Daikin? mitsubiši, al kateri so že.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.922
4.977
113
Moj zubadan 12kw daje ven samo 60 stopinj. Sam imam nastavljeno krivuljo da pri -25 doseže voda v radiatorjih 55 stopnij in potem črta dol do 30 ko je zunaj 20 stopninj. Pa nas ne zebe in tudi hiša ni u iber izolirana.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

damirj

Guru
9. maj 2012
4.834
2.088
113
a ja? brez uporovnih grelcev?

Hm, vzamem nazaj. Ko sem izbiral, sem zasledil kot prednost novega Ecodan modela, da zmore segrevati vodo do 70stC (brez druge pomoči), kar pa vidim zdaj ni tako, je le samo do 60stC. Se pa dobro spomnim, da so mi to prodajali kot neko prednost za radiatorsko ogrevanje, da ni potrebe po HT modelih.
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
ni fora v porabi. Bolj kaj lahko da katera od sebe... in pri radiatorjih to ni zanemarljiv podatek, da te na koncu ne zebe. toshiba ima mislim da 55 stopinj max temperaturo izhodne vode, micka 60, daikin 70.

vsak pa zase ve kaj rabi.

Sicer ne vem za druge ampak meni se zdi podatek o temperaturi DV nepomemben, če ne vemo, koliko časa se tako vroča voda dejansko črpa v radiatorje. Moj primer - peč na KO, nastavljena na minimum (mislim da 60 stopinj ker nižje ne gre) ampak obtočna črpalka dela mogoče 3 ali 4 ure na dan pri -10 zunanje temperature. ostali čas kroženja vode ni in se radiatorji počasi ohlajajo do sobne temperature. Glede na to smatram da bo 24ur 45 stopinj energetsko nekje tu, ker TČ se ne prižiga in ugaša kot obtočna črpalka pri kurilcu.

Dodajam - grejem cca 140 kvadratov, porabim 1000 litrov kurilca na sezono (pa kakšen mesec ob večerih klima), 12cm izolacije in dokaj sončna lega
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pbutec in zoom

igi

Guru
13. okt 2007
5.359
984
113
Celje
Obišči stran
Sicer ne vem za druge ampak meni se zdi podatek o temperaturi DV nepomemben, če ne vemo, koliko časa se tako vroča voda dejansko črpa v radiatorje. Moj primer - peč na KO, nastavljena na minimum (mislim da 60 stopinj ker nižje ne gre) ampak obtočna črpalka dela mogoče 3 ali 4 ure na dan pri -10 zunanje temperature. ostali čas kroženja vode ni in se radiatorji počasi ohlajajo do sobne temperature. Glede na to smatram da bo 24ur 45 stopinj energetsko nekje tu, ker TČ se ne prižiga in ugaša kot obtočna črpalka pri kurilcu.

Dodajam - grejem cca 140 kvadratov, porabim 1000 litrov kurilca na sezono (pa kakšen mesec ob večerih klima), 12cm izolacije in dokaj sončna lega

Ja seveda, temperatura DV je smiselna samo, če naštimati peč tako da bo DV ves čas konstanten in črpalka ves čas krožila vodo. Drugače je to brezpredmeten podatek.
 

rupa

Pripravnik
28. feb 2008
137
1
18
Imam montažno hišo v dveh etažah ter talno gretje. Trenutno živim samo zgoraj in ogrevam samo zgoraj 95 m2. Imam pa spodaj še manjše stanovanje 50 m2, ki je trenutno prazno.
Zanima me kakšno toplotno črpalko priporočate? Izolacija je dobra, stene (steklo beton s purpenom 13cm, stiropor+perlit mlet 7 cm + fasadna opeka) cm in strop 20 tervol
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.191
1.807
113
8 kw zrak/voda, nizkotemperaturno.

Dobi kako ponudbo znanih proizvajalcev (najcenejsi bojo japonski) in nekaj izberi (glede na krmiljenje, glasnost, zmogljivost..ker vsaka v eno smer odstopa).
 

nevednez

Pripravnik
6. avg 2009
49
26
18
Sicer ne vem za druge ampak meni se zdi podatek o temperaturi DV nepomemben, če ne vemo, koliko časa se tako vroča voda dejansko črpa v radiatorje. Moj primer - peč na KO, nastavljena na minimum (mislim da 60 stopinj ker nižje ne gre) ampak obtočna črpalka dela mogoče 3 ali 4 ure na dan pri -10 zunanje temperature. ostali čas kroženja vode ni in se radiatorji počasi ohlajajo do sobne temperature. Glede na to smatram da bo 24ur 45 stopinj energetsko nekje tu, ker TČ se ne prižiga in ugaša kot obtočna črpalka pri kurilcu.

Dodajam - grejem cca 140 kvadratov, porabim 1000 litrov kurilca na sezono (pa kakšen mesec ob večerih klima), 12cm izolacije in dokaj sončna lega

temperatura DV je pri TČ pomemben podatek, ker z višanjem DV pada COP... zato je ekonomsko boljše, da se ogreva konstantno z, primer 40 stopinj DV, kot "etapno" z 60 stopinj DV
Pri drugih virih ogrevanja pa Temp. DV res nima bistvenega vpliva
 

casar

Zelenc'
5. apr 2021
7
7
3
temperatura DV je pri TČ pomemben podatek, ker z višanjem DV pada COP... zato je ekonomsko boljše, da se ogreva konstantno z, primer 40 stopinj DV, kot "etapno" z 60 stopinj DV
Pri drugih virih ogrevanja pa Temp. DV res nima bistvenega vpliva

V tej razlagi manjka nekaj logike. Potrebe hiše po toplotni energiji se s časom spreminjajo. Da bi jim intenzivnost ogrevanja sledila, je pri zagotavljanju toplote s toplotnimi črpalkami najbolje prilagajati temperaturo dvižnega voda, pretok pa držati ves čas na maksimumu. No, maksimumu v razumnih mejah, da ne bi slučajno vode bolj kot topotne črpalke začele ogrevati obtočne črpalke.

