Kako zapreti ventil za pipo?

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Ko sem se nazadnje lotil zapiranja takega ventila v kopalnici, sem ga polomil in je začela voda špricati kot kri iz arterije. Zapreti sem moral hišni ventil in na srečo sem se spomnil, da imam stanovanje zavarovano z domsko asistenco. Vodovodar je v soboto popoldan prišel v dobri uri in mi ventil zamenjal.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.371
2.457
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Predvsem, loti se zadeve ob takem času da greš lahko v štacuno po nov ventil, v primeru da začne puščat. Če gre vse po sreči, imaš vse skup narejeno v 15minutah, če kaj pušča, je pa malo več... Skratka, ne delaj tega v soboto zvečer
grin1.gif


Meni recimo je začel ta ventil spuščat, ko sem ga nazaj odprl (torej, pipo sem zamenjal po suhem), pa ni imel nič kamna in zavrtel se je čisto lepo. Samo pač, ko sem ga nazaj odprl, je kapljalo in ni bilo druge kot menjat. Sem imel sicer to srečo, da ima flat glavni ventil za vodo, samo sem hotel prišparat vodo v bojlerju
tongue-1.gif


p.s.: najprej daj dol pokrovčke, da vidiš stanje ventilov. Če bodo zgledali, kot da so že kdaj puščali, resno razmisli o menjavi teh ko menjaš pipo, zapret boš pa itq moral cel blok.

p.p.s.: kaj pa imaš za en sistem tople vode, da imaš pred pipo oba ventilčka? Nimaš lastnega bojlerja?

Če kdo slučajno misli, da je uporaba "ko" bila napaka:
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
Ko boš zjebal podometni ventil boste bistveno dlje brez vode.

Ne - ni bila - staro stanovanje - ventili še iz časa Marije Terezije - 90% šanse, da "spusti".

Zato pa pravim - glavni ventil zapreti in mnenjati - in ja - v bloku je jajc, ker so pač ostali brez vode. Ampak bolje brez vode pol ure, kot imeti poplavo in na koncu biti brez vode pol dneva ali več.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Verjetno si medtem problem že rešil, če pa ne, pa sledeče:

Ti kotni ventili so vedno problematični, saj so "zastani", nikoli jih ni nihče do sedaj premaknil. Izdelani so iz medenine, ki je površinsko dekorativno pokromana. V notranjosti se ob pretoku vode seveda nalagajo razne usedline, zato je tak ventil vedno trd. Z občutkom ga probaj zrahljati in če bo šlo, si zmagal. Če pa ti ne uspe ( "z občutkom"
tongue-1.gif
) , pa pokliči vodovodarja. Zadevo moraš imeti sanirano najhitrejše možno in tu je g. Murphy vedno prisoten, žal. Na koncu se po pravilu vedno izkaže najslabši scenarij in tega se je treba vnaprej zavedati.

Če bo šlo zlahka, super!
smile-1.gif
, če pa ne, pokliči vodovodarja.
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.292
1.956
113
Odpiralcu teme

Glede na to, kake bedarije sprašuješ in glede na strokovnost odgovorov, raje pusti vse skupaj pri miru. Ker pojma nimaš kaj delaš je to idealno za naredit bedarijo.

Pokliči strokovnjaka, ziher imate hišnika v bajti in naj ti zrihta.
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.292
1.956
113
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
Verjetno si medtem problem že rešil, če pa ne, pa sledeče:

Ti kotni ventili so vedno problematični, saj so "zastani", nikoli jih ni nihče do sedaj premaknil. Izdelani so iz medenine, ki je površinsko dekorativno pokromana. V notranjosti se ob pretoku vode seveda nalagajo razne usedline, zato je tak ventil vedno trd. Z občutkom ga probaj zrahljati in če bo šlo, si zmagal. Če pa ti ne uspe ( "z občutkom"
tongue-1.gif
) , pa pokliči vodovodarja. Zadevo moraš imeti sanirano najhitrejše možno in tu je g. Murphy vedno prisoten, žal. Na koncu se po pravilu vedno izkaže najslabši scenarij in tega se je treba vnaprej zavedati.

Če bo šlo zlahka, super!
smile-1.gif
, če pa ne, pokliči vodovodarja.

To ni kotni ventil ,temveč je podometni ventil.

Pa dej prosim nehaj pisat bedarije če nimaš pojma o čem pišeš
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

shocked-1.gif
, Oprostite, ne bom pisal več. Sploh če so bile bedarije. Bilo je zgolj dobronamerno, brez bedarij.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

evil.gif
Ok, lahko je tudi ravni, bedarija pa ostaja.
 
