Katero grafično kartico za igre - "stara kišta"

Stupo

Fizikalc
28. mar 2009
1.334
0
36
Ljubljana
Na žalost ne potrebujem več.
Sem šel včeraj po novo ATI club HD3650 in 1GB rama, pa procesor sem zamenjal z Athlonom 2.7+.
Imam pa sedaj eno težavo - računalnik se občasno sam od sebe ugasne, ali pade v bluescreen.
Probal sem z drugim ramom in s starim procesorjem (samo z novo grafično), pa se dogaja enako.
Gonilniki za grafiko so pravi. Javi pa nekaj v zvezi z ATI driverjem. Občasno se pri igranju iger kar sam od sebe restarta.
Bi znalo kaj pomagati, če naložim na novo Windowse, ali je možno da je kaj narobe z grafično kartico?
Procesor je "navit" na 10,5 x 200 - to mislim, da mu nebi smelo delati težav. Tudi temperatura je takoj po restartu okoli 55°C - 60°C.
Temperatura grafike se pravtako giblje okoli 60°C.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Vsekakor najprej spravi vse skupaj v normalno stanje (brez navijanja) in preizkusi ponovno.

Glede driverjev: vem, da obstajajo nekaksni hotfixi zanje, ne vem pa ali je to zate aktualno. Malo pobrskaj.

In ja, seveda je hipoteticno mozno, da je z novo kartico kaj narobe ali da je za NVidiinimi gonilniki ostalo kaj, kar ti zdaj dela probleme, cesar po ponovni instalaciji ne bi bilo ... ampak to je tako, kot je mozno da bos danes umrl ali zadel ta teden na Lotu, najprej preveri najbolj ocitne stvari, razen ce imas cas (potem res na novo instaliraj vse). Mozno je tudi, da bodo tezave vedno - meni npr. se ena igra, ki sploh ni 3D, sesuje (do BSOD) prakticno v 50% primerov, kadar grem ven iz nje, sicer pa deluje ves cas normalnio. Pac bugasto napisana zadeva in bugasti driverji od graficne.
 

Likalnik

Pripravnik
10. nov 2007
544
11
18
39
Bled
Tudi jaz bi si malo sposodil tole temo, saj sem približno v isti situaciji kot je bil avtor te teme. Uglavnem imam malo starejšo kišto AMD dual core 2.3GHZ procesor, 2GB rama in Nvidia GeForce 8600 GT. Rad bi malo posodobil grafično in ram...Kaj mi svetujete, da bi se najbolje splačalo. Mislim, da je vodili PCI-E nisem 100% vendar vsa zadeva spet ni tako zelo stara.

Gledal sem tole grafično: http://www.mimovrste.com/artik...e-gv-r567oc-1gi

ram: http://www.mimovrste.com/artikel/2440023217/pomnilnik-ram-patriot-ddr2-2gb-800mhz

mogoče sem razmišljal še o napajalniku, da bi ga mogoče menjal, ker se pač glih spuščam v zadevo, predvsem bi rad tiho delovanje trenutni je kar glasen, na kaj moram bit pozoren, na velikost veternice? oziroma kaj mi priporočate.

Vse skupaj naj ne bi presegalo 200€ raje manj kot več, ker trenutno ga bom v izi nadgradil za lepše in boljše delovanje in upam, da bom imel kakšni dve leti mir, potem se bom pa mogoče vrgel v večji nakup.

Hvala za pomoč in predloge
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Za tako ceno (100 evrov) glej raje en razred visje, torej 5750, pa cetudi ga dobis samo s 512 MB RAMa. Razlika prakticno v vseh igrah je vecja zaradi hitrejsega procesorja, kot zaradi nekaj dodatnega RAMam drugje je pa tako ali tako ne bos opazil.

Ja, vsekakor velikost ventilatorja. Ob tem tudi upostevaj, da nima smisla riniti v napajalnike s silno visoko nominalno mocjo, ker so neucinkoviti z zelo majhnim bremenom (kar tvoj racunalnik bo), torej isci nekaj v rangu 550W, da se izognes nizkocenovni krami nizje in predragim, predimenzioniranim vecjim.

Da ni treba odpirati skatle in ugibati: http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html (link za downlaod je na desni strani, vzemi verzijo brez installerja, da ne bos se teh smeti pospravljal za sabo). V zavihku od plate (Mainboard) pise kaksno vodilo ima skatla in ja, tvoja ima PCI-E.
 

