Kalibracija monitorja in printerja

Baltazar

Pripravnik
17. sep 2007
955
0
16
Rad bi skalibriral monitor in printer in prosim za uporabne nasvete, ki mi ne bi vzeli preveč časa, v stilu quick and dirty, če to seveda gre.

Imam:
Monitor Samsung 204B
Grafična GeForce 7300
Printer Canon Pixma 6700
Oly E-500
 

Baltazar

Pripravnik
17. sep 2007
955
0
16
Jest bi rad, da sta fotka na monitorju in print čimbolj podobna. To pa najbrž ne gre samo z Adobe Gamma.
 

DJ_Beat

Dacar
23. jul 2007
4.203
2
38
40
Trzic
luka.rener.info
Jaz sem delal ravno to. Ker fotke vedno razvijam samo pri enem podjetju, sem kalibriral z Adobe Gamma ter nato primerjal s fotko iz tiska in po potrebi se popravil nastavitve. Po mojem mjenju je uspelo.
 

peterm

Pripravnik
17. sep 2007
699
0
16
geforce ma tarčo za kalibriranje..
če ne pa kako potegni dol z neta..
potem naredi sliko tega fileta tako da ga razviješ v fotostudiu
nato kalibriraj monitor glede na sliko..
 

Baltazar

Pripravnik
17. sep 2007
955
0
16
No jest kalibriram svoj domači printer, ne bom pošiljal fajla v fotostudio. Torej nasveti gredo v to smer, da se monitor prilagodi printu.

Ali obstaja potreba tudi po nastavljanju printerja?
 

peterm

Pripravnik
17. sep 2007
699
0
16
ja pol pa sprintej pa primerjaj a ne..
na prvi način boš 100% imel skalibriran monitor in boš vedel da je ok a ne..
pol pa en ultra super duper na glos papir print iste tarče pa kalibriraj printer..
pa spet print pa spet kalibriraj dok ne zadaneš..
ampak zdej a boš printal cmyk file al pa rgb je spet ful razlika..
tko da si naredi rgp profil pa cmyk profil pol pa kalibriraj prvo na rgb profil in prilagajaj cmyk..
bo šlo?
 

mish

Pripravnik
18. avg 2007
181
0
16
Obišči stran
Sliko pred kalibriranjem nujno shrani v CMYKu in jo kot tako printaj. Pa potem tudi ostale slike shranjuj v cmiku preden jih printaš. Pa še to naj bi vedno moral uporabiti isti ICC profil pri printanju slike.

Aja, pa verjetno ti bo lažje prilagajati RGB profil kot pa CMYK profil (vsaj manj tinte boš porabil).

Sicer pa čist v nulo ne boš nikol zadel, sploh pa ne z kakšnim LCDjom ki jih uporabljamo navadni smrtiki
wink-1.gif
 

Baltazar

Pripravnik
17. sep 2007
955
0
16
Tnx, zbiram informacije, da se tega čez vikend lotim. To da bosta slika na monitorju in print zgledala enako, te iluzije pa si ne ustvarjam. Verjetno pa lahko dosežem neko stopnjo, kjer bom zadovoljen.
 

peterm

Pripravnik
17. sep 2007
699
0
16
jaz sem mu svetoval RGB kalibracijo ker predvidevam da gre to za domači računalnik in prinetr.. ne za poslovno rabo..
je pa postopek isti kot za biznis.. no vsaj v grobem..
 

Drago

gps navigator
20. jul 2007
2.823
10
38
Stara Bučka
Slučajno sem zalutal v Mixi v Btcju in malce poslušal eno predavanje na to temo. Stručkoti so predlagali tole. Zdi se mi, da je to bolj profi varianta, ki ne pride v poštev za domačo rabo.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Pride v poštev tudi za domačo uporabo, če se seveda odločiš za nakup.
wink-1.gif

Si mogoče zasledil njihovo ceno, ker jaz sem najcenejši "Spyder 2 suite" našel za 159€? link

Express verzija za 85€ je pa preveč osiromašena.
 

Drago

gps navigator
20. jul 2007
2.823
10
38
Stara Bučka
Cena je res kar zasoljena, predvsem zato, ker bi zadevo rabil mogoče enkrat na leto. Mogoče bo pa kdo prišel na idejo in s tem naredil biznis.
smile-1.gif
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Jaz sem že razmišljal o tem. Samo da ti prideš na dom skalibrirat ti vzame cca 1h časa + bencin. Računaš pa težko več kot 20€.
tongue-1.gif
 

peterm

Pripravnik
17. sep 2007
699
0
16
so včasih računal ogromno za tole. sam je bla mašinca ohoho dražja kot sedaj..
150 eur pa za en studio k se s ukvarja z fotografijo al pa grafiko res ni velik..
tko da ga večina studijev že ima..