Če boš ogreval s konstantno temperaturo dvižnega voda, boš pokasiral neko kombinacijo naslednjih slabosti:
  • nižanje pretoka, kar je manj ugodno, kot enaka energija na nižji temperaturi ob višjem pretoku;
  • "etapno" delovaje, za katerega že sam pravilno praviš, da je slabo;
  • mraz v hiši, ko od ogrevanja ne bo dovolj toplote;
  • vročina v hiši, ko bo ogrevanje dovajalo preveč toplote.

Aleš
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gavran

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.323
3.421
113
V tej razlagi manjka nekaj logike. Potrebe hiše po toplotni energiji se s časom spreminjajo. Da bi jim intenzivnost ogrevanja sledila, je pri zagotavljanju toplote s toplotnimi črpalkami najbolje prilagajati temperaturo dvižnega voda, pretok pa držati ves čas na maksimumu. No, maksimumu v razumnih mejah, da ne bi slučajno vode bolj kot topotne črpalke začele ogrevati obtočne črpalke.

Če boš ogreval s konstantno temperaturo dvižnega voda, boš pokasiral neko kombinacijo naslednjih slabosti:
  • nižanje pretoka, kar je manj ugodno, kot enaka energija na nižji temperaturi ob višjem pretoku;
  • "etapno" delovaje, za katerega že sam pravilno praviš, da je slabo;
  • mraz v hiši, ko od ogrevanja ne bo dovolj toplote;
  • vročina v hiši, ko bo ogrevanje dovajalo preveč toplote.

Aleš
Vsaka toplotna črpalka to obvlada sama , na tebi je samo da nastaviš ogrevalno krivuljo in vklopiš nekje septembra in izkopiš nekje Aprila,
Samo letos je že Maj pa moja še kar dela.

Jaz priporočam Panasonic T-Cap
 

nevednez

Pripravnik
6. avg 2009
49
26
18
V tej razlagi manjka nekaj logike. Potrebe hiše po toplotni energiji se s časom spreminjajo. Da bi jim intenzivnost ogrevanja sledila, je pri zagotavljanju toplote s toplotnimi črpalkami najbolje prilagajati temperaturo dvižnega voda, pretok pa držati ves čas na maksimumu. No, maksimumu v razumnih mejah, da ne bi slučajno vode bolj kot topotne črpalke začele ogrevati obtočne črpalke.

Če boš ogreval s konstantno temperaturo dvižnega voda, boš pokasiral neko kombinacijo naslednjih slabosti:
  • nižanje pretoka, kar je manj ugodno, kot enaka energija na nižji temperaturi ob višjem pretoku;
  • "etapno" delovaje, za katerega že sam pravilno praviš, da je slabo;
  • mraz v hiši, ko od ogrevanja ne bo dovolj toplote;
  • vročina v hiši, ko bo ogrevanje dovajalo preveč toplote.

Aleš

Se strinjam, res sem se nerodno izrazil.

Popravljam/dodajam...
Pri ogrevanju z TČ je pomembno, da je temperatura DV čimnižja, saj vsaka stopinja DV več, pomeni slabši COP, kar se dosežemo z ogrevanjem po neprekinjenem urniku 24/7. seveda ob ustrezni vremensko vodeni regulaciji (z ali brez sobnega korektorja), ki ob višanju zunanje temperature ustrezno znižuje temp. DV (in jo dvigne ob padanju temp., skladno z ustrezno nastavljeno krivuljo = potrebami objekta).
Temp DV mora biti le toliko visoka, da ob 24/7 ogrevanju v vsakem trenutku pokriva izgube objekta.

Ker najdejo se tudi uporabniki, ki imajo režim ogrevanja ob menjavi starega sistema na TČ še vedno isti kot pred menjavo - ponoči ne ogrevajo, zjutraj ko pa se se začne ogrevanje, pa maksimalen DV spuščajo v radiatorje, kar je iz vidika porabe elektrike neugodno, pa tudi na življensko dobo TČ nima blagodejnega učinka.

V primeru menjave ogrevalnega vira z TČ na radiatorskem sistemu ogrevanja je smoterno tudi, če so obstoječi radiatorji majhnih površin, če dopušča prostor le-te menjati z večjimi, ker tako dosežemo nižjo temp DV za doseganje iste komoditete (toplote) v objektu.
Večina starejših hiš pa ima itak predimenzionirane radiatorje, kar je iz vidika ogrevanja z TČ ugodno.

Upam da je sedaj bolj jasno napisano :)
 

matej_

Guru
25. okt 2007
2.037
590
113
mam njihovo toplotno od junija tega leta. vsakega katerega sem vprašal je bil zadovoljen z njimi.

zaenkrat vse kot smo se dogovorili. kak bo naprej lahko povem čez par let.
pri meni sta bili v igri orca in termoshop. sem napisal pluse in minuse. "zmagal" termoshop.

kronoterm ne priporočam, ker je bila izkušnja z prodajalcem katastrofalna (sem že pisal gor v tej temi o tem).