Likalnik

Pripravnik
10. nov 2007
544
11
18
39
Bled
Radirko hvala za odgovore, predvse glede grafične, bom gledal na 5750 verzijo, glede rama pa praviš, da je vseeno tudi če je 512mb. http://www.mimovrste.com/artik...-e-11164-03-20r ostale so že okoli 140€ kar mi je pa mogoče malo prehudo... (ja kar rabim trenutno to nadgradnjo je predvsem zaradi kakšne igre, za ostalo bo vredu) Glede ventilatorja bom pa pogledal kako pa kaj, če bi ga sploh menjal...Hvala ti za pomoč in odgovore
 
Nazadnje urejeno:

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Glej, 5750 ima skoraj se enkrat toliko procesnih enot, kot 5670. Ker tako ali tako ne gre za graficno najvisjega razreda, najbrz detajlov v igrah ne bos nastavil do konca, torej bodo teksture manj glomazne in bo potrebnega manj RAMa za delovanje (1 GB verjetno ne bi nikoli izkoristil). Potem ostane samo razlika v hitrosti procesiranja, ki pa je pri kartici srednjega razreda (kot je ta) lahko precej vecja. na racun boljsega GPUja

Ce malce karikiram: dodatnih 512 MB (torej poln GB) bi ti morda prineslo par procentov pohitritve, ce sploh kaj (odvisno od igre), zmogljivejsi GPU bo pa nekaj deset procentov in to prakticno vedno, ko ne bo CPU ozko grlo.
 

Stupo

Fizikalc
28. mar 2009
1.334
0
36
Ljubljana
@Radirko hvala, sedaj sem naredil novo inštalacijo in sem imel zaenkrat le en bluescreen takoj po prvem zagonu, ko sem poinštaliral chipset driver. Upam da se ne bodo pojavljali več.
smile-1.gif


@Likalnik, za začetek poglej če imaš grafično na PCIe ali AGP vodilu:
agp_pcie2.jpg

Zgornja je AGP, spodnja pa PCIe.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Popravi me, ce se motim:

1: Ce imas v skatli staro graficno, dela vse v redu.
2: Ce das v skatlo novo graficno, se pojavljajo BSODi.
3: Drugega ne spreminjas nic (obakrat isti procesor, ista plata, isti RAM, ista instalacija OSa), razen pac gonilnika od graficne, s tem da prvic deluje vse OK, drugic pa ne.

Ce to drzi, potem bi lahko bil problem z napajalnikom ali VRM na motherboardu (plate iz prve polovice tega desetletja so bile narejene z neverjetno kilavimi kondenzatorji, zaradi cesar so krepavale mnozicno - z nekaj malega nesrece imas lahko tudi ti tako). Imas moznost zamenjati napajalnik za preizkusanje ?

Ali lahko potrdis, da je tako, kot sem napisal zgoraj (torej da vse druge komponente, katerih ne spreminjas, PREVERJENO delujejo v redu s staro kartico in v identicnih razmerah, torej enaka poraba kar se tice diskov, enaka temperatura itd.).
 

Stupo

Fizikalc
28. mar 2009
1.334
0
36
Ljubljana
Bom probal jutri še enkrat s staro grafično, da se 100% prepričam.

Danes sem poizkusil še odstraniti SP3 in ponovno odstraniti ter namestiti gonilnik (hotfix) za grafiko.
Prej je javljalo vedno enako, nekaj v zvezi z goninikom za grafiko. Kakor mi je uspelo pogooglati, naj bi se ta bluescreen kar pogosto pojavljal.
Napajalnik je 550W, star pol leta, imam pa še enega 300W in lahko sprobam še na tistem.
 
Nazadnje urejeno:

bazo

Pripravnik
15. nov 2010
124
0
16

Avtor teme
Priporocam ti da kupis nov komp za 500 in si frej 5 let.
Druga opcija je rablen komp od 250 do 350
Ker ce se gres varcevanje denarja je to kar pocnes ti stran metanje denarja.
Upam da se pametno odlocis.
 
Nazadnje urejeno:

Likalnik

Pripravnik
10. nov 2007
544
11
18
39
Bled

Sem se odločil za tvojo http://www.agt.si/racunalniska-oprema/graficnekartice/gigabyte-radeon-5750-overclocked.html imam pcie vodilo tako, da bi moralo delati...hvala za info...vsem skupaj