Nazadnje uredil moderator:

tony

Guru
23. jul 2007
9.414
1.361
113
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Ventilčkov pa se nikar ne poloti z rorcangami, da ga zares ne boš utrgal. Poskusi dobiti kakšen krogec od ventilov ali pope in poskusi s tem. ***Lahko vzameš tudi viličasti ključ.***

Tudi sam sem vzel ustrezno velik (majhen...) viličasti ključ, ki je pasal 100%
zmaga.gif
 

Abomination1

Pripravnik
22. okt 2012
298
0
16
Bomo stvar uredili tako kot se gre. Pride vodovodar, obveščen je tudi hišnik, ki bo spisal uradno obvestilo za oglasno desko. Tako da če bo kaj narobe, da nimajo drugi kaj govorit. Drugače pa sem odpru zaščitni pokrov in zgleda da je že oddelav svoje, saj je bil celo nekaj okoli in okoli lepljen in nato odvečni del odrezan.
Tako da je bil na delu domači mojser. Vprašanja sem zastavil zato, ker nisem mogel odstraniti kapice in nisem vedel, ali se po novem šraufa kar z njo; no če je bila za zaleplena dol, saj ni mogla iti dol.

Eno stvar rešimo in imamo že drug problem, sedaj nam dela problem pa priklop plinski vgradni štedilnik oz. kabelj za štedilnik
frown-1.gif
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.971
9.036
113
EU
Na os ventila pred obračanjem kapni malo olja, lažje se bo premaknilo in tesnilo bo hvaležno.
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.292
1.956
113
Citat:
Uporabnik Abomination1 pravi:
Bomo stvar uredili tako kot se gre. Pride vodovodar, obveščen je tudi hišnik, ki bo spisal uradno obvestilo za oglasno desko. Tako da če bo kaj narobe, da nimajo drugi kaj govorit. Drugače pa sem odpru zaščitni pokrov in zgleda da je že oddelav svoje, saj je bil celo nekaj okoli in okoli lepljen in nato odvečni del odrezan.
Tako da je bil na delu domači mojser. Vprašanja sem zastavil zato, ker nisem mogel odstraniti kapice in nisem vedel, ali se po novem šraufa kar z njo; no če je bila za zaleplena dol, saj ni mogla iti dol.

Eno stvar rešimo in imamo že drug problem, sedaj nam dela problem pa priklop plinski vgradni štedilnik oz. kabelj za štedilnik
frown-1.gif

Čestitke za pravilno odločitev.
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
KSZ, ce imas moznost se loti glavnega ventila, teli res radi zarustajo. Sicer pa si najlazje zapomnis tako > left loose - right tight
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.534
5.969
113
pri taščici
Sem ze slisal, da je popolnoma brez veze montirati kotne, podumetne
wink-1.gif
(pravilno je podometne, ker so pod ometom, ker nima veze z umetnimi zadevami) in podobne ventile, ker ko ga rabis ne opravi svoje funkcije. Zapres glavni ventil in volja. V bloku na skupni veji je to nekoliko tezje, v hisi pa... Prisparas nekaj 100 evrov samo na kotnih ventilih ko delas hiso.
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.463
1.844
113
na temni strani lune
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Sem ze slisal, da je popolnoma brez veze montirati kotne, podumetne
wink-1.gif
(pravilno je podometne, ker so pod ometom, ker nima veze z umetnimi zadevami) in podobne ventile, ker ko ga rabis ne opravi svoje funkcije. Zapres glavni ventil in volja. V bloku na skupni veji je to nekoliko tezje, v hisi pa... Prisparas nekaj 100 evrov samo na kotnih ventilih ko delas hiso.

Ko je meni "spustila" kartuša od pipe v WC-ju, sem bil še kako hvaležen za kotne ventile. Tko da prav brez veze niso.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.534
5.969
113
pri taščici
Ti si ga se lahko zaprl. Pri starejsih pa imas potem take probleme kot avtor.
Bi ga moral vsaj vsako leto nekajkrat premakniti.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.106
3.588
113
Marlbor
Itak so dobrodošli dokler delajo, so pa po drugi strani velika zgaga ko zarostajo.
 

nacek

Guru
13. okt 2012
2.836
512
113
vzdrževanje ventilov

hidrantni_ventil_menjava.JPGRedno, periodično si je potrebno vzeti čas in pregledati delovanje vseh ventilov vhiši, od glavnega do kotnih in podometnih. Vsaj enkrat letno odprite in zaprite vse ventile (pri polni napeljavi) , s čimer preverite delovanje in zmanjšate možnost blokade ventila zaradi oblog, smeti in vodnega kamna. Razlog je naslednji: vodni ventil v hiši je, kot so zavore pri avtu. Če se je potrebno ustaviti, je koristno, če se pedal premakne in zavore primejo. Ko poči cev..., je koristno, če se ventil obrne in tudi drži.

http://www.vzdrzevanje-intervencije.com/Vodovodna_napeljava.php
 
Nazadnje urejeno:

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.216
1.839
113
Ravno sem mislil napisat da je modro te podometne ventile enkrat letno malo pemaknit..dva do trikrat jih odpreš in zapreš, pa ni nobenega problema na dolgi rok.
 

Alan

Fizikalc
22. jul 2007
2.031
19
38
42
Ljubljana
tako je, pa fino je da so kvalitetnejsi, sem imel prej te najcenejse s plasticnimi rocicami, se ze po enem letu enega ni dalo zapret. Zdej mam kovinske komplet z rocko in se lepo zapirajo/odpirajo in tudi delujejo mi dosti bolj kvalitetni.